Προς το περιεχόμενο

Καλορίζικο το σχέδιο της πιστοποίησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εσύ έχεις μιά χώρα που τα ΕΛΠΕ θεωρούνται μικρομεσαία επιχείρηση για τα δεδομένα τα δικά τους και υιοθετείς άκριτα δικά τους πρότυπα.

 

και το κάνεις γιατί? (όχι εσύ) γιατί σε βάλανε αυτοί που θα μείνουν χωρίς αντικείμενο.

 

Φυσικά νεοεισερχόμενοι -αλλαγή τάξεων κλπ. εξυπακούεται ότι πρέπει  ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ να  δίνουν εξετάσεις.

 

αλλά όσοι έχουν προυπηρεσία  άνω των 10 ετών και είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ ,είναι προσβλητικό να ζητάς εξετάσεις.

 

Αλλα είναι τα προβλήματα της χώρας και δεν λύνονται με τις γραφειοκρατικές μαλακίες των κοπριτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστοποιήσεις όπως από το ICAEW και το ACCA έχουν βλάψει το επάγγελμα σε χώρες όπως η Μ.Βρετανία ή το έχουν βοηθήσει?

 

Δεν ξέρω.. όπως δεν ξέρω αν η μη κατοχή τίτλου ICAEW ή ACCA αποκλείει κάποιον από την άσκηση του επαγγέλματος.. όταν μάλιστα τυγχάνει πτυχιούχος πανεπιστημίου οικονομικής κατεύθυνσης.

 

Αλήθεια ένας πιστοποιημένος κατά ICAEW ή ACCA .. θα πρέπει να πιστοποιηθεί στο Οικονομικό Επιμελητήριο? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνάτε κάτι συνάδελφε, εδώ είναι Ελλάδα όχι Μ. Βρετανία.....με ότι αυτό συνεπάγεται..

 

Άρα θεωρείτε ότι - εκεί τουλάχιστον - η πιστοποίηση έχει βοηθήσει το επάγγελμα.

 

Και ως γνωστόν, εδώ που είναι Ελλάδα, δεν δεχόμαστε καμμία αλλαγή ώστε να παραμείνουμε για πάντα Ελλάδα εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ έχεις μιά χώρα που τα ΕΛΠΕ θεωρούνται μικρομεσαία επιχείρηση για τα δεδομένα τα δικά τους και υιοθετείς άκριτα δικά τους πρότυπα.

 

και το κάνεις γιατί? (όχι εσύ) γιατί σε βάλανε αυτοί που θα μείνουν χωρίς αντικείμενο.

 

Φυσικά νεοεισερχόμενοι -αλλαγή τάξεων κλπ. εξυπακούεται ότι πρέπει  ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ να  δίνουν εξετάσεις.

 

αλλά όσοι έχουν προυπηρεσία  άνω των 10 ετών και είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ ,είναι προσβλητικό να ζητάς εξετάσεις.

 

Αλλα είναι τα προβλήματα της χώρας και δεν λύνονται με τις γραφειοκρατικές μαλακίες των κοπριτών.

 

Συμφωνούμε, γι'αυτό αν πρόσεξες είπα ότι πρέπει να δοθεί προσοχή στην ομαλή μετάβαση στο νέο καθεστώς.

 

Γιατί, ακόμα και όταν συμφωνούμε, πρέπει να κάνουμε φασαρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστοποιήσεις όπως από το ICAEW και το ACCA έχουν βλάψει το επάγγελμα σε χώρες όπως η Μ.Βρετανία ή το έχουν βοηθήσει?

Δεν νομίζω ότι μπορείς να βάζεις στην ζυγαριά χώρες όπως η Μ.Βρετανία , ακόμα και τις Σκανδιναβικές, να μην αναφέρω και την Κύπρο, με την Ελλάδα, που τώρα μαθαίνει τι σημαίνει χρήση του διαδικτύου και ηλεκτρονική υποβολή όλων των δηλώσεων και καταστάσεων. Ας μιλήσουμε πρώτα για την κρατική υποδομή, για τα συστήματα υποδοχής των παραπάνω δηλώσεων, για την πληρότητα των μηχανημάτων και του προσωπικού του κρατικού μηχανισμού και μετά μιλάμε για πιστοποίηση καταξιωμένων συναδέλφων με πολυετή πείρα και αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώση του αντικειμένου.

