Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΑ-ΜΕ ΕΓΣΣΕ Η ΣΣΕ?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Θέλω να προσλάβω μια καθαρίστρια σε ενοικιαζόμενα δωμάτια .Τα δωμάτια είναι 5 τον αριθμό,εγγραφή στο ξενοδοχειακό επιμελητήριο δεν υπάρχει,προσλαβάνω με ΕΓΣΣΕ ή με την ισχύουσα ΣΣΕ των ξρνοδοχουπαλλήλων? Εννοώ μπορώ και με ΕΓΣΣΕ ή είναι αναγκαστική η χρησιμοποίηση της ΣΣΕ με τις παραπάνω προυποθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν την βάλεις να υπογράψει την σύμβαση απασχόλησης με την  ΕΓΣΣΕ , δεν έχεις θέμα , ακόμα και αν είναι σε ισχύ η ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων ή δεν έχει λήξει η μετενέργεια της .

 

 

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σήμερα ισχύει η απάντηση του συναδέλφου. Σε προσληψη καθαρίστριας σε ενοικιαζόμενα δωμάτια ισχύει η ΕΓΣΣΕ ή η ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων; Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας την ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων περιλαμβάνονται τα ενοικιαζόμενα δωμάτια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύουν τα παραπάνω, η ΣΣΕ Ξ/Ν δεν είναι δεσμευτική με τις γνωστές προυποθέσεις (εργαζόμενος σε σωματείο Ξ/Ν, κ.λπ)

Το ερώτημα φαντάζομαι αφορά και μισθό αλλά και ασφάλιση(ασφάλιση ΚΠΚ  4172,9502 κλπ-του τέως ΤΑΞΥ),

Πάντως στην περίπτωση που τα δωμάτια έιναι < 10, δεν έχει  τα πακέτα κάλυψης του ΤΑΞΥ και πας με ΕΓΣΣΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σήμερα ισχύει η απάντηση του συναδέλφου. Σε προσληψη καθαρίστριας σε ενοικιαζόμενα δωμάτια ισχύει η ΕΓΣΣΕ ή η ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων; Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας την ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων περιλαμβάνονται τα ενοικιαζόμενα δωμάτια..

Θα πρέπει να είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ τα δύο συμβαλλόμενα μέρη της ατομικής σύμβασης μέλη των συμβαλλομένων οργανώσεων που συνομολογούν την εν λόγω ΣΣΕ. Δηλαδή ο εργοδότης να είναι μέλος της ΠΟΞ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων) και ταυτόχρονα ο εργαζόμενος μέλος της ΠΟΕΕ-ΥΤΕ ή κάποιου σωματείου εργαζομένων που είναι μέλος αυτής: http://www.poeeyte.gr/index.php/identity/id-members

Αν είναι μόνο ο εργοδότης ή μόνο ο εργαζόμενος μέλη των παραπάνω οργανώσεων, τότε η εφαρμογή της ΣΣΕ των ξενοδοχοϋπαλλήλων δεν είναι υποχρεωτική. Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να υπογραφεί ατομική σύμβαση εργασίας με αναφορά είτε στην ΕΓΣΣΕ είτε στον νόμιμο κατώτατο μισθό/ημερομίσθιο του ν.4093/2012.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Θέλω να προσλάβω μια καθαρίστρια σε ενοικιαζόμενα δωμάτια .Τα δωμάτια είναι 5 τον αριθμό,εγγραφή στο ξενοδοχειακό επιμελητήριο δεν υπάρχει,προσλαβάνω με ΕΓΣΣΕ ή με την ισχύουσα ΣΣΕ των ξρνοδοχουπαλλήλων? Εννοώ μπορώ και με ΕΓΣΣΕ ή είναι αναγκαστική η χρησιμοποίηση της ΣΣΕ με τις παραπάνω προυποθέσεις?

Είδα post και μπήκα. Σόρυ για την ερώτηση αλλά μόλις μίλησα με μια κυρία η οποία πήρε άδεια ΕΟΤ για 4 ενοικιαζόμενα δωμάτια. Και η οποία μου είπε ότι ενημερώθηκε από το λογιστή της ότι δεν χρειάζονται βιβλία γιατί είναι κάτω από εφτά (7). Με γύρισε κάμποσα χρόνια πίσω και αισθάνθηκα ότι έχω χάσει επεισόδια. Έχω χάσει? Σόρυ για την ερώτηση σε αυτό το post αλλά.... μου ήρθε κάπως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Είδα post και μπήκα. Σόρυ για την ερώτηση αλλά μόλις μίλησα με μια κυρία η οποία πήρε άδεια ΕΟΤ για 4 ενοικιαζόμενα δωμάτια. Και η οποία μου είπε ότι ενημερώθηκε από το λογιστή της ότι δεν χρειάζονται βιβλία γιατί είναι κάτω από εφτά (7). Με γύρισε κάμποσα χρόνια πίσω και αισθάνθηκα ότι έχω χάσει επεισόδια. Έχω χάσει? Σόρυ για την ερώτηση σε αυτό το post αλλά.... μου ήρθε κάπως....

ο λογιστης θα ειπε για το βιβλιο πορτας οτι δεν χρειαζεται , ολα τα υπολοιπα κανονικά

 

το βιβλιο πορτα το θεωρεί πια η αστυνομια και ειναι υποχρεωτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

ο λογιστης θα ειπε για το βιβλιο πορτας οτι δεν χρειαζεται , ολα τα υπολοιπα κανονικά

 

το βιβλιο πορτα το θεωρεί πια η αστυνομια και ειναι υποχρεωτικο

Πρώτον Τσίπουρα φέρνω όσα θέλεις. Όρισε τόπο και χρόνο. Άσε που μπορείς να έρθεις όποτε θες να τα πιούμε και δίπλα στη θάλασσα. Επί των φορολογικών τώρα, γνωρίζω για το βιβλίο πόρτας. Έχω ενοικιαζόμενα και το κάνω για μένα. Και για πελάτες μου άλλους. Κάνω και τουριστικές κατατάξεις για σήματα ΕΟΤ, οπότε το ξέρω κι από κεί. Αλλά ξαφνιάστηκα από την υπερβολική σιγουριά της κυρίας σχετικά με το κάτω των 7 διαμερισμάτων και λέω, ώπα! την έχω κάνει και το έχω χάσει κάπου. Και είδα το (άσχετο) post και έγραψα κατευθείαν. Ευχαριστώ πολύ. Τα τσίπουρα ισχύουν. Και σόρυ που πετάχτηκα σε άσχετο Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα.. ίσως λίγο άσχετο με το θέμα. Μου ζήτησαν πρόσληψη για τις καθαρίστριες όπου θα δουλεύουν κάθε 10 μέρες. Είναι σωστό να το κάνω; Κάποιες εβδομάδες μένουν κενές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...