Jump to content
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Question

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

• Answers 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, και κουράγιο σε όσους δεν πρόλαβαν για οποιοδήποτε λόγο.   Είμαστε σαν γραφείο από αυτούς που πρόλαβαν - αν και δεν στείλαμε μερικές δηλώσεις κάποιων που δεν εμφαν

Πήρα εγώ. Μου είπαν να ξαναπάρω αργότερα γιατί έχουν παιχνίδι τώρα...  

Είμαι 38 χρονών, εδώ και 7 χρόνια λογιστής - ελεύθερος επαγγελματίας. Στο ξεκίνημα, μία φίλη - συνάδελφος, μου μετέφερε τις εμπειρίες της μετά από είκοσι χρόνια - τότε - στο επάγγελμα. Μου τόνιζε πως

Posted Images

Recommended Posts

• 0

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ , ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΤΙΣ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΝΦΙΑ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ 152ΕΚ ΧΑΡΑΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ 100ΧΙΛ ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΜΥΚΟΝΟ, ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΙΕΣ ΝΑ ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΤΑΣΧΕΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΓΙΑ 1000 ΚΑΙ 2000 ΕΥΡΩ.

ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ 9000ΧΙΛ ΚΕΡΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΠΛΗΡΩΣΩ 4000!

ΟΥΤΕ ΦΠΑ ΟΥΤΕ ΦΜΥ ΟΥΤΕ ΕΝΦΙΑ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΛΗΡΏΝΟΥΜΕ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΟΥΒΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΤΟ.

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΣΤΡΑΦΕΙ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ.

• 0

Ντροπή τους. Χθες όλη μέρα δεν δουλευε και το εκλεισαν 23.50. Εναι πολυ λυπηρό να διαβάζω τα post των συναδέλφων που είναι σε απόγνωση!!

• 0

Όλοι ξέρουμε και συμφωνούμε οτι δεν είχε κανένα δημοσιονομικό κόστος, στο να παραμείνει το σύστημα ανοιχτό μέχρι 27/7 η μέχρι τέλος της βδομάδας κλπ.

Προς τι, αυτός ο ασφυκτικός κλοιός? 

Προς τι, όλες αυτές οι υποχρεώσεις? ακόμα και για να κατουρήσουμε θα πρέπει να τους στέλνουμε ηλεκτρονικό στίγμα.

Είτε τελειώσαμε τώρα, είτε όχι, ένα είναι βέβαιο, πάμε με φόρα για κλείσιμο, οι περισσότεροι από εμάς.

Είναι πίσω ένας σωρός υποχρεώσεις, κι αν κάποιοι τη γλιτώσαμε τώρα, την επόμενη  είναι σχεδόν  βέβαιο, οτι θα την πατήσουμε.

Και πιστεύω αυτός είναι ο στόχος.

τόση κούραση, τόσο άγχος, για ποιο λόγο?δεν βρίσκω το λόγο, δεν υπάρχει λόγος για τέτοια εξουθένωση μέσω της εργασίας μας.

τρία χρόνια έχω αηδιάσει, δεν προλαβαίνω να ζήσω. Και η ζωή δεν παίρνει παράταση, απλά την χάνω. 

Τώρα που τελείωσα τις μαλακοδηλώσεις, και πριν αρχίσω τις άλλες μαλακισμένες υποχρεώσεις που μας έχουν φορτώσει, θα διαθέσω χρόνο να σκεφτώ, να ενεργοποιηθώ να δω τι άλλο μπορώ να κάνω στη ζωή μου. να το κλείσω πριν με κλείσουνε.

Φαντάζομαι οι μεγαλοσυνδικαλιστές του κ..λου, συγγνώμη του χώρου ήθελα να πω,ναι του χώρου μας θα τα 'χουν κάνει τα κουμάντα τους. η μπααααααα?

