Jump to content
  • 0

Νομικα προσωπα και υπολογισμος ενφια


Question

μια βοηθεια ρε παιδες.

φετος τα νομικα προσωπα δεν θα υποβαλουν δηλωση για το νεο φαπ (ενφια) ?

τον υπολογισμο θα τον κανει η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΑΤΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ και θα κανει την αποστολη???

Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Οικοδομική οε έχει απούλητα  περατωμένα διαμερίσματα (έχει γίνει δήλωση απολογιστικού κόστους) που δεν έχουν μετρητή ΔΕΗ.

Δεν τα έχει μισθώσει,  ούτε έχει παραχωρήσει τη χρήση τους, αρα σύμφωνα με αρθρο 2 παρ. 8 του ΕΝΦΙΑ

είναι ιδιοχρησιμοποιούμενα. (Επίσης δεν τα χησιμοποιεί η ιδια, π.χ. ως γραφεία της.)

Μπορούν να θεωρηθούν ιδιοχρησιμοποιούμενα για την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας δεδομένου

ότι αυτά είναι τα προιόντα που έχει προς πώληση, ώστε να μη πληρώσει συμπληρωματικό ΕΝΦΙΑ;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οικοδομική οε έχει απούλητα  περατωμένα διαμερίσματα (έχει γίνει δήλωση απολογιστικού κόστους) που δεν έχουν μετρητή ΔΕΗ.

Δεν τα έχει μισθώσει,  ούτε έχει παραχωρήσει τη χρήση τους, αρα σύμφωνα με αρθρο 2 παρ. 8 του ΕΝΦΙΑ

είναι ιδιοχρησιμοποιούμενα. (Επίσης δεν τα χησιμοποιεί η ιδια, π.χ. ως γραφεία της.)

Μπορούν να θεωρηθούν ιδιοχρησιμοποιούμενα για την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας δεδομένου

ότι αυτά είναι τα προιόντα που έχει προς πώληση, ώστε να μη πληρώσει συμπληρωματικό ΕΝΦΙΑ;

 

αποψη μου

 

ειναι  εμπορευμα και ως τετοιο  ,  δεν  μπορει να ειναι και παγιο   που  ιδιοχρησιμοποιειται  ,  αρα  οχι  απαλλαγη απο 

 

συμπλ/κο  το   ν.π.

 

αν   ειχαν  ηλεκτρ/ θει   ,ως κενα  ,    θα ειχαν  το   -20%     , αρα  ουτε αυτο 

Link to post
Share on other sites
  • 0

G.E.S. ευχαριστώ γιά το χρόνο σου 

επίτρεψέ μου να παρατηρήσω τα εξής, χωρίς να είμαι και σίγουρος γι' αυτά.

Α. Αν το Υπουργείο θεωρούσε τα ακίνητα αυτά εμπόρευμα, τότε θα έπρεπε να τα αφήσει εκτός ΕΝΦΙΑ.

Β. Ο ορισμός του ιδιοχρησιμοποιούμενου στο αρθρο 2 παρ. 8 του ΕΝΦΙΑ αναφέρεται γενικα και σε φυσικά και σε νομικά προσωπα, άρα δεν αναφέρεται σε πάγια στοιχεία. Επίσης απ' αυτον συνάγεται ότι ένα ακίνητο (κτίσμα η γήπεδο) θεωρείται ιδιοχρησιμοποιούμενο επειδή κάποιος απλά το κατέχει χωρίς να το έχει μισθωσει η να έχει παραχωρήσει τη χρήση του.

Εξ' άλλου και στο άρθρο 5 παρ. 3γ που δίνει την απαλλαγή στα ακίνητα των νομικών προσώπων "εφόσον αυτά ιδιοχρησιμοποιούνται για την παραγωγή ή την άσκηση κάθε είδους επιχειρηματικής δραστηριότητας, ανεξαρτήτως αντικειμένου εργασιών. " και πάλι δεν αναφέρεται ρητά σε πάγια στοιχεία.

Π.χ. η εν λόγω ο.ε. έχει αγοράσει ένα οικόπεδο με σκοπό  την κατασκευή και πώληση κατοικιών. Αυτή τη στιγμή ευρίσκεται π.χ. στο στάδιο εκπόνησης μελετών προκειμένου να κατατεθεί άδεια οικοδομής.

Δεν το έχει μισθωσει και δεν έχει παραχωρήσει τη χρήση του, άρα είναι ιδιοχρησιμοποιούμενο, και εφ'όσον χρησιμοποιείται από την επιχείρηση για την κατασκευή και πώληση κατοικιών συνάγεται ότι "ιδιοχρησιμοποιείται για την  παραγωγή ή την άσκηση κάθε είδους επιχειρηματικής δραστηριότητας."

Δεν θα έπρεπε να απαλλάσεται;

και πάλι ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...