Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΣΩΤΟΣ

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΙΚΑ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ ψάξε στο θέμα Ε1 οικοδόμων έχει απαντηθεί αυτό που ρωτάς

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά μην αγχώνεσαι! Λύση είναι με τα τετράμηνα που στέλνει το ίκα , φωτοτυπία (δεν ξέρω αν χρειάζεται και υπευθ. δήλωση) και τα περνάς κανονικά σαν μισθ. υπηρεσία και αν δεν έχουν έρθει όλα τα τετράμηνα , πήγαινε στο ΙΚΑ και σου βγάζουν για όλη τη χρονιά που έχεις αποσχοληθεί . Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά μην αγχώνεσαι! Λύση είναι με τα τετράμηνα που στέλνει το ίκα , φωτοτυπία (δεν ξέρω αν χρειάζεται και υπευθ. δήλωση) και τα περνάς κανονικά σαν μισθ. υπηρεσία και αν δεν έχουν έρθει όλα τα τετράμηνα , πήγαινε στο ΙΚΑ και σου βγάζουν για όλη τη χρονιά που έχεις αποσχοληθεί . Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι άλλο.

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΕΙΟΔΩΡΟΣΗΜΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

ΣΥΝΕΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για το παρακάτω αρχείο;

Περιμένω απόψεις !!!

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΘΟΥΝ ΔΥΟ ΖΗΤΗΜΑΤΑ

1) ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ δλδ ΟΧΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΦΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 19,45% ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

2)ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΔΕΙΟΔΩΡΟΣΗΜΟ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΑΔΕΙΟΔΩΡΟΣΗΜΟ ΤΩΝ 2 ΠΡΩΤΩΝ ΤΕΤΡΑΜΗΝΩΝ δλδ 1/1-31/8/2004 ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥ 3ου ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ δλδ 1/9-31/12/2003 ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ δλδ ΟΧΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΦΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 19,45% ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

Το 19,45% είναι το ποσοστό που εισφέρει ο εργαζόμενος στο ΙΚΑ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ οφείλουμε να το αφαιρέσουμε από τις αποδοχές του. Το γεγονός που αναφέρατε σχετικά με την αμφισβήτηση της παρακράτησης πως τεκμηριώνεται?

Υπάρχει και το άλλο ( η πρακτική λύση ) στην "μέση" επείδή δεν σου παρακρατώ το 19,45% σου "κόβω" το 20% των ημερών εργασίας. Εκτός φυσικά αν θέλουμε να καλύψουμε τεκμήριο οπότε το παραβλέπουμε. ΨΥΧΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην αμοίβονται οι οικοδόμοι, με βάση τα ημερομίσθια του ΙΚΑ.

Ούτε καν τα ένσημα που τους αναλογούν δεν παίρνουν.

Ο ιδιώτης ή εργολάβος, αγοράζει τα ελάχιστα που ζητάει το ΙΚΑ.

Το πόσες μέρες δουλεύει ο οικοδόμος είναι άλλη ιστορία.

Όσο για τις αμοιβές, ο εργολάβος συμφωνεί με τον εργάτη, σε ένα ποσό που τους ικανοποιεί και τους δύο. Οπότε, καμιά σχέση με τα ποσά της ΑΠΔ. Ούτε παρακρατήσεις ούτε τίποτα. π.χ 40 τη μέρα και τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για το παρακάτω αρχείο;

Περιμένω απόψεις !!!

Αποψεις... απόψεις.... και καλά το αρχείο είναι ΟΚ. Τον ελεγκτή στην παραλαβή της δήλωσης πως τον πείθεις για τις κρατήσεις του δωρόσημου????

Πες μου πως ΑΛΕΚΟ? Τον ψαρώνεις? ΄

Υ.Γ.

