Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα γράψω κάτι τελευταίο για το θέμα και δεν επανέρχομαι. Θα είμαι οξύς, γιατί δεν μου αρέσει να βαυκαλίζομαι. Κάνω την αυτοκριτική μου δημοσίως και δεν ντρέπομαι γι΄αυτό. Ξέρω εκ των πρότερων ότι δεν θα αρέσουν αυτά που θα γράψω σε πολλούς συναδέλφους, όμως λέω και γράφω αυτά που νιώθω χωρίς να θέλω να είμαι σώνει και καλά αρεστός. Ο,τι κάνω το κάνω πηγαία, είτε στηλιτεύω δημόσια τα κακώς κείμενα του υπουργείου, είτε τα του οίκου μας.

 

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια. Μονίμως μεμψιμοιρούμε  βρίζοντας την κάθε συνδικαλιστική οργάνωση και τους "εκπροσώπους" μας σε δεδομένες στιγμές.  Δεν είναι όμως εκπρόσωποι όλων μας παρά μόνο ενός μικρού ποσοστού που κατεβαίνει στις εκλογές για να ψηφίσει. Οι υπόλοιποι ασκούμε μόνο κριτική και στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μας βριζόμαστε μεταξύ μας.

 

Στο υπ. Οικ. γελούν με την ψυχή τους αφού γνωρίζουν πως έτσι όπως είμαστε δεν αποτελούμε καν κλάδο, αλλά ένα συνονθύλευμα ανθρώπων που δεν έχει ούτε τις βασικές αρχές που απαρτίζουν έναν σοβαρό κλάδο. Γι΄αυτό μας κάνουν ό,τι θέλουν! Κατά τη γνώμη μου καλά μας κάνουν αφού σκύβουμε διαρκώς το κεφάλι και δεν αλλάζουμε ποτέ. Συνεπώς, ας υποστούμε τις συνέπειες του ραγιαδισμού που μας έχει διαποτίσει.

 

Για παράδειγμα, λέμε να μη στείλουμε δηλώσεις αλλά να τις αποθηκεύσουμε κ.λπ. Οι δηλώσεις δεν είναι δικές μας όμως, ούτε μπορούμε να κάνουμε μνημόσυνα με ξένα «κόλλυβα». Οι δηλώσεις είναι των πελατών.  Δηλαδή, όταν ο πελάτης έρχεται να του κάνεις τη δήλωση εσυ αναλαμβάνεις να τη στείλεις και όχι να την αποθηκεύσεις προσωρινά ή κάτι άλλο.

 

Αν θες να κάνεις "απεργία" κατά κάποιο τρόπο, δεν αποθηκεύεις δηλώσεις στο σύστημα περιμένοντας το γενικό σύνθημα για να στείλεις. Απλώς, εξηγείς στους πελάτες σου ότι δεν κάνεις δηλώσεις αν δεν δοθεί δίκαιη λύση. Δεν παραλαμβάνεις. Αν τις έχεις ήδη παραλάβει πιο πριν, τότε μέσω συλλογικών ενεργειών που θα έχουν καθολική αποδοχή, σταματά κάθε ενέργεια που αφορά στις δηλώσεις. Ο πελάτης αν σε εκτιμά ως επαγγελματία, θα σε καταλάβει αφού του εξηγήσεις, αφού αντιληφθεί ποιος είναι ο κύριος φταίχτης. Αν ο πελάτης όμως διαφωνεί θα πάει στον παραδίπλα λογιστή που θα του λέει όμως τα ίδια, θα πάει στον απέναντι που θα του λέει επίσης τα ίδια, και ούτω καθεξής. Ουσιαστικά, είναι ένα εμπάργκο στην παραλαβή και αποστολή δηλώσεων απ΄όλους με δίκαια και λογικά επιχειρήματα. Ρίχνεις το μπαλάκι έτσι στον αρμόδιο υπουργό να βγάλει το φίδι απ΄την τρύπα.

Έχουμε παιδεία για κάτι τέτοιο; Χλομό το κόβω...

