Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αφου ουτε αυτο το απλο δεν κανετε να παρετε ενα τηλεφωνο να ρωτησετε

στο υπουργειο οικονομικων .

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ 15515 ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την συνελευση των ποντικιων την εχεις ακουσει ?

γιατι απλα κανεις δεν εκανε τον κοπο να παρει ενα τηελφωνο να ενημερωθει

αφου τον ενδιαφερει το θεμα .

απλα εδω αναρτησεις

επιπεδο καφενειου

Δεν έχεις κι άδικο, αλλά εγώ προσωπικά θεώρησα όπως και άλλοι ίσως, ότι το έκαναν ηδη για μας οι "πάνω" από εμάς οι οποίοι και μας εκπροσωπουν.... Γι αυτό και κρεμομαστε από κάθε κουβέντα τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα απο που προκύπτει οτι το συστημα θα κλείσει αύριο?

Και όταν λένε θα κλείσει τί εννοούν?

Στην περιοχή μας αύριο θα έχουμε διακοπή ρευματος από το πρωί 8:30 έως 4:00 το απόγευμα έτσι και το κλείσουν την πάτησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην αφησεις την ζωη σου στα χερια αλλων

Πόσο δίκιο έχεις!!! Όμως σε ορισμένες περιπτώσεις η μονάδα δε έχει δύναμη Χρειάζεται ομαδικοτητα και συλλογικοτητα για να επιτευχθεί ένας στοχος. Γι αυτό άλλωστε δημιουργηθηκαν σύλλογοι ομοσπονδίες κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην αφησεις την ζωη σου στα χερια αλλων

Πόσο δίκιο έχεις!!! Όμως σε ορισμένες περιπτώσεις η μονάδα δε έχει δύναμη Χρειάζεται ομαδικοτητα και συλλογικοτητα για να επιτευχθεί ένας στοχος. Γι αυτό άλλωστε δημιουργηθηκαν σύλλογοι ομοσπονδίες κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή βλέπω ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν τρομάξει και νομίζουν ότι το σύστημα θα κλείσει σήμερα αύριο μεθαύριο κλπ.
Η ανακοίνωση του υπουργείου ήταν ξεκάθαρη . 0 049 θα υπολογίζεται ανεξαρτήτως ημερομηνίας υποβολής της δήλωσης (εκπρόθεσμης) . συνεπώς δεν μπορώ με τίποτα να πιστεψω ότι το υπουργείο θα πάρει πίσω μέρος την ανακοίνωσης και δεν θα υπολογίζει τον 049 μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Οι πληροφορίες που έχω από την ΓΓΔΕ λένε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Αυτό είναι το ένα θέμα . Το άλλο το περιγράφει ο Σταυρουλάκης στην ενημέρωση που κάνει ο Σύλλογος Λογιστών Χανίων μετά και τα μηνύματα της ΠΟΦΕΕ (του Βασίλη Καμπάνη και του Προέδρου της ΠΟΦΕΕ Αβραάμ Πανίδη.)

Σύλλογος Αδειούχων Λογιστών Νομού Χανίων

Μήνυμα της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για τις φορολογικές δηλώσεις.

Συνάδελφοι,

Η ΠΟΦΕΕ απέστειλε προ ολίγη ώρα το παρακάτω μήνυμα:

«Μετά από επαφές της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. με υπηρεσιακούς και πολιτικούς παράγοντες σας συνιστούμε να υποβάλλεται ότι δηλώσεις έχετε είτε αποθηκευμένες είτε σε εκκρεμότητα όσο πιο σύντομα γίνεται.»

Δεν έχουμε παραπάνω λεπτομέρειες εκτός από την διαβεβαίωση ότι 049 και οι ιατρικές δαπάνες δεν κινδυνεύουν ούτε τώρα ούτε σε αρκετό καιρό από τώρα.

Όμως το θέμα των προστίμων και των προσαυξήσεων αν θεωρηθούν και εκπρόθεσμες είναι ακόμα στον αέρα, κάτι που συνδέεται με το τι θα γράφει η τροπολογία της Κυβέρνησης την οποία δεν καταφέραμε να έχουμε νέα αν υποβλήθηκε σήμερα ή θα πάρει λίγες ημέρες τελικά.