Και μια ερώτηση-απορία : Είσαι συνάδελφος φοροτεχνικός ή ορκωτός ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι όταν για ένα τόσο σοβαρό θέμα το οποίο είναι ενήμεροι κάτι χιλιάδες συνάδελφοι μέσω διαδικτύου και κανείς δεν ενδιαφέρεται έστω να ενημερωθεί  το τι είναι αυτό, πρέπει να μας προβληματίσει για το ποιόν του κλάδου μας. 

Το να ασχολούμαστε με το αν θέλουμε πιστοποίηση ή όχι και ποια θα είναι αυτή και ποιους θα αφορά 10 νοματαίοι είναι ανούσιο γιατί ότι και να ειπωθεί θα μείνει μόνο στη θεωρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορείς να βάζεις στην ζυγαριά χώρες όπως η Μ.Βρετανία , ακόμα και τις Σκανδιναβικές, να μην αναφέρω και την Κύπρο, με την Ελλάδα, που τώρα μαθαίνει τι σημαίνει χρήση του διαδικτύου και ηλεκτρονική υποβολή όλων των δηλώσεων και καταστάσεων. Ας μιλήσουμε πρώτα για την κρατική υποδομή, για τα συστήματα υποδοχής των παραπάνω δηλώσεων, για την πληρότητα των μηχανημάτων και του προσωπικού του κρατικού μηχανισμού και μετά μιλάμε για πιστοποίηση καταξιωμένων συναδέλφων με πολυετή πείρα και αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώση του αντικειμένου.

Και μια ερώτηση-απορία : Είσαι συνάδελφος φοροτεχνικός ή ορκωτός ; 

 

Δεν βλέπω πώς σχετίζεται το επίπεδο της τεχνικής υποδομής του κρατικού μηχανισμού (που δεν έχει αντικειμενικά καμία σχέση σε σύγκριση έστω και με μία 3ετία πίσω) με το καθεστώς πιστοποίησης κάποιων εξειδικευμένων επαγγελματιών, οι υπηρεσίες των οποίων θα απευθύνονται σε επιχειρήσεις.

 

Ξαναλέω - για μία ακόμα φορά - ότι χρειάζεται μεταβατικό καθεστώς.

 

Από θέση αρχής, όταν ζητάω αξιολόγηση για όλους (καθηγητές, ιατρούς, τεχνικούς, δημ.υπαλλήλους, κλπ.) δεν μπορώ να την αρνούμαι για τον εαυτό μου. Και όταν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό δεν μπορεί να φοβάμαι να αποδείξω την ικανότητά μου.

 

Υ.Γ. Επειδή μου έχει ξανασυμβεί σε κάποιες συζητήσεις να ερωτηθώ, για μένα δεν έχει απολύτως καμία σημασία ποιός είναι αυτός που εκφράζει μία άποψη, αλλά η άποψη η ίδια. Ακόμα και αν αυτός που την εκφράζει έχει συμφέρον, είναι εγκάθετος, είναι βαλτός ή ότι άλλο θέλει. Άλλωστε τα επιχειρήματα του καθενός αξιολογούνται αυτοτελώς και όχι ανάλογα με το ποιός τα εκφράζει. Για όποιον ενδιαφέρεται, είμαι απλός λογιστής-φοροτεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια ερωτήματα :

 

1.Είναι υποχρεωτικό?

πως θα μας μπλοκάρουν από το Taxis?

τοτε θα μεινουν μονοι τους

 

2.Τι θα μου προσφέρει?

παραπανω λεφτα?

