Προς το περιεχόμενο
  • 0

προγραμμα επιδοτησης του οαεδ νεων επαγγελματιων και αποσβεσεις παγιων


dodos

Ερώτηση

επιτηδευματιας που ειχε κανει αιτηση για ενταξει στο προαγραμμα νεων επαγγελματιων για τα 10000

εγκριθηκε αλλα της ζητανε να παει μονο τιμολογια δαπανων και αποσβεσεις παγιων .

η επιχειρηση δουλευει εδω και δυο μηνες εχει κανει εναρξη 15/03/2014 αρα οι αποσβεσεις ειναι πολυ μικρες .

εγω σαν λογιστης μπορω να της δωσω ενα μητρωο παγιων οπου θα εχω αποσβεσει ολοσχερως καποια παγια με αξια μικροτερη των 1200 ευρω ωστε να εχει περισσοτερες δαπανες?

νομοιμοποιουμε δηλαδη να βγαλω τωρα ενα μητρωο παγιων με καποια παγια ολοσχερως και η εγγραφη βεβαια των παγιων να γινει 31/12/2014 ? η οχι?

το ρωταω γιατι οπως καταλαβαινεται οι υπολοιπες δπανες για δυο μηνων επιχειρηση ειναι λιγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

 

 

 

 

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

 

 

 

 

 

δυστυχώς θα γίνεις gold με αυτό το ερώτημα. Περιμένεις απάντηση για τη φορολογία εισοδήματος του οικονομικού 2015 από εδώ; αυτό μόνο η Παγιατάκη; ο Λεφάκης; μην φαντάζεσαι και ότι οι αστρολόγοι μπορούν να στα βρουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν,

 

Καταφέρανε και κάνανε ένα πρόγραμμα που στήριζε ουσιαστικά τους νέους επιχειρηματίες, σε μια μαλακία και μισή......

 

Σε κατ' ιδίαν συζητήσεις, δεν φταίνε οι κατά τόπους ΟΑΕΔ, έχουνε πάρει εντολές από Αθήνα..... και μάλιστα ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ, όχι γραπτές.....

 

 

Από τον οδηγό του προγράμματος,

 

 

Κεφάλαιο 6, σελ. 9: τα παραστατικά δαπανών πρέπει να είναι:

 

Εξοφλημένα τιμολόγια ή λογιστικά έγγραφα ισοδύναμης αποδεικτικής αξίας, καταχωρημένα στα επίσημα βιβλία, Καθαρής αξίας 4.000,00€ (για τη πρώτη δόση) και να  αφορούν σε δαπάνες (λειτουργικά έξοδα, δαπάνες παροχής υπηρεσιών, αποσβέσεις παγίων, ασφαλιστικές εισφορές, κτλ).

 

Μέχρι εδώ καλά......................

 

 

 

Κεφάλαιο 7, σελίδα 11: η επιχείρηση πρέπει να τεκμηριώνει τη λειτουργία της προσκομίζοντας ισόποσες δαπάνες με την επιχορήγηση κάθε φορά:

 

- οι δαπάνες που είναι απαραίτητες για την ικανοποίηση του σκοπού της πράξης, να αποδεικνύονται σύμφωνα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και παραστατικά που προβλέπει ο ΚΦΑΣ

 

- να αφορούν δαπάνες της επιχείρησης ΟΠΩΣ: λειτουργικά έξοδα μίσθωσης του χώρου, παροχή υπηρεσιών για νομική και λογιστική υποστήριξη, παροχής υπηρεσιών κοινής  ωφελείας, γραφική ύλη, αποσβέσεις παγίων όπως αναφέρονται στην πρόσκληση.

 

Έχουν λοιπόν δώσει γραμμή όποια δαπάνη είναι εκτός των α/α 8 παραγράφου κατηγοριών, να μην την υπολογίζουν. Κατά τα άλλα "ΟΠΩΣ".....................

 

Να το πούμε κι αλλιώς, λογίστρια με ανήλικο που κάνει έναρξη μέσα στο σπίτι της ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ στο πρόγραμμα ex ante και de facto. Όχι δλδ ότι οι άλλοι μπαίνουνε μια χαρά, ωστόσο:

- λογιστικές δαπάνες δεν μπαίνουνε

- ενοίκιο δεν υπάρχει

- τεβε δεν έχει προλάβει να τρέξει

- λογαριασμοί πιάνονται στο 1/3

- δικηγόρος σε ατομική δεν παίζει...

 

Άντε πιάσε λοιπόν 4 χιλιάρικα σε 2 μήνες από γραφική ύλη.... τα οποία θα σου πούνε είναι μεγάλη δαπάνη και δεν δικαιολογείται από το μέγεθος της επιχείρησης...... Στα υπόψη ότι εδώ αποσβέσεις ανά μήνα δεν..... μόνο να προπληρώσεις μερικά ενοίκια και αυτά με βαριά καρδιά.......

 

 

Να μην πούμε ότι για να πάρεις την 3η δόση χρειάζεσαι mentoring, με επιμέλεια του ωφελούμενου, αλλά το τιμολόγιο για το mentoring ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΑΕΙ....................................