• 0

Και του χρόνου με προθεσμία μέχρι 30/4

Ωστόσο ένας στους τρείς θα έχετε προλάβει να του ξαναψηφίσετε,

για να μη πω παραπάνω, γιατί σαν κλάδος με βάση αποτελέσματα

συλλόγων, επιμελητηρίου, τους δίνετε παραπάνω.

Λωτοφάγους έχουμε και σήμερα και πολλοί που βρίζουν 

γυρνάνε και γλύφουν εκεί που φτύνουν.

• 0

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΡΟΥΣ.  ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟ ΠΟΛΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΚΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ.

ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΕΚΤΟΣ.

ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ  01/02-30/06 ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ. ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ  ΟΕ-ΕΕ-ΕΠΕ-ΑΕ. ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ. ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ  Ο ΦΟΡΤΟΣ ΑΥΤΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ  ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ.  ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.  ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΜΥΝΗΣΕΙΣ.

• 0

Mη δυνατή εύρεση υπηρεσίας/εγγράφου

Ο εξυπηρετητής της Γ.Γ.Π.Σ. δεν μπόρεσε να βρει την υπηρεσία ή το έγγραφο που ζητήσατε.

Αν πληκτρολογήσατε τη διεύθυνση, παρακαλούμε ελέγξτε την ορθότητά της.

The server of the GSIS web site could not find the service or the document you requested.

If you typed the address, please verify its correctness.

• 0

Γράφουν σήμερα οι "έγκυροι κύκλοι" του ΥΠΟΙΚ, ότι απέμειναν "μόνο" 80-100 χιλ. δηλώσεις. Αν υπολογίσουμε κατοστάρικο εκάστη, χώρια το πρόσθετο 0.73% για τον φόρο, να πως δημιουργείται το πρωτογενές πλεόνασμα και ασφαλώς ο λόγος που έκλεισαν το σύστημα και μάλιστα νωρίτερα. Να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν, ενώ ο πρωθυπουργός μιλάει για "φοροελαφρύνσεις" και "διευκόλυνση" της εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων οφειλών στο δημόσιο, την ίδια ώρα που οι τροϊκανοί κρυφογελάνε...

Δυστυχώς όμως, όπως γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι, έχουμε κάψει από τώρα μόνοι μας το χαρτί των εκλογών, που θα γίνουν από ότι φαίνεται το φθινόπωρο. Οι ίδιοι θα βγουν πάλι και με ανανεωμένη τη "λαϊκή εντολή" θα μας αποτελειώσουν... 

• 0

Aυτό που έγινε........δεν έχει προηγούμενο......

Να ξέρετε πως όσο δεν αντιδρούμε τόσο μας περιμένουν τα χειρότερα..!

• 0

Εμένα μετά από 19 χρόνια  μου μείνανε 4 ελευθεροι επαγγελματίες και 2 συνταξιούχοι. Τί θα τους πώ; ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ !!!!!

• 0

Εδώ μαζεύουμε υπογραφές για συμμετοχή σε ομαδική μήνυση.

Δές το κείμενο.

Διαδικτυακής Ομάδας Παρέμβασης Λογιστών-Φοροτεχνικών

https://sites.google.com/site/accvotegr/menyteria-anaphora

Πρίν από αυτό είχε γίνει κίνησει πρός το Συνήγορο του Πολίτη.

Η αρχή μελέτησε τα στοιχεία από τις αναφορές-αιτήματα των λογιστών και έστειλε επιστολή πρός το ΥΠ.ΟΙΚ. στις 26/06/2014

417 υπογραφές-συμμετοχές και συνεχίζουμε ....

Εντύπωση πάντως μου κάνει η χαμηλή συμμετοχή των συναδέλφων από την ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης.

