Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι, από το μεσημέρι,από την κούραση υποθέτω, ανέβασα πυρετό και γύρισα σπίτι. Το πρωί όμως ενημέρωσα τους σχεδόν όλους του εναπομείναντες πελάτες μου για την μη εμπρόθεσμη υποβολή των δηλώσεων τους. Για θέμα καθαρά τάξης, τους είπα ότι τα πρόστιμα είναι δικά μου. Μέσα σε αυτούς που δεν ενημέρωσα είναι μια κυρία, φυσικό πρόσωπο, όπου με έψαχνε το απόγευμα στο γραφείο. Όταν ξύπνησα λοιπόν βρήκα γύρω στις 10 αναπάντητες κλήσεις στο κινητό μου και 5 μηνύματα από μη αναγνωρίσιμα κινητά με την απειλή ότι αν δεν πάω τώρα στο γραφείο να το ανοίξω θα πάει στον εισαγγελέα. Με πιάσανε τα γέλια, την πήρα τηλέφωνο, αδύνατον να συνεννοηθούμε. Μετά με πήρε η αδελφή της και μου είπε ότι πάει στον εισαγγελέα Φυσικά της είπα να πάει και στον εισαγγελέα και στην αστυνομία. . Αναμένω αύριο το πρωί με πολύ πολύ μεγάλη ανυπομονησία την απόφαση του εισαγγελέα. 

Δεν το γράφω δημοσίως γιατί χρειάζομαι βοήθεια. Ο καθένας αυτή τη στιγμή έχει να λύσει τα δικά του προβλήματα. 

Η απογοήτευσή μου πια,εδώ και μήνες, είναι ότι από τον Έλληνα χάθηκε και το φιλότιμο. 

Καλό βράδυ. 

Δε θα δώσω αναφορά σε κανέναν πελάτη μου για το αν υπέβαλλα ή όχι τη δήλωσή του! Τα πρόστιμα για τους καθαρούς πελάτες μου θα είναι από την τσέπη μου, όσο για τους άλλους να τα κρατήσουν από τα απλήρωτα.... Αυτά....έχω πολλές κι εγώ ακόμη.. ψυχραιμία σε όλους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, και κουράγιο σε όσους δεν πρόλαβαν για οποιοδήποτε λόγο.

 

Είμαστε σαν γραφείο από αυτούς που πρόλαβαν - αν και δεν στείλαμε μερικές δηλώσεις κάποιων που δεν εμφανίστηκαν ούτε την τελευταία μέρα, είτε γιατί χρώσταγαν και δεν είχαν μούτρα να εμφανιστούν, είτε γιατί είναι :#Ρ%$#$% και μεταξύ μας καλά να πάθουν...

 

Παρότι προλάβαμε, νιώθω ότι στον άτυπο πόλεμο που μας έχουν κηρύξει οι ορκωτοι και οι γελοίοι εντεταλμένοι τους σε θέσεις ευθύνης, χάνουμε πανηγυρικά σαν κλάδος... Και νιώθω μια πίκρα γιατί ακολουθώντας το επάγγελμα του πατέρα μου, το οποίο δεν ζήλεψα τολμώ να επισημάνω μικρός (για ποιον άλλο λόγο, γιατί δεν τον έβλεπα πριν τις 9 το βράδυ ποτέ), περίμενα ότι εγώ θα ζήσω καλύτερα και σωστότερα. Θα πω κάποιες επισημάνσεις, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

 

1. Οι μεγάλες ελεγκτικές εταιρείες μας έχουν κηρύξει τον πόλεμο και εμείς κοιμούμαστε τον ύπνο του δικαίου. Αν δούμε το θέμα αμιγώς ψυχρά, η λύση είναι να οργανωθούμε γύρω από δικές μας ελεγκτικές εταιρείες, που θα ελέγχονται από εμάς και με κύριο σκοπό να κάνουν αυτό που κάνουν οι ελεγκτικές, αλλά με βασική αρχή να μη λειτουργούν σαν αρπακτικά που θα παίρνουν τις δουλειές άλλων συναδέλφων. Και το λέω αυτό έχοντας πάρει ουκ ολίγες δουλειές από συναδέλφους λογιστές, πάντα όμως σε καλό κλίμα ελεύθερου ανταγωνισμού. Αλλά θα αποφύγουμε τον αθέμιτο ανταγωνισμό που ήδη έχουν αρχίσει να επιβάλλουν οι ελεγκτικές, ειδικά σε λογιστές μεγαλύτερων επιχειρήσεων. Και να πω εδώ ότι εγώ προσωπικά δεν έχω ουδεμία επιχείρηση που κινδυνεύει να μου την "αρπάξουν" οι ελεγκτικές γιατί είμαι σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αλλά αυτές δεν θα σταματήσουν στις μεγαλύτερες και θα έρθει και η δική μου η σειρά... 

 

2. Το υπουργείο δεν θα μας φερθεί ποτέ φιλικά σαν κλάδο. Είτε το θέλουν είτε όχι, την ΠΟΦΕΕ την έχουν γραμμένη στα παλιά τους τα παπούτσια, και λυπάμαι για αυτό (μακάρι να ίσχυε το αντίθετο),,, Όταν το κράτος είναι απέναντί σου, όταν η απεργία δεν είναι ρεαλιστική επιλογή (όποιος το πιστεύει κοροϊδεύει τον εαυτό του), τότε το μόνο που (κατά τη γνώμη μου) απομένει είναι το μόνο πράγμα που πραγματικά φοβάται το κράτος. Η νομική διεκδίκηση αποζημιώσεων ηθικής βλάβης από την μη τήρηση π.χ των προθεσμιών που το ίδιο το κράτος θεσμοθετεί - 5μηνο των φορολογικών δηλώσεων. Ο μοναχικός δρόμος του συλλόγου Χανίων πρέπει να γίνει δρόμος περισσότερων από εμάς, και πρέπει να συνεισφέρουμε υλικά κυρίως προς την πραγματοποίηση αυτού, της καταδίκης του Υπουργείου Οικονομικών με ΥΛΙΚΗ αποζημίωση μας. Μόνο τότε θα το ξανασκεφτούν τα εξυπνοπούλια του Υ.Ο. να πουλήσουν πνεύμα και να κάνουν επίδειξη δύναμης στον κλάδο μας.

