Jump to content
  • 0

ΜΗΚΟΣ ΠΡΟΣΟΨΗΣ - ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΦΙΑ?


mantalena123
 Share

Question

Καλημέρα σε όλους,

 

Εκτός από τον αριθμό των προσόψεων, το οποίο είναι και σχετικά εύκολο να το βρει κανείς, είναι απαραίτητο να αναγράφουμε και το ΜΗΚΟΣ πρόσοψης στο Ε9 και του κτιριου και του οικοπεδου??

 

Έχω περιπτώσεις όπου υπάρχουν πολλά ακίνητα και δεν προκύπτει από κανένα διαθέσιμο στοιχείο το μήκος της πρόσοψης.. πχ. έχουν χωρίσει τον όροφο σε ξεχωριστά διαμερίσματα και άντε βρες άκρη τι πρόσοψη έχει το κάθε διαμέρισμα... ή δεν υπάρχουν καν κατόψεις γιατί είναι πάρα πολύ παλιά η ιδιοκτησία πχ, του 1930!

 

Τι θα κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις ; Πώς θα βρούμε τα μήκη των προσόψεων?? Τι επίπτωση μπορεί να έχει αν δεν τα αναγράψουμε στο Ε9;

 

Επίσης τώρα μπορούμε να κάνουμε Ε9 1/1/14 για να τα δηλώσουμε????????

 

Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

από την στιγμή που το σύστημα δέχεται το ε9 χωρις την σχετική καταγραφή... δεν είναι υποχρεωτικό (όπως πχ ΤΚ, ΚΑΕΚ κλπ).

Αν είναι καλό;;; Εξαρτάτε από την περίπτωση (υπάρχει σχετικό άρθρο).

Που θα βρείς τα στοιχεία ; Από τον ιδιοκτήτη (μέσω συμβολαίων ή καλύτερα μέσω του μηχανικού) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν είναι υποχρεωτικό. Το πεδίο είχε φτιαχτεί επειδή αρχικά ο σχεδιασμός ήταν να υπολογίζεται το Κριτήριο Βάθους στα οικόπεδα και στις επαγγελματικές στέγες ισογείου. Εν τέλει, αν διαβαστεί το κείμενο του ΕΝΦΙΑ, δεν προβλέπει πουθενά τέτοιο κριτήριο υπολογισμού. Το μοναδικό σχετικό κριτήριο αφορά το πλήθος προσόψεων, που όπως λένε και οι οδηγίες αν υπάρχουν οι οδοί δεν είναι υποχρεωτικό εφόσον έχει τσεκαριστεί η σχετική ένδειξη. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ είναι όπου ΔΕΝ υπάρχουν οδοί, αλλά υπάρχει πρόσοψη (π.χ. χωριά), ώστε να πραγματοποιηθεί ορθά ο υπολογισμός του ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ερώτηση....σχετικά με τισ προσόψεις γενικώς...μέχρι τώρα γνωρίζαμε ότι αν ένα ακίνητο στην Αθήνα πχ εντος ΑΠΑΑ δηλ. είχε πρόσοψη μόνο σε ακάλυπτο βάζαμε πρόσοψη στο πεδίο "πλήθος προσόψεων". Έρχεται τώρα η ΠΟΛ 1052/17.2.2014 και μας λέει στο άρθρο 2 παράγραφος 7 ότι όταν το κτίσμα έχει πρόσοψη αποκλειστικά σε αίθριο,ακάλυπτο ή σε στοά θεωρείται "τυφλό". Αυτό συνεπάγεται με υποχρεωτική αναγραφή των στοιχείων οικοπέδου , ενώ πιό πάνω στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου αναγράφεται ότι δεν συμπληρώνονται στοιχεία οικοπέδου σε οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται σε πολυκατοικίες των αστικών κέντρων  από τη στιγμή που η αξία του οικοππέδου υπολογίζεται με το σύστημα αντικειμενικών αξιών και υπάρχει συμβολαιογραφικό έγγραφο απόκτησης του ακινήτου. Τελικά θεωρείται τυφλό το διαμέρισμα που βλέπει μόνο σε ακάλυπτο?  τότε γιατί θεωρείται πρόσοψη ο ακάλυπτος ή ο αίθριος χώρος ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν είναι υποχρεωτικό. Το πεδίο είχε φτιαχτεί επειδή αρχικά ο σχεδιασμός ήταν να υπολογίζεται το Κριτήριο Βάθους στα οικόπεδα και στις επαγγελματικές στέγες ισογείου. Εν τέλει, αν διαβαστεί το κείμενο του ΕΝΦΙΑ, δεν προβλέπει πουθενά τέτοιο κριτήριο υπολογισμού. Το μοναδικό σχετικό κριτήριο αφορά το πλήθος προσόψεων, που όπως λένε και οι οδηγίες αν υπάρχουν οι οδοί δεν είναι υποχρεωτικό εφόσον έχει τσεκαριστεί η σχετική ένδειξη. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ είναι όπου ΔΕΝ υπάρχουν οδοί, αλλά υπάρχει πρόσοψη (π.χ. χωριά), ώστε να πραγματοποιηθεί ορθά ο υπολογισμός του ΕΝΦΙΑ.

ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΣΤΟΥ ΧΟΥΡΙΟ " ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡ ΤΗ ΜΕΖΟΥΡ ΚΑΙ ΜΕΤΡ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝ Η ΠΡΟΣΟΨ?" ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΤΥΠΟΙ????ΘΕΟΧΑΡΗ-ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΥΣΑ!!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙΙ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...