Προς το περιεχόμενο
  • 0

προγραμμα επιδοτησης του οαεδ νεων επαγγελματιων και αποσβεσεις παγιων


dodos

Ερώτηση

επιτηδευματιας που ειχε κανει αιτηση για ενταξει στο προαγραμμα νεων επαγγελματιων για τα 10000

εγκριθηκε αλλα της ζητανε να παει μονο τιμολογια δαπανων και αποσβεσεις παγιων .

η επιχειρηση δουλευει εδω και δυο μηνες εχει κανει εναρξη 15/03/2014 αρα οι αποσβεσεις ειναι πολυ μικρες .

εγω σαν λογιστης μπορω να της δωσω ενα μητρωο παγιων οπου θα εχω αποσβεσει ολοσχερως καποια παγια με αξια μικροτερη των 1200 ευρω ωστε να εχει περισσοτερες δαπανες?

νομοιμοποιουμε δηλαδη να βγαλω τωρα ενα μητρωο παγιων με καποια παγια ολοσχερως και η εγγραφη βεβαια των παγιων να γινει 31/12/2014 ? η οχι?

το ρωταω γιατι οπως καταλαβαινεται οι υπολοιπες δπανες για δυο μηνων επιχειρηση ειναι λιγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κοίτα, εγώ περίμενα την προέγκριση για να πω στους μαστόρους να κόψουν τα τιμολόγια λίγο τσιμπημένα και να τους πλήρωνα το παραπάνω ΦΠΑ (έτσι και αλλιώς όλες οι εργασίες έγιναν πριν την έναρξη). Η άλλη λύση αν δεν δεχόντουσαν τα έξοδα πρώτης εγκατάστασης ήταν να προπληρώσω τον ΟΑΕΕ και το ενοίκιο για ένα χρόνο. Η υπεύθυνη του προγράμματος στον τοπικό ΟΑΕΔ μου είπε ότι έκαναν ερώτηση για τα συγκεκριμένα θέματα στα κεντρικά και οι απαντήσεις ήταν οι εξής: Όχι προπληρωμές και προεξοφλήσεις ασφαλιστικών εισφορών, όχι αναγνώριση δαπάνης ενοικίου πέρα των 6 μηνών μέχρι την ημέρα του ελέγχου και όχι τιμολόγια παροχής πέρα των δαπανών για λογιστικές και νομικές υπηρεσίες. Στο σεμινάριο του παντογνώστη ΟΑΕΔ για να μάθουμε αν κάνουμε για επιχειρηματίες ή όχι και που μας έβαλαν σαν προαπαιτούμενο για να έχουμε το δικαίωμα της αίτησης υπαγωγής στο πρόγραμμα, μας είχαν πει ότι τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών από ηλεκτρολόγους, ελαιοχρωματιστές, υδραυλικούς και λοιπές μαστοράντζες θα γινόντουσαν δεκτά. Τα λεφτά όμως είναι πολλά και αν είναι αλήθεια αυτό που είπε η υπεύθυνη του προγράμματος ότι το 90% των δικαιούχων δε θα πάρει φράγκο τελικά, τότε μένουν καμιά 15αριά και βάλε λαχταριστά εκατομμυριάκια, που ήδη τοκίζονται σε λογαριασμό τραπέζης, και που αυτοί που θα τα βάλουν στη τσέπη θα κάνουν ωραιότατες διακοπές στα κυκλαδίτικα νησιά και εμείς θα κλείσουμε τα γραφεία και θα πάμε στο μεροκάματο να τρυγήσουμε σταφύλια για ολόκληρο τον Αύγουστο μήπως και βγάλουμε τα λειτουργικά έξοδα για τα οποία ο ΟΑΕΔ θα μας επιδοτούσε για τις καινοτόμες ιδέες μας...Εγώ σας είπα, θα κόψω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών στον εαυτό μου, θα τους φωνάξω ξανά για έλεγχο και θα τους κάνω να φύγουν με μια καράφλα μεγαλύτερη από τη δικιά μου.