Μου άρεσε το αρχείο, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 19,45% είναι το ποσοστό που εισφέρει ο εργαζόμενος στο ΙΚΑ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ οφείλουμε να το αφαιρέσουμε από τις αποδοχές του. Το γεγονός που αναφέρατε σχετικά με την αμφισβήτηση της παρακράτησης πως τεκμηριώνεται?

Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΦΟΡΟΛ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το αρχείο. Μια φιλική συμβουλή ΑΛΕΚΟ. Σε πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις να χρησιμοποιείς τον τύπο "ROUND" με num_digits "2" κι αυτό για να γίνεται η στρογυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό (ευρώ). Γιατί έτσι θα έχεις διαφορά στο σύνολο (SUM) έστω και 1-2 λεπτά.

Οσο αφορά τις απόψεις "πως αποδεικνύεται η καταβολή της παρακράτησης του 19,45%" ή "το αδειοδωρόσημο πληρώνεται ανά τετράμηνο οπότε πως το δηλώνουμε το τελευταίο τετράμηνο" έχω την εξής άποψη:

Και στις βεβαιώσεις αποδοχών υπαλλήλων-εργατοτεχνιτών δεν υπάρχει εγγύηση ούτε ότι αυτές είναι οι πραγματικές αμοιβές των υπαλλήλων είτε λόγω ότι οι νόμιμες αποδοχές είναι τραγικά χαμηλές σε σχέση με την πραγματικότητα (καθαρός μισθός ανειδίκευτου εργάτη 500-600 ευρώ) είτε γιατί δεν περνάνε στη μισθοδοσία τις υπερωρίες, τα μπόνους κτλ. ούτε ότι η παρακράτηση των εισφορών πληρώνονται στο ΙΚΑ.(ούτε για το ΦΜΥ ότι πληρώνεται στη ΔΟΥ)

Δουλεία μας είναι να συμπληρώνουμε τις δηλώσεις με βάση τις βεβαιώσεις ή στην περίπτωση των οικοδόμων, τις ΑΠΔ-έντυπα ΙΚΑ που έχει στη διάθεση του ο εκάστοτε φορολογούμενος.Αν χρειαστεί να υπολογίσουμε και κανά τετράμηνο αδειοδωρόσημο μόνοι μας (αρχείο ΑΛΕΚΟΥ!!!) δεν χάλασε ο κόσμος.

Δεν είμαστε ντετέκτιβ να "ανακαλύψουμε" τις πραγματικές αποδοχές ή συμφωνίες που κάνουν οι οικοδόμοι.

Οσο αφορά πως πείθονται οι ελεγκτές για το τι δηλώνει ο φορολογούμενος οικοδόμος, δέχονται και υπεύθυνες δηλώσεις.Ούτως ή άλλως οι αποδοχές των οικοδόμων είναι αρκετά χαμηλές και έτσι αφορολόγητες και δεν πολυασχολούνται.

(Αυτό δεν είναι λογιστικό επιχείρημα βέβαια αλλά ... αυτό γίνεται στην πράξη)

ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΔΩΡΟΣΗΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Η΄ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το αρχείο. Μια φιλική συμβουλή ΑΛΕΚΟ. Σε πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις να χρησιμοποιείς τον τύπο "ROUND" με num_digits "2" κι αυτό για να γίνεται η στρογυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό (ευρώ). Γιατί έτσι θα έχεις διαφορά στο σύνολο (SUM) έστω και 1-2 λεπτά.

Πως γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKANOR

Καλό είναι το αρχείο. Μια φιλική συμβουλή ΑΛΕΚΟ. Σε πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις να χρησιμοποιείς τον τύπο "ROUND" με num_digits "2" κι αυτό για να γίνεται η στρογυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό (ευρώ). Γιατί έτσι θα έχεις διαφορά στο σύνολο (SUM) έστω και 1-2 λεπτά.

Πως γίνεται αυτό?