Εφόσον έστειλε αυτό το μήνυμα η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. πρέπει να το ακολουθήσουμε και παρακαλούμε τους συναδέλφους να προχωρήσουν σε υποβολές των αποθηκευμένων και των εκκρεμοτήτων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ gus για την άμεση απάντηση.

Πραγματικά τρόμαξα απόψε με αυτά που διάβαζα.

Καλό βράδυ σε όλους και ψυχραιμία συνάδελφοι θα έρθουν και καλύτερες ημέρες (θέλω να πιστεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, σχετικά με το θέμα των δηλώσεων, αν θα πρέπει να τις στείλουμε ή όχι κ.λπ.  Ασχέτως πληροφοριών από συλλόγους κ.λπ., εγώ βάζω κάτω τη δική μου λογική.

 

Μέχρι τις 14/7/2014 πασχίζαμε να τις στείλουμε, αγωνιούσαμε, τα βάζαμε με το σύστημα που δε δούλευε κ.λ.π.  Οι περισσότεροι πρόλαβαν στο τσακ, άλλοι δυστυχώς όχι. Τώρα όσοι μείνανε με τις δηλώσεις στο χέρι τις αποθήκευσαν και περιμένουν. Τι άραγε; Εκεί είναι η απορία μου.

 

Πάμε στο δια ταύτα. Το ποσοστό των δηλώσεων που δεν υποβλήθησαν στην τεθείσα προθεσμία ήταν ούτε 1% επί του συνόλου, συνεπώς μηδαμινό για τους μανδαρίνους του υπουργείου που βλέπουν μόνο νούμερα. Οπότε σαν μέτρο πίεσης δεν έχουμε δυνατό χαρτί. Άλλο να είχαν μείνει 1.000.000 άλλο 100.000.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να κρατώ αποθηκευμένες τις δηλώσεις χωρίς να τις στέλνω; Ερωτώ γιατί δεν βρίσκω απάντηση.

 

Ο κωδικός 049 έτσι κι αλλιώς σύμφωνα με το δελτίο τύπου του ΥΠΟΙΚ γίνεται δεκτός. Άρα το θέμα αυτό έληξε. Δεν μπορεί να αλλάξει το δελτίο τύπου γιατί θα γίνει χαμός μετά και δεν το θέλει επικοινωνιακά το υπουργείο κάτι τέτοιο.

Πάμε τώρα στα πρόστιμα. Από τις δηλώσεις που βγαίνουν μηδενικές, μεγάλο ποσοστό -με το γνωστό μαγείρεμα των αποδείξεων-, θα γίνουν χρεωστικές κάτω των 27 ευρώ οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Συνεπώς το πρόβλημα υπάρχει μόνο για την προσαύξηση 1% των χρεωστικών και το πρόστιμο (έως 100) των υπολοίπων μηδενικών και των πιστωτικών (που έχουν αρκετό πιστωτικό και δεν επιδέχονται μαγειρέματος με αποδείξεις ή είναι επαγγελματιών). Αν η αναμονή και η αποθήκευση γίνεται λόγω της πιθανής λύσης μέσω τροπολογίας, τότε να πω ότι είναι λανθασμένη αυτή η πρακτική και θα σας εξηγήσω το γιατί.

 

Έστω ότι έχω στείλει τις δηλώσεις και έχουν υπολογιστεί πρόστιμα κ.λ.π. Μετά, στη βουλή ψηφίζεται η τροπολογία η οποία αναφέρει ότι, (το καλύτερο σενάριο και πιο απίθανο όπως δείχνουν τα πράγματα), δεν επιβάλλεται κανένα πρόστιμο κ.λπ. για τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν μετά τις 14.7.2014. Συνεπώς, είμαι εντάξει και όλα καλά. Αν είχαν καταλογιστεί πρόστιμα θα επιστραφούν. Αν η τροπολογία λέει αυτά που αναφέρει το δελτίο τύπου (το πιο κακό σενάριο δηλαδή για μας), τότε το γεγονός ότι είχαμε στείλει τις δηλώσεις δεν θα επηρεάζει σε κάτι την όλη κατάσταση. 