και εγώ έτσι προσανατολίζομαι με τον χειρισμό εξόδων...σε 2 οαεδ που πήγα μου είπανε ότι περνάνε κανονικά τα έξοδα πρώτης εγκατάστασης υπηρεσίες και υλικά .για να δούμε το πολύ πολύ να φεσωθούμε το φπα... απλώς το περίεργο είναι γιατί δεν τα αναφέρει η πρόσκληση τέτοιου είδους έξοδα. μου φαίνεται θα πάω να πάρω 3000 ευρώ αναλώσιμα και γραφική ύλη...τι θα μου πουν ? πήρες πολλά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα που μιλησα (παλι) μου ειπαν οτι μετα απο ερωτηματα αλλων οαεδ τους απαντησαν πως οτι ειναι απο παροχη υπηρεσιων και αφορα τα εξοδα εγκαταστασης (βλ. ελαιοχρωματιστες) θα τα δεχτουν. για τα παγια μου ειπε πως μπορουμε να δειξουμε αποσβεση απο την πρωτη μερα αρκει να φαινεται και στο μητρωο παγιων εκτος απο τα βιβλια. τωρα εκει που με μπερδεψε ειναι που μου ειπε πως θα δεχτουν τις αποσβεσεις παγιων αναλογως πως θα κανει την εγγραφη για τα παγια ο λογιστης στα βιβλια. πως αλλιως να την κανει δηλαδη, αγορες παγιων θα βαλει. αλλα δεν μου απαντησε ακριβως τι εννοει και την ρωτησα ξεκαθαρα. δεν ξερω αν εγω το χανω καπου, ειναι και η πρωτη φορα που ασχολουμαι με τετοιο πραγμα, η απλως μιλαμε για την ιδια εγγραφη με αλλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΩΝ 10000 ΕΥΡΩ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΙΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ?

ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 26 (ΜΕ 13% ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΝΕΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ)?
 

1.ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ?ΣΤΟΝ 309?

2.ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 609 ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 613 ? ΑΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ?

3.ΚΑ ΙΣΤΟ Ε3 ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΩΝ 10000 ΕΥΡΩ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΙΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ?

ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 26 (ΜΕ 13% ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΝΕΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ)?

 

1.ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ?ΣΤΟΝ 309?

2.ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 609 ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 613 ? ΑΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ?

3.ΚΑ ΙΣΤΟ Ε3 ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Θέλει προσοχή στις δαπάνες διότι ναι μεν αναγνωρίζονται τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών,αλλά όχι τα υλικά αυτών,τα οποία πρέπει να είναι κομμένα. Δεν αναγνωρίζονται δαπάνες όπως κινητή τηλεφωνία,αντιθέτως ΔΕΗ,σταθερή τηλεφωνία και internet μπαίνουν κανονικά,αναλώσιμα και γραφική ύλη ναι.Φάκελοι,συραπτικά,μολυβοθήκες κτλ τα θεωρούν εξοπλισμό και τα βγάζουν εκτός. Η απορία μου είναι το πως θα αναγνωριστούν οι αποσβέσεις παγίων,όταν ο δεύτερος έλεγχος είναι πριν τις 31/12, διότι το μεγαλύτερο μας έξοδο είναι ο εξοπλισμός..Να προσθέσω ότι δέχονται και προπληρωμή ενοικίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα ειναι αφορολογητω μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

 

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει προσοχή στις δαπάνες διότι ναι μεν αναγνωρίζονται τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών,αλλά όχι τα υλικά αυτών,τα οποία πρέπει να είναι κομμένα. Δεν αναγνωρίζονται δαπάνες όπως κινητή τηλεφωνία,αντιθέτως ΔΕΗ,σταθερή τηλεφωνία και internet μπαίνουν κανονικά,αναλώσιμα και γραφική ύλη ναι.Φάκελοι,συραπτικά,μολυβοθήκες κτλ τα θεωρούν εξοπλισμό και τα βγάζουν εκτός. Η απορία μου είναι το πως θα αναγνωριστούν οι αποσβέσεις παγίων,όταν ο δεύτερος έλεγχος είναι πριν τις 31/12, διότι το μεγαλύτερο μας έξοδο είναι ο εξοπλισμός..Να προσθέσω ότι δέχονται και προπληρωμή ενοικίων.