 

3, Πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας. Αλήθεια συνάδελφοι τι ψηφίσατε στις εκλογές του Οικονομικού Επιμελητηρίου; Τίποτα; Βαρεθήκατε να πάτε; Ψηφίσατε κομματικές παρατάξεις; Η ΠΟΦΕΕ, με τα εκατομμύρια κακά της σας φάνταζε μη αρκετή για να σας εκπροσωπήσει ενώ ήταν η μόνη παράταξη λογιστών; Ε, λοιπόν τώρα ευχαριστηθείτε την ψήφο σας, ευχαριστηθείτε τον κατακερματισμό του κλάδου σας, και περαστικά σας... Και επίσης, και ξέρω ότι αυτό θα παρεξηγηθεί. Όλοι κάναμε κάποιες δηλώσεις την τελευταία μέρα. Εμείς κάναμε 6-7 αν δεν κάνω λάθος, 2 το πρωί που δούλευε, 2 το μεσημέρι που δεν δούλευε, τις υπόλοιπες το απόγευμα που πάλι ψιλοδούλευε το σύστημα. Οι λόγοι για να αφήσουμε μια δήλωση την τελευταία ημέρα μπορεί να είναι πολλοί. α) Να υπήρχε θέμα υγείας δικό μας ή συγγενικού μας προσώπου - προφανώς και μπορεί να συμβεί στον καθένα και σίγουρα μπορεί να ξεμείνουν κάποιες εξαιτίας αυτού, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει προσωπικό στο γραφείο. β) Να ήρθαν οι πελάτες καθυστερημένοι, τις τελευταίες 2-3 μέρες. Μα σε αυτή την περίπτωση δεν φταίμε εμείς, αλλά ο ίδιος ο πελάτης και πρέπει να το καταλάβει αυτό από τη στιγμή που μπήκε στο γραφείο μας - και φυσικά να πληρώσει παραπάνω για την ίδια δήλωση για να βάλει και μυαλό... γ) να μην έγινε τόσο καλός προγραμματισμός για οποιοδήποτε λόγο - ανθρώπινο είναι - αλλά ειλικρινά, αυτό έχω να πω.

Ακούστε το case study που σκέφτομαι:

Έχουμε την γ) περίπτωση, (στην οποία άνηκε στο εγγύς παρελθόν και το γραφείο μας παραδοσιακά τολμώ να πω, δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω - ήμασταν παραδοσιακά γραφείο της τελευταίας στιγμής). Και πλησιάζουν οι τελευταίες μέρες. Ας πούμε στις 28/06, βλέπουμε ότι μένουν 1.5 μύριο δηλώσεις οπότε λέμε "δεν πρόκειται να σφυρίξει τη λήξη ο διαιτητής - ας φορτσάρουμε αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας". Και έτσι και γίνεται και λέμε μπράβο στον εαυτό μας που το "πετύχαμε". Περνάνε οι μέρες και φτάνουμε στις 12/07 ημέρα Σάββατο. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα υγείας εκτός από αναγκαστικές σαδιστικές αϋπνίες στις οποίες μας έχει συνηθίσει το επάγγελμά μας και αναρωτιόμαστε αν θα υπάρξει νέα παράταση γιατί π.χ έχουμε 40 δηλώσεις ακόμα. Ξέρουμε πολύ καλά ότι στο τάξις την τελευταία μέρα δεν μπορούμε να βασιζόμαστε, ότι μπορεί να μας πέσει το ρεύμα στο γραφείο κτλπ. Ξέρουμε επίσης ότι μένουν 300-400 χιλιάδες δηλώσεις, το υπουργείο τις μετράει λιγότερες. Εκεί πρέπει να πάρουμε μια απόφαση. Να ρισκάρουμε μεγάλα πρόστιμα όχι λόγω του 100άρικου γιατί αυτό έστω ότι μπορούμε να το πληρώσουμε, αλλά λόγω του 049. Οπότε κάνουμε μια "διαλογή" των τελευταίων δηλώσεων. Οι αμιγώς επαγγελματίες ή εκμισθωτές ακινήτων δεν χρειάζονται 049 άρα μπορούν να πάνε τελευταίοι, όσοι μας άφησαν απλήρωτους μπορούν να πάνε τελευταίοι των τελευταίων, όσοι δεν εμφανίστηκαν καθόλου και ξέρουμε ότι θα εμφανιστούν τη δευτέρα μπορούν να πάνε τελευταίοι των τελευταίων ω τελευταίοι. Οπότε από τις 40 δηλώσεις που μας μένουνε, οι 28 πρέπει να γίνουν Σάββατο και Κυριακή όπου το τάξις δουλεύει ακόμα. Βρίσκουμε εκκρεμότητες σε μερικές που δεν επηρεάζουν τον φόρο όμως αλλά πληροφοριακούς κωδικούς, οι πελάτες είναι εξαφανισμένοι, οπότε κάνουμε από τους 28 τις 23 και μένουνε ακόμα μερικοί, τους οποίους αποφασίζουμε να στείλουμε τις δηλώσεις με εκκρεμότητα και να κάνουμε τροποποιητική αν δοθεί παράταση  μετά από δύο μέρες. Οπότε ξεκινάει η δευτέρα και έχουμε 12 ακόμα, εμφανίζονται μερικοί ξεχασμένοι από τους οποίους εισπράτεις χρήματα (και περισσότερα μάλιστα από το κανονικό - ειδικό τέλος μη έγκυρης προσέλευσης) και μάλιστα με την αβέβαιη υπόσχεση της υποβολής της δήλωσης - γιατί το σύστημα δεν τσουλάει - τους το δείχνεις κιόλας για του λόγου το αληθές. Στη συνέχεια βλέπεις ότι το σύστημα δεν τραβάει καθόλου, και αποφασίζεις από τους 12 να σβήσεις 5 από τη λίστα γιατί είναι κακοπληρωτές και @%@%@$ και ακόμα δεν εμφανίστηκαν. Μένουν οι ξεχασμένοι που είτε γιατί εμφανίστηκαν και πλήρωσαν διπλή ταρίφα, είτε γιατί είναι εξαθλιωμένοι και τους λυπάσαι ή λυπάσαι τα παιδιά τους, και παλεύεις να στείλεις τη δήλωσή τους. Φεύγει ένας,φεύγει και ο δεύτερος, με τα πολλά σου έχουν μείνει μερικοί και βλέπεις ότι το τάξις άρχισε να κάνει πάλι τα δικά του αργά το απόγευμα. Οπότε τότε έχεις το τελευταίο δίλημμα. Τις διώχνεις με 049 μόνο ή ρισκάρεις;

 

Εδώ τελειώνει η όχι και τόσο φανταστική ιστορία μου. Αλλά - προσωπική μου άποψη - θα τις έδιωχνα με 049 και ας πάει να #%^$#^ το Υ.Ο.... Ξέρεις ότι θα πληρώσεις μερικά κατοστάρικα (μην ξεχνάτε στην παραπάνω ιστορία μερικοί είναι εξαθλιωμένοι που χρωστάνε της μιχαλούς οπότε +100 ευρώ δεν αλλάζει κάτι, άλλοι χρωστάνε σε εσένα οπότε δεν θα πούνε κουβέντα επίσης - οπότε τα 100άρικα δεν είναι και τόσα πολλά) αλλά τους ρίχνεις μερικές κατάρες στο Υ.Ο και πας να πιεις μπύρες τώρα που τελείωσε το μουντιάλ και δεν έχει τίποτα να κάνεις εκτός από 200 ΦΠΑ και 100 άλλες δουλειές και είσαι χαλαρός και λάιτ...