 

Συνεπώς, δεν υπάρχει λόγος απλά να διαιωνίζεται μια κατάσταση. Δεν αλλάζει κάτι με το να περιμένω και να μην στέλνω. Αυτή είναι η δική μου λογική, χωρίς να ακούω τι λέγεται -όχι επειδή τους απαξιώ- από συλλόγους, βουλευτές ή κάποιον άλλο. Ακούω μόνο τη λογική μου σε συνδυασμό με τις διατάξεις του νόμου. Εδώ που φτάσαμε είναι μονόδρομος η οριστική υποβολή. Αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την τροπολογία, τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα που τις έστειλα. Και κάτι τελευταίο. Το σύστημα δεν μπορεί να κλείσει απροειδοποίητα και να χάσουμε τον κωδ. 049. Μην ακούτε διάφορες φήμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το σύλλογο Καβάλας,και από τον κύριο Πατέλη.

 

 

Τα πρόστιμα ΔΕΝ πρέπει να είναι 100€ για τις πιστωτικές ή μηδενικές δηλώσεις. Υπόσχεση προφορική από πολλές πλευρές υπάρχει για "προφορική" εντολή μειωμένου προστίμου στα 40€ όπως και το 2013.
Καθώς αναπόκειται και στην διάθεση του κάθε Εφόρου, οι Σύλλογοι (αφού ψηφισθεί η όποια αλλαγή - τροπολογία) να δούνε με τον αρμόδιο Έφορο αυτό το θέμα που αφορά πολλές εκατοντάδες Συναδέλφων.

 

Είναι λυπηρό να διαπιστώνεις συνεχώς,πως αυτοί που σε εκπροσωπούν στη παρούσα φάση,συμφωνούν με την επιβολή προστίμου, αλλά μειωμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το σύλλογο Καβάλας,και από τον κύριο Πατέλη.

 

 

Τα πρόστιμα ΔΕΝ πρέπει να είναι 100€ για τις πιστωτικές ή μηδενικές δηλώσεις. Υπόσχεση προφορική από πολλές πλευρές υπάρχει για "προφορική" εντολή μειωμένου προστίμου στα 40€ όπως και το 2013.

Καθώς αναπόκειται και στην διάθεση του κάθε Εφόρου, οι Σύλλογοι (αφού ψηφισθεί η όποια αλλαγή - τροπολογία) να δούνε με τον αρμόδιο Έφορο αυτό το θέμα που αφορά πολλές εκατοντάδες Συναδέλφων.

 

Είναι λυπηρό να διαπιστώνεις συνεχώς,πως αυτοί που σε εκπροσωπούν στη παρούσα φάση,συμφωνούν με την επιβολή προστίμου, αλλά μειωμένου.

 

 

Χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε σας, να τονίσω ότι αν δεν σε ικανοποιούν αυτοί που σε εκπροσωπούν, με την ψήφο σου απλά τους καταψηφίζεις και παίρνουν την άγουσα. Απλά πράγματα. Αν σφυρίζεις αδιάφορα και δεν συμμετέχεις, τότε θα σε εκπροσωπούν όσοι εκλέγονται από τους λίγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα λέω να διαφωνήσω με τον φίλο μου τον Κώστα (KAROLOS) και με την ΠΟΦΕΕ και με όλους.. :)

 

Απ'την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι ψηφισμένο.. ότι δήλωση στείλετε είναι στον αέρα..

δλδ ούτε 049 μετράει και πρόστιμα μπαίνουν..

 

Το ότι η ΓΓΠΣ, βάσει εξαγγελιών τροποποίησε το σύστημα εκκαθάρισης.. δεν με καλύπτει.

 

Όταν καταλήξουν στο τι ακριβώς θα ισχύσει .. βλέπουμε.

 

Πάντως τροπολογία μην περιμένετε.. οι σχετικές διατάξεις θα μπουν στο πολυνομοσχέδιο..

και θα χαθούν μέσα σόλα τάλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θανάση, σήμερα μπορείς να διαφωνείς. Μόνο για σήμερα όμως. :D :D

 

Με την εκκαθάριση εκδίδεται το εκκαθαριστικό, πληρώνεται ο φόρος και πάπαλα.  Η διάταξη θα ψηφιστεί όπως και να χει γιατί αλλιώς θα γίνει σάλος που δεν έγιναν όσα ανακοινώθηκαν με το δελτίο τύπου. Στην Ελλάδα ζούμε, μην το ξεχνάς. Στο Ελλάντα νομοθετούμε με εγκυκλίους, με δελτία τύπου και ενίοτε με νόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα λέω να διαφωνήσω με τον φίλο μου τον Κώστα (KAROLOS) και με την ΠΟΦΕΕ και με όλους.. :)

 

Απ'την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι ψηφισμένο.. ότι δήλωση στείλετε είναι στον αέρα..