 

 

Και βέβαια η καραμέλα, πήγαινέ τα σε ένσταση..................................................

 

Κι άμα στα περάσουνε, τρύπα μου τη μύτη............................................

 

 

Είναι απλά γελοίο, είναι απλά γελοίοι, δεν τους ενδιαφέρει να στηρίξουν, να κάνουνε τους καραγκιόζηδες τους ενδιαφέρει........ να λένε ότι δίνουνε λεφτά για προγράμματα, να κάνει τσάμπα ενάρξεις ο κόσμος, να φεύγουνε από τα μητρώα των ανέργων..........................................

 

 

Απλά γελοία η όλη κατάσταση, και εμείς μαλάκες που παλεύουμε........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την 1η δόση μόνο  με προπληρωμή ενοικίου - αν δεν υπάρχει ενοίκιο να "δημιουργήσεις ενοίκιο" - αν γίνεται - και να κάνεις αποσβέσεις παγίων πριν την 31/12... Εκτός αν κάποιος είχε κάνει την ατομική χωρίς να περιμένει τα αποτελέσματα και έχει ήδη ξοδέψει αρκετά χρήματα - αλλά σπάνιο αυτό.

 

Κάνουμε @#$%@%% για να σώσουμε νέα παιδιά που παλεύουν να στήσουν κάτι καινούριο και ο κάθε άχρηστης ελεγκτής/ελέγκτρια σου πετάει εκτός μέρος ή όλες από τις δαπάνες που προσκομίζει με ότι ηλίθια δικαιολογία του κατέβει.

 

τρέχω συνολικά 4 τέτοια προγράμματα, οι 2 μέχρι στιγμής περάσανε τον 1ο έλεγχο, οι άλλοι 2 το παλεύουν και γενικότερα όλοι έχουν αγχωθεί απίστευτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για κλάμματα είναι παιδιά. και εγώ πριν μια εβδομάδα πέρασα τον έλεγχο!Λογιστικό γραφείο είμαι. Μέχρι εκείνη την στιγμή είχα ρωτήσει όλους τους ΟΑΕΔ της Θεσσαλονίκης και έπαιρνα συνέχεια διαφορετικές απαντήσεις. Απαράδεκτο. Αφού και ο ίδιος ο ελεγκτής μου είπε ότι σας αναγκάζουν να κόβεται εικονικά τιμολόγια. Πάντως εγώ πέρασα πλήρης αποσβέσεις και όχι με 31/12 που ακούγεται συνέχεια αυτή η καραμέλα από τον οαεδ. Του έδωσα και φωτοτυπία τον κώδικα που λέει για τις αποσβέσεις για να είναι και αυτός οκ. Σε κάτι τιμολόγια που δεν είναι υπηρεσίες αλλά ΤΔΑ μου έκανε τον δύσκολο όπως για παράδειγμα ηλεκτρολογικό υλικό κτλπ... οπότε συμβουλεύω να μην κόβεται υλικά παρά μόνο υπηρεσίες ότι και να είναι αυτές .Άμα είναι υπηρεσίες περνάνε τα πάντα, ούτε καν βλέπουνε τι υπηρεσία είναι. αρκεί να είναι ΤΠΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερωτικά....

 

Ξεκινήσανε να εκδίδουνε ανακλητικές των απορριπτικών που αφορούν έξοδα.... Δίνουν παράταση μέχρι τέλη Νοέμβρη να μαζευτούν τα έξοδα...

 

Τι να πω....

 

Μάλλον στην επιτροπή είδανε το πρόβλημα και δώσανε αυτή τη λύση....

 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα κάπως παλεύεται...............

 

Δεν είναι ορθολογική λύση αυτή που δώσανε, αλλά από την απορριπτική, το μη χείρον βέλτιστον..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος που να εγκρίθηκε, να έκοψε τιμολόγιο & να περιμένει καταβολή 1ης δόσης;

Σε πελάτη μου που έχει κόψει από 25/07 τιμολόγιο επιδοτήσεων, ακόμα να του καταβάλουν την 1η δόση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος που να εγκρίθηκε, να έκοψε τιμολόγιο & να περιμένει καταβολή 1ης δόσης;

Σε πελάτη μου που έχει κόψει από 25/07 τιμολόγιο επιδοτήσεων, ακόμα να του καταβάλουν την 1η δόση...

Υπομονη θα αργησουν  (κανα μηνα) και εμεις(εγω, η γυναικα μου,οι δυο μου γιοι και το μωρο στην κοιλια της γυναικας μου)  αυτα περιμενουμε :)

Μαθε απλά απο τον οαεδ αν έγινε η ενταλματοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Synadelfoi mia erwthsh,

 

Yparxei tropos na emfanistoun sta vivlia oi aposveseis twn pagiwn prin to telos tou etous, sygkekrimena ton aygousto?

Epishs, sthn deyterh kai triti dosh pernane ola ta timologia paroxhs yphresiwn?

 

Eyxaristw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...