όσον αφορά τα υλικά πρώτης εγκατάστασης είχα ενημέρωση από οαέδ ότι αναγνωρίζονται. Είσαι σίγουρος? 

και επίσης για την προπληρωμή ενοικίων υπάρχει κάποιο όριο μέχρι πόσα ενοίκια μπορούμε να προπληρώσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να κάνουν δεκτή την παροχή υπηρεσιών πρέπει να έχεις τιμολόγιο και για τα υλικα,αλλά για αυτά δεν πληρώνεσαι. Ιούνιο ο έλεγχος και ενοίκια μέχρι τέλους του έτους αναγνωρίστικαν κανονικά.

Με τα πάγια υπάρχει κάποια ενημέρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα ισχύει αυτό με τα ενοίκια μας σώνει .. όσον αφορά τα πάγια από πρόσφατη εμπειρία συναδέλφου θα περάσουν κανονικά οι αποσβέσεις ανά μήνα είτε ως εγγραφές είτε με εξωλογιστικο τρόπο με πινακάκι σε περίπτωση που θέλει κάποιος να τα αποσβέσει εξ ολοκλήρου τέλος του έτους και έχουν αξία 1500 το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα ισχύει αυτό με τα ενοίκια μας σώνει .. όσον αφορά τα πάγια από πρόσφατη εμπειρία συναδέλφου θα περάσουν κανονικά οι αποσβέσεις ανά μήνα είτε ως εγγραφές είτε με εξωλογιστικο τρόπο με πινακάκι σε περίπτωση που θέλει κάποιος να τα αποσβέσει εξ ολοκλήρου τέλος του έτους και έχουν αξία 1500 το καθένα.

πήρα τηλέφωνο οαεδ ξανά ( και ξανά) . από ότι με είπε η υπάλληλος αναγνωρίζονται 2-3 ενοίκια προπληρωμένα αλλά γελούσε γιατί μετά μου είπε .....μετά στις επόμενες δόσεις τι θα βάλω...

για τις αποσβέσεις μου είπε άμα ο νόμος λέει ότι μπορείς να αποσβέσεις εξ ολοκλήρου σε οποιαδήποτε ημερομηνία και όχι 31/12 και κανεις εγγραφές  οκ, αλλά δεν έχει δει λέει ποτέ εγγραφές πριν τις 31/12.(άλλο θέμα αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

αρα ειναι αφορολογητω μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

 

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

UPDATE: είναι απίθανοι αυτοί του ΟΑΕΔ. Σήμερα πήγα στον οαεδ που ανήκω για 2 φορά ! η αρμόδια υπάλληλος μου είπε ότι στον συγκεκριμένο ΟΑΕΔ αναγνωρίζουν προπληρωμή ενός το πολύ δύο ενοικίων , αποσβέσεις λέει ανά μήνα και με ποσοστό και όταν τις είπα ότι εγώ επιλέγω να κάνω πλήρες αποσβέσεις βάση κφασ κτλπ. αυτή τα δικά της πάλι.. Αυτό πάντως με τις αποσβέσεις  δεν το αφήνω έτσι γιατί μέσα στο φεκ του προγράμματος αναφέρει ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ βάση ΚΦΑΣ , άμα θέλουνε ας γράψουνε συγκεκριμένα πράγματα και όχι ότι επιλέγει ο κάθε ελεγκτής. Όσον αφορά υπηρεσίες  αναγνωρίζουν τα πάντα χωρίς να είναι απαραίτητο να συνοδεύονται με τιμολόγια υλικών. 