 

 

Δεν είναι τυχαίο που οι ορκωτοί κερδίζουν τον πόλεμο... Είναι οργανωμένοι, είναι καλύτερα σπουδαγμένοι - και δεν μιλάω για πανεπιστημιακές σπουδές αλλά για τη συνεχή σπουδή τους στο αντικείμενό τους, και είναι επικεντρωμένοι στην εξόντωσή μας... Ενώ εμείς είτε βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου, είτε κατακερματιζόμαστε σε 501 διαφορετικές παρατάξεις του κώλου που αποσκοπούν στην προσωπική προβολή λίγων, με τη δική μας ανοχή βεβαίως βεβαίως. 

 

Περαστικά μας, είναι μεγάλη ήττα για τον κλάδο μας τα σημερινά γεγονότα, και όποιος πανηγυρίσει για τις ΜΥΦ είναι επιεικώς καθυστερημένος κατά την ταπεινή μου γνώμη (γιατί ασχέτως αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τις ΜΥΦ, η σημερινή ανακοίνωση είναι το τυράκι για να φάμε αμάσητη την επίσης σημερινή - τυχαίο δεν νομίζω - ήττα)...  Καλό κουράγιο για τους συναδέλφους που δεν τις πρόλαβαν όλες, ειλικρινά συμπάσχω μαζί τους και εύχομαι να ξανανοίξει το σύστημα, κυρίως μετρώντας το 049... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, από το μεσημέρι,από την κούραση υποθέτω, ανέβασα πυρετό και γύρισα σπίτι. Το πρωί όμως ενημέρωσα τους σχεδόν όλους του εναπομείναντες πελάτες μου για την μη εμπρόθεσμη υποβολή των δηλώσεων τους. Για θέμα καθαρά τάξης, τους είπα ότι τα πρόστιμα είναι δικά μου. Μέσα σε αυτούς που δεν ενημέρωσα είναι μια κυρία, φυσικό πρόσωπο, όπου με έψαχνε το απόγευμα στο γραφείο. Όταν ξύπνησα λοιπόν βρήκα γύρω στις 10 αναπάντητες κλήσεις στο κινητό μου και 5 μηνύματα από μη αναγνωρίσιμα κινητά με την απειλή ότι αν δεν πάω τώρα στο γραφείο να το ανοίξω θα πάει στον εισαγγελέα. Με πιάσανε τα γέλια, την πήρα τηλέφωνο, αδύνατον να συνεννοηθούμε. Μετά με πήρε η αδελφή της και μου είπε ότι πάει στον εισαγγελέα Φυσικά της είπα να πάει και στον εισαγγελέα και στην αστυνομία. . Αναμένω αύριο το πρωί με πολύ πολύ μεγάλη ανυπομονησία την απόφαση του εισαγγελέα. 

Δεν το γράφω δημοσίως γιατί χρειάζομαι βοήθεια. Ο καθένας αυτή τη στιγμή έχει να λύσει τα δικά του προβλήματα. 

Η απογοήτευσή μου πια,εδώ και μήνες, είναι ότι από τον Έλληνα χάθηκε και το φιλότιμο. 

Καλό βράδυ. 

Με αφορμή την περιπέτεια της συναδέλφισας, που πιστεύω ότι αφορά όλους μας, και είναι ένα παράδειγμα των συνεπειών από την μη τήρηση του νόμιμου χρόνου υποβολής των δηλώσεων από το ΥΠΟΙΚ. Δεν προλάβαμε να στείλουμε τις δηλώσεις και ξεσπάνε σε μας οι πελάτες , ακούγοντας τους άσχετους από τα πρωϊνάδικα, ότι εμείς φταίμε για την καθυστέρηση. Πιστεύω και εύχομαι να λήξει αίσια η περιπέτεια της Μαρίας, αλλά θέλω για μια ακόμα φορά να θυμίσω ότι δεν έχουμε καμιά κάλυψη από την διοίκηση του κλάδου, την ΠΟΦΕΕ για τις περιπτώσεις αυτές. Είχα παρατηρήσει χθες ότι "Μέσα στους σκοπούς της Ομοσπονδίας δεν υπάρχει η περιφρούρηση και υπεράσπιση της επαγγελματικής υπόστασης και ακεραιότητας των συναδέλφων;"

 Και επαναλαμβάνω και τώρα το ίδιο ερώτημα, έστω και αν δεν έχω καμιά απάντηση από τους αποδέκτες του.

Η Μαρία δημοσιοποίησε την ιστορία αυτή. Με το χέρι στην καρδιά, ας απαντήσουν οι συνάδελφοι : Πόσοι έχουν αντιμετωπίσει την ίδια απειλή; Και τι έκαναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή δημοσιεύματα που διαβάζω από το πρωί (ένα από αυτά ανέβασα παραπάνω), καταλήγω πως θα αντιμετωπίσουμε παρόμοιες απειλές οι περισσότεροι από εμάς.

Μου δημιουργείται η αίσθηση πως έχουμε να κάνουμε με ''συντωνισμένη''(δεν είμαι σίγουρος για τα εισαγωγικά), επίθεση εναντίον μας και ώθηση των πολιτών για αρχή να στραφούν εναντίον μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..., και είναι ένα παράδειγμα των συνεπειών από την μη τήρηση του νόμιμου χρόνου υποβολής των δηλώσεων από το ΥΠΟΙΚ. ...

 

Αυτό το θέμα περί μη τήρησης από το υπουργείο των προθεσμιών, πιστεύετε πραγματικά ότι αποτελεί επιχείρημα ή έστω δικαιολογία?

 

Καταρχήν, έχει τόση σημασία η αρχική ημερομηνία? Μήπως επιθυμούσε κάποιος συνάδελφος να υποβάλει δηλώσεις το Φεβρουάριο και δεν μπόρεσε, και γι’αυτό του έμειναν για τον Ιούλιο?

 

Όλα τα προηγούμενα χρόνια, και κυρίως προ της ηλεκτρονικής υποβολής, πάντα οι ατομικές επιχειρήσεις και ΕΕ κατέληγαν τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου, και οι μισθωτοί τέλος Μαΐου (και μη μου πει κανείς ότι έδινε βεβαιώσεις αποδοχών πριν από το Φεβρουάριο). Άρα δεν υπήρξε ποτέ πρακτικά διάστημα υποβολής μεγαλύτερο των 3 μηνών. Και μιλάμε για χειρόγραφες δηλώσεις!

 

Συνεπώς το πεντάμηνο αποτελεί πρόφαση εν αμαρτία.

