Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Bibis

Πρόγραμμα επιδότησης Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών 2000 θέσεων με προώθηση στην καινοτομία

Question

Καλημέρα, σαν επιλεγόμενος του συγκεκριμένου προγράμματος θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις δαπάνες που αναγνωρίζονται . Σχετικά με την δημόσια πρόσκληση είναι κατανοητό τι αναγνωρίζεται αλλά με ερωτήσεις στον οαεδ με ενημέρωσαν ότι υπολογίζονται και δαπάνες πρώτης εγκατάστασης όπως ηλεκτρολογικά, υδραυλικά και τέτοιου είδους δαπάνες που αφορούν το στήσιμο της έδρας. Έχει κανείς κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό ? τι να αποφύγουμε κτλπ .

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Σύμφωνα με τον οδηγό, κανονικά αυτά ( τα πάγια δηλαδή ) είναι εκτός πρώτης δόσης! Το θέμα είναι πως τα τιμολόγιά σου ελέγχονται μονάχα από τους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ οι οποίοι κατά 90% δεν γνωρίζουν ποια ακριβώς θεωρούνται πάγια στοιχεία μιας επιχείρησης. Άλλωστε δεν είναι και η δουλειά τους... 
Στον πρώτο έλεγχο πρέπει να έχεις δαπάνες 4000 ευρώ που αφορούν σε δα̟πάνες (λειτουργικά έξοδα, δα̟πάνες ̟παροχής υ̟πηρεσιών,

α̟ποσβέσεις ̟αγίων, ασφαλιστικές εισφορές, κλ̟τ.). Σε ερώτησή μου μου είπαν πως θέλουν μόνο αυτά και τίποτα άλλο. Βέβαια μετά από λίγο μου λέει "οκ αν έχεις και υδραυλικά δε θα στο κόψω". Οπότε καταλαβαίνεις πως είναι καθαρά στο χέρι του ατόμου που θα σε ελέγξει και κατά πόσο θα ψάξει αναλυτικά κάθε ένα τιμολόγιο.

• 0

Καταρχην θα περασεις στα βιβλια τα ενοικια,ασφαλιστικες εισφορες οσες εχουν ερθει, δεη, οτε κτλ

Οσο αφορα τα ΠΑΓΙΑ , θα κανεις αποσβεσεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, για να μετρησουν οι αποσβεσεις στο προγραμμα.

Εχεις πχ 10.000 ευρω παγια αγορα τον  απριλιο? θα κανεις αναλογικα αποσβεσεις ΟΧΙ τελος χρονιας αλλα καθε μηνα για να μπει στο προγραμμα, καθως στα 4000 ευρω ειναι και οι αποσβεσεις μεσα.

Ηλεκτρολογικα, υδραυλικα κτλ μην τα περασεις δαπανες γιατι φορολογικα ειναι λαθος, θεωρουνται παγια.

Οταν αναφερει παροχη υπηρεσιων,  εννοει λογιστικες υπηρεσιες που μπορει να εχεις, νομικες υπηρεσιες, καποια νομιμοποιηση πχ μηχανικου κτλ

• 0

Καταρχην θα περασεις στα βιβλια τα ενοικια,ασφαλιστικες εισφορες οσες εχουν ερθει, δεη, οτε κτλ

Οσο αφορα τα ΠΑΓΙΑ , θα κανεις αποσβεσεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, για να μετρησουν οι αποσβεσεις στο προγραμμα.

Εχεις πχ 10.000 ευρω παγια αγορα τον  απριλιο? θα κανεις αναλογικα αποσβεσεις ΟΧΙ τελος χρονιας αλλα καθε μηνα για να μπει στο προγραμμα, καθως στα 4000 ευρω ειναι και οι αποσβεσεις μεσα.

Ηλεκτρολογικα, υδραυλικα κτλ μην τα περασεις δαπανες γιατι φορολογικα ειναι λαθος, θεωρουνται παγια.

Οταν αναφερει παροχη υπηρεσιων,  εννοει λογιστικες υπηρεσιες που μπορει να εχεις, νομικες υπηρεσιες, καποια νομιμοποιηση πχ μηχανικου κτλ

όσον αφορά αποσβέσεις με είπαν στον οαεδ ότι για την πρώτη δόση δεν μετράνε..θα τις λάβουν υπόψιν για τις επόμενες με αποσβέσεις 31/12 ..τους είπα εγώ ότι θα τις κάνω ανά μήνα αλλά η απάντηση ήταν αυτη. αρνητική δηλαδή για αποσβέσεις κάθε μήνα

τώρα για ηλεκτρολογικά και γενικώς τέτοιες εγκαταστάσεις εννοείται πάει σε λογαριασμούς παγίων και μάλλον σε 12άρι λογικά..τώρα λένε πως πάγια δεν περνάνε ..εκτός από τέτοιες εγκαταστάσεις διαμόρφωσης της έδρας..

απλώς θα αναγκαστούμε να κάνουμε τέτοια έξοδα και στο τέλος θα μας δώσουν άκυρο, γιαυτό είναι λίγο αβέβαιο.

• 0

Αποσβεσεις περνανε μια χαρα καθε μηνα...ο νομος ουτε η πολ 1216 λεει οτι κανεις 31/12!!

