Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ Ε9 ...ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ............


cathy

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρα θα φορολογηθουμε κσι ως μισθωτοί ... δημοσιοι υπάλληλοι δεν είμαστε πλεον ή κανω λαθος....

Να το προτείνουμε. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα άρχισε η "εκπρόθεσμη" υποβολή.. Εντάξει, πρόλαβα τις δηλώσεις ΦΠΑ Απριλίου, εκκαθαριστικές 13, Ε9 κατόπιν εορτής και ξέμεινα από λίγες ΑΕ. Μικρό το κακό, αλλά ξανάρθε το αυχενικό, που με παιδεύει δυο χρόνια τώρα. Ετσι πάω για μια γερή εντριβή στο σβέρκο και μετά νανάκια...

Αύριο πάλι, όπως λέει το τραγουδάκι !

Καλό ξημέρωμα σε όσους συνεχίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος ήταν ; Ο Φιλιππίδης, εκείνος που έκανε δήλωση τα μεσάνυχτα πέρυσι, πίνοντας ένα ποτό; Δεν φταίνε αυτοί που τα λένε , εμείς που τους ακούμε...

 

Αυτός ο κύριος κάποιο πρόβλημα έχει με τον κλάδο μας δεν εξηγείται αλλιώς...

Πέρυσι έκανε 1-2 φορές ιδιαίτερα υποτιμητικά σχόλια για εμάς... Δεν πιστεύω ότι είναι γραμμή του καναλιού ή οτιδήποτε άλλο, απλά έχει μια κάποια εμπάθεια για κάποιο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως το μπαλάκι το έχουν περάσει πλέον σε εμάς. Εμείς πρέπει να ενημερώσουμε όλους τους πελάτες μας μολις βγει το εκκαθαριστικό ΦΑΠ να τους παρουμε τηλεφωνο να το εκτυπώσουμε να ερθουν στο γραφείο να συζητήσουμε αλλαγες και να το υποβάλλουμε εντος 4 μηνου χωρίς πρόστιμο. Αν δηλαδή έχουμε 300 πελάτες (ιδιώτες) θα πρέπει όλο το χρόνο να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα (δεν μιλάω για κοστος σε χρόνο και χρήμα που δεν πληρώνεται φυσικά). Και τωρα με τα e mail πάλι θα πρέπει να ενημερώνουμε τον καθένα (που δεν έχει email και του βάλαμε το δικό μας για να μην πληρώσει πρόστιμο) για όποια κωλοειδοποίηση στείλει το Υπ Οικονομικών. Αν είναι έτσι να μας κάνουν Δημόσιους Υπάλληλους.

Δίκιο έχεις... άλλα αν τους έλεγες οτι για την αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα χρειάζεσε email δικό τους .... το 90% θα σου έβρισκε αμέσως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτός ο κύριος κάποιο πρόβλημα έχει με τον κλάδο μας δεν εξηγείται αλλιώς...

Πέρυσι έκανε 1-2 φορές ιδιαίτερα υποτιμητικά σχόλια για εμάς... Δεν πιστεύω ότι είναι γραμμή του καναλιού ή οτιδήποτε άλλο, απλά έχει μια κάποια εμπάθεια για κάποιο λόγο...