ετσι οπως αλλαζουν ολα καθε δευτερολεπτο 

που να ξερω ολες τις εγκυκλιους 

εδω πολλες φορες τα βασικα δεν ξερω

 

3.Από 1/1/15 δεν θα καταργηθούν όλα τα επιμελητήρια?

απο ποτε ισχυει? 

απο 1/1/15 οπως και τα ΔΛΠ στα κομμωτήρια?

 

μηπως αφορα αυτο που ειχε ακουστει οτι πανε να αντικαταστησουν

τους ελεγκτες των εφοριων με πιστοποιημενους λογιστες

 

Αρα μιλαμε για αλλο αντικειμενο ..? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θεωρείτε ότι - εκεί τουλάχιστον - η πιστοποίηση έχει βοηθήσει το επάγγελμα.

Και ως γνωστόν, εδώ που είναι Ελλάδα, δεν δεχόμαστε καμμία αλλαγή ώστε να παραμείνουμε για πάντα Ελλάδα εδώ...

Εκεί είναι εκεί συνάδελφε.. Εδώ ο πιστοποιημένος το πολύ πολύ να καταλήξει σε καμια πολυεθνική για 300 ψωροευρώπουλα.. η έχετε την εντύπωση ότι με την πιστοποίηση όλοι θα γινουμε διευθυντές? Αν και δεν με πείρανε τα χρόνια, αρνούμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Και ούτε με παίρνει να την κάνω για τη Μ.Βρετανία... Προτιμώ να κλείσω και να κάτσω στο σπιτάκι μου να μεγαλώσω τα παιδάκια μου που τα στερούμαι..Η Ελλαδιτσα μας δεν θα πάει μπροστά ούτε με την πιστοποίηση ούτε με αλλα τέτοια.. Και η ανάπτυξη δεν θα έρθει και εμείς θα μείνουμε πιστοποιημένοι πειναλέοι...

Ξαφνικά κάποιοι ενδιαφέρθηκαν για το συμφέρον μας και για την καλυτέρευση της ζωής μας νομίζετε? Ας μην επαναλαμβάνομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μέσα στον απόλυτο χαμό προβλημάτων που αντιμετωπίζει η χώρα, η προτεραιότητα του ΥΟ είναι η πιστοποίηση των λογιστών  Α Τάξης. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ποια συμφέροντα προωθούν αυτή την ιστορία. Το σίγουρο είναι ότι αποτελεί πολιτική αυτοχειρία για τα κυβερνητικά κόμματα, που έχουν μόλις 2 ημέρες να το αποσύρουν, πριν μαυριστούν από το  95%  των Λογιστών – Φοροτεχνών, των οικογενειών τους και των υπαλλήλων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω εάν είναι ιδέα μου, αλλά υπάρχει φόβος ακόμη και να μπείτε να γράψετε στο θέμα.. τι φοβάστε μωρέ??

 

μη μας πουν ότι σηκώσαμε κεφάλι? αν είναι δυνατόν να μην αντιδρούμε σε ένα θέμα σαν και αυτό..

 

ντροπή, ντροπή μεγάλη για τον κλάδο.. κατάντια.. ειλικρινά λυπάμαι

 

ντρέπομαι μα τη Παναγία...

 

Ντρέπομαι και εγώ που δεν μπόρεσα να πάω εχθές. Ίσως να ντρέπονται και άλλοι συνάδελφοι που δεν τα κατάφεραν. Ντρέπομαι επίσης που πρέπει - τόσο νωρίς - να παραδεχτώ την ήττα μου. Δεν προλαβαίνω.

Κάποτε, όλα τα προλάβαινα. Σερί 18 και 20 ώρες άμα λάχαινε. Είχα μπει σε γραφείο Παρασκευή και είχα βγει Δευτέρα. Τώρα δεν έχω τις ίδιες αντοχές. Το πολύ 15-16 ώρες. Και λήγουν τόσα πράγματα μεθαύριο. Τι ΕΦΑ, τι Ε9, τι κλεισίματα, τι εκκαθαριστικές? Τις συγκεντρωτικές πού τις πας? Δεν προλαβαίνω, θα φάω πρόστιμα. Και πώς θα τα πληρώσω. Δεν βγαίνω. 