δλδ ούτε 049 μετράει και πρόστιμα μπαίνουν..

 

Το ότι η ΓΓΠΣ, βάσει εξαγγελιών τροποποίησε το σύστημα εκκαθάρισης.. δεν με καλύπτει.

 

Όταν καταλήξουν στο τι ακριβώς θα ισχύσει .. βλέπουμε.

 

Πάντως τροπολογία μην περιμένετε.. οι σχετικές διατάξεις θα μπουν στο πολυνομοσχέδιο..

και θα χαθούν μέσα σόλα τάλλα.

Αν πηγαιναμε συμφωνα με τους νομους το συστημα θα χε ανοιξει 1/2 και δεν θα ειχαμε τετοιες σουρεαλ καταστασεις. Εχετε δικιο παντως ετσι ειναι οπως τα λετε στον αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε σας, να τονίσω ότι αν δεν σε ικανοποιούν αυτοί που σε εκπροσωπούν, με την ψήφο σου απλά τους καταψηφίζεις και παίρνουν την άγουσα. Απλά πράγματα. Αν σφυρίζεις αδιάφορα και δεν συμμετέχεις, τότε θα σε εκπροσωπούν όσοι εκλέγονται από τους λίγους. 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να δούμε την τύχη αυτής της τροπολογίας...

 

attachicon.gif8483690.pdf

 

Μα είναι δυνατόν? :unsure: .. όχι μόνο έγινε δεκτή (παρότι εκπρόθεσμη).. αλλά υπερψηφίστηκε κιόλας.. και όχι μόνη της..

 

Με τις ψήφους της Ν.Δ., του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ υπερψηφίστηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, με το οποίο ρυθμίζεται πλήθος θεμάτων όπως η διαχείριση των φάρων, ζητήματα στρατολογίας και η εθελουσία έξοδος των εργαζομένων στα Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ, παρότι διά του εισηγητή του Β. Χατζηλάμπρου είχε δηλώσει πως θα καταψηφίσει το σύνολο των άρθρων, κατέληξε να ψηφίσει αρκετά από αυτά.

Μαζί με το νομοσχέδιο, υπερψηφίστηκαν και σειρά από τροπολογίες, υπουργικές και βουλευτικές. Πεδίο αντιπαράθεσης για τα κόμματα αποτέλεσε ωστόσο τροπολογία του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, η οποία καταργεί τον υφιστάμενο διαχωρισμό ανάμεσα στις εργοληπτικές και μελετητικές εταιρείες (σ.σ. μεγάλες και μικρές εταιρείες) που αφορούσε τα δημόσια έργα που είναι σε θέση να αναλάβουν.

Παρουσιάζοντας την τροπολογία, ο υπουργός Υποδομών, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, διευκρίνισε πως «η χώρα μας έχει δεχθεί εδώ και έξι μήνες περίπου, μία πολύ συγκεκριμένη προειδοποίηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η οποία μας ζητά να συμμορφωθούμε με τις αρχές του Ευρωπαϊκού Δικαίου (ελευθερία, ίση μεταχείριση, εφαρμογή του Δικαίου του Ανταγωνισμού) - και πιο συγκεκριμένα, να πάψουμε να διαχωρίζουμε τις επιχειρήσεις σε εργοληπτικές και μελετητικές βάζοντας κατώτατα όρια στην ανάθεση των δημοσίων έργων και των μελετών».

«Κατόπιν αυτού, κατέθεσα την τροπολογία χθες προκειμένου να καταργήσουμε τα κατώτατα όρια. Σήμερα, όμως, φέρνω μία πλήρη αναδιατύπωση, καταργώντας πλήρως και τα ανώτατα και τα κατώτατα όρια και για τις μελέτες και για τα δημόσια έργα» συμπλήρωσε ο κ. Χρυσοχοΐδης.