• 0

Εντάξει συναδέλφισες και συνάδελφοι. Η απόφαση είναι της πολιτικής ηγεσίας προφανώς και κατ΄ εντολή της τρόϊκας. Ας μη τα βάζουμε με τους υπάλληλους και τους διορισμένους γραμματείς . Προγραμμάτισαν τον τερματισμό στις 12 τα μεσάνυχτα (αλήθεια, γιατί η μανία με την ώρα των βρυκολάκων), μόνο που τα ρολόγια πήγαιναν μπροστά και μας έκλεψαν πάλι, αυτή την φορά 2-3 πολύτιμα λεπτά για πολλούς από μας. Εχετε δει στο σινεμά εκτέλεση στην ηλεκτρική καρέκλα; Ολοι περιμένουν την εσχάτη ώρα να δοθεί χάρη. Ε, λοιπόν σε μας δεν δόθηκε χάρη. Αυτό ήταν...

Λυπάμαι για τους συναδέλφους που δεν πρόλαβαν, όχι γιατί έφταιγαν, αλλά γιατί κόπιασαν, ξενύχτησαν , στερήθηκαν ύπνο και ξεκούραση και οικογενειακή γαλήνη, για να είναι συνεπείς στην δουλειά τους και να στείλουν τις δηλώσεις των πελατών τους, μέσα σε συνθήκες τρέλας, χωρίς να βγουν και να παινεύονται, όπως λίγοι, ελάχιστοι ευτυχώς, που ειρωνεύθηκαν εμάς ότι πίναμε φρέντο. Για σένα το λέω Νίκο - πως σε λένε - που ασφαλώς θα τρίβεις τα χέρια σου από χαρά για μας τα κορόϊδα που "ολιγωρήσαμε", ενώ εσύ και λίγοι ακόμα όμοιοί σου ¨συνάδελφοι" προλάβατε...

Συγχαίρω από καρδιάς όλες και όλους που τέλειωσαν και με έκδηλη στενοχώρια και λύπη το έγραψαν, νοιώθοντας ένοχοι που τέλειωσαν, ενώ οι άλλοι συνέχιζαν. Αυτή είναι η συναδελφικότητα, αυτή είναι η αλληλεγγύη, αυτή είναι η κατανόηση. Μπράβο σε όλους σας λοιπόν. Αύριο ξαναρχίζει ο αγώνας και όπως λέει ο Κιτσος, θα έπρεπε να αρχίσει στους δρόμους και όχι εδώ μέσα. 

Και τελειώνω, με δυο λόγια για την ΠΟΦΕΕ : Μήπως νομίζουν οι κ.κ. συνάδελφοι ότι έκαναν το καθήκον τους στέλνοντας την τελευταία στιγμή αίτημα για παράταση, ποια παράταση κύριοι; Να απαιτήσετε τον χαμένο χρόνο έπρεπε, όχι να εκλιπαρείτε. Και τώρα που είσαστε, που χαθήκατε; Μέσα στους σκοπούς της Ομοσπονδίας δεν υπάρχει η περιφρούρηση και υπεράσπιση της επαγγελματικής υπόστασης και ακεραιότητας των συναδέλφων; Αν ναι, τι κάνατε για αυτό από τις 23 του Μάρτη που άνοιξε το σύστημα, αντί για την 1η Φλεβάρη; Μήπως θα έπρεπε τώρα να ζητήσετε συγνώμη και να πάτε σπίτια σας; Η αναγνώριση της αποτυχίας και της ολιγάρκειας είναι θαρραλέα πράξη, δεν είναι ντροπή. Χαίρομαι που δεν με δεχθήκατε σαν μέλος , τότε που το είχα ζητήσει, γιατί απόψε θα ντρεπόμουν.

Και για όσους αναρωτιούνται, έμεινε μόνο η δική μου δήλωση και αυτή θα είχε φύγει ,αν έκλεινε το σύστημα έστω στις 12...

Πρόλαβα και έστειλα όλες τις δηλώσεις , με την βοήθεια μόνο ενός συνεργάτη μου, τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια.

Καλο ξημέρωμα...

Ακριβως ετσι συναδελφε!!!

