Προς το περιεχόμενο
  • 0

E3 νέας επιχείρησης (αυτοέλεγχος/αναμόρφωση)


chrisoulach

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Ως νέα στο επάγγελμα μου έχουν δημιουργηθεί απορίες σχετικά με το Ε3.

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ τις καταχωρώ στον Κωδικό 517(ΠΥ)? ή στον 518(Ελ. Επαγγέλματα)?

 

Όταν έχω κάνει απόσβεση παγίων με συντελεστή (πλήρη απόσβεση) και το αποτέλεσμα του Ε9 είναι Ζημιά (Πολλά έξοδα λόγω έναρξης της επιχείρησης και αγορά εξοπλισμού),

 

Πρέπει να γίνει αυτοέλεγχος?φορολογική αναμόρφωση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για οαεε , αναλογα με τη δραστηριοτητα της επιχείρησης...

αυτοελεγχο δεν θα κανεις γιατι θα σου βγαλει λογικα τρελο νουμερο,ούτως η αλλως είναι πρωτο ετος χρησης ,ΑΛΛΑ..

πλεον δεν αναγνωρίζονται οι ζημιες και θα φορολογηθεί με τεκμήρια ..υπολογισε τα τεμηρια και πολλαπλασιασε με 26% και στη συνεχεια με 55%...εκτος αν εχει ο επιχειρηματιας γεωργικα εισοδηματα ή μισθωτες που εκει παμε αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για οαεε , αναλογα με τη δραστηριοτητα της επιχείρησης...

αυτοελεγχο δεν θα κανεις γιατι θα σου βγαλει λογικα τρελο νουμερο,ούτως η αλλως είναι πρωτο ετος χρησης ,ΑΛΛΑ..

πλεον δεν αναγνωρίζονται οι ζημιες και θα φορολογηθεί με τεκμήρια ..υπολογισε τα τεμηρια και πολλαπλασιασε με 26% και στη συνεχεια με 55%...εκτος αν εχει ο επιχειρηματιας γεωργικα εισοδηματα ή μισθωτες που εκει παμε αλλιως

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τι ακριβώς ισχύει για ένα λογιστικό γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

518....κοιτα για αναλωση κεφαλαιου από προηγουμενα ετη αν υπαρχει (ελεγξε αν εχεις μισθωτες υπηρεσίες το 2013 ή γεωργικα, γιατι αλλαζει ο τροπος φορολόγησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

oxi...από τη στιγμη που βγαζεις ζημιες , θα φορολογηθείς με τα τεκμήρια..πχ 3000 ως αντικειμενικη διαβιωση+ οποιο άλλο στοιχειο του αρθρου 16-17 δηλ τεκμηριο αυτοκινητου ή διαμονης εσυ σε κυρια κατοικια δικη σου ή μη κλπ...το αθροισμα αυτων χ 26% + την προκαταβολή...παραδειγμα

3000 διαβιωση μονο και χωρις τιποτα άλλο πας 3000χ26% +προκαταβολη

αν εχεις όμως μεσα στο 13 μισθωτες πχ 14000 , πας 14000-ζημια πχ 6000=8000 , αν τα τεκμήρια σου είναι παραπανω από 8000 θα φορολογηθείς για αυτά χ22% επειδή εχεις και μισθωτες , αλλιως 8000χ22%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχω 2000 από μισθωτές υπηρεσίες και 6000 ζημιά, πάλι έχω ζημιά. Φορολογούμε με τεκμήριο για ζημιά x 13% (νέος) + 55%;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχω 2000 από μισθωτές υπηρεσίες και 6000 ζημιά, πάλι έχω ζημιά. Φορολογούμε με τεκμήριο για ζημιά x 13% (νέος) + 55%;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας

θα φορολογηθείς για τα τεκμήρια με βάσει την κλίμακα των μισθωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση επιχείρησης που είχε ζημια 10.000, τεκμήρια 8.000 και εισόδημα απο μιθσωτές υπηρεσίες 130 €!!!! φορολογήθηκε σα μισθωτός....

Αδικία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιας και είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλλω το Ε3 θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον πίνακα ΣΤ στ.

 

Πρέπει να αναγραφούν οι ακαθάριστες αποδοχές από παροχή υπηρεσιών και να εμφανιστούν στον κωδικό 344. Τις αναγράφω στον 340? ή σε ποιόν ακριβώς κωδικό?

Επίσης, ο συντελεστής είναι 55% και ο κωδικός Α117.. Σε ποιούς κωδικούς τα αναγράφω αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιας και είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλλω το Ε3 θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον πίνακα ΣΤ στ.

 

Πρέπει να αναγραφούν οι ακαθάριστες αποδοχές από παροχή υπηρεσιών και να εμφανιστούν στον κωδικό 344. Τις αναγράφω στον 340? ή σε ποιόν ακριβώς κωδικό?

Επίσης, ο συντελεστής είναι 55% και ο κωδικός Α117.. Σε ποιούς κωδικούς τα αναγράφω αυτά?

θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...