Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ARGIRIOU

ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΟΝΟ ΕΓΩ?

Question

Αγαπητοι συναδελφοι και αρμοδιοι διαχειρηστες της ζωης μας θα μπορουσε να ασχοληθει καποιος σοβαρα με τις προθεσμιες μας μιας και προσωπικα πλεον απο το αγχος ουτε να κοιμηθω καλα μπορω ουτε να λειτουργησω ευρυθμα.Παρακληση προς ολους σας παρακαλω ασχολειθειτε.

19 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Στην ιδια κατάσταση ειμαστε όλοι.........

Αφου έχουμε σκύψει το κεφάλι και δεν αντιστεκόμαστε σε όσα μας προστάζουν.

Αλλα μην ανησυχείς καθόλου.....σε λίγο καιρο με την πιστοποίηση που έρχεται και αφου θα μείνουμε χωρις δουλειά διότι δεν θα είμαστε "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ",...... θα καθόμαστε......και θα αναπολούμε αυτές τις εποχές που ουτε να κοιμηθούμε μπορούμε, ουτε να δούμε τα παιδιά μας, ούτε να χαρούμε τίποτα...................

• 0

δεν δικαιολογείται το άγχος  κάτι άλλο φταίει .Μάλλον δεν οργανώνεις καλά το χρόνο σου!

Σκέψου θετικά ,πάρε μια αναπνοή ,σκέψου τίποτα γκόμενες στην σχολή .   Κάτι τέτοιες μαλακίες δεν λένε οι αμερικάνοι?  για αυτό όλοι χαπακώνονται και χάνουν την ζωή τους.

Και εγώ από τις συγκεντρωτικές τιμολογίων και μετά ,θέλω να τα παρατήσω να πάω στο χωριό.  Πρώτη φορά στην ζωή μου σιχάθηκα την δουλειά που κάνω.

• 0

έχω την αίσθηση ότι αυτό θέλει η ηγεσία ... να τα παρατήσουμε όλοι και να ανοίξει ο δρόμος για μεγάλα λογιστικά γραφεία να πάρουν όλες τις δουλειές... είναι οι επενδύσεις που περιμένουν στα Υπουργεία.... φυσικά δεν τους συμφέρουν οι χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες, χαλάνε την πιάτσα, ρίχνουν τις τιμές επηρεάζουν τον ανταγωνισμό και προσθέτουν δυσκολίες στον έλεγχο εξαιτίας του όγκου, αν τώρα όλοι οι λογιστές συρρικνωθούν σε μισθωτούς/σκλάβους σε μεγάλες εταιρίες όλα διορθώνονται, είναι πιο ελέγξιμη η κατάσταση για την ηγεσία, έτσι δεν είναι?

• 0

έχω την αίσθηση ότι αυτό θέλει η ηγεσία ... να τα παρατήσουμε όλοι και να ανοίξει ο δρόμος για μεγάλα λογιστικά γραφεία να πάρουν όλες τις δουλειές... είναι οι επενδύσεις που περιμένουν στα Υπουργεία.... φυσικά δεν τους συμφέρουν οι χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες, χαλάνε την πιάτσα, ρίχνουν τις τιμές επηρεάζουν τον ανταγωνισμό και προσθέτουν δυσκολίες στον έλεγχο εξαιτίας του όγκου, αν τώρα όλοι οι λογιστές συρρικνωθούν σε μισθωτούς/σκλάβους σε μεγάλες εταιρίες όλα διορθώνονται, είναι πιο ελέγξιμη η κατάσταση για την ηγεσία, έτσι δεν είναι?

Όπως τα λες είναι! Και έχουν σκοπό να το κάνουν σε κάθε κλάδο..!

Ξέρεις.... το ρητό που λέει ο Μαυρογυαλούρος: ''Θα σας εξαφανίσομεν.....''

• 0

Και στους μηχανικούς γινεται κατι αντίστοιχο με τις εξετάσεις που πρεπει να δώσουν εως τις 8/8/14 για να εξακολουθησουν να ειναι ενεργειακοι επιθεωρητες... παραβολο 100€... σεμινάριο 300€ .. κλπ ομα υποχρεωτικσ

• 0

Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης

μέσα σε μια φάση τραγική

Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης

και η σωτηρία μου είσαι εσύ     (παραταση, απαλλαγη)

δισ.