• 0

Γράφουν σήμερα οι "έγκυροι κύκλοι" του ΥΠΟΙΚ, ότι απέμειναν "μόνο" 80-100 χιλ. δηλώσεις. Αν υπολογίσουμε κατοστάρικο εκάστη, χώρια το πρόσθετο 0.73% για τον φόρο, να πως δημιουργείται το πρωτογενές πλεόνασμα και ασφαλώς ο λόγος που έκλεισαν το σύστημα και μάλιστα νωρίτερα. Να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν, ενώ ο πρωθυπουργός μιλάει για "φοροελαφρύνσεις" και "διευκόλυνση" της εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων οφειλών στο δημόσιο, την ίδια ώρα που οι τροϊκανοί κρυφογελάνε...

Δυστυχώς όμως, όπως γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι, έχουμε κάψει από τώρα μόνοι μας το χαρτί των εκλογών, που θα γίνουν από ότι φαίνεται το φθινόιπωρο. Οι ίδιοι θα βγουν πάλι και με ανανεωμένη τη "λαϊκή εντολή" θα μας αποτελειώσουν...

.

Δεν ειναι μονο το 100ρικο.Πρεπει να συνυπολογισεις και το χασιμο των 2.100,00,και τοτε δε μενει τιποτε αλλο απο το να πηδηξεις απο το παραθυρο

• 0

Θέλω να εκφράσω την πλήρη απογοήτευση μου για την νέα Γενικη Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων. Επίσης θέλω δημόσια να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον προηγούμενο Γραμματέα κύριο Θεοχάρη, διότι έστω και με το σταγονόμετρο μας έδινε τις ημέρες που μας χρωστούσαν για να τελειώσουμε. Ειλικρινά κρίμα......Πιστεύω ότι έως την Παρασκεύη 18/7 θα είχαν ολοκληρώσει όλοι οι συνάδελφοι την υποβολή δηλώσεων......Δυστυχώς όμως το κράτος έπρεπε να δείξει την αυστηρότητα του στον κλάδο εκείνο που με την δουλειά του βεβαιώνει τα πάσης φύσεως έσοδα...... 

Κρίμα........

• 0

Δούλεψα πάρα πολύ όλο αυτό το διάστημα, μου έμειναν  22 δηλώσεις εκ των οποίων 4 τα έφεραν τελευταία στιγμή οι οποίοι δεν με ενδιαφέρουν κιόλας αλλά φίλους και συγγενείς που τους άφησα για το τέλος και είχαν μικρές εκκρεμότητες καμιά πώληση αυτοκινήτου και τέτοια και απλά δεν ήθελα να τις στείλω ελλιπείς, τελικά μα....κία έκανα,ντρέπομαι να τους αντιμετωπίσω σήμερα. Αν ήταν ανοιχτό μέχρι το πρωί θα είχα τελειώσει..είναι πραγματικά άδικο.

Δεν ξέρω τι να κάνω..το 22% στο ποσό των αποδείξεων ισχύει? Αν ναι..δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....

• 0

Στο γραφείο μας λιώσαμε στην δουλειά και είμαστε στην φάση που δεν ξέρουμε καν πόσες μας έχουν μείνει, δεν έχω κουράγιο ούτε να βρίσω ούτε να μετρήσω τις δηλώσεις.......... εύχομαι μόνο όσο άσχημα περνάμε εμεις στα γραφεία μας να περάσουν και αυτοί στις δουλειές τους και οι αποφάσεις τους να τους γυρίσουν στα μούτρα.................

• 0

Ψηλά το κεφάλι. (όσο μπορούμε...)

Υ.Γ.

Ξέρω πολύ καλά ότι θα είναι δύσκολο έως και καταστροφικό το αποτέλεσμα, για πολλούς συναδέλφους, αν δεν αλλάξει κάτι...

Λυπάμαι πραγματικά. Για εσάς και για όλα τα άλλα...

Δεν έχω δηλώσεις που να μου έχουν απομείνει.

Θα είμαι όμως μαζί με όλους εσάς που έχετε και δεν προλάβατε, γιατί θα μπορούσα να είμαι στη θέση σας...

Σε άμεση σχέση με τις παραπάνω καταστάσεις, θα μπορούσε να μην έχω προλάβει...

