Jump to content
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Question

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

• Answers 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, και κουράγιο σε όσους δεν πρόλαβαν για οποιοδήποτε λόγο.   Είμαστε σαν γραφείο από αυτούς που πρόλαβαν - αν και δεν στείλαμε μερικές δηλώσεις κάποιων που δεν εμφ

Πήρα εγώ. Μου είπαν να ξαναπάρω αργότερα γιατί έχουν παιχνίδι τώρα...  

Είμαι 38 χρονών, εδώ και 7 χρόνια λογιστής - ελεύθερος επαγγελματίας. Στο ξεκίνημα, μία φίλη - συνάδελφος, μου μετέφερε τις εμπειρίες της μετά από είκοσι χρόνια - τότε - στο επάγγελμα. Μου τόνιζε πω

Posted Images

Recommended Posts

• 0

συγνωμη??????????? καταλαβα καλα κάτι που δεν το ειχα καταλαβει?????????

οι συμπληρωματικες δηλωσεις λήγουν και αυτες 14 ιουλιου? 

δηλαδή ανοιξαν για μία βδομάδα???????????

• 0

.

.

- Ναι , μάλλον νομίζουν ότι , δεν είχαμε τι να κάνουμε

και μας και μας λένε ευγενικά , να δουλέψουμε λίγο ακόμη . :angry:

.............................................................................................

• 0

Τελικά , αυτό που τους ενδιαφέρει είναι , να εισπράξουν μερικά πρόστιμα ………….

Αλλιώς δεν δικαιολογείται αυτή η σιωπή .

Τόσο δύσκολο είναι , εφόσον , κόστος δεν υπάρχει .

Οκτώ γράμματα , οκτώ γράμματα μόνο . Και μετά παιδικά χαμόγελα ,

ανάσες ανακούφισης , ξεκούραση του μυαλού και με νέα δύναμη και πάθος , πάλι για δουλειά .

ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ , ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ , ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ , ΟΥΡΕΣ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ. και το σημαντικότερο από όλα ,

λεφτά στα ταμεία του κράτους , όλοι ευχαριστημένοι και αγαπημένοι .

Τόσο δύσκολο είναι , ΟΚΤΩ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΟΝΟ (((( παράταση )))

Μην με κανείς να πιστέψω , την πρώτη μου σκέψη και πρόταση .

• 0

ανάσες ανακούφισης , ξεκούραση του μυαλού και με νέα δύναμη και πάθος , πάλι για δουλειά .

ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ , ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ , ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ , ΟΥΡΕΣ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ. και το σημαντικότερο από όλα ,

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. ΑΥΤΗ ''Η ΣΙΩΠΗ'' ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 1 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΥΦΤΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ? ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΝΑ ΙΣΙΩΣΕΙΣ.......

• 0

οι συμπληρωματικές προηγουμένων ετών για αναδρομικά λήγουν και αυτές την Δευτέρα?

Δε νομίζω ότι υπάρχει προθεσμία για τα συμπληρωματικά Ε1 λόγω αναδρομικών και ούτε επιβάλλεται πρόστιμο.

• 0

Δε νομίζω ότι υπάρχει προθεσμία για τα συμπληρωματικά Ε1 λόγω αναδρομικών και ούτε επιβάλλεται πρόστιμο.

Φυσικα και υπαρχει προθεσμια για τα συμπληρωματικα Ε1 και νομιζω ειναι η ληξη των φορολογικων δηλωσεων καθε ετους.

Στα του θεματος του topic ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΥΡΙΟ ΕΩΣ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ και τελος. Μετα ας βρεξει και ας χιονισει προστιμα

• 0

Φυσικα και υπαρχει προθεσμια για τα συμπληρωματικα Ε1 και νομιζω ειναι η ληξη των φορολογικων δηλωσεων καθε ετους.