Αυτό που θέλω να σιγουρέψω είναι εάν οι εξ ολοκλήρου αποσβέσεις μπορούν να γίνουν οποιαδήποτε ημερομηνία και όχι 31/12 . Βέβαια ένας συνάδελφος πιο πάνω το εξακρίβωσε και με δου, κάποιος άλλος με τον κώδικα που δεν αναφέρεται πουθενά για 31/12. Εάν έχεις κάποιος άποψη για τέτοιου είδους αποσβέσεις?? πολύ ευχαρίστως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απιθανα πραγματα. η πλακα ειναι πως εμενα η συζυγος μου πηρε προεγκριση ενω δεν ειχε κανει ακομα εναρξη αλλα εκ του μηδενος προσπαθησαμε να στησουμε την επιχειρηση. μεσα σε 2 μηνες τι να προλαβεις να κανεις. μαλιστα εδω στο τοπικο οαεδ μας ειπαν πως περνανε αγορες εξοπλισμου και ειπαμε οκ γραφειο, βιβλιοθηκη, πισι κλπ θα τα πιασουμε μαζι με λογιστη-νομικο-τεβε-ενοικια...  σημερα το πρωι της ειπανε αλλα ντ' αλλα, δηλαδη αυτα που διαβαζουμε εδω περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισης κατι αλλο! οκ το 1500αρι για παγιο εξοπλισμο αλλα ηλεκτρονικοι υπολογιστες εξαιρουνται αν δεν απατωμαι απο την πληρη αποσβεση εντος της χρησης και πανε με 20%?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

 

 

 

αρα ειναι αφορολογητo μπαινει :

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε δαπανες ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισης κατι αλλο! οκ το 1500αρι για παγιο εξοπλισμο αλλα ηλεκτρονικοι υπολογιστες εξαιρουνται αν δεν απατωμαι απο την πληρη αποσβεση εντος της χρησης και πανε με 20%?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για Η/Υ  .Στην παράγραφο για εφάπαξ αποσβέσεις δεν αναφέρει κάτι 

Αυξάνεται από € 1.200,00 σε € 1.500,00, η αξία κτήσης παγίου ή τμημάτων παγίου τα οποία συγκροτούν ενιαία λειτουργία, που μπορούν να αποσβεσθούν εξ ολοκλήρου εντός της χρήσης που αυτά χρησιμοποιήθηκαν ή τέθηκαν σε λειτουργία, (εξαίρεση προβλέπεται για τα άυλα στοιχεία και δικαιώματα των δραστηριοτήτων καλλιτεχνικής δημιουργίας και τεχνών του θεάματος).

Το μοναδικό κριτήριο για την εφάπαξ απόσβεση ενός περιουσιακού στοιχείου, είναι η αξία κτήσης του. Συνεπώς, η κτήση περισσοτέρων του ενός παγίων αξίας έως € 1.500,00 το κάθε ένα και για τα οποία έχει εκδοθεί ένα στοιχείο του Κ.Φ.Α.Σ., δεν επηρεάζει τη δυνατότητα της εξ ολοκλήρου απόσβεσης. 

Πρέπει να επισημάνουμε ότι η επιλογή της τμηματικής ή της ολοσχερούς απόσβεσης ενός παγίου, είναι δυνητική και όχι υποχρεωτική και ότι αφορά σε κάθε πάγιο ξεχωριστά, δηλαδή για ίδια πάγια, αξίας κτήσης έως € 1.500,00 το καθένα, μέσα στην ίδια διαχειριστική περίοδο, μπορεί να επιλεγεί η ολοσχερής απόσβεση για το ένα και η τμηματική απόσβεση για το άλλο. 

 

τώρα στα αυλα δεν ξέρω εάν υπολογίζεται το λογισμικό. εάν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει.

στον οαεδ που θα ελεχγθώ ρώτησα για τις εφάπαξ αποσβέσεις και μου είπανε ότι δέχονται εφόσον τις ορίζει ο κφασ.. για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα στα αυλα δεν ξέρω εάν υπολογίζεται το λογισμικό. εάν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει.

στον οαεδ που θα ελεχγθώ ρώτησα για τις εφάπαξ αποσβέσεις και μου είπανε ότι δέχονται εφόσον τις ορίζει ο κφασ.. για να δούμε

Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο

Λογαριασμός Ασώματων Ακινητοποιήσεων:

16.17.00 Λογισμικά προγράμματα Η/Υ (Γνωμ. 142/1948/1993)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...