Προς το περιεχόμενο

Ε9 για το 2014 και απίστευτες καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι ετυχε να καταχωρησετε τυχον τροποποιησεις προηγουμενων ετων στο Ε9 ,ειδατε οτι πολυ απλά με ενα κουμπάκι,οι αλλαγες μεταφέρονται στο επομενο ετος και μέχρι το 2013.Το απιστευτο ειναι οτι δεν μεταφέρονται απο το 2013 στο 2014.Σε επικοινωνία μου με το helpdesk του Taxis αλλα και με το Υπουργειο ,η απάντηση ηταν τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΑ."Θα πρέπει να καταχωρήσετε εκ νέου ολη σας την περιουσιακή κατασταση της 1/1/2014".Μα καλά ,απαντω,αφου μπορειτε να το κάνετε αυτόματα γιατι να μη γινει?.Και η απάντηση."ΕΤΣΙ,κι αν δεν θέλετε να ξανακαταχωρησετε απο την αρχή τα ακίνητα σας ,τότε το εκκαθαριστικό του 2014 θα ειναι ελειπές κατα τις μεταβολές των προηγούμενων ετων" Β Ο Η Θ Ε Ι Α  παραεγιναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ετυχε να καταχωρησετε τυχον τροποποιησεις προηγουμενων ετων στο Ε9 ,ειδατε οτι πολυ απλά με ενα κουμπάκι,οι αλλαγες μεταφέρονται στο επομενο ετος και μέχρι το 2013.Το απιστευτο ειναι οτι δεν μεταφέρονται απο το 2013 στο 2014.Σε επικοινωνία μου με το helpdesk του Taxis αλλα και με το Υπουργειο ,η απάντηση ηταν τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΑ."Θα πρέπει να καταχωρήσετε εκ νέου ολη σας την περιουσιακή κατασταση της 1/1/2014".Μα καλά ,απαντω,αφου μπορειτε να το κάνετε αυτόματα γιατι να μη γινει?.Και η απάντηση."ΕΤΣΙ,κι αν δεν θέλετε να ξανακαταχωρησετε απο την αρχή τα ακίνητα σας ,τότε το εκκαθαριστικό του 2014 θα ειναι ελειπές κατα τις μεταβολές των προηγούμενων ετων" Β Ο Η Θ Ε Ι Α  παραεγιναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!!

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 2011,2012,2013 ΕΦ,ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 2014 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΤΑΚ ΚΑΙ ΑΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟ 2014 ΩΣ ΝΕΑ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΝΕΟ ΑΤΑΚ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΘΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΝΕΟ ΑΤΑΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΔΙΠΛΟΕΓΓΡΑΦΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τραγικοί οι άνθρωποι.... Πώς είναι δυνατόν να θυμηθούμε σε ποιούς κάναμε μεταβολές στο 2013??? Αυτό το ε9 έχει γίνει εφιάλτης πια... έχουμε κάνει την ίδια δουλειά δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές... Ατελείωτες ώρες χαμένες και απλήρωτες φυσικά.... ΑΪ ΣΙΧΤΙΡ....

 

οοοοοοοομμμμμμμμμ

Καλό σας βράδυ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εαν αποφασισεις να βγαλεις κανενα πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ αντε να εξηγησεις στον συμβολαιογραφο (που με πολιτικες ενεργειες εβγαλε απο το νομοσχεδιο την υποχρεωση του υποβολης Ε9) οτι το ακινητο εχει διαφορετικο ΑΤΑΚ το 2013,2014 κλπ κλπ

Κατα τα αλλα παλι κοροιδα και κακοπληρωμενοι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν πρέπει να συμπληρωσουμε ΚΑΝΕΝΑ Ε9 του 2014.Τοχουμε κάνει απο το 2005  οκτω(8) φορές.Ας το κάνει αυτόματα το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να καταχωρήσω στο Ε9 του 2014 νεο ακίνητο η αγορα του οποίου εγινε 15/5/2014 . Οταν κανω οριστικοποίηση εγγραφης μου βγαζει μηνυμα ότι η ημερομηνία δεν ειναι σωστη. 

Τσέκαρα και διαπίστωσα ότι το συστημα δεν δέχεται ακομη μεταβολές που έγιναν το 2014 . Οντως ισύει αυτό η μου έχει ξεφύγει κατι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να καταχωρήσω στο Ε9 του 2014 νεο ακίνητο η αγορα του οποίου εγινε 15/5/2014 . Οταν κανω οριστικοποίηση εγγραφης μου βγαζει μηνυμα ότι η ημερομηνία δεν ειναι σωστη. 

Τσέκαρα και διαπίστωσα ότι το συστημα δεν δέχεται ακομη μεταβολές που έγιναν το 2014 . Οντως ισύει αυτό η μου έχει ξεφύγει κατι????

Kαλησπέρα,

 

Ε9 2015.Αργότερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι έχω την εντύπωση ομως ότι απο φέτος οι αλλαγες στο Ε9 θα δηλώνονται τον επόμενο μήνα??? Μήπως προχώρησα ένα έτος μπροστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να καταχωρήσω στο Ε9 του 2014 νεο ακίνητο η αγορα του οποίου εγινε 15/5/2014 . Οταν κανω οριστικοποίηση εγγραφης μου βγαζει μηνυμα ότι η ημερομηνία δεν ειναι σωστη. 