 

Όντες ευθυνόφοβοι και θέλοντας συχνά να καλύψουμε την ανεπάρκειά μας, απόρροια του δαιδαλώδους φορολογικού συστήματος, απλά ακολουθούμε τα κελεύσματα της εξουσίας και, που και που, υψώνουμε λίγο τη φωνή μας. Τόσο λίγο όμως, που δεν ακούγεται ούτε καν κοντά στις πόρτες του υπουργού. Ένας ψίθυρος μόνο που χάνεται μέσα στη θορυβώδη μεγαλούπολη!

 

Αναλωνόμαστε σε αρθρογραφία ή σε συζητήσεις μέσα σε φόρουμ ή σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, νομίζοντας ότι το κάθε site κ.λπ. είναι το κέντρο του κόσμου και όλοι ασχολούνται μαζί μας. Λες και είμαστε το επίκεντρο της επικαιρότητας. Δεν έχουμε προφανώς αντιληφθεί ότι είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης.  

 

Φτάνουν στα αυτιά μας καθημερινώς  ιστορίες με "συναδέλφους" που θάβουν τους υπόλοιπους για να πάρουν τη δουλειά και με τα μισά λεφτά. Είναι αυτό συναδελφική αλληλεγγύη; Πως θα υπάρχει ο αλληλοσεβασμός όταν εμείς οι ίδιοι βεβηλώνουμε το ίδιο μας το "σπίτι" και δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους συναδέλφους; Πως θα συνεργαστείς για αγώνα σε κοινή πορεία  με ανθρώπους που δεν σέβονται την ίδια τους την εργασία και την εξευτελίζουν; Πως να προσθέσεις πολλά κλάσματα όταν δεν υπάρχει κοινός παρονομαστής;

 

Αλλάζοντας τόνο να επαναλάβω το κοινότυπο «κανείς δεν είναι αλάνθαστος». Δεν υποστηρίζω κανέναν από τους εκλεγμένους, ούτε όσους συναδέλφους ασχολούνται ενεργά με τον συνδικαλισμό.  Λάθη κάνουν και θα ξανακάνουν. Απλώς, δράττομαι της ευκαιρίας για να σημειώσω ότι  δεν μου άρεσε ανέκαθεν η στείρα κριτική χωρίς προτάσεις. Μονίμως, για όλα τα θέματα, όπου κι αν κοιτάξεις φταίει η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ή γενικώς οι απανταχού σύλλογοι! Θυμόμαστε τους συλλόγους μόνο στις παρατάσεις και τότε τους ρίχνουμε κι ένα βρισίδι! 

 

Οι σύλλογοι φταίνε σε όλα! Βγάζουν ανακοίνωση για κάτι, τους βρίζουμε, δεν βγάζουν τους βρίζουμε, κάνουν το ένα τους βρίζουμε, κάνουν το άλλο τους ξαναβρίζουμε. Αν πάλι δούμε σε κάποιο σύλλογο κάτι που μας αρέσει τον εκθειάζουμε και με την ίδια ευκολία αν ο ίδιος σύλλογος εκφράσει μια διαφορετική άποψη, τότε τον λοιδορούμε δημοσίως.  Αν δεν μας αρέσουν οι άνθρωποι που ηγούνται των οργανώσεών μας, απλώς τους καταψηφίζουμε κι έρχονται άλλοι. Απλά πράγματα και πλήρως δημοκρατικά. 

 

Ο καθένας από μας λέει το κοντό του και το μακρύ του -μηδενός εξαιρουμένου- , και σε όλα νομίζουμε ότι έχουμε δίκιο. Αν μας ζητήσει κάποιος να καθίσουμε και να κάνουμε σοβαρές προτάσεις για την αλλαγή πολλών πραγμάτων στο φορολογικό μας σύστημα αλλά και στον χώρο μας, με επιχειρηματολογία όμως και σοβαρότητα,  η πλειονότητα θα λακίσει και θα βρει φθηνές δικαιολογίες, μα, μου, σου, του και άλλα σχετικά.

 

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε γενικώς ότι μας φέρονται όπως μας αξίζει.

