Προς το περιεχόμενο

e-ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΠΕΡΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΧΡΗΣΗΣ 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό βραδάκι ,

 

Ανέβηκα στο forum γιατί τραβάω ζόρι.

 

Έστειλα για  δύο  ΑΕ ( τόσες έχω ) τα σχετικά  στο  ΓΕΜΗ  όσο αφορά τις οικονομικές καταστάσεις  που έληγαν 10-6-2014  ηλεκτρονικά .

Όλα καλά και για το 10 εύρω μέσω εταιρικής κάρτας μα το κλασικό cvv .

 

ΕΡΩΤΗΜΑ :

 

Με το e-παράβολο όμως αντιμετώπισα προβλήματα .

 

1) Μπήκα με τους κωδικούς των εταιρειών για να αποστείλω το e-παράβολο( για επιχειρήσεις ) αλλά μου έβγαζε μύνημα ότι το ΑΦΜ της εταιρείας δεν ειναι εγγεγραμένο στο taxis  μου φάνηκε λογικό , γιατί είναι νομικό πρόσωπο

2) Προσπάθησα  να με εξουσιοδοτήσω ( ως πιστοποιημένος λογιστής που είμαι ) μέσω των κωδικών των εταιρειών αλλά δε βρήκα εφαρμογή για εξουσιδότηση για e-παράβολο

3) ΤΕΛΙΚΑ  ΜΠΗΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ  ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΦΜ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΠΗΡΕ . ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΟ e-παράβολο  ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 10-7-2014

 

Ρε μάγκες που έχω γκελάρει ????????

 

KAI TI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ .

 

Με εκτίμηση και σεβασμό

 

 

Μιχάλης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ .... ΤΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΤΟ ΑΦΜ ΤΨΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΕΙς ΜΕ ΤΟΥς ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩ[ΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙς ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΩΣΤΑ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παράβολα είναι κομμένα στα ΑΦΜ των νόμιμων εκπροσώπων.

 

Μπήκα και με τους κωδικούς των νόμιμων εκπροσώπων για e- παράβολο αλλά δεν έιχε υπήρχε καν  το button "επιλογή ρόλου" για την συγκεκριμένη ενέργεια .

Θα επικοινωνήσω με taxis και θα σας ενημερώσω .

 

Ευχαριστώ lily

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ χρησιμοποίησα τους κωδικούς της εταιρίας(και μόνο) και δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να εκδόσεις ε-παραβολο χωρις τους κωδικούς της εταιριας απο την επιλογή για μη πιστοποιημένους χρήστες https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm αλλά βάζοντας όλα τα στοιχεια της εταιρίας που θα ζητηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  άκουσον άκουσον

 

Επικοινώνσα με taxis ( 15515  επιλογή 6 ) οι οποίοι μου είπαν , και υλοποίησα με επιτυχία , τα παρακάτω .

 

1) Πηγαίνουμε απο επιχειρήσεις e-παράβολο και επιλέγουμε " για μη πιστοποιημένους χρήστες " πατάμε χορήγηση παραβόλου ( για τη χρήση που θέλουμε ) βάζουμε το ΑΦΜ  της εταιρείας και την επωνυμία της  και εν'συνεχεία υποβάλουμε το αίτημα χορήγησης παραβόλου .

 

2) Όσο αφορά τα παράβολα που έχουν εκδοθεί στα ΑΦΜ των νόμιμων εκπροσώπων αν δεν πληρωθούν τη καταληκτική ημερομηνία που αναγράφετε ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ .

 

3) Τέλος μετά απο όλα αυτά πήγα (σχήμα οξύμωρο) και μπήκα με τους κωδικούς της εταιρείας στο e-παράβολο και πάτησα το κουμπί λίστα παραβόλων και μου εμφάνισε το παράβολο το οποίο έκδοσα απο το μενου μη πιστοποιημένοι χρήστες .   ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΧΙS  ?    ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αυτά τα νέα !!!!!!!!!!!

 

ΥΣ  BILLYS  εσύ πως τα κατάφερες ? Αφού αυτό που έκανες  εσύ το έκανα  και εγώ εχθές και δεν είχε αποτέλεσμα .

 

 

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...