Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ Φ.01-10 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Οι δηλώσεις ΑΕ & ΕΠΕ που λήγουν την Παρασκεύη, εφόσον υποβληθούν Σαβ/κο θα θεωρούνται εμπρόθεσμες? Βάσει ή όχι πλέον? 

 

ΥΓ: Υπάρχει περίπτωση παράτασης, ή θεωρείται απίθανο?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

για υποβολη ε3 μπαινουμε με τους κωδικους της εταιρειας η του λογιστη

και για φ01-10 με της εταιρειας?

ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ Φ01-10 ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ) ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ Ε3 (ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΤΑΚΙ)

 

ΤΟ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ Ε3 ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ Φ01-10 ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ) ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ Ε3 (ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΤΑΚΙ)

 

ΤΟ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ Ε3 ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ

εχω προγραμμα singular δεν μπορω να υποβαλλω απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή λήγει η προθεσμία. Ξέχνα το Σαββατοκύριακο και την Παράταση.

ΜΕ ΔΟΥ  ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ . ΑΝ ΟΜΩΣ GUS ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ  , ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ ? ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω προγραμμα singular δεν μπορω να υποβαλλω απο εκει?

ΘΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΩ.. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΔΟΥ  ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ . ΑΝ ΟΜΩΣ GUS ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ  , ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ ? ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ .  

 

Συνάδελφοι μην εμπιστεύεστε τις προφορικές απαντήσεις των υπαλλήλων της ΔΟΥ. Ψάξτε μόνοι σας.

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'

ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

1. Ορίζουμε όπως, ο τύπος και το περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικον. έτους 2014 των ημεδαπών ανωνύμων εταιρειών, εταιρειών περιορισμένης ευθύνης, ιδιωτικών κεφαλαιουχικών εταιρειών, συνεταιρισμών, δημόσιων και δημοτικών επιχειρήσεων, αλλοδαπών επιχειρήσεων και οργανισμών, καθώς και των ημεδαπών ή αλλοδαπών τραπεζικών και ασφαλιστικών επιχειρήσεων, ανεξάρτητα από τη νομική μορφή με την οποία λειτουργούν, έχει όπως το σχετικό υπόδειγμα (Φ-01010) το οποίο επισυνάπτεται ως παράρτημα «Α» της παρούσας.

2. Η υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας είναι υποχρεωτική για το έντυπο με κωδικό Φ-01010 με βάση τα αναφερόμενα στο κεφάλαιο Δ της παρούσας, εκτός των περιπτώσεων που ορίζονται στο ίδιο κεφάλαιο.

Η δήλωση είναι, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 31του ν. 4174/2013 (Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας), άμεσος προσδιορισμός φόρου και η προθεσμία υποβολής της λήγει στις 30 Μαΐου 2014.

 

 

ΠΟΛ.1040/2014

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μην εμπιστεύεστε τις προφορικές απαντήσεις των υπαλλήλων της ΔΟΥ. Ψάξτε μόνοι σας.

 

 

ΠΟΛ.1040/2014

 

Καλημέρα

 

 

 ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μην εμπιστεύεστε τις προφορικές απαντήσεις των υπαλλήλων της ΔΟΥ. Ψάξτε μόνοι σας.

 

 

ΠΟΛ.1040/2014

 

Καλημέρα

Μπάμπη, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που αναφέρεις. Μπορείς να  μου λύσεις μια απορία , που την θέτω σαν αρχάριος : Η δήλωση είναι, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 31του ν. 4174/2013 (Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας), άμεσος προσδιορισμός φόρου και η προθεσμία υποβολής της λήγει στις 30 Μαΐου 2014.

Οταν η δήλωση είναι χρεωστική , η πρώτη δόση (προκ/λή ή εφ΄άπαξ) καταβάλλεται άμεσα. Αν την  υποβάλλω στις 6 το απόγευμα ή έστω και 5 λεπτά πριν τα μεσάνυχτα, είναι εμπρόθεσμη, αλλά η πληρωμή πως θα γίνει αν δεν την κάνω ηλεκτρονικά; Αρα δεν λήγει στις 30/5, ουσιαστικά στις 29/5 για τις χρεωστικές, για να προλάβουμε τις τράπεζες, που θα γίνεται το έλα να δεις, αφού είναι και Παρασκευή, μέρα πληρωμών και κλείνουν στις 2 το μεσημέρι...

Η γνώμη σου είναι σεβαστή και θα την ήθελα, για να καταλάβω πως μας δουλεύουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που αναφέρεις. Μπορείς να  μου λύσεις μια απορία , που την θέτω σαν αρχάριος : Η δήλωση είναι, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 31του ν. 4174/2013 (Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας), άμεσος προσδιορισμός φόρου και η προθεσμία υποβολής της λήγει στις 30 Μαΐου 2014.