 

Χρειάζεται αρκετή αυτοκριτική και γενναίες αποφάσεις για αλλαγές σε επαγγελματικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TOΥΣ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ;ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΙΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,σας παρακολουθώ χρόνια, τις συζητήσεις και τις απαντήσεις σας και παίρνω κουράγιο, για αυτό που βιώνουμε καθημερινά.Συμφωνώ απόλυτα με τον broster, δεν έχουμε το δικαίωμα ούτε να αρρωστήσουμε, πρίν δύο

χρόνια πέρασε έμφραγμα ο σύζυγος μου, πήγαινα στην εντατική και μετά στο δωμάτιο του καρδ/κου τμήματος, μέχρι τις 23.00 μ.μ., εν συνεχεία στο γραφείο για φορολ.δηλώσεις και στις 04.00 π.μ. στην οικία της πεθεράς μου, να

παραλάβω το μωρό μου, μέσα στην καλαθούνα του, για να πάμε στο σπίτι μας να κοιμηθούμε.Το πρωί 9.00π.μ., ξεκινάγαμε μια απο την αρχή, γραφείο, νοσοκομείο, γραφείο, πεθερά, σπίτι.Πέρισυ, μετά από άπειρα ξενύχτια, έκανα

την αμαρτία και πήγαμε όλη η οικογένεια διακοπές για τρείς ημέρες, το πλήρωσα ..., μας έμεινε εκπρόθεσμη η δικιά μας φορολ.δήλωση (όλα τα χρόνια την κάνω τελευταία), περιμέναμε μέχρι τον Δεκέμβριο να βγεί το εκκαθαριστικό,

τρείς μήνες γκρίνιαζε ο σύζυγος μου που ήμασταν εκπρόθεσμοι. Φέτος έχω πολλές περισσότερες εκπρόθεσμες φορ.δηλώσεις και με έχει πιάσει πίκρα, στεναχώρια, από χτες έχω πάθει black out, είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού,

αδυνατώ να μιλήσω, δεν μπορώ να κατανοήσω απλές φράσεις, δεν θυμάμαι, έχω ανεβάσει πίεση 16.

Κάποιοι πελάτες μου τήν είπανε, να προσλάβω προσωπικό, να φέρνω το προσωπικό να δουλεύει μεταμεσονύκτια.'Αλλοι πελάτες μου είπανε να τα γράψω όλα και να σκέφτομαι μόνο το μωρό μου, και ας είναι και η δική τους δήλωση

εκπρόθεσμη, με στήριζουνε και με εμπιστεύοντε ότι και αν κάνω, και τους ευχαριστώ.Δυστυχώς για μένα, είμαι σπασίκλας με το επάγγελμα μου, δεν μπορώ να κάνω μια δήλωση σε 5-10-15', πρέπει να την μελετήσω και μετά να την

αποστείλω στο taxis.Πολλοί πελάτες μας χρωστάνε, ποτέ δεν αρνηθήκαμε να υποβάλλουμε τις δηλώσεις τους.

Θεωρώ οτι είμαστε συνεργάτες του Υ.Ο. και ίσως πρέπει να μας προσφέρει που και που κανένα ξεροκόματο χρόνου (προθεσμία), γιατί αν ψοφήσει ο ... γάιδαρος μετά πρέπει να πληρώσεις άλλον, όπως έγινε με το Ε9, το δώσανε

σε ιδιωτική εταιρεία, δεν έκανε τίποτα, και τώρα τα κάνουνε όλα οι λογιστές (τσάμπα) και συμφέρει....

Τέλος να σας πώ, οτι και εγώ την πάτησα χτές το βράδυ, υπέβαλλα φορ.δήλωση πελάτη, με 44.000,00 ευρώ φόρο, τύπωσα τους κωδικούς και μόλις πάτησα οριστική υποβολή, κλείδωσε το σύστημα, ήταν μόλις 23.58μ.μ.

Καλό κουράγιο σε όλους.

ΥΓ. Ξέχασα να σας πώ, είμαι μέλος στο ΟΙΚΟΝ.ΕΠΙΜ/ΡΙΟ (Α' ΤΑΞΗΣ παρακαλώ), μέλος στην ΕΦΕΕΑ, μέλος στην ΠΟΛ., πληρώνω συνδρομές κανονικά σε όλους, συμμετέχω σε συνελεύσεις, δεν είδα να μου στείλουν μια ανακοίνωση συμπαράστασης (μόνο στις καθαρίστριες και στους εμπορουπαλλήλους το κάνουνε ...).Εδω ξένος είναι κάποιος, και αν δεις οτι υποφέρει τον συλλυπάσαι, φαίνεται δεν αξίζουμε ούτε την λύπη τους.

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ! ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΛΑΞΕΙΣ  ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πόσους φορολογούμενους μίλησες εσύ της Καθημερινής και ξέρεις ότι ετοιμάζουν αγωγές στους λογιστές τους;;;

 

Έχουμε καταλάβει ότι είστε σε διατεταγμένη υπηρεσία εκεί στο συγκρότημα, αλλά πραγματικά θέλετε να ανοίξετε βεντέτα με τους λογιστές; Άντε γιατί από πέρσι το έχετε ξεφτυλίσει το θέμα.

 

Και εσείς του κλάδου μας που πιάνετε στασίδι εκεί στο σκαι και συστήνεστε ως φοροτεχνικοί, δεν είναι δυνατόν να τους αφήνετε να προσφέρουν στον κόσμο παραπλανητική ενημέρωση και διάφορες μπαρούφες περί τελευταίας στιγμής. Καλές οι δημόσιες σχέσεις και η προώθηση των πωλήσεων, αλλά διαλέξτε με ποιον θα είστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το θέμα περί μη τήρησης από το υπουργείο των προθεσμιών, πιστεύετε πραγματικά ότι αποτελεί επιχείρημα ή έστω δικαιολογία?

 

Καταρχήν, έχει τόση σημασία η αρχική ημερομηνία? Μήπως επιθυμούσε κάποιος συνάδελφος να υποβάλει δηλώσεις το Φεβρουάριο και δεν μπόρεσε, και γι’αυτό του έμειναν για τον Ιούλιο?

 

Όλα τα προηγούμενα χρόνια, και κυρίως προ της ηλεκτρονικής υποβολής, πάντα οι ατομικές επιχειρήσεις και ΕΕ κατέληγαν τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου, και οι μισθωτοί τέλος Μαΐου (και μη μου πει κανείς ότι έδινε βεβαιώσεις αποδοχών πριν από το Φεβρουάριο). Άρα δεν υπήρξε ποτέ πρακτικά διάστημα υποβολής μεγαλύτερο των 3 μηνών. Και μιλάμε για χειρόγραφες δηλώσεις!

 

Συνεπώς το πεντάμηνο αποτελεί πρόφαση εν αμαρτία.

 

Χρειάζεται αρκετή αυτοκριτική και γενναίες αποφάσεις για αλλαγές σε επαγγελματικό επίπεδο.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ .ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ.ΜΙΣΘΩΗΡΙΑ ,ΜΕΡΙΣΜΑ,ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ,ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΡΑΜΜΑΤΑ,ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ( ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ) ΚΛΠ.ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. 1 ΗΜΕΡΑ ΑΞΙΑΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 30.000,00 ΕΡΩ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη, αλλά από την στιγμή που κανένας δεν θα πεθάνει για εμένα, 

δεν θα πεθανω και εγώ για κανέναν άλλο...... 

 

Καλή Δυναμη σε όλους. 

Καλή συνέχεια. 

Ψυχραιμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά μου έμεινε μόνο μια και είναι ευθύνη του πελάτη. Τους τελευταίους 2 μήνες δούλευα σα το σκυλί. 7 μέρες τη βδομάδα και δεν έφευγα από το γραφείο πριν τις 12-1 το βράδυ. Είμαι 28 χρονών και νιώθω 50 από την ψυχική και σωματική εξάντληση. Παρότι τελικά τα κατάφερα να τελειώσω (καλά οι τελευταίες 30-40 φύγαν  όπως να' ναι), νιώθω ένα κόμπο στο στομάχι μου για όλους τους συναδέλφους που δεν τελείωσαν.. Με διακατέχει ένα μόνιμο άγχος και μπαίνω συνέχεια στη σελίδα του taxheaven να δω τις εξελίξεις και αν τελικά θα δοθεί κάποια λύση στο θέμα. Δε μπορώ σε καμία περίπτωση να χαρώ που τελείωσα έγκαιρα. Είμαι μόνιμα με μούτρα και μου λένε οι φίλοι "καλά δεν τελείωσες? γιατί δε χαλαρώνεις?". Τι να τους πεις κι αυτούς..

Προβληματίζομαι πολύ για το μέλλον του κλάδου και το δικό μου προσωπικά. Συνάδελφοι είμαστε όλοι μαζί σε αυτό. Κανένας να μη νιώθει μόνος του. Θα μου πείτε μαζί θα τα πληρώσουμε τα πρόστιμα? Όχι.. Όταν όμως είμαστε εκατοντάδες στην ίδια θέση έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε κάτι! Στην έσχατη να μαζευτούμε όλοι όσοι έχουμε πρόβλημα και να κινηθούμε δικαστικά! 

Θέλει ξεσηκωμό όμως!!! Τους βλέπω όλους με σκυμμένο κεφάλι (στην πόλη μου εννοώ) να περιμένουν λύση από τον ουρανό. Ε δε γίνεται τίποτα έτσι!! Πρέπει να δράσουμε! Να αντιδράσουμε! Για το πως δεν ξέρω σίγουρα.. Από αυτή εδώ τη ζύμωση όμως πρέπει κάτι να βγει.. Αλλιώς για άλλη μια φορά τα λέμε ο ένας στον άλλο χωρίς να ακουγόμαστε πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Toν Φεβρουάριο δεν θα στέλναμε.Αλλά πότε άρχισαν να δίνουν τις βεβαιώσεις πληρωμής δανείων οι τράπεζες, πότε διόρθωσε την ηλεκτρονική πληροφόρηση το ΙΚΑ με συντάξεις που είχαν σταλθεί σε λάθος ΑΦΜ, πότε ξεμπλόκαρε η ΓΓΠΣ λανθασμένες εικόνες ακινήτων και Ι.Χ. (σε μία φορολογούμενη ακόμη και μέχρι τη λήξη των δηλώσεων δεν το έκανε, και ευτυχώς έχω κρατήσει την εκτύπωση), πότε "ξεμπλόκαραν" τους κωδικούς για τα "μπλοκάκια", πόσοι εργοδότες είχαν στείλει λανθασμένη ηλεκτρονική πληροφόρηση κι επικοινωνούσαμε μαζί τους ώστε να κάνουν επανυποβολή, πόσοι εργοδότες είχαν δώσει βεβαίωση αποδοχών σε απολυόμενους για να δηλώσουμε την αποζημίωση που δεν υπήρχε στην ηλεκτρονική προσυμπλήρωση?

Όλα αυτά και άλλα μαζί με το φπα και άλλα πολλά.

Αφού θεωρείς αρκετό το διάστημα δύο μηνών που ουσιαστικά είχαμε όλα τα παραστατικά αλλά περιμέναμε τις διορθώσεις της ΓΓΠΣ

για να γίνουν όλες αυτές οι δηλώσεις με ένα taxis που υπολειτουργούσε τι να πω.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Toν Φεβρουάριο δεν θα στέλναμε.Αλλά πότε άρχισαν να δίνουν τις βεβαιώσεις πληρωμής δανείων οι τράπεζες, πότε διόρθωσε την ηλεκτρονική πληροφόρηση το ΙΚΑ με συντάξεις που είχαν σταλθεί σε λάθος ΑΦΜ, πότε ξεμπλόκαρε η ΓΓΠΣ λανθασμένες εικόνες ακινήτων και Ι.Χ. (σε μία φορολογούμενη ακόμη και μέχρι τη λήξη των δηλώσεων δεν το έκανε, και ευτυχώς έχω κρατήσει την εκτύπωση), πότε "ξεμπλόκαραν" τους κωδικούς για τα "μπλοκάκια", πόσοι εργοδότες είχαν στείλει λανθασμένη ηλεκτρονική πληροφόρηση κι επικοινωνούσαμε μαζί τους ώστε να κάνουν επανυποβολή, πόσοι εργοδότες είχαν δώσει βεβαίωση αποδοχών σε απολυόμενους για να δηλώσουμε την αποζημίωση που δεν υπήρχε στην ηλεκτρονική προσυμπλήρωση?

Όλα αυτά και άλλα μαζί με το φπα και άλλα πολλά.

Αφού θεωρείς αρκετό το διάστημα δύο μηνών που ουσιαστικά είχαμε όλα τα παραστατικά αλλά περιμέναμε τις διορθώσεις της ΓΓΠΣ

για να γίνουν όλες αυτές οι δηλώσεις με ένα taxis που υπολειτουργούσε τι να πω.     

Έτσι είναι συνάδελφισσα! Για να μην πουμε ποιος προσυμπληρωσε τις δηλώσεις φέτος!!! Γιατι όλοι μου λένε "τι φωνάζετε οι λογιστές? Φέτος τα είχατε όλα έτοιμα, έπρεπε να τελειώσετε πιο νωρίς". Λες και το ΥπΟικ την έκανε μόνο του τη δουλεια! Αντε μου στον αγύριστο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέλφισσα , μακάρι να πάει στον εισαγγελέα και να σε καλέσει ..... Θα έρθουμε και εμείς να του πούμε γιατί δεν έκανε αυτεπάγγελτη παρεμβαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι είναι συνάδελφισσα! Για να μην πουμε ποιος προσυμπληρωσε τις δηλώσεις φέτος!!! Γιατι όλοι μου λένε "τι φωνάζετε οι λογιστές? Φέτος τα είχατε όλα έτοιμα, έπρεπε να τελειώσετε πιο νωρίς". Λες και το ΥπΟικ την έκανε μόνο του τη δουλεια! Αντε μου στον αγύριστο!!!!!!

Ναι και ο Αυτιάς διατυμπάνιζε ότι ο εγγονός θα πατήσει ένα "κλικ" και θα "φύγει" η δήλωση του παππού.

Επίσης ξέχασα και το μέρισμα, το Α21, τις ρυθμίσεις οφειλών και όλα αυτά που τα κάνουμε εμείς και κατά τα άλλα είχαμε όλο το χρονικό περιθώριο για τις δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς συναδέλφους με κριτική (καλοπροαίρετη πιστεύω) διαθέση απέναντι σε αυτού που δεν κατάφεραν να φέρου εις πέρας τον όγκο δηλώσεων που ανέλαβαν.