Στα του θεματος του topic ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΥΡΙΟ ΕΩΣ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ και τελος. Μετα ας βρεξει και ας χιονισει προστιμα

Από τη στιγμή που η αρχική είναι εμπρόθεσμη και η συμπληρωματική δεν γίνεται λόγω υπαιτιότητας του φορολογούμενου γιατί να έχει προθεσμία και πρόστιμο?
  • 0

Φυσικα και υπαρχει υπαιτιοτητα του φορολογουμενου εφοσον περασει η προθεσμια υποβολης. Με το σκεπτικο σου μπορει να δηλωσει τα αναδρομικα σε 5 χρονια απο τωρα ή και παραπανω ή ποτε χωρις κανενα προβλημα εαν η αρχικη ειναι εμπροθεσμη.Σου φαινεται λογικο? Φιλικα παντα

• 0

Οι "ανεπίσημοι" κύκλοι του Υπουργείου Οικονομικών , είχαν πεί (πρίν από την προηγούμενη παράταση) , ότι δέν πρόκειται να ανακοινώνουν νωρίς τις παρατάσεις , για να μήν πέφτει ο ρυθμός υποβολής.

Τελευταία μέρα δώθηκε η παράταση για 14 Ιουλίου ... τελευταία μέρα θα δωθεί και για τις 24 Ιουλιου.

Για την επόμενη , βλέπουμε.

Εξαρτάται , άν τα σκλαβάκια οι λογιστές πετύχουν υπερ-απόδοση και μείνουν λίγες χιλιάδες δηλώσεις στον αέρα ... θα τις αφήσουν για πρόστιμο όπως και πέρσι.

• 0

δεν μπορω να θυμηθω απο που το εχω διαβασει αλλα οι συμπληρωματικες λογω αναδρομικων μπορουν να υποβληθουν χωρις προστιμο μεχρι 31/12

Κι εγώ αυτό θυμάμαι από παλιά χρόνια.Αν κάποιος ξέρει αν ισχύει ακόμα ας μαα βοηθήσει.

• 0

όταν οι σύλλογοι δεν λεν πολλά.... παράταση μυρίζει...

Ελπίζω αν είναι να ανακοινώσουν κάτι  να μην το ανακοινώσουν Δευτέρα απόγευμα!!!!!

Συνάδελφοι, κάπου κάνουμε λάθος όλοι μας. Μάζεψα τις εκκλήσεις και τις απορίες σας εδώ, γιατί πρέπει να καταλάβουμε όλοι και όλες ότι δεν παρακαλούμε για παράταση, δεν ζητάμε χάρη , δεν ζητάμε ελεημοσύνη.Το αυτοδίκαιο ζητάμε : Τον κλεμμένο χρόνο...

Οι σύλλογοι σιωπούν γιατί δεν γνωρίζουν πραγματικά τίποτα, γιατί δεν έχουν "κονέ", γιατί περιμένουν μήπως η κορυφή δώσει κάποιο σήμα για δράση ή κάνουν μηνυτήριες αναφορές, έτσι μόνοι τους, πιστεύοντας ότι κάτι θα γίνει. Αλλος συνάδελφος μιλάει για απεργία λέγοντας ότι είναι άγνωστη λέξη στους λογιστές. Ποια απεργία; Αυτή που δεν δικαιούμαστε, αυτή που θα μας τραβήξει σε αγωγές από τους πελάτες που θα φάνε τα πρόστιμα, γιατι οι προθεσμίες θα τρέχουν; Τι νομίζουν ότι είμαστε; Δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί; 

Οταν η κορυφή κρύβεται, τι να κάνει η βάση; Ολοι προσπαθούμε να μαντέψουμε τι θα γίνει, αν θα δώσει "παράταση" στις 24 ή στις 28 ή στις 31 του μήνα, μερικοί ρίχνουν τα χαρτιά ή τρέχουν στην καφετζού (υπάρχουν μερικές ακόμα), άλλοι πάλι το θεωρούν δεδομένο. Και ξημεροβραδιαζόμαστε μακριά από τους δικούς μας, παρακαλάμε αυτούς που δεν έρχονται έγκαιρα να σπεύσουν (έλα καϊμένε, τι βιάζεσαι, αφού θα δώσει παράταση, όπως πέρσι), και πληκτρολογούμε τον πόνο μας και τα παρακάλια μας, αντί να βγούμε στους δρόμους να φωνάξουμε για την κατάντια του φορολογικού συστήματος, για τα χάλια μας, όπως κάναμε στην Πλατεία, αν κάποιοι ακόμα το θυμούνται....

