Προς το περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών επιχείρησης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέματα διαδικαστικά για την εκπρόθεσμη διακοπή.

 

Κάνουνε έλεγχο με την διακοπή; Πέρνουμε υπογραφές από τα τμήματα;

Και αν δεν έχουν καταθέσει δηλώσεις;

Ολοκληρώνεται η διακοπή και μετά θα κάνουν ελέγχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ.

Πως το λέγανε για τον αείμνηστο :

Μανούσο , προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα !

Περιμένουμε δελτίο τύπου, όπως παλιά ή οσφραίνομαι εκλογές;; 

Τα χάλια μας τα μαύρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως έχουμε καμία ενημέρωση επί του θέματος(κάτι επίσημο?) γιατί και άλλη φορά στα τηλέφωνα είπανε για παράταση και ακόμα την περιμένουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχουμε

Έως τις 25 Ιουλίου η υποβολή του Ε1
Προς παράταση για φορολογικές δηλώσεις και διακοπές εργασιών

Αθήνα

Την παράταση για την υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων (Ε1) έως την 25η Ιουλίου 2014 και την παράταση για την εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών πέραν του έτους έως την 31η Δεκεμβρίου 2014 αναμένεται να ανακοινώσει σήμερα Παρασκευή το υπουργείο Οικονομικών.

Αν και απομένουν 10 ημέρες μέχρι τη λήξη της καταληκτικής προθεσμίας (30 Ιουνίου) υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, ωστόσο από το σύνολο των 5,5 εκατομμυρίων φορολογουμένων που υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης έχουν μέχρι σήμερα καταθέσει Ε1 μόλις 2,78 εκατομμύρια φορολογούμενοι. Από τις δηλώσεις αυτές έχουν εκκαθαρισθεί 2,74 εκατομμύρια δηλώσεις.

Οι χρεωστικές δηλώσεις ανέρχονται σε 1.077.813 και ο μέσος φόρος ανά φορολογούμενο ανέρχεται σε 1.090 ευρώ.

Newsroom ΔΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέματα διαδικαστικά για την εκπρόθεσμη διακοπή.

 

Κάνουνε έλεγχο με την διακοπή; Πέρνουμε υπογραφές από τα τμήματα;

Και αν δεν έχουν καταθέσει δηλώσεις;

Ολοκληρώνεται η διακοπή και μετά θα κάνουν ελέγχους;

Ναι περνάς από τα τμήματα και αν δεν έχεις καταθέσει δηλώσεις πρέπει να τις καταθέσεις αλλιώς δεν ολοκληρώνεται η διακοπή. Αν υπάρχει βεβαιωμένη οφειλή προχωράνε στην διακοπή όχι όπως παλιά που έπρεπε να το ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περνάς από τα τμήματα και αν δεν έχεις καταθέσει δηλώσεις πρέπει να τις καταθέσεις αλλιώς δεν ολοκληρώνεται η διακοπή. Αν υπάρχει βεβαιωμένη οφειλή προχωράνε στην διακοπή όχι όπως παλιά που έπρεπε να το ρυθμίσεις.

εχω περίπτωση αναδρομικής διακοπής μιάς ατομικής επιχείρησης από το 2006. Ο εν λόγω δεν έχει υποβάλλει από το οικ.2007 και έπειτα καμμία δήλωση γιατί δεν υποχρεούτο μέχρι και φέτος που έγινε υποχρεωτική η υποβολή από τη στιγμή που είσαι 18 ετών και άνω. Εγώ θα πρέπει να καταθέσω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υποχρεούτο να υποβάλλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος επειδή δεν είχε τίποτα στο όνομά του και σε αυτήν θα αναφέρω όλα τα οικονομικά έτη ή θα πρέπει να καταθέσω για κάθε χρονιά υπεύθυνη δήλωση? η υποχρέωση για πάνω από τα 18 ισχύει από οικ.2014 ή από το οικ.2013? Επίσης έχει χάσει την ταμειακή μηχανή του. Σε αυτή την περίπτωση κάνω πάλι υπεύθυνη δήλωση σχετικά με το γεγονός και βεβαιώνεται στον κώδικα πάλι ένα πρόστιμο(χωρίς εννοείται να το πληρώσω επί τόπου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω περίπτωση αναδρομικής διακοπής μιάς ατομικής επιχείρησης από το 2006. Ο εν λόγω δεν έχει υποβάλλει από το οικ.2007 και έπειτα καμμία δήλωση γιατί δεν υποχρεούτο μέχρι και φέτος που έγινε υποχρεωτική η υποβολή από τη στιγμή που είσαι 18 ετών και άνω. Εγώ θα πρέπει να καταθέσω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υποχρεούτο να υποβάλλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος επειδή δεν είχε τίποτα στο όνομά του και σε αυτήν θα αναφέρω όλα τα οικονομικά έτη ή θα πρέπει να καταθέσω για κάθε χρονιά υπεύθυνη δήλωση? η υποχρέωση για πάνω από τα 18 ισχύει από οικ.2014 ή από το οικ.2013? Επίσης έχει χάσει την ταμειακή μηχανή του. Σε αυτή την περίπτωση κάνω πάλι υπεύθυνη δήλωση σχετικά με το γεγονός και βεβαιώνεται στον κώδικα πάλι ένα πρόστιμο(χωρίς εννοείται να το πληρώσω επί τόπου?)