 

Συνάδελφοι, το έχω ξαναγράψει και θα το επαναλάβω. Στον κλάδο μας θα έρθουν καλύτερες ημέρες μόνο αν κάνουμε αρχικά την αυτοκριτική μας και δούμε τα λάθη μας. Μετά, θα πάμε πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Θα οργανωθούμε συλλογικά, και μέσα από την διαρκή και πλήρη επιμόρφωσή μας -μέσω συλλογικών ενεργειών-, θα μπορέσουμε να υψώσουμε πραγματικά τη φωνή μας. Η γνώση είναι δύναμη, όλοι το γνωρίζουν αυτό. Στη συνέχεια, μέσα από τα συλλογικά όργανα θα θεσμοθετηθούν ομάδες εργασίας που θα ασχολούνται με την ενδελεχή μελέτη και υποβολή προτάσεων που, αφού θα είναι πλήρως αιτιολογημένες, ενδεχομένως θα υιοθετούνται ευκολότερα από το υπ. Οικ., γιατί δεν θα είναι εκτός πραγματικότητας σαν αυτές που εισηγούνται οι σύμβουλοι των εκάστοτε υπουργών! Θα είμαστε συνέχεια εκεί και θα νιώθουν την ανάσα μας σε όλα. Θα μας σέβονται! 

 

Δυστυχώς, έτσι όπως είμαστε τώρα, δεν πρόκειται να μας πάρει στα σοβαρά κανείς! Ας αναλογιστούμε λοιπόν,  Μόνιμος ικέτης ή ενεργός διεκδικητής;

Ο μονος τροπος και δεν το γραφω σαν κολακεια ειναι να φταιξει το taxheaven συλλογο και να γραφτουμε μελη.

 

Στα του θεματος μας επαναλαμβανω ουτε στην τελευταια μπανανια του κοσμου δεν γινεται να ανοιγει το συστημα με δυο μηνες καθυστερηση και να απαιτουν και προστιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tο σίγουρο είναι ότι η ΠΟΦΕΕ έστειλε το μήνυμα κάνοντας τον "λαγό" του υπουργείου...

Οι υπηρεσιακοί παράγοντες βλέποντας τους συνάδελφους να αποθηκεύουν απλά δηλώσεις χρησιμοποίησε την ΠΟΦΕΕ να επισπεύσει την υποβολή τους...

Αν και τα όσα λέει ο συντονιστής παραπάνω είναι ορθά εν τούτοις ένα και μονό πράγμα περνά από το μυαλό του καθένα μας (μέλος ή μη της ΠΟΦΕΕ)

τελικά ποιου συμφέροντα υπηρετεί η ΠΟΦΕΕ ?

α)Τα του κλάδου μας ?????

β)Τα του υπουργείου???????

γ) τα προσωπικά τους??????

 

ΥΓ. αυτά τα λέει ένα μέλος της ΠΟΦΕΕ που συμμετείχε σε όλες τις μέχρι τώρα ψηφοφορίες και ήταν παρών σε πολλές από τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που οργάνωσε η ΠΟΦΕΕ...γι αυτον ακριβώς τον λογο

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα γράψω κάτι τελευταίο για το θέμα και δεν επανέρχομαι. Θα είμαι οξύς, γιατί δεν μου αρέσει να βαυκαλίζομαι. Κάνω την αυτοκριτική μου δημοσίως και δεν ντρέπομαι γι΄αυτό. Ξέρω εκ των πρότερων ότι δεν θα αρέσουν αυτά που θα γράψω σε πολλούς συναδέλφους, όμως λέω και γράφω αυτά που νιώθω χωρίς να θέλω να είμαι σώνει και καλά αρεστός. Ο,τι κάνω το κάνω πηγαία, είτε στηλιτεύω δημόσια τα κακώς κείμενα του υπουργείου, είτε τα του οίκου μας.