Αν εννοείς πως θα το κάνεις στο EXCELL τότε:

Αντί Α1*Β1 θα βάλεις ROUND(A1*B1;2)

Αν εννοείς πως γίνεται να βγαίνει διαφορά, τότε η θεματική ενότητα δεν είναι η κατάλληλη για να το αναπτύξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ωραιο το αρχειο,

μονο μια ερωτηση γιατι 26,25% το μικτο δωροσημο?

αφου ειναι 25% απο το οποιο σωστα αφαιρεις το 19,45% εισφορες εργαζομενου.

με μπερδεψες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKANOR
ωραιο το αρχειο,

μονο μια ερωτηση γιατι 26,25% το μικτο δωροσημο?

αφου ειναι 25% απο το οποιο σωστα αφαιρεις το 19,45% εισφορες εργαζομενου.

με μπερδεψες!!!

Το αρχείο διορθωμένο από άλλο συνάδελφο

____________2.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τόσες πολλές δημοσιεύσεις σχετικά με το εισόδημα των οικοδόμων και πως δηλώνεται.

Νομίζω ότι τελικά αυτό το 26,25% ως δωρόσημο που χρησιμοποίησε ο ΑΛΕΚΟΣ -στο post που παραθέτω-έχει μείνει αδιευκρίνηστο.

Μολονότι χρησιμοποιώ κι εγώ το 25% ως δωρόσημο (που φαίνεται άλλωστε από τους λογαριασμούς ασφάλισης) πιστεύω ότι το 26,25% που αναφέρθηκε -ακριβώς επειδή η δημοσίευση προέρχεται από ένα μέλος με βαθειά γνώση των πραγμάτων όπως ο ΑΛΕΚΟΣ- ..μάλλον δεν είναι απλά ένα λάθος!

Μάλλιστα ο καλός συνάδελφος χρησιμοποίησε τον τύπο Σύνολο Αποδοχών =Α+Β

με Α= Ημερομίσθια και Β=Δωρόσημα= Α*25%*1.05=Α*26.25%

και κρατήσεις ΙΚΑ Ασφαλ.=19.45% * (Α+Β)

Θεωρώ λοιπόν ότι η παρέμβαση του ΑΛΕΚΟΥ για το θέμα αυτό θα είναι καθοριστική (..όταν βρεί χρόνο με τον χαμό που γίνεται) για να μην επαναλαμβάνονται τα ίδια ερωτήματα.

Δημήτρη (Doctor) καμμιά δική σου ιδέα ? :):D

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=4192

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , δεν θα το πιστέψετε.

Όλα ξεκίνησαν από το …. 20%.

Δλδ το 5% είναι το 20% του 25% !!!!

Από εκεί και το 25*1,05=26,25

Λανθασμένο βέβαια, αλλά έγινε.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Ερεύνα και μη πίστευε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

χαίρετε. Εχω μια απορία αν μπορείτε να βοηθήσετε. Ενας οικοδόμος ο οποίος λόγω έλλειψης δουλειάς δούλεψε κι ως εργάτης σε μια βιομηχανία με ενσημα απλά εργατικά. Ομως μεσα στο 2010 κατάφερε να δουλέψει και σε οικοδομή ενα δυο μηνες. Συνολικά δουλέψε σε 3 διαφορετικούς εργοδότες. Η βιομηχανία εβγαλε βεβαίωση αποδοχών, όπως κι ο ένας εργολάβος οικοδομών, ο άλλος ήταν απατεώνας έχει εξαφανιστεί και δεν υπάρχει βεβαίωση αποδοχών απο αυτόν μόνο καμια 15 ένσημα που πέρασε βαρεα τεχνικά με προσαύξηση 1,4 και 1,6. Πηρα βεβαίωση απο το ικά στην οποία βέβαια οι αποδοχές είναι τεκμαρτές όχι πραγματικές. Μπορώ να συνυποβάλλω και τα τρια χαρτια και για τα ενσημα που δεν έχω βεβαίωση να δηλώσω το ποσο που γράφει η βεβαίωση του ίκα ή να βάλω μόνο τις 2 βεβαιώσεις και να μην δηλώσω τα άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...