Jump to content

Παράταση προθεσμίας εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών επιχείρησης.

Recommended Posts

Μην πανικοβάλεστε αυτη ειναι αλλη μια μαλακια του υπουργείου δεν μπορουν να σου αρνηθούν εκπρόθεσμη διακοπή εφοσον αυτη αποδεικνύεται.

Η διαφορά μπορεί να είναι μόνο στο πρόστιμο.

Μαλλον θελουν να δουνε ποσο θα μειωθουνε οι ληξιπροθεμες οφειλες στον ΟΑΕΕ κ στα λοιπα ταμεια μετα το κλεισιμο των ανενεργων και για αυτο πιεζουνε, δε τους βγαινουνε τα νουμερα και ψαχνουν απο παντου ωα δειξουνε οσο το δυνατο λιγοτερα χρεη. Λογικο το βρισκω!!! Προσωπικα θεωρω οτι θα δωσουνε μικρη παραταση αλλα θα ανακοινωθει μετα τη ληξη της τωρινης προθεσμιας. Ειδωμεν, μη περιμενετε κατι μεχρι αυριο παντως αν τελικα δωθει, θα γινει απο Δευτερα.

Η πλακα θα ειναι να σε αναγκασουν να υποβαλλεις δηλωσεις (περιοδικες,εκκαθαριστικες, ε3,ε5 κλπ) για το χρονικο διαστημα μετα το πραγματικο χρονο διακοπης της λειτουργιας της επιχειρησης. Ας πουμε οτι η εταιρεια εκλεισε το 2009, θα πρεπει να υποβληθουν δηλωσεις και για τα χρονια 2010,2011,2012,2013,2014??? Φυσικα με τα αναλογα προστιμα βεβαιως,βεβαιως

Παράταση για εκπρόθεσμη διακοπή δραστηριότητας

Πέμπτη, 25 Σεπτεμβρίου 2014 18:49

UPD:18:50

EUROKINISSI/ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Χρονικό περιθώριο έως τις 30 Ιανουαρίου του 2015 θα έχουν οι φορολογούμενοι που θέλουν να διακόψουν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα.

«Με σκοπό τη διευκόλυνση των φορολογουμένων, η Γενική Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Κατερίνα Σαββαϊδου υπέγραψε απόφαση με την οποία παρατείνεται μέχρι και την 30η Ιανουαρίου 2015 η υποβολή για την εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής επιχειρηματικής δραστηριότητας πέραν του έτους βάσει πραγματικού χρόνου» αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της ΓΓΔΕ.

Η ημερομηνία αυτή θα είναι και η καταληκτική, συνεχίζει η ίδια ανακοινωση. Μετά την 30/01/2015, ημερομηνία, ως ημερομηνία διακοπής θα λαμβάνεται για τα μεν φυσικά πρόσωπα η ημερομηνία οριστικής παύσης της δραστηριότητας τους, για τα δε νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες η ημερομηνία της λήξης των εργασιών της εκκαθάρισης ή της ανακοίνωσης διαγραφής από το Γ.Ε.ΜΗ. κατά  περίπτωση.

Παράταση για εκπρόθεσμη διακοπή δραστηριότητας

Πέμπτη, 25 Σεπτεμβρίου 2014 18:49

UPD:18:50

EUROKINISSI/ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Χρονικό περιθώριο έως τις 30 Ιανουαρίου του 2015 θα έχουν οι φορολογούμενοι που θέλουν να διακόψουν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα.

«Με σκοπό τη διευκόλυνση των φορολογουμένων, η Γενική Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Κατερίνα Σαββαϊδου υπέγραψε απόφαση με την οποία παρατείνεται μέχρι και την 30η Ιανουαρίου 2015 η υποβολή για την εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής επιχειρηματικής δραστηριότητας πέραν του έτους βάσει πραγματικού χρόνου» αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της ΓΓΔΕ.