Οταν η δήλωση είναι χρεωστική , η πρώτη δόση (προκ/λή ή εφ΄άπαξ) καταβάλλεται άμεσα. Αν την  υποβάλλω στις 6 το απόγευμα ή έστω και 5 λεπτά πριν τα μεσάνυχτα, είναι εμπρόθεσμη, αλλά η πληρωμή πως θα γίνει αν δεν την κάνω ηλεκτρονικά; Αρα δεν λήγει στις 30/5, ουσιαστικά στις 29/5 για τις χρεωστικές, για να προλάβουμε τις τράπεζες, που θα γίνεται το έλα να δεις, αφού είναι και Παρασκευή, μέρα πληρωμών και κλείνουν στις 2 το μεσημέρι...

Η γνώμη σου είναι σεβαστή και θα την ήθελα, για να καταλάβω πως μας δουλεύουν !

δεν συνδεεται η υποβολη με την  πληρωμη της δηλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συνδεεται η υποβολη με την  πληρωμη της δηλωσης

Ναι, το γνωρίζω, αλλά ερωτώ πότε καταβάλλεται η πρώτη δόση, αν η δήλωση υποβληθεί στην εκπνοή της προθεσμίας. Οποτε θέλουμε; Η ταυτότητα οφειλής στις ΟΕ θυμάμαι έληγε την τελευταία μέρα υποβολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ????!!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ!!!

 

Σήμερα το πρωί κατα της 06:00 υπέβαλα Φ010 για ΕΠΕ, μου βγαζει αποδεικτικό ΕΜΠΟΡΘΕΣΜΗ δήλωση για την περίοδο 01/01-31/12/2013, εκτυπώνω και την δήλωση για το αρχείο μου, κοιτάζω στην  πρώτη σελίδα στο κάτω μέρος και εχει Χ στο παρελήφθη ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ.

 

Τι να πω???????ποσο χαζό σύστημα έχουν??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το γνωρίζω, αλλά ερωτώ πότε καταβάλλεται η πρώτη δόση, αν η δήλωση υποβληθεί στην εκπνοή της προθεσμίας. Οποτε θέλουμε; Η ταυτότητα οφειλής στις ΟΕ θυμάμαι έληγε την τελευταία μέρα υποβολής..

την επομενη με προσαυξηση   0,73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δεν προλαβαίνω με τίποτα. Με βλέπω εκπρόθεσμο. Άραγε οι εκπρόθεσμες μέσω taxis ή σε ΔΟΥ? Γνωρίζει κανείς?

 

Πάντως όλοι φαίνεται να προλαβαίνουν ούτε μία φωνή για παράταση .Οι σύλλογοι κλπ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να παίζει:

Υποκατάστημα αλλοδαπής εταιρείας χωρίς βιβλία. Κάθε χρόνο υποβάλλω φ01010.

Φέτος μου λέει οτι δεν έχω υποχρέωση υποβολής. Στο taxisnet μου είπαν πως θα το έβλεπαν απο χθες. Τίποτε όμως.

Σε άλλη ίδια περίπτωση, την πήρε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που αναφέρεις. Μπορείς να  μου λύσεις μια απορία , που την θέτω σαν αρχάριος : Η δήλωση είναι, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 31του ν. 4174/2013 (Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας), άμεσος προσδιορισμός φόρου και η προθεσμία υποβολής της λήγει στις 30 Μαΐου 2014.

Οταν η δήλωση είναι χρεωστική , η πρώτη δόση (προκ/λή ή εφ΄άπαξ) καταβάλλεται άμεσα. Αν την  υποβάλλω στις 6 το απόγευμα ή έστω και 5 λεπτά πριν τα μεσάνυχτα, είναι εμπρόθεσμη, αλλά η πληρωμή πως θα γίνει αν δεν την κάνω ηλεκτρονικά; Αρα δεν λήγει στις 30/5, ουσιαστικά στις 29/5 για τις χρεωστικές, για να προλάβουμε τις τράπεζες, που θα γίνεται το έλα να δεις, αφού είναι και Παρασκευή, μέρα πληρωμών και κλείνουν στις 2 το μεσημέρι...

Η γνώμη σου είναι σεβαστή και θα την ήθελα, για να καταλάβω πως μας δουλεύουν !

 

Καλησπέρα κύριε Γιάννη.

Σαν σίγουρος που είμαι, ότι δεν περιμένετε απαντήσεις από εμένα για να καταλάβετε τι μας κάνουν θέτοντας τα ρητορικά ερωτήματά σας, θα ήθελα αν μου επιτρέπετε, να απαντήσω με μια ερώτηση.

 

Καλά δεν μας κάνουν ;

 

Καλή δύναμη κ.Γιάννη.

Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...