Προσωπικά ντρέπομαι για το επίπεδο που πέσαμε, εμείς, ένας κλάδος, ο μοναδικός ίσως που εκπροσωπεί όχι μόνο  εμάς, αλλά όλη την χώρα, αφού εμείς φροντίζουμε για τις δηλώσεις του Μπάρμπα-Γιώργη, αλλά και του μεγαλαμαγαζάτορα της γειτονιάς, και του γιατρού και του δικηγόρου, της αγράμματης γειτόνισας αλλά και του επιστήμονα που μας κάνει διάλεξη για το μποζόνιο του Χιγκς. Για μας όμως ποιος ενδιαφέρεται; Και καλά εγώ και μερικοί ακόμα, φτάνουμε στο τέλος του εργασιακού μας βίου, αλλά τα νέα παιδιά; η γενιά των 40 και 50 τι θα κάνει; Και μεις που φεύγουμε τι θα παραδώσουμε σε αυτούς; Τι θα τους πούμε;;

• 0

Η πληρωμή για 29/08 αφορά ποσά κάτω των 300 ευρώ ....

Αλλά από την άλλη ξεφεύγει από το κανόνα της πληρωμής την 31/07 που θεωρητικά ήταν άβατο .....

Και κάτι ακόμη ....

Μάλλον θα είμαστε τελευταίοι όλων ε ?

Δεν φεύγουν οι ριμάδες και παραμένουμε ακόμη σε υψηλότατα νούμερα .....

Υγεία να έχουμε ....

• 0

Συνάδελφοι, κάπου κάνουμε λάθος όλοι μας. Μάζεψα τις εκκλήσεις και τις απορίες σας εδώ, γιατί πρέπει να καταλάβουμε όλοι και όλες ότι δεν παρακαλούμε για παράταση, δεν ζητάμε χάρη , δεν ζητάμε ελεημοσύνη.Το αυτοδίκαιο ζητάμε : Τον κλεμμένο χρόνο...

Οι σύλλογοι σιωπούν γιατί δεν γνωρίζουν πραγματικά τίποτα, γιατί δεν έχουν "κονέ", γιατί περιμένουν μήπως η κορυφή δώσει κάποιο σήμα για δράση ή κάνουν μηνυτήριες αναφορές, έτσι μόνοι τους, πιστεύοντας ότι κάτι θα γίνει. Αλλος συνάδελφος μιλάει για απεργία λέγοντας ότι είναι άγνωστη λέξη στους λογιστές. Ποια απεργία; Αυτή που δεν δικαιούμαστε, αυτή που θα μας τραβήξει σε αγωγές από τους πελάτες που θα φάνε τα πρόστιμα, γιατι οι προθεσμίες θα τρέχουν; Τι νομίζουν ότι είμαστε; Δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί; 

Οταν η κορυφή κρύβεται, τι να κάνει η βάση; Ολοι προσπαθούμε να μαντέψουμε τι θα γίνει, αν θα δώσει "παράταση" στις 24 ή στις 28 ή στις 31 του μήνα, μερικοί ρίχνουν τα χαρτιά ή τρέχουν στην καφετζού (υπάρχουν μερικές ακόμα), άλλοι πάλι το θεωρούν δεδομένο. Και ξημεροβραδιαζόμαστε μακριά από τους δικούς μας, παρακαλάμε αυτούς που δεν έρχονται έγκαιρα να σπεύσουν (έλα καϊμένε, τι βιάζεσαι, αφού θα δώσει παράταση, όπως πέρσι), και πληκτρολογούμε τον πόνο μας και τα παρακάλια μας, αντί να βγούμε στους δρόμους να φωνάξουμε για την κατάντια του φορολογικού συστήματος, για τα χάλια μας, όπως κάναμε στην Πλατεία, αν κάποιοι ακόμα το θυμούνται....

