Προς το περιεχόμενο
  • 0

TA AΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ


dodos

Ερώτηση

ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ (ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ) 2013 2012 2011

ΤΟΥ 2013 ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΩ ΤΟΥ 2012 ΚΑΙ 2011 ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΣΤΟΝ 321 ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΑ ΤΟΥ 2012 ΚΑΙ 2011 ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν δεν είναι κατόπιν δικαστικής απόφασης..στο χρόνο που ανάγονται.

αρα μπορω να κανω τροποποιητικες για τις προηγουμενες χρονιες εφοσν δεν ειναι με δικαστικη αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αναδρομικά σύνταξης που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται"

Το μηνυμα αυτο εμφανιζεται στον Πινακα που ανοιγει στην σελιδα της δηλωσης Ε1 και αφορα ποσο που καταβληθηκε σε συνταξιουχο (του ΙΚΑ) αναδρομικα απο τον ΟΑΕΕ, λογω θανατου του συζυγου της το 2012.

Ετσι στον πινακα εμφανιζονται η κανονικη συνταξη του ΙΚΑ για το 2013,

η συνταξη του ΟΑΕΕ για το 2013

και τα αναδρομικα που καταβληθηκαν το 2013 ,αλλα αναγονται στο 2012.

Για το ποσο που αναγεται στο 2012 πρεπει να υποβληθει χειρογραφη συμπληρωματικη δηλωση για το ΟΙΚ.2013 στην ΔΟΥ του φορολογουμενου; Σε αυτη την περιπτωση θα υπολογιστει "προσθετος" φορος λογω αποδειξεων η ισχυει το παρακατω που αναρτησε συναδελφος σε αλλο φορουμ:

Ζητώ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αττικής και χωρίς ιντερνετ.
Λοιπόν, το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι μια επιστολή του ΥΠΟΙΚ-ΓΓ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ-Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ με αρ. Πρωτ Δ12Α 1126807 ΕΞ 2013/8-8-2013 η οποία απευθύνεται προς την Γ ΔΟΥ Πειραιά και κοινοποιείται σε εμένα όπου λέει:
"Σας στέλνουμε την αίτηση του κ.Β....... και παρακαλούμε να γίνει ορθή εκκαθάριση για την συμπληρωματική δήλωση του οικ.έτους 2012 σύμφωνα με την εφαρμογή που σας έστειλε το TAXIS στις 30/7/2013" Υπογραφή Ο Διευθυντής Π.Μπαλάσκας
Ακριβές αντίγραφο
Ο Προϊστάμενος της Γραμματείας
Ευσταθοπούλου-Δρόσου Μαρία Εφοριακός ΔΕ/Α'

Ελπίζω να είναι εύκολο πια για κάποιον να πιάσει το νήμα και να προχωρήσει.

Υπενθυμίζω πως με την συμπληρωματική δήλωση είχε γίνει εκκαθάριση και είχε καταλογισθεί πρόσθετος φόρος λόγω ελλειπούς ποσού αποδείξεων μετά το πρόσθετο ποσό εισσοδήματος που δηλώθηκε με την συμπληρωματική δήλωση.

Με την επιστολή αυτή η Γ ΔΟΥ Πειραιά έκανε επανεκκαθάριση χωρίς η εφαρμογή να υπολογίσει τον συγκεκριμένο πρόσθετο φόρο.

 

 

 

Η φετινη βεβαιωση του ΟΑΕΕ η οποια ειναι μια και για τις δυο συνταξεις και αναγραφει χωριστα τα ποσα μας καλυπτει για την υποβολλη συμπληρωματικης η πρεπει να ζητησω να εκδοσουν αντιγραφο μονο για τα αναδρομικα.

ΣΑς ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Exω δυο παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δυστυχώς με δικαστική απόφαση! Δεν μου επιτρέπει καν να μην μπουν τα ποσά αυτά. Το θέμα είναι τα αφορολόγητα μπαίνουν στον κωδικό 659 ή 657?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Exω δυο παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δυστυχώς με δικαστική απόφαση! Δεν μου επιτρέπει καν να μην μπουν τα ποσά αυτά. Το θέμα είναι τα αφορολόγητα μπαίνουν στον κωδικό 659 ή 657?