Τα κόμματα της αντιπολίτευσης αντιτάχθηκαν στην τροπολογία, όπως επίσης και στην επιλογή του υπουργού, να φέρει τη σχετική ρύθμιση στο θερινό Τμήμα, χωρίς να περάσει από την βάσανο της αρμόδιας Επιτροπής. «Το πρόβλημα ήταν κατεπείγον» απάντησε ο κ. Χρυσοχοΐδης σε σχετική παρατήρηση του Π. Κουρουπλή (ΣΥΡΙΖΑ).

Η αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας, Φώφη Γενημματά, έκανε δεκτές πέντε βουλευτικές τροπολογίες: Μία του Γιάννη Κεφαλογιάννη (ΝΔ) που αφορά και πάλι τη συμμετοχή των εργαζομένων των ΕΑΣ στο πρόγραμμα της εθελούσιας εξόδου, τροπολογία του ίδιου βουλευτή και του Δ. Σαλτούρου (ΠΑΣΟΚ) για αναστολή ποινικής δίωξης της διοίκησης των ΕΑΣ για συγκεκριμένες φορολογικές και ασφαλιστικές εκκρεμότητες της εταιρείας, τροπολογία του Κώστα Τριαντάφυλλου (ΠΑΣΟΚ) για τη διατήρηση συνταξιοδοτικών δικαιωμάτων των εργαζομένων που εξέρχονται εθελουσίως από τα ΕΑΣ, τροπολογία του Π. Ρήγα (ΠΑΣΟΚ) για την καταβολή δεδουλευμένων σε εργαζομένους στα ναυπηγεία του Νεωρίου της Σύρου, μία της βουλευτού της ΔΗΜΑΡ, Μ. Γιαννακάκη για διετή παράταση της αναβολής στράτευσης για φοιτητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (διάσπαση προσοχής, υπερκινητικότητα, δυσαναγνωσία κ.ά.), και των Σαλτούρου και Κεφαλογιάννη για αναστολή ποινικής δίωξης της διοίκησης των ΕΑΣ για φορολογικές και ασφαλιστικές εκκρεμότητες της εταιρείας και έχει χρονικό περιορισμό που λήγει με τη διάσπαση της εταιρείας.

Πέραν των βουλευτικών τροπολογιών και της τροπολογίας του υπουργείου Υποδομών, κατατέθηκαν και υπερψηφίστηκαν άλλες επτά υπουργικές τροπολογίες που προβλέπουν:

  • Αποπληρωμή οφειλών του Δημοσίου προς τη ΔΕΗ.
  • Παράταση μέχρι την 31η Αυγούστου, της ισχύος της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας ιδιωτικών σχολείων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που διέθεταν άδεια πέρυσι την ίδια ημερομηνία και υπέβαλαν σχετική αίτηση έως και την 15η τρέχοντος
  • Επιχορήγηση από το Δημόσιο, των θυγατρικών των Ελληνικών Αμυντικών Συστημάτων, προκειμένου να καταβληθούν δεδουλευμένα των εργαζομένων, ενόψει της θέσης τους σε ειδική εκκαθάριση.
  • Επανακαθορισμό των όρων και προϋποθέσεων για τη χορήγηση καταστάσεων επιβίβασης στα στελέχη και το προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων.
  • Μετάθεση για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, της εγγραφής των επιτυχόντων ιδιωτών στις Σχολές Αστυφυλάκων και Αξιωματικών της ΕΛΑΣ.Θεσμοθέτηση εκ νέου της δυνατότητας πρόσληψης υπαλλήλων του κλάδου Οικονομικών και Εμπορικών Υποθέσεων του υπουργείου Εξωτερικών.
  • Χορήγηση στους δύτες του υπουργείου Πολιτισμού, ειδικής πρόσθετης αμοιβής για κάθε μέρα κατάδυσης (με συνολικό κόστος 102.000 ευρώ ετησίως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα μου έχει τύχει το εξής απίστευτο: Προσπαθώ να υποβάλλω μια δήλωση που μου είχε μείνει και δεν μπορούσε να υποβληθεί και για διάφορους λόγους νωρίτερα αλλά πάντως ήταν εμπρόθεσμα, φτάνω στην οριστική υποβολή και μου εμφανίζει κωδικό σφάλματος: "Δοκιμάστε σε μερικές μέρες Κωδ:618", επειδή ήταν οι τελευταίες μέρες δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή κρατάω printscreen στέλνω μήνυμα στο gsis για να τους ενημερώσω και είμαι και σχετικά ήσυχος ότι θα δοθεί παράταση. Φτάνουμε στην τελευταία μέρα το πρόβλημα επιμένει, γραμμή δεν μπορούσα να βγάλω στο 15515 και την επομένη μου έρχεται μήνυμα ότι θα ανοίξει το σύστημα στις 17 του μηνός και ότι να χρησιμοποιώ συμβατό browser και όχι κάποιο λογιστικό πρόγραμμα. (είχα χρησιμοποιήσει όλους τους browser, είχα μπει με τον δικό μου κωδικό και τον κωδικό του πελάτη αλλά αυτοί το έβγαλαν το συμπέρασμα).