Σου περιγράφω μια κατάσταση γνωστή και σε εσένα αλλά και στο σύνολο σχεδόν των συναδέλφων. Ξέρω, θα μου πεις πως εάν θέλει κάποιος, όλα τα προλαβαίνει. Και πως αυτά δεν είναι δικαιολογία. Δεν δικαιολογούμαι. Απλώς ομολογώ την ήττα μου.

Όσο για το σχέδιο πιστοποίησης, δεν το διάβασα. Δεν πρόλαβα. Ούτε έχω διάθεση. Άλλωστε το παιχνίδι το χάνω μάλλον. Όχι από την πιστοποίηση. Είναι που δεν προλαβαίνω.

 

Δηλαδή μέσα στον απόλυτο χαμό προβλημάτων που αντιμετωπίζει η χώρα, η προτεραιότητα του ΥΟ είναι η πιστοποίηση των λογιστών  Α Τάξης. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ποια συμφέροντα προωθούν αυτή την ιστορία. Το σίγουρο είναι ότι αποτελεί πολιτική αυτοχειρία για τα κυβερνητικά κόμματα, που έχουν μόλις 2 ημέρες να το αποσύρουν, πριν μαυριστούν από το  95%  των Λογιστών – Φοροτεχνών, των οικογενειών τους και των υπαλλήλων τους.

 

Συνάδελφε, με όλο το θάρρος, σχετικά με το αν θα μαυριστούν "μη φας, έχουμε γλαρόσουπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι και εγώ που δεν μπόρεσα να πάω εχθές. Ίσως να ντρέπονται και άλλοι συνάδελφοι που δεν τα κατάφεραν. Ντρέπομαι επίσης που πρέπει - τόσο νωρίς - να παραδεχτώ την ήττα μου. Δεν προλαβαίνω.

Κάποτε, όλα τα προλάβαινα. Σερί 18 και 20 ώρες άμα λάχαινε. Είχα μπει σε γραφείο Παρασκευή και είχα βγει Δευτέρα. Τώρα δεν έχω τις ίδιες αντοχές. Το πολύ 15-16 ώρες. Και λήγουν τόσα πράγματα μεθαύριο. Τι ΕΦΑ, τι Ε9, τι κλεισίματα, τι εκκαθαριστικές? Τις συγκεντρωτικές πού τις πας? Δεν προλαβαίνω, θα φάω πρόστιμα. Και πώς θα τα πληρώσω. Δεν βγαίνω. 

Σου περιγράφω μια κατάσταση γνωστή και σε εσένα αλλά και στο σύνολο σχεδόν των συναδέλφων. Ξέρω, θα μου πεις πως εάν θέλει κάποιος, όλα τα προλαβαίνει. Και πως αυτά δεν είναι δικαιολογία. Δεν δικαιολογούμαι. Απλώς ομολογώ την ήττα μου.

Όσο για το σχέδιο πιστοποίησης, δεν το διάβασα. Δεν πρόλαβα. Ούτε έχω διάθεση. Άλλωστε το παιχνίδι το χάνω μάλλον. Όχι από την πιστοποίηση. Είναι που δεν προλαβαίνω.

 

 

Συνάδελφε, με όλο το θάρρος, σχετικά με το αν θα μαυριστούν "μη φας, έχουμε γλαρόσουπα".

γιατι ζουμε ετσι ?γιατι περναμε μια καθημερινοτητα τετοια ?γιατι ολοι οι αλλοι επαγγελματιες ειναι καλα και εμεις οδηγουμαστε στην παρανοια,  Γ Ι Α Τ Ι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι και εγώ που δεν μπόρεσα να πάω εχθές. Ίσως να ντρέπονται και άλλοι συνάδελφοι που δεν τα κατάφεραν. Ντρέπομαι επίσης που πρέπει - τόσο νωρίς - να παραδεχτώ την ήττα μου. Δεν προλαβαίνω.