 

Υπόθεση εργασίας:

Λογιστικό γραφείο με υπόλοιπο 50 δηλώσεις από σύνολο 700 την Παρασκευή 11/7/14 και ώρα 22:00. Ο ιδιοκτήτης του γραφείου, με προσωπικό 4 ατόμων, κάνει τους υπολογισμούς του και διαπιστώνει πως σύμφωνα με την παραγωγική δυνατότητα του γραφείου αλλά και την φύση των εναπομίναντων δηλώσεων. Θεωρεί λοιπόν πως δύναται να μην απασχολήσει το προσωπικό του το Σαββατοκύριακο 12-13/07, αλλά να είναι όλοι στις θέσεις του την Δευτέρα 14/07 από τις 7:30 το πρωί. Με κατανομή της εργασίας δώδεκα δηλώσεις ανά άτομ θεωρεί βέβαιο πως θα ολοκληρωθεί η διαδικασία εμπρόθεσμα (δώδεκα επί μία ώρα!!! = 12 ώρες). Βάση λοιπόν αυτού του προγραμματισμού έχουμε: έναρξη εργασίας 8:00 πλέον 12 ώρες πάμε στις 20:00. Εμπρόθεσμα!!!!!

Πηγαίνοντας λοιπόν την Δευτέρα 14/07/14 στο γραφείο αντιλαμβάνεται πως ο προγραμματισμός που έκανε πάει περίπατο μιας και οι ''συνεργάτες'' του taxis αρνούνται πεισματικά νασυνεργαστούν, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν να στέλνουν δηλώσεις στις 15:00. Εκπρόθεσμα πλέον αφού οι δώδεκα ώρες που χρειάζονται δεν υπάρχουν.

 

Ποιός νόμος υποχρεώνει αυτόν το συνάδελφο να υπολογίσει πως έναρξη του ωραρίου εργασίας του γραφείου του δεν θα είναι η 8:00 το πρωί, αλλά 15:00 το μεσημέρι?

Ποιος νόμος τον υποχρεώνει να υπόλογίζει πως ο ''συνεργάτης'' του (βλέπε taxis) δεν θα έχει διάθεση συνεργασίας?

Ποιος νόμος προβλέπει τιμωρία για το Σαββατοκύριακο που δεν απασχόλησε το προσωπικό του (το πρώτο μετά δύο σχεδόν μήνες)?

Ποιος νόμος του έχει αφαιρέσει το δικαίωμα του δικού του προγραμματισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. 

 

1. Ο Πέτρος Γρίβας έχει ουσιαστικά απόλυτο δίκιο. Θεωρώ όμως ότι όσοι δεν έστειλαν δηλώσεις μόνο με τον 049 το έκαναν λόγω της περυσινής εμπειρίας και αυτό είναι η ουσιαστική επιβάρυνση στον κλάδο μας και όχι το πρόστιμο της εκπρόθεσμης υποβολής.

Πέρα από την συμμετοχή μου στην κίνηση του συλλόγου Χανίων ετοιμάζω και την δική μου προσωπική μύνηση και περαιτέρω αγωγή την οποία θα καταθέσω άμεσα και τον ευχαριστώ γιατί έχω χρησιμοποιήσει πολλά από τα επιχειρηματα από την αρθρογραφία του καθώς και των υπολοίπων στο Taxheaven.

Όντως δεν μπορείς να αρρωστήσεις, να δεις την οικογένειά σου, να πενθήσεις ένα πολύ αγαπημένο πρόσωπο που έχασες πολύ πρόσφατα, να πάρεις χαμπάρι ότι λίγο παραδίπλα μας γίνεται πόλεμος και όλα τα άλλα σημαντικά και ασήμαντα.

 

2. Η παράταση για τις συγκεντρωτικές είναι το κερασάκι στην τούρτα και το αλάτι στην πληγή. Θεωρώ ότι η ανακοίνωση της ΓΓΔΕ την ίδια ημέρα που έληγαν οι δηλώσεις  προσβάλλει την αξιοπρέπειά μου σαν επαγγελματία και σαν πολίτη, με χλευάζει και με απαξιώνει.

 

3. Θέλω να τονίσω τον αρνητικό και εκφοβιστικό ρόλο των ΜΜΕ και βασικά των τηλεοπτικών καναλιών στην όλη διαδικασία στη οποία συμμετείχαν και δικοί μας συνάδελφοι, εκλεγμένοι από όλους όσους συμμετέχουν στα διάφορα συλλογικά όργανα. Εδώ τονίζω ότι οι άρχοντες μας είναι η αντανάκλασή μας στον καθρέφτη. Ας προσέχαμε!!!

 

4. Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι είμαστε άμισθοι συνεργάτες του Υπουργείου Οικονομικών και του Υπουργείου Εργασίας και ακριβώς επειδή είμαστε άμισθοι γι' αυτό μας φέρονται έτσι όπως μας φέρονται, ότι έκοντες άκοντες συμμετέχουμε στην "κατά νόμο" ληστεία των πολιτών αυτής της χώρας, ότι αναγκαζόμαστε να γινόμαστε δικηγόροι και μηχανικοί για το ρημάδι το Ε9 που έχει καταντήσει χειρότερο από το γιοφύρι της Άρτας, ότι το ΟΕΕ δεν παίζει τον ρόλο του θεσμικού οργάνου όπως ο ΔΣΑ ή το ΤΕΕ και το έχουμε μέχρι τώρα πληρώσει χρυσό, ότι το Υπουργείο ή η ΓΓΠΣ ή η ΓΓΔΕ για δική τους διευκόλυνση μας ανάγκασαν να υποβάλλουμε το ίδιο αρχείο, συμπιεσμένο και ασυμπίεστο δύο φορές σε δύο διαφορετικές εφαρμογές γιατί αυτοί δεν μπήκαν στην διαδικασία άντλησης δεδομένων και φυσικά το κάναμε χωρίς να ανοίξει μύτη, ότι ................, ότι ...................., (εδώ μπορείτε να προσθέσετε ότι άλλο θέλετε).

 

5. Πέρα από τις μεμονωμένες ή συλλογικές κινήσεις που γίνονται τώρα παρακαλώ όλους όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο φόρουμ, να σκεφθούν τι θα γίνει του χρόνου. Έτσι λέγαμε και πέρυσι και τι κάναμε φέτος; ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΠΟΤΕ. Μακάρι να μπορούσα και εγώ και πόσοι άλλοι να αλλάξουμε επάγγελμα γιατί όντως βλάπτει την υγεία μας, σωματική και ψυχική, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε όλοι αυτή την επιλογή και δη σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς και αρκετοί από εμάς δεν θέλουμε να αλλάξουμε επάγγελμα, θέλουμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και όχι "λευκές νύχτες".