Επίσης: http://youtu.be/CTSkxEDRabY

http://youtu.be/bdqYdqloUUg

http://youtu.be/pYXJ5Zl3Opc

• 0

:) Άμεσες πληροφορίες - και ελπίζω έγκυρες - για τις προθεσμίες/παρατάσεις:

>> Συγκεντρωτικές καταστάσεις 2013 έως 10 Οκτωβρίου

>> Συγκεντρωτικές καταστάσεις Α΄και Β΄Τριμήνου 2014 έως 31 Ιουλίου

>> Έντυπο Ε9 έως 13 Ιουνίου

• 0

Αγαπητοι συναδελφοι και αρμοδιοι διαχειρηστες της ζωης μας θα μπορουσε να ασχοληθει καποιος σοβαρα με τις προθεσμιες μας μιας και προσωπικα πλεον απο το αγχος ουτε να κοιμηθω καλα μπορω ουτε να λειτουργησω ευρυθμα.Παρακληση προς ολους σας παρακαλω ασχολειθειτε.

οσο οριζεις αλλους να διαχειριζονται τη ζωη σου , η κατασταση σου θα χειροτερευει ...

εσυ ποσο ασχοληθηκες με το θεμα? τι εχεις κανει για να μη βρεθεις σε αυτη την κατασταση?

αναρωτησου και δωσε ειλικρινεις απαντησεις στον εαυτο σου και συ και ολοι εμεις οι αλλοι...

ακομη και τωρα δεν ειναι αργα, να παρουμε τις ζωες μας στα χερια μας και να αλλαξουμε τα πραγματα....

• 0

ασπιρινη στον πεθαμενο...

γιατι Ιουλιο θα προλαβουμε αυτα που τωρα δεν προλαβαινουμε?

γιατι τα Ε9 να μην πανε τουλαχιστον μαζι με τις δηλωσεις?

μια παραταση της ξεφτιλας αλλη μια φορα....και πρεπει να πουμε κι ευχαριστω...

• 0

Όπως τα λες είναι! Και έχουν σκοπό να το κάνουν σε κάθε κλάδο..!

Ξέρεις.... το ρητό που λέει ο Μαυρογυαλούρος: ''Θα σας εξαφανίσομεν.....''

ακριβώς, προσωπικά πλέον δεν ανήκω στον κλάδο πια,  αλλά προέρχομαι από οικογένεια λογιστών κυριολεκτικά και αυτό το feeling το είχαν οι δικοί εδώ και καιρό κυρίως από τη στιγμή της ραγδαίας αύξησης υποχρεώσεων και της ΝΕΑΣ ηλεκτρονικής γραφειοκρατίας!! Ειδικά η εισαγωγή του ΚΦΑΣ ήταν κατά την άποψη μου ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα είχε αυτό το τίμημα των μηνιαίων ΜΥΦ!! Φτιάχνουν έτσι το σύστημα των υποχρεώσεων ώστε ένας μεμονωμένος λογιστής να μην μπορεί να ανταποκριθεί σε πολλούς πελάτες... και να δέχεται ο πελάτης πολύ μεγάλα πρόστιμα διότι σου λέει thats the cost of doing business οπότε μοιραία και ο πελάτης έπειτα από ένα - δύο πρόστιμα και μερικές αστοχίες θα πάρει τα βιβλία του και θα πάει στη μεγάλη ελεγκτική η οποία έχει πάρει δεκάδες μη-λογιστές / καταχωρητές να περνούν δηλώσεις ασταμάτητα με 400 ευρώ μισθό.... εξάλλου η μεγάλη εταιρία έχει και τη κεφαλαιακή δυνατότητα να απορροφήσει τα πρόστιμα του Θεοχάρη-Μαυραγάνη!!! Δεν την ενοχλεί καθώς θα βγάζει χρήματα από τον όγκο των πελατών + το μειωμένο εργατικό κόστος!!

Δεν είναι υπέροχο το νέο business model??? Το οξύμωρο είναι ότι ενδιαφέρονται για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ματώνει η καρδιά τους.....