Κάποτε, όλα τα προλάβαινα. Σερί 18 και 20 ώρες άμα λάχαινε. Είχα μπει σε γραφείο Παρασκευή και είχα βγει Δευτέρα. Τώρα δεν έχω τις ίδιες αντοχές. Το πολύ 15-16 ώρες. Και λήγουν τόσα πράγματα μεθαύριο. Τι ΕΦΑ, τι Ε9, τι κλεισίματα, τι εκκαθαριστικές? Τις συγκεντρωτικές πού τις πας? Δεν προλαβαίνω, θα φάω πρόστιμα. Και πώς θα τα πληρώσω. Δεν βγαίνω. 

Σου περιγράφω μια κατάσταση γνωστή και σε εσένα αλλά και στο σύνολο σχεδόν των συναδέλφων. Ξέρω, θα μου πεις πως εάν θέλει κάποιος, όλα τα προλαβαίνει. Και πως αυτά δεν είναι δικαιολογία. Δεν δικαιολογούμαι. Απλώς ομολογώ την ήττα μου.

Όσο για το σχέδιο πιστοποίησης, δεν το διάβασα. Δεν πρόλαβα. Ούτε έχω διάθεση. Άλλωστε το παιχνίδι το χάνω μάλλον. Όχι από την πιστοποίηση. Είναι που δεν προλαβαίνω.

 

 

Συνάδελφε, με όλο το θάρρος, σχετικά με το αν θα μαυριστούν "μη φας, έχουμε γλαρόσουπα".

Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό το δεν προλαβαίνω συνάδελφε, εδώ και πολύ καιρό δεν προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω τις προθεσμίες, δεν προλαβαίνω να διαβάσω ότι πρέπει,  αλλά το χειρότερο από όλα είναι που δεν προλαβαίνω να δω την οικογένειά μου, δεν προλαβαίνω να χαρώ το σπίτι μου, δεν προλαβαίνω να βγω με τους φίλους μου, γενικά δεν προλαβαίνω να νιώσω, γιατί κάποιοι έτσι αποφάσισαν..

 

Ας σκύψουμε λοιπόν το κεφάλι για ακόμη μια φορά, αφού δεν προλαβαίνουμε και ας περιμένουμε αργά αργά τον θάνατο όλων μας....(?) αφού έτσι κάποιους συμφέρει!

 

έχω ευθύνη για το δικό μου δεν προλαβαίνω, και ντρέπομαι γι΄αυτό.. ας αναλογιστεί ο καθένας από μας για την ευθύνη του λοιπόν και ας πράξει αναλόγως..

 

τουλάχιστον θα μπορώ να πω στα παιδιά μου ότι το προσπάθησα αλλά με φάγαν τα μεγάλα συμφέροντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πώς σχετίζεται το επίπεδο της τεχνικής υποδομής του κρατικού μηχανισμού (που δεν έχει αντικειμενικά καμία σχέση σε σύγκριση έστω και με μία 3ετία πίσω) με το καθεστώς πιστοποίησης κάποιων εξειδικευμένων επαγγελματιών, οι υπηρεσίες των οποίων θα απευθύνονται σε επιχειρήσεις.

 

Ξαναλέω - για μία ακόμα φορά - ότι χρειάζεται μεταβατικό καθεστώς.

 

Από θέση αρχής, όταν ζητάω αξιολόγηση για όλους (καθηγητές, ιατρούς, τεχνικούς, δημ.υπαλλήλους, κλπ.) δεν μπορώ να την αρνούμαι για τον εαυτό μου. Και όταν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό δεν μπορεί να φοβάμαι να αποδείξω την ικανότητά μου.

 

Υ.Γ. Επειδή μου έχει ξανασυμβεί σε κάποιες συζητήσεις να ερωτηθώ, για μένα δεν έχει απολύτως καμία σημασία ποιός είναι αυτός που εκφράζει μία άποψη, αλλά η άποψη η ίδια. Ακόμα και αν αυτός που την εκφράζει έχει συμφέρον, είναι εγκάθετος, είναι βαλτός ή ότι άλλο θέλει. Άλλωστε τα επιχειρήματα του καθενός αξιολογούνται αυτοτελώς και όχι ανάλογα με το ποιός τα εκφράζει. Για όποιον ενδιαφέρεται, είμαι απλός λογιστής-φοροτεχνικός.

