Προς το περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών επιχείρησης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την εκπρόθεσμη διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας

Σύμφωνα με πληροφορίες από αρμόδιους του Υπουργείου Οικονομικών στο θέμα των εκπρόθεσμων διακοπών, απ' ότι προκύπτει, δεν αναμένεται να δοθεί νέα παράταση. Σε κάθε περίπτωση αναμένεται επίσημη ανακοίνωση του Υπ.Οικονομικών σχετικά με το θέμα. 

Εάν δεν δοθεί νέα παράταση μεγάλος αριθμός επιχειρήσεων θα επιβαρυνθεί με επιβολή προστίμων και ασφαλιστικές εισφορές. 

Αύριο στη στήλη του Φοροτεχνικού θα δημοσιευθεί άρθρο του κ.Παντελή Παναγιώτη σχετικά με την αντιμετώπιση του θέματος αυτού στην πράξη μετά την αναμενόμενη απόφαση του Υπ. Οικονομικών.

========================

Από δημοσίευση στο e-forologia.gr στις 15:04. Δεν γνωρίζω αν αληθεύει, απλώς το κοινοποιώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάθαμε την ημερομηνία της σίγουρης παράτασης?

 

δακρύσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι? Δε θα πάρει?

 

έχεις μεγάλη αγωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις μεγάλη αγωνία?

 

Έχω εγώ ρε φιλαράκι.

Θα μου το πεις εμένα;

Να, γράψε το εδώ και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το πω σε κανέναν... :P

Σου δίνω τον "λόγο" μου...

 

Καλησπέρα Τζιμάκο. :)

 

Υ.Γ.

Όπως και να 'χει και πέρα από την πλάκα, καθώς είναι ένα θέμα που αφορά και πολλούς συναδέλφους, είναι μια προθεσμία που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα αντικειμενικοί λόγοι για εκπρόθεσμες διακοπές. Πρέπει οι "υπεύθυνοι" έστω και την ύστατη ώρα να αναθεωρήσουν και να καταργήσουν αυτή την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγώ ρε φιλαράκι.

Θα μου το πεις εμένα;

Να, γράψε το εδώ και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το πω σε κανέναν... :P

Σου δίνω τον "λόγο" μου...

 

Καλησπέρα Τζιμάκο. :)

 

Υ.Γ.

Όπως και να 'χει και πέρα από την πλάκα, καθώς είναι ένα θέμα που αφορά και πολλούς συναδέλφους, είναι μια προθεσμία που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα αντικειμενικοί λόγοι για εκπρόθεσμες διακοπές. Πρέπει οι "υπεύθυνοι" έστω και την ύστατη ώρα να αναθεωρήσουν και να καταργήσουν αυτή την απόφαση.

καλησπέρα φίλε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σαρκασμός σου  μου θυμίζει το Θεοχάρη.

η δική σου ειρωνεία σου θυμίζει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, αν ξέρετε κάτι, πείτε...

 

να είστε σίγουρος πως αν γνώριζα κάτι παραπάνω θα το έγραφα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω το έγγραφο της πρώτης παράτασης το 2014

 

3. Αριθμ. πρωτ.: ΔΕΣ Γ 1013171 ΕΞ 21.1.2014 Παροχή πληροφοριών σχετικά με την εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ Αθήνα, 21 Ιανουαρίου 2014
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΚΑΙ
ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ Αριθμ. πρωτ.: ΔΕΣ Γ 1013171 ΕΞ 2014
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ,
ΤΜΗΜΑ Γ΄
Ταχ. Δ/νση: Καρ. Σερβίας 10
Ταχ. Κωδ.: 101 84 Αθήνα
Τηλέφωνο: 210 3375885
Fax: 210 3375368
E-mail: des.c@mofadm.gr

ΘΕΜΑ : Παροχή πληροφοριών σχετικά με την εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής

Με την παρούσα σας γνωρίζουμε ότι οι οδηγίες που έχουν δοθεί με τις 1030160/650/ΔΜ/ΠΟΛ.1068/19.3.2001, 1016769/389/ΔΜΒ/ΠΟΛ.1028/21.2.2003 και 1053873/867/ΔΜ/ΠΟΛ.1071/28.5.2009 εγκυκλίους και αφορούν στην εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών φυσικών, νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής, θα παραμείνουν σε ισχύ μέχρι 31/3/2014.
Ως εκ τούτου, όσα από τα ανωτέρω πρόσωπα δεν ασκούν δραστηριότητα πέραν του έτους και πληρούν τα κριτήρια που ορίζονται στις εν λόγω εγκυκλίους, μπορούν για τη διακοπή των εργασιών τους με βάση τον πραγματικό χρόνο διακοπής, να υποβάλλουν στη Φορολογική Διοίκηση τη δήλωση διακοπής εργασιών μέχρι 31/3/2014.
Επιπλέον, για την ενημέρωση των φορολογουμένων, η υπηρεσία μας, έχει προβεί σε ενέργειες για την ηλεκτρονική ανάρτηση σχετικού με το θέμα κειμένου στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (www.gsis.gr),
Ως προς την ισχύουσα, μετά την 1/4/2014, διαδικασία διακοπής εργασιών των ανωτέρω προσώπων, θα ενημερωθείτε σχετικά.

 

 

Μήπως τελικά θα επιτρέπεται η εκπρόθεσμη διακοπή με κάπως διαφορετικές προϋποθέσεις?

Μήπως στο υπουργείο πρέπει να διευκρινίσουν τι θα γίνει?

Μήπως έχουν χάσει τι μπάλα?

Μήπως είναι 10 φορές πιο άσχετοι από τους προηγούμενους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβώς συνάδελφε. Παράταση δε θα δωσουν. Κάτι άλλο ετοιμάζουν σχετικά με το θέμα.. Δεν αντέχεται άλλο το άγχος σε αυτή τη δουλειά.. Απελπισία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΣΠΑΣΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.  ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ 10 Κ/ΞΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10 ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ  ΝΑΥΑΓΙΑ, ΠΑΛΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ-ΦΙΛΟΙ ΠΛΕΟΝ  ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΗΡΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΕΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ . ΤΟΥΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΟΥΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ.

 

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΚΟΠΗ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΚΤΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΜΕ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΑΝ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΓΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΗΡΘΑΝ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΚΑΤΙ ΒΕΛΓΟΙ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ. ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ 01/01/1900 ΕΝΟΟΕΙΤΑΙ. ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΑΣΠΡΟΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΜΑΥΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΙΑΚΟΨΩ. ΑΥΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?  ΔΗΛΑΔΗ  ΕΛΕΟΣ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.

 

ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚ   ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ  ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ 10 ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΑΓΡΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΥΚΑΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ.

 

ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΔΩΣΤΕ ΛΥΣΗ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ   ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ.... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο briefing τα παιδιά δεν έδωσαν ελπίδες. Ας δούμε τι θα μας ξημερώσει αύριο...