 

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια. Μονίμως μεμψιμοιρούμε  βρίζοντας την κάθε συνδικαλιστική οργάνωση και τους "εκπροσώπους" μας σε δεδομένες στιγμές.  Δεν είναι όμως εκπρόσωποι όλων μας παρά μόνο ενός μικρού ποσοστού που κατεβαίνει στις εκλογές για να ψηφίσει. Οι υπόλοιποι ασκούμε μόνο κριτική και στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μας βριζόμαστε μεταξύ μας.

 

Στο υπ. Οικ. γελούν με την ψυχή τους αφού γνωρίζουν πως έτσι όπως είμαστε δεν αποτελούμε καν κλάδο, αλλά ένα συνονθύλευμα ανθρώπων που δεν έχει ούτε τις βασικές αρχές που απαρτίζουν έναν σοβαρό κλάδο. Γι΄αυτό μας κάνουν ό,τι θέλουν! Κατά τη γνώμη μου καλά μας κάνουν αφού σκύβουμε διαρκώς το κεφάλι και δεν αλλάζουμε ποτέ. Συνεπώς, ας υποστούμε τις συνέπειες του ραγιαδισμού που μας έχει διαποτίσει.

 

Για παράδειγμα, λέμε να μη στείλουμε δηλώσεις αλλά να τις αποθηκεύσουμε κ.λπ. Οι δηλώσεις δεν είναι δικές μας όμως, ούτε μπορούμε να κάνουμε μνημόσυνα με ξένα «κόλλυβα». Οι δηλώσεις είναι των πελατών.  Δηλαδή, όταν ο πελάτης έρχεται να του κάνεις τη δήλωση εσυ αναλαμβάνεις να τη στείλεις και όχι να την αποθηκεύσεις προσωρινά ή κάτι άλλο.

 

Αν θες να κάνεις "απεργία" κατά κάποιο τρόπο, δεν αποθηκεύεις δηλώσεις στο σύστημα περιμένοντας το γενικό σύνθημα για να στείλεις. Απλώς, εξηγείς στους πελάτες σου ότι δεν κάνεις δηλώσεις αν δεν δοθεί δίκαιη λύση. Δεν παραλαμβάνεις. Αν τις έχεις ήδη παραλάβει πιο πριν, τότε μέσω συλλογικών ενεργειών που θα έχουν καθολική αποδοχή, σταματά κάθε ενέργεια που αφορά στις δηλώσεις. Ο πελάτης αν σε εκτιμά ως επαγγελματία, θα σε καταλάβει αφού του εξηγήσεις, αφού αντιληφθεί ποιος είναι ο κύριος φταίχτης. Αν ο πελάτης όμως διαφωνεί θα πάει στον παραδίπλα λογιστή που θα του λέει όμως τα ίδια, θα πάει στον απέναντι που θα του λέει επίσης τα ίδια, και ούτω καθεξής. Ουσιαστικά, είναι ένα εμπάργκο στην παραλαβή και αποστολή δηλώσεων απ΄όλους με δίκαια και λογικά επιχειρήματα. Ρίχνεις το μπαλάκι έτσι στον αρμόδιο υπουργό να βγάλει το φίδι απ΄την τρύπα.

Έχουμε παιδεία για κάτι τέτοιο; Χλομό το κόβω...

 

Όντες ευθυνόφοβοι και θέλοντας συχνά να καλύψουμε την ανεπάρκειά μας, απόρροια του δαιδαλώδους φορολογικού συστήματος, απλά ακολουθούμε τα κελεύσματα της εξουσίας και, που και που, υψώνουμε λίγο τη φωνή μας. Τόσο λίγο όμως, που δεν ακούγεται ούτε καν κοντά στις πόρτες του υπουργού. Ένας ψίθυρος μόνο που χάνεται μέσα στη θορυβώδη μεγαλούπολη!

 

Αναλωνόμαστε σε αρθρογραφία ή σε συζητήσεις μέσα σε φόρουμ ή σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, νομίζοντας ότι το κάθε site κ.λπ. είναι το κέντρο του κόσμου και όλοι ασχολούνται μαζί μας. Λες και είμαστε το επίκεντρο της επικαιρότητας. Δεν έχουμε προφανώς αντιληφθεί ότι είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης.  