Λίγα λόγια, συνάδελφε, κατ΄αρχήν για τον κρατικό μηχανισμό : Αν διαθέτεις , σύμφωνα με το πιστοποιητικό που θα σου δοθεί όλα τα προσόντα και προϋποθέσεις, πως θα τα αξιοποιήσεις, όταν κάθεσαι ώρες για να στείλεις μια απλή δήλωση, λόγω "δυσλειτουργίας" του συστήματος; Ασφαλώς έχει άμεση σχέση η κρατική "μηχανή" με τις υπηρεσίες που προσφέρεις σε μια επιχείρηση.

Ζητάς , και σωστά, αξιολόγηση σε όλους, αλλά δεν αναρωτιέσαι γιατί γίνεται μόνο σε μας και γιατί τώρα; Βλέπουμε το τυρί και δεν βλέπουμε την φάκα;

Γράφεις στο Υ.Γ., προφανώς αναφερόμενος σε σένα, ότι γίνεται αυτοτελής αξιολόγηση μιας έκφρασης και όχι ανάλογα με το ποιόν αυτού που την εκφράζει. Δηλαδή βάζουμε στο ίδιο καλάθι, γενικεύοντας την φράση σου, έναν που προσπαθεί με επιχειρήματα να τεκμηριώσει την άποψή του, με εκείνον που με άναρθρες και ακατάληπτες φράσεις , τον αντικρούει, όπως πολλές φορές φορές βλέπουμε σε τηλεοπτικές και όχι μόνο, συζητήσεις; 

Και τελικά, πόσο θα διαρκέσει, κατά την άποψή σου, το μεταβατικό καθεστώς; Και τι θα ακολουθήσει , πάλι κατά την γνώμη σου, μετά;

Ερωτήματα, πολλά , που γυρεύουν απαντήσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι και εγώ που δεν μπόρεσα να πάω εχθές. Ίσως να ντρέπονται και άλλοι συνάδελφοι που δεν τα κατάφεραν. Ντρέπομαι επίσης που πρέπει - τόσο νωρίς - να παραδεχτώ την ήττα μου. Δεν προλαβαίνω.

Κάποτε, όλα τα προλάβαινα. Σερί 18 και 20 ώρες άμα λάχαινε. Είχα μπει σε γραφείο Παρασκευή και είχα βγει Δευτέρα. Τώρα δεν έχω τις ίδιες αντοχές. Το πολύ 15-16 ώρες. Και λήγουν τόσα πράγματα μεθαύριο. Τι ΕΦΑ, τι Ε9, τι κλεισίματα, τι εκκαθαριστικές? Τις συγκεντρωτικές πού τις πας? Δεν προλαβαίνω, θα φάω πρόστιμα. Και πώς θα τα πληρώσω. Δεν βγαίνω. 

Σου περιγράφω μια κατάσταση γνωστή και σε εσένα αλλά και στο σύνολο σχεδόν των συναδέλφων. Ξέρω, θα μου πεις πως εάν θέλει κάποιος, όλα τα προλαβαίνει. Και πως αυτά δεν είναι δικαιολογία. Δεν δικαιολογούμαι. Απλώς ομολογώ την ήττα μου.

Όσο για το σχέδιο πιστοποίησης, δεν το διάβασα. Δεν πρόλαβα. Ούτε έχω διάθεση. Άλλωστε το παιχνίδι το χάνω μάλλον. Όχι από την πιστοποίηση. Είναι που δεν προλαβαίνω.

 

 

Συνάδελφε, με όλο το θάρρος, σχετικά με το αν θα μαυριστούν "μη φας, έχουμε γλαρόσουπα".