Περιμένω την Δευτέρα δοκιμάζω να ξαναστείλω το ίδιο μήνυμα! Παίρνω τηλέφωνο στο 15515 μου λένε ότι το έστειλαν στο αρμόδιο τμήμα και θα με πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο. Το συμπέρασμα είναι ότι το πρόβλημα επιμένει, τους ξαναπήρα και σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν αλλά εγώ έχω πάρει απίστευτο άγχος και χρόνο να ασχολούμαι με αυτό το θέμα που δεν μπορώ να το κλείσω. Και πάλι καλά που ο άνθρωπος είναι ελαφρά χρεωστικός... Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΗΜΑ??

ΠΟΛ.1181/23.7.2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις έστειλα τις ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ δηλώσεις.

''Ευχαριστώ'' τους ''συναδέλφους'' που μετά τον αρχικό ξεσηκωμό έσπευσαν να στείλουν τις δηλώσεις με το που άνοιξε το σύστημα, παρά την συννενόησή μας να ΜΗΝ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ, αφού δεν συμβιβαζόμασταν (σκάω στα γέλια τώρα που το γράφω) με κανενός είδος προστίμου ή προσαύξησης.

Πέραν αυτού αναμέναμε και ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Υ.Ο. (νομοθετημένη), κάτι που δεν έγινε ποτέ...

 

Νοιώθω κενός, βιαζμένος, εκβιαζμένος,πεθαμένος.

Ψέμα από παντού, καμία αλληλεγγύη, ΤΙΠΟΤΑ....

Τί κρίμα να μην καταλάβουμε πως το διακύβευμα δεν ήταν οι Φορολογικές Δηλώσεις Ο.Ε. 2014....

 

Υ.Γ.

Προς ''συναδέλφους'' που ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗ:

Εάν μοτο της ζωής σας είναι το ''μια σπιθαμή από τον κώλο μας και όπου θέλει ας μπεί'' , τότε δεν είναι το θέμα πως εγώ σας θεωρώ ''συναδέλφους'' και όχι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

Το θέμα είναι πως είστε πολιτικοί και κοινωνικοί εχθροί μου.

Δεν θα σας αφήσω αναίμακτα να επιβάλλεται αυτό το μοτο σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν εφαρμόσουμε την παροιμία " ο χρόνος είναι χρήμα " πιστεύω πως συμφέρει να τις στέλνουμε όλες εκπρόθεσμες.....

 

.... Μόλις έστειλα 1 και το σύστημα π ε τ ά ε ι !!!!!!!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα γράψω κάτι τελευταίο για το θέμα και δεν επανέρχομαι. Θα είμαι οξύς, γιατί δεν μου αρέσει να βαυκαλίζομαι. Κάνω την αυτοκριτική μου δημοσίως και δεν ντρέπομαι γι΄αυτό. Ξέρω εκ των πρότερων ότι δεν θα αρέσουν αυτά που θα γράψω σε πολλούς συναδέλφους, όμως λέω και γράφω αυτά που νιώθω χωρίς να θέλω να είμαι σώνει και καλά αρεστός. Ο,τι κάνω το κάνω πηγαία, είτε στηλιτεύω δημόσια τα κακώς κείμενα του υπουργείου, είτε τα του οίκου μας.

 

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια. Μονίμως μεμψιμοιρούμε  βρίζοντας την κάθε συνδικαλιστική οργάνωση και τους "εκπροσώπους" μας σε δεδομένες στιγμές.  Δεν είναι όμως εκπρόσωποι όλων μας παρά μόνο ενός μικρού ποσοστού που κατεβαίνει στις εκλογές για να ψηφίσει. Οι υπόλοιποι ασκούμε μόνο κριτική και στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μας βριζόμαστε μεταξύ μας.