 

Φτάνουν στα αυτιά μας καθημερινώς  ιστορίες με "συναδέλφους" που θάβουν τους υπόλοιπους για να πάρουν τη δουλειά και με τα μισά λεφτά. Είναι αυτό συναδελφική αλληλεγγύη; Πως θα υπάρχει ο αλληλοσεβασμός όταν εμείς οι ίδιοι βεβηλώνουμε το ίδιο μας το "σπίτι" και δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους συναδέλφους; Πως θα συνεργαστείς για αγώνα σε κοινή πορεία  με ανθρώπους που δεν σέβονται την ίδια τους την εργασία και την εξευτελίζουν; Πως να προσθέσεις πολλά κλάσματα όταν δεν υπάρχει κοινός παρονομαστής;

 

Αλλάζοντας τόνο να επαναλάβω το κοινότυπο «κανείς δεν είναι αλάνθαστος». Δεν υποστηρίζω κανέναν από τους εκλεγμένους, ούτε όσους συναδέλφους ασχολούνται ενεργά με τον συνδικαλισμό.  Λάθη κάνουν και θα ξανακάνουν. Απλώς, δράττομαι της ευκαιρίας για να σημειώσω ότι  δεν μου άρεσε ανέκαθεν η στείρα κριτική χωρίς προτάσεις. Μονίμως, για όλα τα θέματα, όπου κι αν κοιτάξεις φταίει η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ή γενικώς οι απανταχού σύλλογοι! Θυμόμαστε τους συλλόγους μόνο στις παρατάσεις και τότε τους ρίχνουμε κι ένα βρισίδι! 

 

Οι σύλλογοι φταίνε σε όλα! Βγάζουν ανακοίνωση για κάτι, τους βρίζουμε, δεν βγάζουν τους βρίζουμε, κάνουν το ένα τους βρίζουμε, κάνουν το άλλο τους ξαναβρίζουμε. Αν πάλι δούμε σε κάποιο σύλλογο κάτι που μας αρέσει τον εκθειάζουμε και με την ίδια ευκολία αν ο ίδιος σύλλογος εκφράσει μια διαφορετική άποψη, τότε τον λοιδορούμε δημοσίως.  Αν δεν μας αρέσουν οι άνθρωποι που ηγούνται των οργανώσεών μας, απλώς τους καταψηφίζουμε κι έρχονται άλλοι. Απλά πράγματα και πλήρως δημοκρατικά. 

 

Ο καθένας από μας λέει το κοντό του και το μακρύ του -μηδενός εξαιρουμένου- , και σε όλα νομίζουμε ότι έχουμε δίκιο. Αν μας ζητήσει κάποιος να καθίσουμε και να κάνουμε σοβαρές προτάσεις για την αλλαγή πολλών πραγμάτων στο φορολογικό μας σύστημα αλλά και στον χώρο μας, με επιχειρηματολογία όμως και σοβαρότητα,  η πλειονότητα θα λακίσει και θα βρει φθηνές δικαιολογίες, μα, μου, σου, του και άλλα σχετικά.

 

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε γενικώς ότι μας φέρονται όπως μας αξίζει.

 

Συνάδελφοι, το έχω ξαναγράψει και θα το επαναλάβω. Στον κλάδο μας θα έρθουν καλύτερες ημέρες μόνο αν κάνουμε αρχικά την αυτοκριτική μας και δούμε τα λάθη μας. Μετά, θα πάμε πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Θα οργανωθούμε συλλογικά, και μέσα από την διαρκή και πλήρη επιμόρφωσή μας -μέσω συλλογικών ενεργειών-, θα μπορέσουμε να υψώσουμε πραγματικά τη φωνή μας. Η γνώση είναι δύναμη, όλοι το γνωρίζουν αυτό. Στη συνέχεια, μέσα από τα συλλογικά όργανα θα θεσμοθετηθούν ομάδες εργασίας που θα ασχολούνται με την ενδελεχή μελέτη και υποβολή προτάσεων που, αφού θα είναι πλήρως αιτιολογημένες, ενδεχομένως θα υιοθετούνται ευκολότερα από το υπ. Οικ., γιατί δεν θα είναι εκτός πραγματικότητας σαν αυτές που εισηγούνται οι σύμβουλοι των εκάστοτε υπουργών! Θα είμαστε συνέχεια εκεί και θα νιώθουν την ανάσα μας σε όλα. Θα μας σέβονται! 