 

Και το οικονομικό 2013 είχε υποχρέωση. Υ.Δ. άλλες ΔΟΥ ζητούν μία για όλα τα χρόνια και άλλες ανά έτος.

Όσον αφορά την απώλεια της φτμ στην περίπτωση της εκπρόθεσμης διακοπής, δεν ξέρω σε ποιο έτος μπορεί να δηλωθεί αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Οι εκπρόθεσμες διακοπές εργασιών θα πάνε έως 31/12/2014

αλλα δεν θα υπάρξει άλλη παράταση .

 

Αυτή  ήταν η "υπόσχεση " της νέας ΓΓΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκπρόθεσμες διακοπές εργασιών θα πάνε έως 31/12/2014

αλλα δεν θα υπάρξει άλλη παράταση .

 

Αυτή  ήταν η "υπόσχεση " της νέας ΓΓΕ.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκπρόθεσμες διακοπές εργασιών θα πάνε έως 31/12/2014

αλλα δεν θα υπάρξει άλλη παράταση .

 

Αυτή  ήταν η "υπόσχεση " της νέας ΓΓΕ.

 

Καλημέρα, θα πανε σιγουρα 31/12? Ποτε περιμενουμε κατι επισημο γιατι εχω δυο περιπτωσεις πελατων που πιεζουν και μαλλον δεν θα τους προλαβω ουτε με την προθεσμια του Ιουλιου, θα πρεπει να τους τεκμηριωσω σχετικα με την παραταση.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα πανε σιγουρα 31/12? Ποτε περιμενουμε κατι επισημο γιατι εχω δυο περιπτωσεις πελατων που πιεζουν και μαλλον δεν θα τους προλαβω ουτε με την προθεσμια του Ιουλιου, θα πρεπει να τους τεκμηριωσω σχετικα με την παραταση.

 

Ευχαριστω πολυ.

δεν υπάρχει κάτι επίσημο προς το παρόν περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα πανε σιγουρα 31/12? Ποτε περιμενουμε κατι επισημο γιατι εχω δυο περιπτωσεις πελατων που πιεζουν και μαλλον δεν θα τους προλαβω ουτε με την προθεσμια του Ιουλιου, θα πρεπει να τους τεκμηριωσω σχετικα με την παραταση.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Δηλαδή  τωρα περιμένετε να σας εγγυηθώ προσωπικά για την παράταση ,

έτσι ώστε να τεκμηριώσετε την νέα προθεσμία στους δύο πιεστικούς πελάτες σας

για τους οποίους δεν προλαβαίνετε να κάνετε διακοπή μέχρι μεθαύριο ???

 

Συγνώμη αλλα δεν μπορώ να κάνω κατι τέτοιο .

 

Εχουμε ενημερωσει για την συνάντηση με την Κα Σαββαϊδου ,

ελπίζουμε να ανακοινωθεί άμεσα

 

Χαιρετισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή  τωρα περιμένετε να σας εγγυηθώ προσωπικά για την παράταση ,

έτσι ώστε να τεκμηριώσετε την νέα προθεσμία στους δύο πιεστικούς πελάτες σας

για τους οποίους δεν προλαβαίνετε να κάνετε διακοπή μέχρι μεθαύριο ???

 

Συγνώμη αλλα δεν μπορώ να κάνω κατι τέτοιο .

 

Εχουμε ενημερωσει για την συνάντηση με την Κα Σαββαϊδου ,

ελπίζουμε να ανακοινωθεί άμεσα

 

Χαιρετισμούς

Αλιμονο, σιγουρα δε περιμενω προσωπικες εγγυησεις σχετικως.

Φανταζομαι ομως οτι και αλλοι συναδελφοι θα εχουν το ιδιο θεμα, οποτε δεν αφορα μονο τους δυο δικους μου πιεστικους πελατες που δεν τους προλαβαινω εγω προσωπικα! Μερικες φορες η βεβαιοτητα για καποιο ζητημα, η ακομα και η πληροφορια, απο εγκυρους συναδελφους λειτουργει καθησυχαστικα για εμας για διαφορους λογους.. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίνιγμα με την κότα το ξέρεις: Η κότα έκανε το αυγό ή το αυτό την κότα............Απ' 'οτι καταλαβαίνω μια ζωή θα κυνηγάμε και θα μας κυνηγάνε οι προθεσμίες. Αλοίμονο..........Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλιμονο, σιγουρα δε περιμενω προσωπικες εγγυησεις σχετικως.

Φανταζομαι ομως οτι και αλλοι συναδελφοι θα εχουν το ιδιο θεμα, οποτε δεν αφορα μονο τους δυο δικους μου πιεστικους πελατες που δεν τους προλαβαινω εγω προσωπικα! Μερικες φορες η βεβαιοτητα για καποιο ζητημα, η ακομα και η πληροφορια, απο εγκυρους συναδελφους λειτουργει καθησυχαστικα για εμας για διαφορους λογους.. :) :) :)

 

Αλίμονο και πάλι αλίμονο :rolleyes: 

 

πιεστικους πελάτες έχουμε όλοι μας καθώς και εκρεμμότητες που δεν πραλαβαίνουμε .

 

Σημερα επικοινωνησε πάλι ο Γιάννης ο Ανδριανός με την υπευθυνη στο γραφείο της ΓΓΕ

και πιέζει όσο μπορεί για το θέμα .

 

Η απαντηση είναι ότι αναμενουμε την απόφαση ,

ελπίζουμε όιτ θα πραγματοποιηθεί η υπόσχεση της κας Σαββαιδου

 

Θα δούμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...