Υπαρχουν επιχειρησεις που κανουν μηνιαια κοστολογηση και περνανε αποσβεσεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

Μην ακους τι λεει ο ΟΑΕΔ. Πες τους πες μου το νομο που το απαγορευει...δεν υπαρχει

• 0

Χαίρεται,

επειδή επιλέχθηκα θα σας πώ τα γεγονότα...είχα και εγώ πολλές απορίες περί αποσβέσεων παγίων και πήρα αρκετούς ελεγκτές τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης πήρα τηλ στα κεντρικά του ΟΑΕΔ και μίλησα με κάποια προιστάμενο και μου είπε ότι μπορείς να βάλεις και κάθε μηνα.Αυτό που τους νοιάζει είναι πως να δούνε εγγραφή αποσβέσεων και θα το μετρήσουν κανονικα!!!

και για να ολοκληρώσω πριν ερθουν για έλεγχο είχαμε μια επικοινωνία περί του θέμετος και ενω στην αρχη διαφωνούσαν εστειλαν γραπτη ερωτηση στα κεντικά και όλα μια χαρά!!! ήρθαν την προηγούμενη βδομαδα τα είδαν και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα!!! αυτό που μπορώ να προτείνω σε όσους δεν έχουν ελεγχθεί...προσπαθήστε να το τρενάρετε και να έρθουν μετά τις 30/06 και βάλτε αποσβέσεις 30/06 το 50% και θα είστε μια χαρά!!!τα εξοδά σας θα μετρήσουν μέχρι και τη μέρα που θα έρθουν να σας ελένγξουν....

• 0

εγώ έκανα έναρξη τον Απρίλιο. Το θέμα είναι ότι μπορώ να τα αποσβέσω πλήρως καθώς είναι κάτω από 1500 ευρω το κάθε ένα. Μπορώ όμως να κάνω τις εγγραφές πλήρους απόσβεσεις με ημερομηνία μέσα στο έτος , γιατί δεν σε υποχρεώνει νόμος ή Πολ να τις κάνεις 31/12.Ή να κάνω από Απρίλιο μέχρι και ιούλιο που θα υπολογίζω ότι θα έρθουν? 

• 0

εγώ έκανα έναρξη τον Απρίλιο. Το θέμα είναι ότι μπορώ να τα αποσβέσω πλήρως καθώς είναι κάτω από 1500 ευρω το κάθε ένα. Μπορώ όμως να κάνω τις εγγραφές πλήρους απόσβεσεις με ημερομηνία μέσα στο έτος , γιατί δεν σε υποχρεώνει νόμος ή Πολ να τις κάνεις 31/12.Ή να κάνω από Απρίλιο μέχρι και ιούλιο που θα υπολογίζω ότι θα έρθουν? 

Αν κάνεις εγγραφές, είσαι κομπλέ. 

Αν δεν κάνεις -που είναι και δικαίωμά σου σε τελική ανάλυση, κάνε ένα εξωλογιστικό πινακάκι με τις τρέχουσες αποσβέσεις και μαζί με τα εξοφλημένα τιμολόγια, δείξ' τους τα προκειμένου να τα δεχτούν.

• 0

Αν κάνεις εγγραφές, είσαι κομπλέ. 

Αν δεν κάνεις -που είναι και δικαίωμά σου σε τελική ανάλυση, κάνε ένα εξωλογιστικό πινακάκι με τις τρέχουσες αποσβέσεις και μαζί με τα εξοφλημένα τιμολόγια, δείξ' τους τα προκειμένου να τα δεχτούν.

οκ. βασικά εμένα με βολεύει πλήρη απόσβεση χρήσης γιατί δεν είναι μεγάλα τα ποσά για μηνιαία . απλώς τελικά μπορώ να κάνω εγγραφή με 100% αποσβέσεις χρήσης παράδειγμα με ημερομηνία 20/07?

• 0

οκ. βασικά εμένα με βολεύει πλήρη απόσβεση χρήσης γιατί δεν είναι μεγάλα τα ποσά για μηνιαία . απλώς τελικά μπορώ να κάνω εγγραφή με 100% αποσβέσεις χρήσης παράδειγμα με ημερομηνία 20/07?

Βάσει της αρχής του δεδουλευμένου, όχι. Πώς θα κάνεις εγγραφή απόσβεσης για διάστημα μεταγενέστερο της ημερομηνίας;

Η εφάπαξ απόσβεση καθίσταται δεδουλευμένη στις 31/12, όταν και λήγει η διαχειριστική χρήση. 

Στις 20/7, έχεις τις 2 δυνατότητες που σου ανέφερα παραπάνω:

α) είτε θα διενεργείς μηνιαίες αποσβέσεις με αναλογία που να αποσβένουν το πάγιο εντός της χρήσης (σ.σ. πλέον η απόσβεση ενός παγίου ξεκινά από τον επόμενο μήνα εκείνου εντός του οποίου τίθεται σε χρήση) και θα τις παρουσιάσεις για έλεγχο,

β) είτε θα έχεις κάνει αυτούς τους υπολογισμούς εξωλογιστικά και θα παρουσιάσεις τον πίνακα, μαζί με τα εξοφλημένα τιμολόγια και την αντίστοιχη παράγραφο του νόμου.