 

Η πρότασή μου έχει ως εξής: Ο σύλλογος Χανίων έχει κάποιο ή κάποιους δικηγόρους που έχουν αναλάβει την κατάθεση της μύνησης και προφανώς και της αγωγής. Σε ατομικό επίπεδο είναι δύσκολο να πληρώσει ο καθένας μας μεμονωμένα δικηγόρο και το ΟΕΕ, η ΠΟΦΕΕ και οι λοιποί δυστυχώς είναι ή ανύπαρκτοι ή πολύ "λίγοι". Χρειάζεται όμως να προβούμε σε προληπτικές και όχι αμυντικές κατόπιν εορτής κινήσεις και πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος γα γίνει αυτό. Περιμένω από τον συνάδελφο Σταυρουλάκη να κάνει μία πρόταση, βασικά αν αυτό μπορεί να λειτουργήσει μέσω του συλλόγου Χανίων με οικονομική συμμετοχή όλων όσοι θέλουν να συμμετέχουν. Π.χ. να εξεταστεί η σκοπιμότητα της υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων  από το 0,01 ευρώ και σε τι εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον και την φοροδιαφυγή ή στο ΕΡΓΑΝΗ γιατί θα πρέπει να δηλώνουμε και πίνακα προσωπικού και αναγγελία στον ΟΑΕΔ για το ίδιο άτομο (δικές μας χαμένες ώρες και ηλεκτρονική γραφειοκρατία) και κατά πόσο εμείς έχουμε δικαίωμα να ρωτάμε τον μελλοντικό εργαζόμενο αν ήλθε από άλλη περιοχή ή χώρα το προηγούμενο έτος και δεν παραβιάζουμε τα προσωπικά του δεδομένα, ή γιατί η πιστωτική φορολογική δήλωση δεν οριστικοποιείτο αν δεν υπήρχε τραπεζικός λογαριασμός (ένας εύσχημος τρόπος δήλωσης τραπεζικού λογαριασμού για περαιτέρω ενέργεις και κατασχέσεις από την Διοίκηση;;;), και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις που μας έχουν επιβάλει με το έτσι θέλω. Επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν όλα τα μέσα, π.χ. Συνήγορος του Πολίτη, Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, κλπ. Όλα αυτά δεν γίνονται σε μεμονωμένη βάση.              

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. 

 

1. Ο Πέτρος Γρίβας έχει ουσιαστικά απόλυτο δίκιο. Θεωρώ όμως ότι όσοι δεν έστειλαν δηλώσεις μόνο με τον 049 το έκαναν λόγω της περυσινής εμπειρίας και αυτό είναι η ουσιαστική επιβάρυνση στον κλάδο μας και όχι το πρόστιμο της εκπρόθεσμης υποβολής.

Πέρα από την συμμετοχή μου στην κίνηση του συλλόγου Χανίων ετοιμάζω και την δική μου προσωπική μύνηση και περαιτέρω αγωγή την οποία θα καταθέσω άμεσα και τον ευχαριστώ γιατί έχω χρησιμοποιήσει πολλά από τα επιχειρηματα από την αρθρογραφία του καθώς και των υπολοίπων στο Taxheaven.

Όντως δεν μπορείς να αρρωστήσεις, να δεις την οικογένειά σου, να πενθήσεις ένα πολύ αγαπημένο πρόσωπο που έχασες πολύ πρόσφατα, να πάρεις χαμπάρι ότι λίγο παραδίπλα μας γίνεται πόλεμος και όλα τα άλλα σημαντικά και ασήμαντα.

 

2. Η παράταση για τις συγκεντρωτικές είναι το κερασάκι στην τούρτα και το αλάτι στην πληγή. Θεωρώ ότι η ανακοίνωση της ΓΓΔΕ την ίδια ημέρα που έληγαν οι δηλώσεις  προσβάλλει την αξιοπρέπειά μου σαν επαγγελματία και σαν πολίτη, με χλευάζει και με απαξιώνει.

 

3. Θέλω να τονίσω τον αρνητικό και εκφοβιστικό ρόλο των ΜΜΕ και βασικά των τηλεοπτικών καναλιών στην όλη διαδικασία στη οποία συμμετείχαν και δικοί μας συνάδελφοι, εκλεγμένοι από όλους όσους συμμετέχουν στα διάφορα συλλογικά όργανα. Εδώ τονίζω ότι οι άρχοντες μας είναι η αντανάκλασή μας στον καθρέφτη. Ας προσέχαμε!!!

 

4. Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι είμαστε άμισθοι συνεργάτες του Υπουργείου Οικονομικών και του Υπουργείου Εργασίας και ακριβώς επειδή είμαστε άμισθοι γι' αυτό μας φέρονται έτσι όπως μας φέρονται, ότι έκοντες άκοντες συμμετέχουμε στην "κατά νόμο" ληστεία των πολιτών αυτής της χώρας, ότι αναγκαζόμαστε να γινόμαστε δικηγόροι και μηχανικοί για το ρημάδι το Ε9 που έχει καταντήσει χειρότερο από το γιοφύρι της Άρτας, ότι το ΟΕΕ δεν παίζει τον ρόλο του θεσμικού οργάνου όπως ο ΔΣΑ ή το ΤΕΕ και το έχουμε μέχρι τώρα πληρώσει χρυσό, ότι το Υπουργείο ή η ΓΓΠΣ ή η ΓΓΔΕ για δική τους διευκόλυνση μας ανάγκασαν να υποβάλλουμε το ίδιο αρχείο, συμπιεσμένο και ασυμπίεστο δύο φορές σε δύο διαφορετικές εφαρμογές γιατί αυτοί δεν μπήκαν στην διαδικασία άντλησης δεδομένων και φυσικά το κάναμε χωρίς να ανοίξει μύτη, ότι ................, ότι ...................., (εδώ μπορείτε να προσθέσετε ότι άλλο θέλετε).

 

5. Πέρα από τις μεμονωμένες ή συλλογικές κινήσεις που γίνονται τώρα παρακαλώ όλους όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο φόρουμ, να σκεφθούν τι θα γίνει του χρόνου. Έτσι λέγαμε και πέρυσι και τι κάναμε φέτος; ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΠΟΤΕ. Μακάρι να μπορούσα και εγώ και πόσοι άλλοι να αλλάξουμε επάγγελμα γιατί όντως βλάπτει την υγεία μας, σωματική και ψυχική, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε όλοι αυτή την επιλογή και δη σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς και αρκετοί από εμάς δεν θέλουμε να αλλάξουμε επάγγελμα, θέλουμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και όχι "λευκές νύχτες".