 

Στο υπ. Οικ. γελούν με την ψυχή τους αφού γνωρίζουν πως έτσι όπως είμαστε δεν αποτελούμε καν κλάδο, αλλά ένα συνονθύλευμα ανθρώπων που δεν έχει ούτε τις βασικές αρχές που απαρτίζουν έναν σοβαρό κλάδο. Γι΄αυτό μας κάνουν ό,τι θέλουν! Κατά τη γνώμη μου καλά μας κάνουν αφού σκύβουμε διαρκώς το κεφάλι και δεν αλλάζουμε ποτέ. Συνεπώς, ας υποστούμε τις συνέπειες του ραγιαδισμού που μας έχει διαποτίσει.

 

Για παράδειγμα, λέμε να μη στείλουμε δηλώσεις αλλά να τις αποθηκεύσουμε κ.λπ. Οι δηλώσεις δεν είναι δικές μας όμως, ούτε μπορούμε να κάνουμε μνημόσυνα με ξένα «κόλλυβα». Οι δηλώσεις είναι των πελατών.  Δηλαδή, όταν ο πελάτης έρχεται να του κάνεις τη δήλωση εσυ αναλαμβάνεις να τη στείλεις και όχι να την αποθηκεύσεις προσωρινά ή κάτι άλλο.

 

Αν θες να κάνεις "απεργία" κατά κάποιο τρόπο, δεν αποθηκεύεις δηλώσεις στο σύστημα περιμένοντας το γενικό σύνθημα για να στείλεις. Απλώς, εξηγείς στους πελάτες σου ότι δεν κάνεις δηλώσεις αν δεν δοθεί δίκαιη λύση. Δεν παραλαμβάνεις. Αν τις έχεις ήδη παραλάβει πιο πριν, τότε μέσω συλλογικών ενεργειών που θα έχουν καθολική αποδοχή, σταματά κάθε ενέργεια που αφορά στις δηλώσεις. Ο πελάτης αν σε εκτιμά ως επαγγελματία, θα σε καταλάβει αφού του εξηγήσεις, αφού αντιληφθεί ποιος είναι ο κύριος φταίχτης. Αν ο πελάτης όμως διαφωνεί θα πάει στον παραδίπλα λογιστή που θα του λέει όμως τα ίδια, θα πάει στον απέναντι που θα του λέει επίσης τα ίδια, και ούτω καθεξής. Ουσιαστικά, είναι ένα εμπάργκο στην παραλαβή και αποστολή δηλώσεων απ΄όλους με δίκαια και λογικά επιχειρήματα. Ρίχνεις το μπαλάκι έτσι στον αρμόδιο υπουργό να βγάλει το φίδι απ΄την τρύπα.

Έχουμε παιδεία για κάτι τέτοιο; Χλομό το κόβω...

 

Όντες ευθυνόφοβοι και θέλοντας συχνά να καλύψουμε την ανεπάρκειά μας, απόρροια του δαιδαλώδους φορολογικού συστήματος, απλά ακολουθούμε τα κελεύσματα της εξουσίας και, που και που, υψώνουμε λίγο τη φωνή μας. Τόσο λίγο όμως, που δεν ακούγεται ούτε καν κοντά στις πόρτες του υπουργού. Ένας ψίθυρος μόνο που χάνεται μέσα στη θορυβώδη μεγαλούπολη!

 

Αναλωνόμαστε σε αρθρογραφία ή σε συζητήσεις μέσα σε φόρουμ ή σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, νομίζοντας ότι το κάθε site κ.λπ. είναι το κέντρο του κόσμου και όλοι ασχολούνται μαζί μας. Λες και είμαστε το επίκεντρο της επικαιρότητας. Δεν έχουμε προφανώς αντιληφθεί ότι είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης.  