 

Δυστυχώς, έτσι όπως είμαστε τώρα, δεν πρόκειται να μας πάρει στα σοβαρά κανείς! Ας αναλογιστούμε λοιπόν,  Μόνιμος ικέτης ή ενεργός διεκδικητής;

 

Τι σημαίνει βαυκαλίζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως είμαι εκτός ελέγχου δουλειάς με όλα αυτά . Μου έχουν μείνει κάποιες λίγες που δεν με αγχώνουν αλλά στα υπόλοιπα είμαι ένα χάλι μαύρο .

Είμαι ο μόνος ? Πείτε μου παρακαλώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως είμαι εκτός ελέγχου δουλειάς με όλα αυτά . Μου έχουν μείνει κάποιες λίγες που δεν με αγχώνουν αλλά στα υπόλοιπα είμαι ένα χάλι μαύρο .

Είμαι ο μόνος ? Πείτε μου παρακαλώ .

Είμαστε πολλοί......μην αγχώνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tο σίγουρο είναι ότι η ΠΟΦΕΕ έστειλε το μήνυμα κάνοντας τον "λαγό" του υπουργείου...

Οι υπηρεσιακοί παράγοντες βλέποντας τους συνάδελφους να αποθηκεύουν απλά δηλώσεις χρησιμοποίησε την ΠΟΦΕΕ να επισπεύσει την υποβολή τους...

Αν και τα όσα λέει ο συντονιστής παραπάνω είναι ορθά εν τούτοις ένα και μονό πράγμα περνά από το μυαλό του καθένα μας (μέλος ή μη της ΠΟΦΕΕ)

τελικά ποιου συμφέροντα υπηρετεί η ΠΟΦΕΕ ?

α)Τα του κλάδου μας ?????

β)Τα του υπουργείου???????

γ) τα προσωπικά τους??????

 

ΥΓ. αυτά τα λέει ένα μέλος της ΠΟΦΕΕ που συμμετείχε σε όλες τις μέχρι τώρα ψηφοφορίες και ήταν παρών σε πολλές από τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που οργάνωσε η ΠΟΦΕΕ...γι αυτον ακριβώς τον λογο

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ

συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας ? ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΑΝ ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας ? ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΑΝ ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ?

Την ίδια απορία έχω κι΄εγώ ρε Κίτσο. Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας η ΠΟΦΕΕ; Ποιον αίώνα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω ένας άλλος σύλλογος αν φτιάξουμε θα αλλάξει κάτι . Θέλει συμμετοχή και ο Έλληνας δεν θέλει να συμμετέχει , θέλει απλά να  κάνει κριτική .Θα κάνουμε απλά ένα σύλλογο κριτικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιαννη λεω να κατεβω 2-3 μερες στα μερη σου . Θα καλεσω και μερικους  φιλους 2-3 απο εδω μεσα να ερθουμε να πιουμε ενα νερο και να τα πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιία είμαστε ολοι καταδικασμένοι αν συνεχισουμε ετσι . ΠΟΛ 1174/14.7.2014 ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΕΩΣ ΤΙΣ 14/7/2014 ....  ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟ .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιία είμαστε ολοι καταδικασμένοι αν συνεχισουμε ετσι . ΠΟΛ 1174/14.7.2014 ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΕΩΣ ΤΙΣ 14/7/2014 ....  ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟ .............

Εμεις μονο ειμαστε καταδικασμενοι ? Αυτοι δεν ειναι ?  Εμεις να τους καταδικασουμε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το σύλλογο Καβάλας,και από τον κύριο Πατέλη.