 

Η πρότασή μου έχει ως εξής: Ο σύλλογος Χανίων έχει κάποιο ή κάποιους δικηγόρους που έχουν αναλάβει την κατάθεση της μύνησης και προφανώς και της αγωγής. Σε ατομικό επίπεδο είναι δύσκολο να πληρώσει ο καθένας μας μεμονωμένα δικηγόρο και το ΟΕΕ, η ΠΟΦΕΕ και οι λοιποί δυστυχώς είναι ή ανύπαρκτοι ή πολύ "λίγοι". Χρειάζεται όμως να προβούμε σε προληπτικές και όχι αμυντικές κατόπιν εορτής κινήσεις και πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος γα γίνει αυτό. Περιμένω από τον συνάδελφο Σταυρουλάκη να κάνει μία πρόταση, βασικά αν αυτό μπορεί να λειτουργήσει μέσω του συλλόγου Χανίων με οικονομική συμμετοχή όλων όσοι θέλουν να συμμετέχουν. Π.χ. να εξεταστεί η σκοπιμότητα της υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων  από το 0,01 ευρώ και σε τι εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον και την φοροδιαφυγή ή στο ΕΡΓΑΝΗ γιατί θα πρέπει να δηλώνουμε και πίνακα προσωπικού και αναγγελία στον ΟΑΕΔ για το ίδιο άτομο (δικές μας χαμένες ώρες και ηλεκτρονική γραφειοκρατία) και κατά πόσο εμείς έχουμε δικαίωμα να ρωτάμε τον μελλοντικό εργαζόμενο αν ήλθε από άλλη περιοχή ή χώρα το προηγούμενο έτος και δεν παραβιάζουμε τα προσωπικά του δεδομένα, ή γιατί η πιστωτική φορολογική δήλωση δεν οριστικοποιείτο αν δεν υπήρχε τραπεζικός λογαριασμός (ένας εύσχημος τρόπος δήλωσης τραπεζικού λογαριασμού για περαιτέρω ενέργεις και κατασχέσεις από την Διοίκηση;; ;), και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις που μας έχουν επιβάλει με το έτσι θέλω. Επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν όλα τα μέσα, π.χ. Συνήγορος του Πολίτη, Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, κλπ. Όλα αυτά δεν γίνονται σε μεμονωμένη βάση.              

Επίσης να ρωτήσουμε αν μπορούμε να το κάνουμε συλλογικά, δηλαδή αν μπορούμε κι εμεις στην Αθήνα ή σε άλλες πόλεις να συμμετέχουμε στο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα με όσους λένε,

ότι έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης!Ας κάναμε το προγραμματισμό μας!

Ας αναλογιστούμε όμως ότι πλέον στα λογιστικά γραφεία έρχονται για μισθωτήρια,μερίσματα,Α21,ρυθμίσεις,ταμειακές και πόσα ξεχνάω!

Γίναμε ξαφνικά ΚΕΠ,εφορία,δημόσια υπηρεσία και δε ξέρω εγω τι άλλο!

Με συνθήκες ελλεεινές!

ΜΕ ξενύχτια!

Και να πληρωνόμαστε πενταροδεκάρες!

Αυτή τη στιγμή θα βρίσκομαι να χρωστάω 60000 για τις δηλώσεις που δεν έστειλα μια και λόγω ευθιξίας δε μπορώ να βαλω το πελάτη,φίλο,γνωστό να πληρώσει!

Είμαι 35 χρονών και ξαφνικά βρίσκομαι με ένα χρεός που με πάει τόσο πίσω στα όρια της καταστροφής.

Και το χειρότερο είναι ότι θα χάσω και αυτό που έχτιζα.

Φταίω κι ας τα λουστώ!

Φταίει όμως και αυτός που διοικεί για τους λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί και για τις συνθληκες που μας έχει να δουλεύουμε!

Φταίνε αυτοί που μας αντιπροσωπεύουν!(ΌΛΟΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ)

Φταίμε όλοι που δε μπορούμε να ενωθούμε και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας!

 

Ένας λογιστής που ξαφνικά βρίσκεται με χρέος 60000!

(μπορεί να φταίω και θα πληρώσω γι αυτό με κίνδυνο της υγείας μου και πολλών άλλων.Οι υπόλοιποι που φταίνε όμως δε θα πληρώσουν τίποτα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς συναδέλφους με κριτική (καλοπροαίρετη πιστεύω) διαθέση απέναντι σε αυτού που δεν κατάφεραν να φέρου εις πέρας τον όγκο δηλώσεων που ανέλαβαν.

 

Υπόθεση εργασίας:

Λογιστικό γραφείο με υπόλοιπο 50 δηλώσεις από σύνολο 700 την Παρασκευή 11/7/14 και ώρα 22:00. Ο ιδιοκτήτης του γραφείου, με προσωπικό 4 ατόμων, κάνει τους υπολογισμούς του και διαπιστώνει πως σύμφωνα με την παραγωγική δυνατότητα του γραφείου αλλά και την φύση των εναπομίναντων δηλώσεων. Θεωρεί λοιπόν πως δύναται να μην απασχολήσει το προσωπικό του το Σαββατοκύριακο 12-13/07, αλλά να είναι όλοι στις θέσεις του την Δευτέρα 14/07 από τις 7:30 το πρωί. Με κατανομή της εργασίας δώδεκα δηλώσεις ανά άτομ θεωρεί βέβαιο πως θα ολοκληρωθεί η διαδικασία εμπρόθεσμα (δώδεκα επί μία ώρα!!! = 12 ώρες). Βάση λοιπόν αυτού του προγραμματισμού έχουμε: έναρξη εργασίας 8:00 πλέον 12 ώρες πάμε στις 20:00. Εμπρόθεσμα!!!!!

Πηγαίνοντας λοιπόν την Δευτέρα 14/07/14 στο γραφείο αντιλαμβάνεται πως ο προγραμματισμός που έκανε πάει περίπατο μιας και οι ''συνεργάτες'' του taxis αρνούνται πεισματικά νασυνεργαστούν, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν να στέλνουν δηλώσεις στις 15:00. Εκπρόθεσμα πλέον αφού οι δώδεκα ώρες που χρειάζονται δεν υπάρχουν.

 

Ποιός νόμος υποχρεώνει αυτόν το συνάδελφο να υπολογίσει πως έναρξη του ωραρίου εργασίας του γραφείου του δεν θα είναι η 8:00 το πρωί, αλλά 15:00 το μεσημέρι?

Ποιος νόμος τον υποχρεώνει να υπόλογίζει πως ο ''συνεργάτης'' του (βλέπε taxis) δεν θα έχει διάθεση συνεργασίας?

Ποιος νόμος προβλέπει τιμωρία για το Σαββατοκύριακο που δεν απασχόλησε το προσωπικό του (το πρώτο μετά δύο σχεδόν μήνες)?

Ποιος νόμος του έχει αφαιρέσει το δικαίωμα του δικού του προγραμματισμού?

 

Απάντηση με ερώτημα:

 

Αν θέλεις να καταθέσεις ένα πίνακα συμφωνητικών Β' τριμήνου στο τμήμα εισοδήματος της Δ.Ο.Υ., πόση ώρα υπολογίσεις ότι θα σου πάρει:

α. Στις 5 Ιουλίου? (εκτίμηση 15λεπτά)

β. Στις 15 Ιουλίου? (εκτίμηση 4 ώρες - καταληκτική δηλώσεων ΦΕ)

γ. Στις 20 Ιουλίου? (εκτίμηση 2 ώρες - καταληκτική συμφωνητικών)

 

Είναι παράλογο?

Μπορείς να κάνεις προϋπολογισμό για περίοδο αιχμής με βάση την εκτίμηση μίας περιόδου μη αιχμής?

Φταίει το σύστημα?

Ποιός νόμος φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν προβλέπεται καταληκτική ημερομηνία και ο αριθμός των προσδοκώμενων υποβολών εκτιμάται στα 5.800.000 ..

πρέπει το σύστημα να μπορεί να δεχθεί στην καταληκτική ημερομηνία 5.800.000.

 

Είναι παράλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...