 

Φτάνουν στα αυτιά μας καθημερινώς  ιστορίες με "συναδέλφους" που θάβουν τους υπόλοιπους για να πάρουν τη δουλειά και με τα μισά λεφτά. Είναι αυτό συναδελφική αλληλεγγύη; Πως θα υπάρχει ο αλληλοσεβασμός όταν εμείς οι ίδιοι βεβηλώνουμε το ίδιο μας το "σπίτι" και δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους συναδέλφους; Πως θα συνεργαστείς για αγώνα σε κοινή πορεία  με ανθρώπους που δεν σέβονται την ίδια τους την εργασία και την εξευτελίζουν; Πως να προσθέσεις πολλά κλάσματα όταν δεν υπάρχει κοινός παρονομαστής;

 

Αλλάζοντας τόνο να επαναλάβω το κοινότυπο «κανείς δεν είναι αλάνθαστος». Δεν υποστηρίζω κανέναν από τους εκλεγμένους, ούτε όσους συναδέλφους ασχολούνται ενεργά με τον συνδικαλισμό.  Λάθη κάνουν και θα ξανακάνουν. Απλώς, δράττομαι της ευκαιρίας για να σημειώσω ότι  δεν μου άρεσε ανέκαθεν η στείρα κριτική χωρίς προτάσεις. Μονίμως, για όλα τα θέματα, όπου κι αν κοιτάξεις φταίει η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ή γενικώς οι απανταχού σύλλογοι! Θυμόμαστε τους συλλόγους μόνο στις παρατάσεις και τότε τους ρίχνουμε κι ένα βρισίδι! 

 

Οι σύλλογοι φταίνε σε όλα! Βγάζουν ανακοίνωση για κάτι, τους βρίζουμε, δεν βγάζουν τους βρίζουμε, κάνουν το ένα τους βρίζουμε, κάνουν το άλλο τους ξαναβρίζουμε. Αν πάλι δούμε σε κάποιο σύλλογο κάτι που μας αρέσει τον εκθειάζουμε και με την ίδια ευκολία αν ο ίδιος σύλλογος εκφράσει μια διαφορετική άποψη, τότε τον λοιδορούμε δημοσίως.  Αν δεν μας αρέσουν οι άνθρωποι που ηγούνται των οργανώσεών μας, απλώς τους καταψηφίζουμε κι έρχονται άλλοι. Απλά πράγματα και πλήρως δημοκρατικά. 

 

Ο καθένας από μας λέει το κοντό του και το μακρύ του -μηδενός εξαιρουμένου- , και σε όλα νομίζουμε ότι έχουμε δίκιο. Αν μας ζητήσει κάποιος να καθίσουμε και να κάνουμε σοβαρές προτάσεις για την αλλαγή πολλών πραγμάτων στο φορολογικό μας σύστημα αλλά και στον χώρο μας, με επιχειρηματολογία όμως και σοβαρότητα,  η πλειονότητα θα λακίσει και θα βρει φθηνές δικαιολογίες, μα, μου, σου, του και άλλα σχετικά.

 

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε γενικώς ότι μας φέρονται όπως μας αξίζει.

 

Συνάδελφοι, το έχω ξαναγράψει και θα το επαναλάβω. Στον κλάδο μας θα έρθουν καλύτερες ημέρες μόνο αν κάνουμε αρχικά την αυτοκριτική μας και δούμε τα λάθη μας. Μετά, θα πάμε πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Θα οργανωθούμε συλλογικά, και μέσα από την διαρκή και πλήρη επιμόρφωσή μας -μέσω συλλογικών ενεργειών-, θα μπορέσουμε να υψώσουμε πραγματικά τη φωνή μας. Η γνώση είναι δύναμη, όλοι το γνωρίζουν αυτό. Στη συνέχεια, μέσα από τα συλλογικά όργανα θα θεσμοθετηθούν ομάδες εργασίας που θα ασχολούνται με την ενδελεχή μελέτη και υποβολή προτάσεων που, αφού θα είναι πλήρως αιτιολογημένες, ενδεχομένως θα υιοθετούνται ευκολότερα από το υπ. Οικ., γιατί δεν θα είναι εκτός πραγματικότητας σαν αυτές που εισηγούνται οι σύμβουλοι των εκάστοτε υπουργών! Θα είμαστε συνέχεια εκεί και θα νιώθουν την ανάσα μας σε όλα. Θα μας σέβονται! 

 

Δυστυχώς, έτσι όπως είμαστε τώρα, δεν πρόκειται να μας πάρει στα σοβαρά κανείς! Ας αναλογιστούμε λοιπόν,  Μόνιμος ικέτης ή ενεργός διεκδικητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...