Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΧΙ ......;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ  ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΛΉ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΆΒΩ .

ΕΣΕΊΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ..ΘΑ ΩΘΕΊ ΠΑΡΆΤΑΣΗ Ή ΜΠΑ ;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπορούν να φύγουν και να τις κάνεις μόνος σου βρε Σούλη.

Μόλις τελειώσεις, τους στέλνεις email να μπουν να τυπώσουν και το εκκαθαριστικό με την ταυτότητα οφειλής αν θέλουν και να το εξοφλήσουν από το χωριό μέσω e-banking...

Κι αν κάποια έχει μια εκκρεμότητα βρε αδερφέ, στην στέλνει κι αυτή με mail και τελειώνεις...

Και μη μου πεις ότι οι θείες που κάνεις τη δήλωσή τους, δεν έχουν mail και πρόσβαση στο διαδίκτυο...

Πως θα τυπώσουν τον ΕΝΦΙΑ ;

 

Οι δικές μου πάντως όλες έχουν.

 

Και μάλιστα και μέσω κινητής... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παράταση θα δοθεί όχι όμως επειδή το ζητάμε εμείς ή επειδή αφουγκράζονται τις αγωνίες και τους προβληματισμούς μας. Θα δοθεί αφενός μεν, γιατί δεν άνοιξε ακόμη η υποβολή των τροποποιητικών (οπότε μετά τις 30.6.2014 θα είναι εκπρόθεσμες με ό,τι αυτό συνεπάγεται), αφετέρου δε, επειδή δεν αντέχει το σύστημα και φοβούνται την κατακραυγή των Μ.Μ.Ε. Μόνο και μόνο το αίτημα για τον χαμένο χρόνο των 48 ημερών που ζητάμε πίσω (από 1.2.2014 έως 20.3.2014, για τις οποίες έμεινε κλειστό το σύστημα), είναι πέρα για πέρα δίκαιο ή μάλλον αυτονόητο. Μόνον αυτό χωρίς όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί φέτος. Όμως, όπως γνωρίζουμε το αυτί των πολιτικών μας δεν ιδρώνει για τέτοια λογικά και δίκαια αιτήματα.

 

Συνεπώς ασχέτως της παράτασης, πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά ποια θα είναι η στάση μας γενικότερα από τούδε και στο εξής. Δεν πρέπει να γίνει και του χρόνου κάτι αντίστοιχο (όπως φέτος και πέρυσι), οπότε είναι καλό να προετοιμαστούμε από τώρα ο καθένας ατομικά κι έπειτα οπωσδήποτε συλλογικά.

το ζητημα συναδελφε ειναι οτι χρονια τωρα ετοιμαζομαστε

και τελικα το απολυτο  μηδεν

συλλογοι ομοσπονδιες οεε κοιμουνται τον υπνο του δικαιου η ετσι τουλαχιστον φαινεται

διοτι εμεις τους αφηνουμε

ποσοι συναδελφοι επικοινωνησαν μαζι τους αυτες τις μερες και ζητησαν να μαθουν τις ενεργειες τους το τυχον παρασκηνιο και το μελει γενεσθαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούν να φύγουν και να τις κάνεις μόνος σου βρε Σούλη.

Μόλις τελειώσεις, τους στέλνεις email να μπουν να τυπώσουν και το εκκαθαριστικό με την ταυτότητα οφειλής αν θέλουν και να το εξοφλήσουν από το χωριό μέσω e-banking...

Κι αν κάποια έχει μια εκκρεμότητα βρε αδερφέ, στην στέλνει κι αυτή με mail και τελειώνεις...

Και μη μου πεις ότι οι θείες που κάνεις τη δήλωσή τους, δεν έχουν mail και πρόσβαση στο διαδίκτυο...

Πως θα τυπώσουν τον ΕΝΦΙΑ ;

 

Οι δικές μου πάντως όλες έχουν.