Θα μπορούσε να έχω αρρωστήσει...

Θα μπορούσε να μου έχει συμβεί ένα ατύχημα...

Αλλά τι λέω ;

Απαγορεύονται να συμβούν και αυτά... Απαγορεύεται...

Είμαι "λογιστής"

δυστηχως ειμαι λογιστης........

• 0

και να πω και εγω για τον ΘΕΟΧΑΡΗ τουλαχιστον μαθαιναμε τις προθεσεις μεσω twitter ΧΤΕΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΩΠΗ και καποιες μερες τις ειχαμε παραπανω ,για αυτο καμια φορα πρεπει να εκτιμουμε πριν ερθουν τα χειροτερα και οχι κατοπιν εορτης.......

• 0

Δεν έχει ξαναγίνει αυτό..... είναι κρίμα , δεν μιλάμε για 100-200-1000 δηλώσεις ...μιλάμε για κάπου 100,000 τι θα γίνουν αυτοί οι άνθρωποι?? τι θα γίνουμε εμείς??? το Σ/Κ στείλαμε περίπου 360,000 δηλώσεις , που σημαίνει ότι όλοι μας δουλεύαμε σαν παλαβοί και δεν εκτίμησαν τίποτα οι χαρτογιακάδες ....μετά από 18 χρόνια νιώθω κενός , αξίζει όλο αυτό?? αξίζει να δουλεύουμε σαν σκλάβοι της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας? δεν περιμένω απάντηση , απλά σκέφτομαι και γράφω, με μία εγχείρηση ανοικτής καρδιάς στα 41 μου αξίζει να ρισκάρω κι άλλο? αξίζει να θεωρούμαι "συνεργάτης" του Υπ. Οικ.?? (αλήθεια  θα το κάνατε ποτέ αυτό σε συνεργάτη σας?? να τον πουλήσετε έτσι?) .......ένα μεγάλο κρίμα και για την νέα ΓΓΔΕ ...μακρυά από την πραγματικότητα όπως και όλοι τους ......δεν έχω αγανάκτηση, μίσος , θυμό, απλά πίκρα , μια μεγάλη πίκρα .....και μια μεγάλη απέχθεια για το επάγγελμά μας πλέον ....καλή μας ημέρα (έστω και με βαριά συννεφιά)   

• 0

Δεν έχει ξαναγίνει αυτό..... είναι κρίμα , δεν μιλάμε για 100-200-1000 δηλώσεις ...μιλάμε για κάπου 100,000 τι θα γίνουν αυτοί οι άνθρωποι?? τι θα γίνουμε εμείς??? το Σ/Κ στείλαμε περίπου 360,000 δηλώσεις , που σημαίνει ότι όλοι μας δουλεύαμε σαν παλαβοί και δεν εκτίμησαν τίποτα οι χαρτογιακάδες ....μετά από 18 χρόνια νιώθω κενός , αξίζει όλο αυτό?? αξίζει να δουλεύουμε σαν σκλάβοι της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας? δεν περιμένω απάντηση , απλά σκέφτομαι και γράφω, με μία εγχείρηση ανοικτής καρδιάς στα 41 μου αξίζει να ρισκάρω κι άλλο? αξίζει να θεωρούμαι "συνεργάτης" του Υπ. Οικ.?? (αλήθεια  θα το κάνατε ποτέ αυτό σε συνεργάτη σας?? να τον πουλήσετε έτσι?) .......ένα μεγάλο κρίμα και για την νέα ΓΓΔΕ ...μακρυά από την πραγματικότητα όπως και όλοι τους ......δεν έχω αγανάκτηση, μίσος , θυμό, απλά πίκρα , μια μεγάλη πίκρα .....και μια μεγάλη απέχθεια για το επάγγελμά μας πλέον ....καλή μας ημέρα (έστω και με βαριά συννεφιά)   

navaho, πολυ σωστα αυτα που γραφεις αλλα αν δεν κανουμε κατι κανενας δεν προκειται να μας λυπηθει!!!!