Δε συμφωνώ ότι δε δώθηκε ελπίδα. Είπαν ότι το υπουργείο πρέπει να το ξαναδεί. Αυτό που μςε ενόχλησε περισσότερο είναι ότι την Πέμπτη που είχαν κάνει όλοι αιτήματα για παράταση όφειλε το υπουργείο να βγει και να ανακοινώσει τις τελικές αποφάσεις του και όχι να έχει ένα ολοκληρο κλάδο γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και στις αποκλίσεις των ΜΥΦ 2014 που έριξαν το σύστημα από την Παρασκευή και δεν μπορούσαμε να στείλουμε τίποτα και την Τρίτη δούλευε μια χαρά αλλά παράταση δεν ανακοινώθηκε ποτέ έτσι και τώρα πάλι γραμμένους μας έχουν. Υπάρχει κάποιος με αρμοδιότητες στο υπουργείο ή οι σύλλογοι μιλάνε με τις καθαρίστριες; Το θέμα δεν είναι αν τελικά δώσουν παράταση και μέχρι πότε αλλά ότι μας έχουν φορτώσει με εργασίες που πέφτουν η μία πάνω στην άλλη, έχουν κλείσει τις ΔΟΥ στις μικρές περιοχές και πρέπει να τρέχουμε 50 και 100 χιλιόμετρα μακριά για μία υπογραφή και αντί να μας βοηθούν για να κάνουμε την δουλειά τους μας έχουν κανονικά χεσμένους. Κάθε τέλος του μήνα παρακαλάμε να δώσουν μία παράταση για κάτι. Ήμαρτον πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σήμερα πάντως που πήγα να ολοκληρώσω μια εκπρόθεσμη διακοπή που δεν τελείωσε χθες, ο ελεγκτής είπε να περιμένουμε μέχρι το βράδυ γιατί κάτι συζητάνε για παράταση αλλιώς μου λέει πρέπει να κλείσεις με σημερινή ημερομηνία. Τι να πω...υπομονή λίγο ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σήμερα πάντως που πήγα να ολοκληρώσω μια εκπρόθεσμη διακοπή που δεν τελείωσε χθες, ο ελεγκτής είπε να περιμένουμε μέχρι το βράδυ γιατί κάτι συζητάνε για παράταση αλλιώς μου λέει πρέπει να κλείσεις με σημερινή ημερομηνία. Τι να πω...υπομονή λίγο ακόμα?

Ζούμε στη χώρα της υπομονής εδώ και πολλά χρόνια.

Κάτι πρέπει να κάνουμε

για να απαλλαγούμε από αυτούς που λαμβάνουν αποφάσεις,

ζώντας στο σύμπαν της αναισθησίας και δεν λένε να φύγουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός είναι πάντως πώς δεν συμφέρει τη διαπραγμάτευση(λέμε τώρα) των συριζαίων με την τρόικα η συνεχιζόμενη και με γεωμετρική πρόοδο αύξηση των ληξιπροθέσμων οφειλών(και κυρίως αναφέρομαι στα τέλη επιτηδεύματος των ανενεργών επιχείρησεων-εταιρειών γιατί όλα τα υπόλοιπα ποσά από πρόστιμα ΦΠΑ-εισοδήματος-απώλειες βιβλίων κ στοιχείων πρέπει να γίνει έλεγχος και να βεβαιωθούν όταν και εφόσον..) διότι όπως θυμόμαστε καλά στην τελευταία συνάντηση του τσακαλώτου και του σταθάκη με την τροικα του είπαν ότι αυτά πρέπει να μειωθούν και όχι να αυξηθούν... Ξέχωρα από αυτό πιστεύω ότι μας έχουν γραμμένους κανονικά και εμείς ώς φαίνεται δεν έχουμε τρόπο αντιδρασης ικανό να τους κόψει την ανάσα..Δυστυχώς..η απεργία είναι ένα μεγάλο φιάσκο που δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ας μή γελιόμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αυτό είναι το πρόβλημα θα μπορούσε με δήλωση του φορολογούμενου να απενεργοποιούν τον ΑΦΜ της επιχείρησης
 

Εάν στη δήλωση ζητούσαν και την ημερομηνία της διακοπής θα μπορούσαν να έχουν έτοιμα και τα αποτελέσματα των ελέγχων πριν ο φορολογούμενος επισκεφτεί τη ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα,αν και θεωρώ (ή με βολεύει) ότι θα δοθεί παράταση ακόμα και τώρα θα ήθελα να ήξερα οι σύλλογοι έχουν ενδιαφερθεί καθόλου μες την ήμερα ή ολοκλήρωσαν το χρέους τους, και αυτό όχι όλοι, με το να στείλουν ένα αίτημα παράτασης πριν καμιά εβδομάδα.  Και ρωτάω γιατί το ότι έληξε κάτι δε σημαίνει ότι παύω να διεκδικώ ας το καταλάβουμε κάποια στιγμή ως κλάδος.  Όσον αφορά το με την παράταση που έδωσε εχθές απέδειξε για πολλοστή πιο είναι το κύριο μέλημα του.       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...