Η ημερομηνία αυτή θα είναι και η καταληκτική, συνεχίζει η ίδια ανακοινωση. Μετά την 30/01/2015, ημερομηνία, ως ημερομηνία διακοπής θα λαμβάνεται για τα μεν φυσικά πρόσωπα η ημερομηνία οριστικής παύσης της δραστηριότητας τους, για τα δε νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες η ημερομηνία της λήξης των εργασιών της εκκαθάρισης ή της ανακοίνωσης διαγραφής από το Γ.Ε.ΜΗ. κατά  περίπτωση.

Καλά νέα. Σας ευχαριστούμε.

Καλημέρα σε όλους, εγώ από την ανακοίνωση καταλαβαίνω ότι τα φυσικά πρόσωπα θα συνεχίσουν να έχουν το δικαίωμα σε εκπρόθεσμες διακοπές και η μόνη αλλαγή θα είναι για τα νομικά πρόσωπα. Κάνω κάπου λάθος??

Γιατί απλα ειναι μαλακία αυτό που κάνουν .Με το νέο νόμο απλά δεν υπάρχει πρόβλεψη για εκπρόθεσμη διακοπή και καταργούνται οι παλαιότερες διατάξεις για τις εκπρόθεσμες .Ορίζει μονο οτι η διακοπή πρεπει να γίνεται εντος 10 ημερων για τις ατομικες και 30 για τα νομικα πρόσωπα Δική μου άποψη εφόσον η παυση της λειτουργίας σε προγενέστερο χρόνο είναι πραγματικό γεγονος απλα θα πρέπει να επιβληθούν τα νεα πρόστιμα.

Ασε που θα δώσουν παράταση δεν χρειάζεται να την ζητάμε εμεις εχουν αρχίσει και έρχονται τα χαρτια απο τον ΟΑΕΕ με απειλες χαμός θα γίνει.

Μην πανικοβάλεστε αυτη ειναι αλλη μια μαλακια του υπουργείου δεν μπορουν να σου αρνηθούν εκπρόθεσμη διακοπή εφοσον αυτη αποδεικνύεται.

Η διαφορά μπορεί να είναι μόνο στο πρόστιμο.

πολύ σωστά τα λέει η συναδέλφισα (άλλο αν κανεις δεν την ακουει ) 

η διακοπή ειναι πραγματικό γεγονός, απλά δεν θα μπορούμε να τις κάνουμε με την ίδια ευκολία από πλευράς ελέγχων και όσων είναι αναγκαίο να  προσκομίζουμε στην ΔΟΥ 

Συνάδελφοι καλημέρα!!!

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω και πραγματικά φτάνει να με εξοργίζει, είναι ότι από 18/9/14 που δημοσιεύθηκε η είδηση πως η νέα ΓΓΔΕ, έδωσε παράταση στις μηνιαίες συγκεντρωτικές για 2/2/15, έως και σήμερα δεν έχει βγει η επίσημη ανακοίνωση. Αρνούμαι να καταλάβω, σε τι μπορεί να εξυπηρετεί η τακτική αυτή. Σίγουρα, η ανακοίνωση της είδησης μας έκανε όλους να ξεφυσήξουμε από ανακούφιση (αν και γω προσωπικά, εννοείτε πως τάσσομαι απόλυτα με την άποψη για κατάργηση του μέτρου και την επαναφορά του στην λογική και διαδικασία που ίσχυε μέχρι και πέρυσι). Από την άλλη όμως, η μη έκδοση της επίσημης απόφασης από το Υπουργείο, μοιάζει με ψυχολογικό πόλεμο σε μια ομάδα επαγγελματιών και εργαζομένων (εμάς του λογιστές), της οποίας η επαγγελματική και προσωπική καθημερινότητα, τείνει να θεωρηθεί από τις χειρότερες των επαγγελμάτων.

Παρόλο που προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα τις ειδήσεις από τον κόμβο, συμπεριλαμβανομένου του γεγονότος ότι στο ημερολόγιο υποχρεώσεων η σχετική υποχρέωση έχει μεταφερθεί στις 2/2/15, δεν σας κρύβω ότι έχω αρχίσει να αγχώνομαι (καθώς δεν έχω ασχοληθεί ούτε ένα λεπτό του χρόνου μου με τις συγκεντρωτικές), από το ότι το Υπουργείο δεν ανακοινώνει και επίσημα την παράταση.