Πέτρο καλημέρα. Ο κύριος αυτός δεν πρέπει να έχει φοροτεχνικές γνώσεις, αλλά πρέπει να έχει σύμβουλο τον φοροτεχνικό του. Δεν εξηγείται αλλιώς το πως γνωρίζει την "τεχνική" και αυτό προδιαθέτει άσχημα τους φορολογούμενους που τον ακούν, νομίζοντας ότι εμείς επικαλούμαστε τις δυσκολίες του συστήματος, για να τρενάρουμε τις δηλώσεις. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι , πριν λίγο καιρό ήταν στο πάνελ του ΣΚΑΙ μαζί με τον Γιώργο Κορομηλά και παρατήρησα ότι έσπευδε να δίνει απαντήσεις φορολογικού περιεχομένου, πριν δοθεί ο λόγος στον Γιώργο. Θα μου πεις, την δουλειά του κάνει ο άνθρωπος, γι΄αυτό πληρώνεται. Εμείς όμως τι φταίμε; Ποιος μας ακούει, στην εποχή του Αυτιά, του Παπαδάκη και δεν ξέρω ποιου άλλου τηλεαστέρα της πρωϊνής ζώνης με την μεγάλη τηλεθέαση στις νοικοκυρές και στους ανέργους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά τί ισχύει χωρίς πρόστιμο μέχρι μέσα ιουνίου ή τροποιποιητικές μετά την εκκαθάριση? μπερδεύτηκα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως το μπαλάκι το έχουν περάσει πλέον σε εμάς. Εμείς πρέπει να ενημερώσουμε όλους τους πελάτες μας μολις βγει το εκκαθαριστικό ΦΑΠ να τους παρουμε τηλεφωνο να το εκτυπώσουμε να ερθουν στο γραφείο να συζητήσουμε αλλαγες και να το υποβάλλουμε εντος 4 μηνου χωρίς πρόστιμο. Αν δηλαδή έχουμε 300 πελάτες (ιδιώτες) θα πρέπει όλο το χρόνο να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα (δεν μιλάω για κοστος σε χρόνο και χρήμα που δεν πληρώνεται φυσικά). Και τωρα με τα e mail πάλι θα πρέπει να ενημερώνουμε τον καθένα (που δεν έχει email και του βάλαμε το δικό μας για να μην πληρώσει πρόστιμο) για όποια κωλοειδοποίηση στείλει το Υπ Οικονομικών. Αν είναι έτσι να μας κάνουν Δημόσιους Υπάλληλους.

300*.....50  = 15.000,00

Όλα OK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος ήταν ; Ο Φιλιππίδης, εκείνος που έκανε δήλωση τα μεσάνυχτα πέρυσι, πίνοντας ένα ποτό; Δεν φταίνε αυτοί που τα λένε , εμείς που τους ακούμε...

Που το θυμηθηκατε? Θηριο! Παθαινω deajavu. Καθε χρονο τα ιδια. Οπως και με τα Ε1 θα τρελαθουμε, θα δωσει για 31/7, θα πεσουν στα ΦΠΑ, μετα σιωπηλη για 31/8 (Παει και αυτο το καλοκαιρι) και συνεχιζουμε. Παντως απιστευτο το οτι σταματουν εκεινοι να στελνουν ειδοποιητηρια και πρεπει εμεις να ενημερωνουμε τον κοσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από αύριο αρχίζουν οι δεήσεις για νέα παράταση, του Ε1 αυτή την φορά . Λογικό είναι , ακόμα και για όσους δεν θέλουν παράταση, όπως κι εγώ. Ελα όμως που δεν μπορώ πια να κοιμηθώ την νύχτα, αλλά κοιμάμαι την ... μέρα! Ο λόγος ; 

Διαβάστε αυτό :

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18946

 

και πείτε μου αν μπορούν να υποβληθούν 6.250 δηλώσεις την ώρα, σε 24ωρη βάση και ίσως διπλάσιες τις νυχτερινές ώρες, όπως ο αξιαγάπητος κ. Γενικός προτείνει !

Αλλά είπαμε : Είμαστε υπολογιστικές μηχανές, δεν είμαστε άνθρωποι, είμαστε μεταλλαγμένοι, κάτι σαν τους Χ-Men (and women)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Iσχύει ότι είναι μέχρι τις 18 Ιουνίου η παράταση?

έτσι θέλουμε να πιστεύουμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από αύριο αρχίζουν οι δεήσεις για νέα παράταση, του Ε1 αυτή την φορά . Λογικό είναι , ακόμα και για όσους δεν θέλουν παράταση, όπως κι εγώ. Ελα όμως που δεν μπορώ πια να κοιμηθώ την νύχτα, αλλά κοιμάμαι την ... μέρα! Ο λόγος ; 

Διαβάστε αυτό :

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18946

 

και πείτε μου αν μπορούν να υποβληθούν 6.250 δηλώσεις την ώρα, σε 24ωρη βάση και ίσως διπλάσιες τις νυχτερινές ώρες, όπως ο αξιαγάπητος κ. Γενικός προτείνει !

Αλλά είπαμε : Είμαστε υπολογιστικές μηχανές, δεν είμαστε άνθρωποι, είμαστε μεταλλαγμένοι, κάτι σαν τους Χ-Men (and women)...