 

 

Τα πρόστιμα ΔΕΝ πρέπει να είναι 100€ για τις πιστωτικές ή μηδενικές δηλώσεις. Υπόσχεση προφορική από πολλές πλευρές υπάρχει για "προφορική" εντολή μειωμένου προστίμου στα 40€ όπως και το 2013.

 

Τι ανέκδοτο είναι αυτό πάλι ?

Σε μένα τώρα, το τελευταίο 20ήμερο μου ήρθαν τρία (και περιμένω καμιά 10αριά και βάλε ακόμη) πρόστιμα για τις περσινές οικ. έτους 2013 δηλώσεις και είναι 100,00 ευρώ.

Ποια 40άρια ?

Επίτηδες δεν μας τα έστειλαν πέρσι για να τα στείλουν φέτος και να μην υπάρχει ο συμβιβασμός στο 1/3

Στα πρόστιμα αυτά που μου έφεραν μέχρι στιγμής οι πελάτες μου για να τα πληρώσω, αναφέρουν στην  έκθεση ελέγχου ότι βγήκαν βάσει εγγράφου και εντολής που έστειλε η ΔΗΛΕΔ στη Δ.Ο.Υ.

Η ΔΗΛΕΔ τα θυμήθηκε περιέργως φέτος στην μετά Θεοχάρη εποχή για να μας πει την καλημέρα της η κα Σαβαΐδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να γράψω κάτι σχετικό με όσα έγραψε πιο πάνω ο κος συνάδελφος KAROLOS. Συμφωνώ μαζί σου 100%. Δεν έχω καμία απολύτως απαίτηση από συμπράξεις ανθρώπων που για διαφορους λόγους τους έχουν δώσει βαρύγδουπους τίτλους του στίλ "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ.... ΠΑΝΑΤΤΙΚΗ..... ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ..... ΥΠΕΡΓΑΛΑΞΙΑΚΗ... " και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ομοσπονδίας, συλλόγου κλπ.

Έχω όμως ΑΠΑΙΤΗΣΗ από εκείνο το γ@μ$μ@νο το Ο.Ε.Ε που σύμφωνα με..

 

Νόμος 1100 της 22/27.12.88

Περι ιδρύσεως Οικονομικού Επιστημονικού Επιμελητηρίου της

Ελλάδος. (Α'295)

.........

........

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α'

Ίδρυσης - Σκοποί - Μέλη.

 

 

Άρθρο 2

Σκοποί

.........

.........

 

ζ) Η μέριμνα δια την εναρμόνισιν των ηθικών αρχων και επαγγελματικών συμφερόντων των μελών του Οικονομικού Επιστημονικού Επιμελητηρίου.......

 

 

Αυτή τη ρημάδα τη μέριμνα δεν την έχω δεί ποτέ!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ το έκλεισαν πριν την ώρα του!! Πως μπορεί να ξέρει κάποιος τις διαθέσεις της κυρίας Γενικής γραμματέως..... Της έκατσε καλά το σ/κ ? δεν της έκατσε?? Αλλά κι αν δεν της έκατσε είναι η εποχή των αγγουριών σε υπερπαραγωγή στην ύπαιθρο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχει νοημα να το κλεισουν. Τα προστιμα τα πηραν και τα παιρνουν οποτε μια χαρα. Εξαλλου η ιδια ειχε δεσμευθει για 11/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρινίσεις για την φορολογία αγροτών, ασκούμενων δικηγόρων και σπουδαστών

ΑΡΑ ΟΧΙ Ε3 ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΣΕ ΛΑΙΚΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρινίσεις για την φορολογία αγροτών, ασκούμενων δικηγόρων και σπουδαστών

ΑΡΑ ΟΧΙ Ε3 ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΣΕ ΛΑΙΚΕΣ?

Γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ μαζεύουμε υπογραφές για συμμετοχή σε ομαδική μήνυση.

Δές το κείμενο.

 

Διαδικτυακής Ομάδας Παρέμβασης Λογιστών-Φοροτεχνικών

 

https://sites.google.com/site/accvotegr/menyteria-anaphora

 

 

Πρίν από αυτό είχε γίνει κίνησει πρός το Συνήγορο του Πολίτη.