Κλείνοντας, θέλω να πω, πως πραγματικά δεν ξέρω που να χρεώσω αυτή τη συμπεριφορά. Είναι ερασιτεχνισμός, απειρία, χαιρεκακία, κουτοπονηριά .... δεν ξέρω.

Συνάδελφοι συγχωρέστε με καθώς δημοσίευσα στο topic για τις εκπρόθεσμες διακοπές επιτηδεύματος, την άποψή μου περί παράτασης μηνιαίων συγκεντρωτικών. Αν και υπάρχει σχέση με τα περί παρατάσεων, ζητώ συγνώμη για το μπέρδεμα ....

Συνάδελφοι καλημέρα!!!

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω και πραγματικά φτάνει να με εξοργίζει, είναι ότι από 18/9/14 που δημοσιεύθηκε η είδηση πως η νέα ΓΓΔΕ, έδωσε παράταση στις μηνιαίες συγκεντρωτικές για 2/2/15, έως και σήμερα δεν έχει βγει η επίσημη ανακοίνωση. Αρνούμαι να καταλάβω, σε τι μπορεί να εξυπηρετεί η τακτική αυτή. Σίγουρα, η ανακοίνωση της είδησης μας έκανε όλους να ξεφυσήξουμε από ανακούφιση (αν και γω προσωπικά, εννοείτε πως τάσσομαι απόλυτα με την άποψη για κατάργηση του μέτρου και την επαναφορά του στην λογική και διαδικασία που ίσχυε μέχρι και πέρυσι). Από την άλλη όμως, η μη έκδοση της επίσημης απόφασης από το Υπουργείο, μοιάζει με ψυχολογικό πόλεμο σε μια ομάδα επαγγελματιών και εργαζομένων (εμάς του λογιστές), της οποίας η επαγγελματική και προσωπική καθημερινότητα, τείνει να θεωρηθεί από τις χειρότερες των επαγγελμάτων.

Παρόλο που προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα τις ειδήσεις από τον κόμβο, συμπεριλαμβανομένου του γεγονότος ότι στο ημερολόγιο υποχρεώσεων η σχετική υποχρέωση έχει μεταφερθεί στις 2/2/15, δεν σας κρύβω ότι έχω αρχίσει να αγχώνομαι (καθώς δεν έχω ασχοληθεί ούτε ένα λεπτό του χρόνου μου με τις συγκεντρωτικές), από το ότι το Υπουργείο δεν ανακοινώνει και επίσημα την παράταση.

Κλείνοντας, θέλω να πω, πως πραγματικά δεν ξέρω που να χρεώσω αυτή τη συμπεριφορά. Είναι ερασιτεχνισμός, απειρία, χαιρεκακία, κουτοπονηριά .... δεν ξέρω.

είναι δοσίλογοι και οι πλέον ανίκανοι. Τόσο απλά

• 2 weeks later...

καλημέρα!!

προσπαθώ να κάνω διακοπή εργασιών με ημερομηνία 30/06/2014. το μητρώο μου ζητάει πρόστιμο 100 ευρώ. Ισχύει η εκπρόθεσμη διακοπή??? ή οχι γιατί είναι για το έτος 2014?? ευχαριστώ

Γιατί να μην σας ζητήσει πρόστιμο δηλαδή?

αυτό ακριβώς ρωτάω. μπορώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή εντός του έτους χωρίς πρόστιμο?? ή πάντα υπάρχει το πρόστιμο των 100 ευρώ.?? ευχαριστώ

αυτό ακριβώς ρωτάω. μπορώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή εντός του έτους χωρίς πρόστιμο?? ή πάντα υπάρχει το πρόστιμο των 100 ευρώ.?? ευχαριστώ

Πάντα υπάρχει το πρόστιμο μετά το 10ήμερο.

• 3 months later...