 

Και μάλιστα και μέσω κινητής... :P

kalo!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAROLE, Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ... ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ !!  :wub:  :blink:  :wacko:  :rolleyes:  :P

Πέρσι ήταν στα τέσσερα και με χαμόγελο

φέτος μόνο στα τέσσερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε υπουργέ μία ώρα να στείλω ένα απλό Ε1 και μόλις το ετοίμασα δεν μπορώ να το υποβάλλω.Δεν το παίρνει με τίποτα.Και δεν μου βγάζει και ένα error που το έχω συνηθίσει!Τίποτα, ούτε μια κουβέντα.Με ξεπετάει στα μουγγά!Αλλά, ξέχασα, πήγα κι εγώ να τη στείλω 1,30 το μεσημέρι.Δεν της είπα της πελάτισσας να έρθει 2 τα ξημερώματα.Αλλά άντε να με πιστέψει η γυναίκα μου ότι έχω ραντεβού για δήλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε υπουργέ μία ώρα να στείλω ένα απλό Ε1 και μόλις το ετοίμασα δεν μπορώ να το υποβάλλω.Δεν το παίρνει με τίποτα.Και δεν μου βγάζει και ένα error που το έχω συνηθίσει!Τίποτα, ούτε μια κουβέντα.Με ξεπετάει στα μουγγά!Αλλά, ξέχασα, πήγα κι εγώ να τη στείλω 1,30 το μεσημέρι.Δεν της είπα της πελάτισσας να έρθει 2 τα ξημερώματα.Αλλά άντε να με πιστέψει η γυναίκα μου ότι έχω ραντεβού για δήλωση!

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε υπουργέ μία ώρα να στείλω ένα απλό Ε1 και μόλις το ετοίμασα δεν μπορώ να το υποβάλλω.Δεν το παίρνει με τίποτα.Και δεν μου βγάζει και ένα error που το έχω συνηθίσει!Τίποτα, ούτε μια κουβέντα.Με ξεπετάει στα μουγγά!Αλλά, ξέχασα, πήγα κι εγώ να τη στείλω 1,30 το μεσημέρι.Δεν της είπα της πελάτισσας να έρθει 2 τα ξημερώματα.Αλλά άντε να με πιστέψει η γυναίκα μου ότι έχω ραντεβού για δήλωση!

ετσι ακριβως!!! παταμε υποβολή και δεν κάνει τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ???ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ-ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ 31/08 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ-ΑΛΛΙΩΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι ακριβως!!! παταμε υποβολή και δεν κάνει τίποτα.....

 

Για το καλό σας το κάνει αγαπητέ , σας προστατεύει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγωνία για τα φορολογικά έσοδα, συναγερμός για τις υποχρεώσεις

ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΚΑΣ

  •  

ΕΤΙΚΕΤΕΣ:

Επαναλαμβανόμενες εκκλήσεις απευθύνει το υπουργείο Οικονομικών προς όλους τους φορολογούμενους να υποβάλλουν εμπρόθεσμα τις φορολογικές τους δηλώσεις, καθώς έχει χτυπήσει συναγερμός στο οικονομικό επιτελείο ενόψει του Αυγούστου που οι συνολικές υποχρεώσεις του Δημοσίου ξεπερνούν τα 6,7 δισ ευρώ. Η διαχείριση των ταμειακών διαθεσίμων του κράτους εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις ροές των φορολογικών εσόδων και αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο το υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζεται για να δώσει παράταση στην υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, αλλά όχι στις προθεσμίες καταβολής των οφειλόμενων φόρων.

Η προθεσμία για τις φορολογικές δηλώσεις τελειώνει την ερχόμενη Δευτέρα, 30 Ιουνίου, και μέχρι σήμερα έχουν υποβληθεί περίπου 3,145 εκατομμύρια δηλώσεις από το σύνολο των 5,8 εκατομμυρίων που εκτιμάται ότι θα πρέπει να υποβληθούν φέτος. Το γεγονός ότι 7 ημέρες πριν κλείσει το σύστημα υποδοχής των δηλώσεων, δεν έχουν υποβληθεί περίπου 2,6 εκατομμύρια δηλώσεις, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην παροχή παράτασης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το οικονομικό επιτελείο έχει αποφασίσει να δώσει παράταση έως τις 25 Ιουλίου για την υποβολή τους. Ωστόσο, από τότε που έγινε γνωστή η πληροφορία αυτή, ο ρυθμός υποβολής δηλώσεων μειώθηκε αισθητά. Ετσι, το υπουργείο Οικονομικών προχώρησε σε επίσημη ανακοίνωση την Παρασκευή καλώντας «τους φορολογούμενους να σπεύσουν και να υποβάλουν τη φορολογική τους δήλωση εντός των υπαρχουσών προθεσμιών, δηλαδή έως τις 30 Ιουνίου».