Τσέκαρα και διαπίστωσα ότι το συστημα δεν δέχεται ακομη μεταβολές που έγιναν το 2014 . Οντως ισύει αυτό η μου έχει ξεφύγει κατι????

Μεταβολές με ημερομηνίες 2014 όντως δεν κάνει δεκτό το σύστημα παρόλο που υπάρχει η υποχρέωση μεταβολής σε ένα μήνα. Αν θέλεις να κάνεις όμως την μεταβολή επιλέγεις ¨λοιπές περιπτώσεις¨και στα σχόλια αναφέρεις την ημερομηνία συμβολάιου κλπ . Αλλιώς δεν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταβολές με ημερομηνίες 2014 όντως δεν κάνει δεκτό το σύστημα παρόλο που υπάρχει η υποχρέωση μεταβολής σε ένα μήνα. Αν θέλεις να κάνεις όμως την μεταβολή επιλέγεις ¨λοιπές περιπτώσεις¨και στα σχόλια αναφέρεις την ημερομηνία συμβολάιου κλπ . Αλλιώς δεν......

 

Σοβαρά της προτείνετε κάτι τέτοιο???

 

Ελπίζω να μην ακολουθήσει τη συμβουλή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ετυχε να καταχωρησετε τυχον τροποποιησεις προηγουμενων ετων στο Ε9 ,ειδατε οτι πολυ απλά με ενα κουμπάκι,οι αλλαγες μεταφέρονται στο επομενο ετος και μέχρι το 2013.Το απιστευτο ειναι οτι δεν μεταφέρονται απο το 2013 στο 2014.Σε επικοινωνία μου με το helpdesk του Taxis αλλα και με το Υπουργειο ,η απάντηση ηταν τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΑ."Θα πρέπει να καταχωρήσετε εκ νέου ολη σας την περιουσιακή κατασταση της 1/1/2014".Μα καλά ,απαντω,αφου μπορειτε να το κάνετε αυτόματα γιατι να μη γινει?.Και η απάντηση."ΕΤΣΙ,κι αν δεν θέλετε να ξανακαταχωρησετε απο την αρχή τα ακίνητα σας ,τότε το εκκαθαριστικό του 2014 θα ειναι ελειπές κατα τις μεταβολές των προηγούμενων ετων" Β Ο Η Θ Ε Ι Α  παραεγιναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!!

Συνάδελφε η εξήγηση που μπορώ να δώσω κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι ότι: Πρόβλημα θα έχουν όσοι δεν επικαιροποίησαν μέχρι περυσι τον Σεπτέβριο τα Ε9. Ο λόγος που δεν τα μεταφέρει στο 2014 είναι γιατι ζητάει προσθετα στοιχεία για την εκκαθάριση πχ απόσταση αγρού εντος 500 μ απο όριο οικισμου κλπ. Εγώ που με κόπους και βάσανα επικαιροποίησα ολα τα ε9 των πελατών μου πέρυσι τον Σεπτεβρη μου τα εμφανίζει κανονικά στο 2014.Αν κάποιος έκανε ε9 το 2012 και δεν έκανε επικαιροποίηση το 2013 δεν θα μεταφερθει στο 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του χρόνου λοιπόν ...... δεν επείγομαι  φετος

 

Καλησπέρα

 

...

«3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2014 και εφεξής, για τη σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στα δικαιώματα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, ο φορολογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την ημέρα της σύστασης, απόκτησης και κάθε άλλης μεταβολής στα παραπάνω δικαιώματα. Ειδικά η δήλωση για κάθε σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή από την 1 η Ιανουαρίου 2014 μέχρι και τη 31η Μαϊου 2014 υποβάλλεται μέχρι και την 30ή Ιουνίου 2014.

...

 

 

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Γ: ΘΕΜΑΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

Νόμος 4254/2014

 

Υ.Γ.

Αν ανοίξει μέχρι τότε...

Αναμένουμε...

 

Υ.Γ.2

Προσωπικά δεν το "βλέπω"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε η εξήγηση που μπορώ να δώσω κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι ότι: Πρόβλημα θα έχουν όσοι δεν επικαιροποίησαν μέχρι περυσι τον Σεπτέβριο τα Ε9. Ο λόγος που δεν τα μεταφέρει στο 2014 είναι γιατι ζητάει προσθετα στοιχεία για την εκκαθάριση πχ απόσταση αγρού εντος 500 μ απο όριο οικισμου κλπ. Εγώ που με κόπους και βάσανα επικαιροποίησα ολα τα ε9 των πελατών μου πέρυσι τον Σεπτεβρη μου τα εμφανίζει κανονικά στο 2014.Αν κάποιος έκανε ε9 το 2012 και δεν έκανε επικαιροποίηση το 2013 δεν θα μεταφερθει στο 2014.