Προσωπικά ντρέπομαι για το επίπεδο που πέσαμε, εμείς, ένας κλάδος, ο μοναδικός ίσως που εκπροσωπεί όχι μόνο  εμάς, αλλά όλη την χώρα, αφού εμείς φροντίζουμε για τις δηλώσεις του Μπάρμπα-Γιώργη, αλλά και του μεγαλαμαγαζάτορα της γειτονιάς, και του γιατρού και του δικηγόρου, της αγράμματης γειτόνισας αλλά και του επιστήμονα που μας κάνει διάλεξη για το μποζόνιο του Χιγκς. Για μας όμως ποιος ενδιαφέρεται; Και καλά εγώ και μερικοί ακόμα, φτάνουμε στο τέλος του εργασιακού μας βίου, αλλά τα νέα παιδιά; η γενιά των 40 και 50 τι θα κάνει; Και μεις που φεύγουμε τι θα παραδώσουμε σε αυτούς; Τι θα τους πούμε;;

Μην στεναχωριέσαι Γιάννη, το κεφάλι ΨΗΛΑ!!!. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στην πορεία. Από το τίποτα μέχρι όλα όσα φανταζόμαστε, διότι προς το παρόν ως όνειρο φανταστικό ακούγονται. 

Τι θα κάνει η γενιά των 40 και 50;;; Δεν ξέρω τι θα κάνει, όμως μπορώ να πω τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει. Να αφήσουμε επιτέλους στην άκρη τα όποια ίδια συμφέροντα, να συνεργαστούμε μεταξύ μας, να φτιάξουμε μια ωραιότατη ομάδα δράσης & κρούσης, να βγούμε από τα γραφεία μας, με σημαίες στο χέρι αν χρειαστεί,(δεν αναφέρομαι σε απεργία), να διεκδικήσουμε αξιοπρέπεια στο επάγγελμά μας, στην ζωή μας. Να βάλουμε το λιθαράκι στους νεώτερους που έπονται, και είναι ήδη κουρασμένοι ή καλύτερα απογοητευμένοι, από όσα βιώνουν.( διότι για τον ευνουχισμό των νεώτερων γενεών φταίνε οι προηγούμενες...) Τίποτα δεν είναι δύσκολο και ακατόρθωτο αρκεί να υπάρχει η θέληση. Υπάρχει όμως;;; 

Η γενιά λοιπόν των 40 & 50 θα έπρεπε να λέει το εξής: " Δος μοι πα στω και ταν γαν κινάσω". Λέμε τώρα, ώρα που είναι!!!

Εσείς οι μεγαλύτεροι δεν χρειάζεται πλέον να μας πείτε τίποτα. Διότι δώσατε, εμείς όμως τι κάναμε και τι συνεχίζουμε να κάνουμε με όσα πήραμε;;; Τόσο απλά, μα τόσο πολύ απλά. 

• 0

Η πληρωμή για 29/08 αφορά ποσά κάτω των 300 ευρώ ....

Αλλά από την άλλη ξεφεύγει από το κανόνα της πληρωμής την 31/07 που θεωρητικά ήταν άβατο .....

Και κάτι ακόμη ....

Μάλλον θα είμαστε τελευταίοι όλων ε ?

Δεν φεύγουν οι ριμάδες και παραμένουμε ακόμη σε υψηλότατα νούμερα .....

Υγεία να έχουμε ....

Υγεια πανω απ ολα αλλα για να χουμε και την υγεια μας δεν θα πρεπει να μας μεταχειριζονται σαν σκλαβους. Δυστυχως εχουμε αρκετες δηλωσεις ακομη και καλο θα ηταν να δοθει χρονος που κλαπηκε για να τελειωσουμε χωρις παρατραγουδα. Θα δοθει η 24/07/2014 και νομιζω οτι θα ειναι και η τελικη ημερομηνια

• 0

Μάλλον πάει για 24/07 - προσωπική μου εκτίμηση. 

Σε κάθε περίπτωση θέλω να αποφύγω το περσινό όπου 08/08 ήμουν στο γραφείο και έκανα δηλώσεις.... 

45 ακόμα έχουμε εμείς, από ότι φαίνεται προλαβαίνουμε έως τη δευτέρα αλλά καλύτερα να πάει έως στις 24/07 για να προλάβουν όλοι οι συνάδελφοι.