Μια χαρά σου επιτρέπει. 343-344

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Exω δυο παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δυστυχώς με δικαστική απόφαση! Δεν μου επιτρέπει καν να μην μπουν τα ποσά αυτά. Το θέμα είναι τα αφορολόγητα μπαίνουν στον κωδικό 659 ή 657?

Επειδή το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω, μάλλον έχει γίνει, είτε παρερμηνεία της διάταξης περί χρόνου κτήσης του εισοδήματος όταν έχουμε δικαστική απόφαση, είτε δεν ξέρεις πώς να το χειριστείς σε σχέση με τη συμπλήρωση του Ε1. Και για τα δύο δες και τις απαντήσεις 6 και 8. Εγώ επισυνάπτω και τη σελίδα με τις οδηγίες τουνΥπουργείου για τη συμπλήρωση της φετεινής φορολογικής δήλωσης ελπίζοντας στην καλύτερη κατανόηση του θέματος.osfd2014.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω, μάλλον έχει γίνει, είτε παρερμηνεία της διάταξης περί χρόνου κτήσης του εισοδήματος όταν έχουμε δικαστική απόφαση, είτε δεν ξέρεις πώς να το χειριστείς σε σχέση με τη συμπλήρωση του Ε1. Και για τα δύο δες και τις απαντήσεις 6 και 8. Εγώ επισυνάπτω και τη σελίδα με τις οδηγίες τουνΥπουργείου για τη συμπλήρωση της φετεινής φορολογικής δήλωσης ελπίζοντας στην καλύτερη κατανόηση του θέματος.attachicon.gifosfd2014.pdf

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά μία ακόμα ερώτηση για να καταλάβω. Κάνουμε τροποποιητική για τα έτη που ανάγονται τα αναδρομικά. όπως κατάλαβα από την απάντηση 6 δεν υπάρχει επιπλέον φόρος για τον έτος αυτό λόγω αποδείξεων. Τι γίνεται όμως που πάω να στείλω την δήλωση και μου λέει ότι ο κωδικός 657 δεν πρέπει να είναι μικρότερος από τα αναδρομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά μία ακόμα ερώτηση για να καταλάβω. Κάνουμε τροποποιητική για τα έτη που ανάγονται τα αναδρομικά. όπως κατάλαβα από την απάντηση 6 δεν υπάρχει επιπλέον φόρος για τον έτος αυτό λόγω αποδείξεων.  Αυτό που αναφέρει παραπάνω ο συνάδεφος, σχετικά με τις αποδείξεις, η αλήθεια είναι πως δεν το γνώριζα. Τι γίνεται όμως που πάω να στείλω την δήλωση και μου λέει ότι ο κωδικός 657 δεν πρέπει να είναι μικρότερος από τα αναδρομικά? Αν τα ποσά των αναδρομικών δεν είναι απαλλασσόμενα, τότε, μάλλον, αυτός που ανέβασε το αρχείο έχει κάνει λάθος. Επικοινώνησε μαζί του να το επαναϋποβάλει. Αν όντως τα αναδρομικά είναι απαλλασσόμενα εισοδήματα τότε ή: 1) Θα τα συμπεριλάβεις στη φετεινή δήλωση συνεκτιμώντας την επιβάρυνση στην εισφορά αλληλεγγύης, τη λήψη ή μη επιδόματος τέκνων κλπ ή 2) Θα προχωρήσεις την υποβολή της δήλωσης χωρίς να λάβεις υπόψη σου την προειδοποίηση και θα σου ζητηθεί να υποβάλεις τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ για να γίνει από 'κει  η εκκαθάριση και θα υποβάλεις χειρόγραφα και τις συμπληρωματικές δηλώσεις.

Από τις όποιες γνώσεις διαθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...