Γιατι,τον Σεπτεμβριο υπηρχαν ολα αυτα τα στοιχεια στο εντυπο?Οχι βεβαια.Θα ηταν πιο τιμιο να βγουν και να μας πουν οτι πρεπει ολοι να ξαναφτιαξουμε απο την αρχη το Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι,τον Σεπτεμβριο υπηρχαν ολα αυτα τα στοιχεια στο εντυπο?Οχι βεβαια.Θα ηταν πιο τιμιο να βγουν και να μας πουν οτι πρεπει ολοι να ξαναφτιαξουμε απο την αρχη το Ε9.

Συμφωνώ, ότι στο τέλος θα μας αναγκάσουν να ξαναφτιάξουμε τα Ε9 από την αρχή. Όμως, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ Ε9. Ούτε μηχανικοί είμαστε, ούτε συμβολαιογράφοι. Κακώς περνάει από εμάς το Ε9. Και μη μου πείτε ότι οι πελάτες μας γνωρίζουν επακριβώς που βρίσκονται τα ακίνητα στο χωριό ή τα αγροτεμάχια; Ένα λάθος που στην τελική δεν είναι δικό μας από την στιγμή που δεν έχουμε πλήρη στοιχεία, γυρίζει μπούμεραγκ σε εμάς. Ας αναλάβουν επιτέλους όλοι τις ευθύνες τους. Αυτό το καθημερινό παραμύθι της μετακύλισης των ευθυνών έχει καταντήσει αηδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Σε Ε9 φορολογούμενου (που τυχαίνει να είναι ο πατέρας μου), εξαφανίστηκε ακίνητο που είναι και η κύρια κατοικία. Επειδή κατέχει το 50%, το ίδιο συνέβει και στη σύζυγο που κατέχει το άλλο 50%. Η υπόλοιπη περιουσιακή κατάσταση είναι σωστή (εμένα μου μετέφερε κανονικά την περιουσιακή κατάσταση των προηγούμενων ετών στο 2014 και στους δυο).

 

Μετά από 3 επικοινωνίες με το taxis, όλοι οι υπάλληλοι μου είπαν πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να συμβεί και πως το φταίξιμο είναι δικό μου που (1) δεν το δήλωσα το 2010 ηλεκτρονικά (το ακίνητο αγοράστηκε το 2005 και το 2006 δηλώθηκε κανονικά και κατατέθηκε χειρόγραφα στη ΔΟΥ). Ή (2) το διέγραψα κατά λάθος.

 

Τους απάντησα πως:

 

(1) Μέχρι πριν 1 μήνα εμφανίζονταν κανονικά.

(2) Το δήλωσα το 2010 και το 2012 το μετέβαλα γιατί ρυθμίστηκε ημιυπαίθριος (άρα αν δεν το είχα γράψει πως το μετέβαλα;).

(3) Δεν είναι το πρώτο Ε9 που κάνω για να το διαγράψω κατά λάθος (και μάλιστα τόσο σοβαρό λάθος)

(4) Αν το είχα διαγράψει κατά λάθος στον έναν φορολογούμενο, έκανα το ίδιο λάθος στο ίδιο ακίνητο και στον άλλον φορολογούμενο συνιδιοκτήτη;

(5) Αν το είχα διαγράψει κατά λάθος, πού είναι η κίνηση της διαγραφής στα προηγούμενα έτη; (δεν εμφανίζεται τίποτα)

(6) Στο συγκεκριμένο ακίνητο, τυχαίνει να έχω κάνει έναρξη εργασιών στις 26/7/2013 και εκτύπωση του Ε9 υπάρχει κατατεθειμένη στο τμήμα του μητρώου της ΔΟΥ και του ΟΑΕΕ. Αν δεν είχα τα Ε9 που να εμφανίζεται το ακίνητο που δηλώνω ως έδρα, πως έκανα έναρξη εργασιών; Πως μου παραχωρήθηκε δωρεάν ακίνητο από φορολογούμενους που δεν είναι ιδιοκτήτες του;

Δεν θα προχωρούσε η έναρξη.

 

Αυτοί μου απάντησαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, δεν είναι δικό τους θέμα και να κάνω τροποποιητική 2010 στις ΔΟΥ. Πριν 20 μέρες μου είχαν πει οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα στην εβδομάδα, αλλά όσο κάλεσαν εσάς άλλο τόσο κάλεσαν κι εμένα.

 

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε εσάς; (σε εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο). Πως μπορώ να το χειριστώ; Σκέφτηκα να πάω στο μητρώο της ΔΟΥ να πάρω αντίγραφο από το φάκελο της έναρξης αλλά δεν ξέρω αν θα μου το δώσουν. Εκτύπωσεις των Ε9 δεν έχω γιατί όταν χρειάζεται κάτι μπαίνω και το τυπώνω επί τόπου σε όποιον το χρειάζεται. Να το δηλώσω τελικά ξανά, ότι αγοράστηκε το 2014 (πχ 1/7/2014) ή θα υπάρξει διασταύρωση με το ΑΦΜ του συμβολαιογράφου και τον αριθμό συμβολαίου; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...