Παράταση, Παράταση, Παράταση. Γελοίες πλέον υποχρεώσεις από τον κύριο Γενικό, απλά για να χάσουμε τον μπούσουλα και να μην ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε. Δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Το ξεφτύλισαν πλέον το θέμα. Και ναι, θέλω τον Αύγουστο να πάω επιτέλους διακοπές , θέλω να ξεκουραστώ, θέλω να είμαι ήρεμη χωρίς να χτυπάει συνέχεια το κινητό μου γιατί ο κύριος Γενικός αποφάσισε νύχτα να μας επιβάλλει και άλλες υποχρεώσεις. Θέλω, Θέλω, Θέλω. ΤΣΤΣΤΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα παιδια, επειση δεν μπορω να βρω το νημα και τη σωστη πληροφορια θα ηθελα να ρωτησω το εξης!!!τωρα τελευταια,όπως εχετε παρατηρησει,ερχονται στο γραφειο πολιτες για το Ε9 που μολονότι εχουν το ε9 θεωρημενο από την εφορια με την οποια μεταβολη, στο συστημα όπως είναι γνωστο δεν φαινονται οι μεταβολες αυτές!!!κανοντας λοιπον τροποποιητικη πχ από το 2011 και μεταφέροντας τα δεδομενα αυτά εμφανίζονται μεχρι την 1/1/13 οπου σταματάει η μεταφορα.Πως δηλωνω λοιπον το κτισμα αυτό να φαινεται και στο ε9 την 1/1/14 για να υπολογιστεί ο ΕΝΦΙΑ γιατι το 2014 δεν μου δινει δυνατοτητα τροποποιητικης ουτε μεταφερθηκαν τα δεδομενα από τα προηγουμενα ετη!!!ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα κ καλη εβδομαδα συναδελφοι...

 

Σε συσταση οριζοντιας μαζι με τα στοιχεια του διαμερισματος αναφερει οτι  " στην ιδιοκτησια αυτη ανηκει αποκλειστικη χρηση τμηματος ακαλυπτου χωρου του οικοπεδου με εμβαδο  50,00"

 

Ειναι υποχρεωτικη η αναγραφη του στο Ε9?Κ αν ναι πως το εμφανιζουμε?

 

Μια σκεψη μου ηταν με βαση την Πολ 1052 (αρθ.2,παρ.12) σαν παρακολουθημα (στην ιδια γραμμη δηλ,ως βοθ.χωροι) αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κ σωστο ετσι...προκειται για ακαλυπτο χωρο,μηπως δε το δηλωνουμε καθολου?

Γνωριζει καποιος?

 

Ευχαριστω πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

έχει πρόστιμο σήμερα???????? θέλω να κάνω μία τροποποίηση για το οικ.2014

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολ 1047/2005

 

9. Εκτός από δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης για θέση στάθμευσης σε πυλωτή ή στον ακάλυπτο χώρο ή αποθήκης που αποτελούν παρακολούθημα ακινήτου, τα λοιπά δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης σε κήπους, ακάλυπτους χώρους ή ταράτσες, καθώς και λοιπές δουλείες (πλην της οίκησης και της επικαρπίας), δεν αναγράφονται στο εσωτερικό του εντύπου, παρά μόνο στην πρώτη σελίδα ως σημείωση του υποχρέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολ 1047/2005

 

9. Εκτός από δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης για θέση στάθμευσης σε πυλωτή ή στον ακάλυπτο χώρο ή αποθήκης που αποτελούν παρακολούθημα ακινήτου, τα λοιπά δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης σε κήπους, ακάλυπτους χώρους ή ταράτσες, καθώς και λοιπές δουλείες (πλην της οίκησης και της επικαρπίας), δεν αναγράφονται στο εσωτερικό του εντύπου, παρά μόνο στην πρώτη σελίδα ως σημείωση του υποχρέου.

 

 

Σευχαριστώ πολύ...καλη εβδομάδα να έχεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι δεν ισχύει.

 

Μπορεις να κανεις μια εκτιμηση γιατι καθημερινα οταν ερχονται για την δηλωση Ε1 ανακαλυπτονται καινουρια Ε9?Ευχαριστω και για την πολυ καλη δουλεια που κανετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

συγγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω ζαλιστεί ! Θέλω να δηλώσω αλλαγή που έχει γίνει μέσα στο 2014 . Η εφαρμογή άνοιξε ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

συγγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω ζαλιστεί ! Θέλω να δηλώσω αλλαγή που έχει γίνει μέσα στο 2014 . Η εφαρμογή άνοιξε ή όχι ?

 

Όχι, να περιμένετε να τελειώσουμε εμείς οι "αργοπορημένοι" με το 2013 πρώτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...