Χθες, παράγοντες του υπουργείου επαναλάμβαναν και ανεπισήμως την ίδια έκκληση, σημειώνοντας ότι μέχρι την 30η Ιουνίου θα πρέπει να έχουν υποβληθεί τουλάχιστον οι «απλές» δηλώσεις των μισθωτών και των συνταξιούχων που δεν έχουν ιδιαίτερες δυσκολίες στη σύνταξή τους. Υπενθύμιζαν, δε, ότι η απόφαση για παράταση θα αφορά μόνο τις ημερομηνίες υποβολής των δηλώσεων και όχι τις ημερομηνίες πληρωμής των φόρων.

Επί της ουσίας, αυτό σημαίνει ότι ακόμα κι αν δοθεί εν τέλει παράταση έως τις 25 Ιουλίου και κάποιος υποβάλει τη φορολογική του δήλωση εκείνη την ημέρα, θα κληθεί και πάλι να καταβάλει την πρώτη δόση των οφειλών του στις 31 Ιουλίου. Μάλιστα, η τελευταία ημερομηνία είναι «ανελαστική», καθώς το υπουργείο Οικονομικών έχει υπολογίσει μία συγκεκριμένη ροή φορολογικών εσόδων που δεν μπορεί να καθυστερήσει, αφού από την είσπραξή τους εξαρτάται η ομαλή πορεία του προϋπολογισμού και κυρίως η ύπαρξη επαρκών ταμειακών διαθεσίμων για το κράτος.

Ενδεικτικό της προσμονής υψηλών φορολογικών εσόδων από τον Ιούλιο και μετά, είναι ότι στον προϋπολογισμό το υπουργείο Οικονομικών έχει προϋπολογίσει ότι τον Ιούλιο τα έσοδα προ επιστροφών φόρων θα είναι συνολικά 5 δισ ευρώ, όταν τον Ιούνιο (και σχεδόν όλους τους προηγούμενους μήνες) τα έσοδα ήταν της τάξης των 3,7 δισ ευρώ. Αντιθέτως, από τον Ιούλιο και μετά, τα μηνιαία έσοδα που έχουν προβλεφθεί έως το τέλος του έτους κινούνται κυρίως στα επίπεδα των 4,5-5 δισ ευρώ.

Ωστόσο, το υπουργείο Οικονομικών δεν θέλει να «πέσει έξω» σε καμία περίπτωση η πρόβλεψη για τα έσοδα του Ιουλίου και του Αυγούστου. Αυτό γιατί τον Αύγουστο το υπουργείο θα κληθεί να εξυπηρετήσει συνολικά υποχρεώσεις που ξεπερνούν ελαφρώς τα 6,7 δισ ευρώ. Από το ποσό αυτό:

1. Τα 3,9 δισ ευρώ αφορούν σε ομόλογα που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) και λήγουν.

2. Το 1 δισ ευρώ έχει να κάνει με ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου που έχει το ΕΤΕΑΝ και θα πρέπει να αποπληρωθούν.

3. Περίπου 950 εκατ. ευρώ είναι οι τόκοι που θα πρέπει να καταβληθούν εντός του μήνα.

4. Τα 700 εκατ. ευρώ αφορούν σε εξόφληση μέρους των δανείων που έχει διαθέσει το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

5. Ενα μικρό μέρος (160 εκατ. ευρώ) έχει να κάνει με ομόλογα που οι κάτοχοί τους δεν συμμετείχαν στο PSI και θα πρέπει να αποπληρωθούν στις 12 Αυγούστου.

Πάντως, από το οικονομικό επιτελείο ξεκαθαρίζουν ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πρόβλημα με την εξυπηρέτηση των παραπάνω υποχρεώσεων. Οπως αναφέρουν ότι πέραν της εισροής των προβλεπόμενων φόρων, τα ταμειακά διαθέσιμα είναι αρκετά, η Ελλάδα αναμένεται να εισπράξει 1 δισ ευρώ από την Ευρωζώνη τον Ιούλιο (δεδομένης της υλοποίησης των προαπαιτούμενων μέτρων), υπάρχει το εργαλείο του ενδοκυβερνητικού δανεισμού, ενώ εάν προκύψει η οποιαδήποτε «τρύπα», μπορεί να αντιμετωπιστεί με μία έκτακτη έκδοση εντόκων γραμματίων.