• 0

Αγαπητοί συνάδελφοι , θέλω να σας πώ με όλη την ειλικρίνεια μου , οτι δουλεύω απο το πρωϊ στις 8.30 μέχρι τις 8.00 το βράδυ..... χωρίς ενδιάμεση στάση!!!!!
εαν δεν φτάνουν ολα οσα κάνω τότε κρίμα σε αυτους που θα φάνε το πρόστιμο των 100€ , (τηρώ πάντα την σειρά στα τιμολόγια και τις πληρωμές μου !!! ). Απο εκεί και πέρα όποιος δεν θέλει ή δεν του αρέσει να πάει αλλού , έτσι και αλλιώς το 80% μου χρωστάει χρήματα.Αυτά και χωρίς άχγος !!!!!!

Οσο για τα καλοκαιρινά ΣΚ , αυτά είναι ολα δικά μου και της οικογένειας μου και ολη την εβδομάδα κακολογό στους πελάτες μου τον Θεοχάρη για ολα τα στραβά.(οχι οτι έχω και άδικο )

με ειλικρίνεια ενας λογιστάκος !!! (Α΄ ΤΑΞΗΣ τρομάρα μου !!! )

• 0

Ωραία! θα δώσουν παράταση σε αυτά που τρέχουμε και στις δηλώσεις που έχουμε μείνει πίσω (κι'όταν λέω πίσω για μένα σημαίνει έχει φύγει μόνο το 5 τοις εκατό του συνολικού όγκου) θα πάρουμε ένα ωραιότατο ΟΧΙ.

Και δεν είναι ότι χαζεύαμε...παλεύαμε μ'αυτές τις καταστάσεις, τις 4 αποστολές για μισθούς και αμοιβές, τις μηνιαίες ΦΜΥ, τα πασχαλινά κοινωνικά μερίσματα και τώρα που οι συγκεντρωτικές μπήκαν σε μία σειρά και πιάνω δηλώσεις.....θα μου μείνουν εκπρόθεσμες όλες   :angry:

• 0

Αυτό είναι λογικό τώρα? ένα μήνα και κάτι πριν την εκπνοή της προθεσμίας? Μήπως δεν καταλαβαίνω καλά? 
(tweet 17/5/2014)

post-10447-0-39521800-1400766114_thumb.p

• 0

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ (ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ) ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΩΘΕΙ!!

• 0

Γιατί πανικοβάλλεστε; Έρχονται και άλλα στην πλάτη του λογιστή δεν το βλέπετε; Λέτε να μην βρουν με τι άλλο μπορούν να γεμίσουν τον ελεύθερο χρόνο μας;

Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης-θανάτου.

Δήλωση διαζυγίων- εν διαστάσει συζύγων.

Τροχαίες παραβάσεις.

Μεταβίβαση αυτοκινήτων-Αγορά αυτοκινήτων

Ειδική δήλωση κατοικίδιων ζώων φορολογουμένων.

Ειδική δήλωση κήπων-δενδρυλλίων- μη πω και γλαστρών στις κατοικίες των φορολογουμένων. 

Μου τελείωσε η έμπνευση αλλά σίγουρα θα βρουν και άλλα. Σιγά τώρα που θα κολλήσουν. 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ. ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ. ΟΥΣΤ

• 0

οσο οριζεις αλλους να διαχειριζονται τη ζωη σου , η κατασταση σου θα χειροτερευει ...

εσυ ποσο ασχοληθηκες με το θεμα? τι εχεις κανει για να μη βρεθεις σε αυτη την κατασταση?

αναρωτησου και δωσε ειλικρινεις απαντησεις στον εαυτο σου και συ και ολοι εμεις οι αλλοι...

ακομη και τωρα δεν ειναι αργα, να παρουμε τις ζωες μας στα χερια μας και να αλλαξουμε τα πραγματα....

ασπιρινη στον πεθαμενο...

γιατι Ιουλιο θα προλαβουμε αυτα που τωρα δεν προλαβαινουμε?

γιατι τα Ε9 να μην πανε τουλαχιστον μαζι με τις δηλωσεις?

μια παραταση της ξεφτιλας αλλη μια φορα....και πρεπει να πουμε κι ευχαριστω...

Γεια σου Χρύσα !

Πρέπει να σε εκνευρίζουμε για να βγάζεις έξω την δύναμη που κρύβεις μέσα σου !!