Η αρχή μελέτησε τα στοιχεία από τις αναφορές-αιτήματα των λογιστών και έστειλε επιστολή πρός το ΥΠ.ΟΙΚ. στις 26/06/2014

 

892 ... και συνεχίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί όχι?

O φορολογικός συντελεστής 13% εφαρμόζεται επί των κερδών από αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα ανεξάρτητα από τον τόπο και τον τρόπο (λιανικώς ή χονδρικώς) πώλησης των παραγόμενων αγροτικών προϊόντων. Επομένως τα έσοδα των παραγωγών γεωργικών, πτηνοτροφικών, κτηνοτροφικών, δασοκομικών, υλοτομικών και αλιευτικών προϊόντων, που προέρχονται είτε από την πώληση των προϊόντων που παράγουν είτε από την εξαγωγή τους, φορολογούνται με φορολογικό συντελεστή 13%. Ειδικότερα, οι ως άνω παραγωγοί φορολογούνται με συντελεστή 13% μόνο στην περίπτωση πώλησης (χονδρικώς ή λιανικώς) των δικών τους προϊόντων, δηλαδή των προϊόντων που έχουν παράγει οι ίδιοι (και μόνο για αυτά) είτε από δικό τους κατάστημα είτε σε λαϊκές αγορές. Επομένως, προϋπόθεση για την εφαρμογή του συντελεστή 13% σύμφωνα με τα ανωτέρω, είναι τα πωλούμενα προϊόντα να παράγονται αποκλειστικά από τον πωλητή τους-παραγωγό και να μην έχουν υποστεί μεταποίηση. Στην έννοια της μεταποίησης δε συμπεριλαμβάνεται η απλή συσκευασία. Στην περίπτωση που ο παραγωγός των παραπάνω προϊόντων πωλεί (λιανικώς ή χονδρικώς), παράλληλα με τα δικά του, και προϊόντα που έχει προμηθευτεί από άλλους παραγωγούς, τότε θεωρείται ότι ασκείται παράλληλα επιχειρηματική εμπορική δραστηριότητα και για τα έσοδα αυτά (δηλαδή για τα έσοδα που προέρχονται από την πώληση προϊόντων τρίτων, και μόνο για αυτά) εφαρμόζεται ο φορολογικός συντελεστής της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.4172/2013 (26% ή 33%). Επίσης, ο φορολογικός συντελεστής 13% δεν εφαρμόζεται για δραστηριότητες εκμετάλλευσης του εξοπλισμού των παραπάνω παραγωγών (π.χ. μίσθωση αγροτικών μηχανημάτων κλπ) καθώς η δραστηριότητα αυτή συνιστά παροχή υπηρεσιών σε τρίτους και όχι αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα. Παρομοίως, η αμοιβή που τυχόν λαμβάνει παραγωγός των παραπάνω προϊόντων για υπηρεσίες που παρέχει ο ίδιος σε άλλους αγρότες δεν αποτελεί αγροτικό εισόδημα.

ΜΕ Ε3 ΠΑΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΑΡΑ 26% ΠΩς ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ 13%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

 

Πάω να μπω σήμερα στο ταχις για να στείλω ΦΠΑ και μου βγάζει πως αποκλείστηκε κακόβουλο λογισμικό!! :blink:

 

Είναι δυνατόν?

Τί γίνεται με αυτό το υπουργείο τέλως πάντων?

Εκτός απ'τις αλλες ζημιές θέλει να μας ''μολύνει'' κιόλας? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

 

Πάω να μπω σήμερα στο ταχις για να στείλω ΦΠΑ και μου βγάζει πως αποκλείστηκε κακόβουλο λογισμικό!! :blink:

 

Είναι δυνατόν?

Τί γίνεται με αυτό το υπουργείο τέλως πάντων?

Εκτός απ'τις αλλες ζημιές θέλει να μας ''μολύνει'' κιόλας? :o

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!έλα μου ντε!!!!!πάντως γενικά πέρσυ και φέτος δεν μας πάει...κάποιος θέλει την εξόντωση μας..δεν εξηγείται διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...