Έντυπη

απο Καθημερινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα εμφανιστει κανας συναδελφος (CHUCK NORRIS) που τα εχει υποβαλλει ολα και να μας βριζει που ζηταμε παραταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που δεν έχουμε πάει χαμπάρι σαν κλάδος είναι ότι δεν κάνουμε ΜΟΝΟ την υποβολή , αλλά το : Παραλαβή-Έλεγχος-Αναζήτηση-Επανέλεγχος-Υποβολή δικαιολογητικών .

Αλήθεια έχει αναρωτηθεί κανείς πως τότε χωρίς το τάξις η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία των συναδέλφων είχε τελειώσει πριν την ώρα της λήξης , μήπως επειδή τότε είχαμε βεβαιώσεις από μισθούς-συντάξεις ΠΡΙΝ την υποβολή , μήπως επειδή οι βεβαιώσεις των τραπεζών είχαν ¨ΗΔΗ ταχυδρομηθεί , μήπως μήπως , βεβαίως και αυπήρχαν συνάδελφοι που πήγαιναν κούτες και μετά τη λήξη των δηλώσεων ΑΛΛΑ ήταν λίγοι , αντίθετα τώρα με τα σουπερ γουαου συστήματα δεν μπορεί κανείς μας να τελειώσει ΚΑΙ στην ώρα του ΚΑΙ σωστά .

 

Δυστυχώς η Διοίκηση δεν ενδιαφέρεται όπως δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για φορολογική-κοινωνική συνείδηση , παρά μόνο να ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι όλα δουλεύουν ρολοί και ότι για όλα φταίει είτε ο φορολογούμενος είτε ο λογιστής ....

 

Κανείς από μας δεν θέλει να έχει εκρεμμότητες και να μένει πίσω στη δουλειά του όπως κανείς από μας δεν έχει σαδομαζοχιστικές τάσεις ώστε να κάθεται μπροστά από την οθόνη όλη μέρα και όλη νύχτα μπας και στείλει τη δήλωση του παππού και της γιαγιάς από το χωριό , η παραγωγικότητα της δουλειά μας έχει βαρέσει ταβάνι και όχι μόνο δεν ακούς μπράβο ή ευχαριστώ αλλά κινδυνεύεις είτε να καταστραφείς οικονομικά-κοινωνικά-οικογενειακά είτε απλά να πεθαίνεις μεταφορικά και κυριολεκτικά από το άγχος .

 

Δεν έχουν καταλάβει ότι το να στοκάρετε κάτι δε σημαίνει ότι έχουμε χρόνο να το κάνουμε άλλη στιγμή γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , έχουμε αντικαταστήσει σχεδόν ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες του Δημοσίου . 

 

Για μένα είναι καλύτερα λοιπόν να μη δώσουν καμία παράτση, παρά να δώσουν έως τις 10-20-25-31/07 , θα είναι απλά κοροϊδία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα τά αλλα στο σκαί είπανε λεει οτι ολα δουλεύουν καλά .

Αμφισβητείς το κανάλι?Ντροπή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και ρωτανε τα παιδια μου(4,5 ετων και 3) την κυριακη πρωι γιαγια που ειναι η μαμα?στην εφορια τους λεει...το βραδυ τησ κυριακης παλι που ειναι η μαμα?στην εφορια τους λεει.. και παλι.την δευτερα το πρωι,  παλι και το μεσημερι, παλι και το βραδυ της δευτερα και παλι που ειναι η μαμα!!?μα δεν σας είπα εφορια τους λεει η γιαγια!!γιαγια η μαμα θα εχει πολλα λεφτα τωρα να μας πάρει σοκολατες........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Δήλωση χρεωστική στις 2 που δεν "έφευγε" με τίποτα

μου τη βγάζει πιστωτική τώρα

 

ψάχνοντας βρήκα πως μέσα σε αυτές τις 2 ώρες άλλαξαν οι βεβαιώσεις και αποδοχές απο σεμινάριο εμφανίζονταιι 2 φορές (επομένως ενημερώθηκαν οι κρατήσεις εις διπλούν)

 

έχω και τις δυο εκτυπώσεις μπροστά μου

 

και ρωτώ...........τι στο π.... γίνεται

 

στέλνουμε δηλώσεις???? ή  θα βγουν λάθος εκκαθαρίσεις

 

στις 2 αυτές ώρες κάποα εταιρεία έστειλε εκ νέου νεές βεβαιώσσεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...