Ούτε εγώ μπόρεσα να πάω.  Μην ντρέπεσαι λοιπόν διότι ο καθένας από εμάς μπορεί να είχε πραγματικούς και σοβαρούς λόγους που τελικά δεν μπόρεσε να παρευρεθεί. Σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες συναντήσεις. Θα μου επιτρέψεις μόνο να σου πω κάτι χωρίς να το παρεξηγήσεις. Στο σημείο που μας έχουν φτάσει προέχει πρώτα από όλα η υγεία μας και η υγεία των δικών μας ανθρώπων. Και επειδή από πέρυσι πήρα ένα τεράστιο μάθημα πάνω σε αυτό το θέμα, τώρα πια έστω και να γνωρίζω ότι θα φάω τα πρόστιμα βροχή, προτιμώ να είμαι ζωντανή παρά να με σηκώσουν τέσσερις. Ουδείς δεν πρόκειται να πει ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πώς σχετίζεται το επίπεδο της τεχνικής υποδομής του κρατικού μηχανισμού (που δεν έχει αντικειμενικά καμία σχέση σε σύγκριση έστω και με μία 3ετία πίσω) με το καθεστώς πιστοποίησης κάποιων εξειδικευμένων επαγγελματιών, οι υπηρεσίες των οποίων θα απευθύνονται σε επιχειρήσεις.

 

Ξαναλέω - για μία ακόμα φορά - ότι χρειάζεται μεταβατικό καθεστώς.

 

Από θέση αρχής, όταν ζητάω αξιολόγηση για όλους (καθηγητές, ιατρούς, τεχνικούς, δημ.υπαλλήλους, κλπ.) δεν μπορώ να την αρνούμαι για τον εαυτό μου. Και όταν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό δεν μπορεί να φοβάμαι να αποδείξω την ικανότητά μου.

 

Υ.Γ. Επειδή μου έχει ξανασυμβεί σε κάποιες συζητήσεις να ερωτηθώ, για μένα δεν έχει απολύτως καμία σημασία ποιός είναι αυτός που εκφράζει μία άποψη, αλλά η άποψη η ίδια. Ακόμα και αν αυτός που την εκφράζει έχει συμφέρον, είναι εγκάθετος, είναι βαλτός ή ότι άλλο θέλει. Άλλωστε τα επιχειρήματα του καθενός αξιολογούνται αυτοτελώς και όχι ανάλογα με το ποιός τα εκφράζει. Για όποιον ενδιαφέρεται, είμαι απλός λογιστής-φοροτεχνικός.

Μεταβατικό καθεστώς σε τι ακριβώς; Mήπως το καλύτερο που θα χρειαζότανε είναι επανασχεδιασμός; Για πια αξιοκρατία μιλάμε στην χώρα της καθαυτού αναξιοκρατίας; Και ποιοί είναι αυτοί που θα δώσουν την πιστοποίηση σε επαγγελματίες που έχουν φάει κυριολεκτικά τα χρόνια τους μέσα σε ασαφείς νόμους και εγκύκλιους. Σοβαρά μιλάμε τώρα;  Mήπως οι καθηγητές των Πανεπιστημίων που αντί να εξειδικεύουν τα παιδιά κοιτάνε ακόμα και σήμερα τα μικροσυμφέροντα τους; Ή μήπως εθελοτυφλούμε και περιμένουμε ξαφνικά να γυρίσουμε σε αξιοκρατικά συστήματα. Και πως; Στέλνοντας την πλειοψηφία στην ανεργία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω εάν είναι ιδέα μου, αλλά υπάρχει φόβος ακόμη και να μπείτε να γράψετε στο θέμα.. τι φοβάστε μωρέ??

 

μη μας πουν ότι σηκώσαμε κεφάλι? αν είναι δυνατόν να μην αντιδρούμε σε ένα θέμα σαν και αυτό..

 

ντροπή, ντροπή μεγάλη για τον κλάδο.. κατάντια.. ειλικρινά λυπάμαι

 

ντρέπομαι μα τη Παναγία...

:o :o :o :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσους μιλάμε τελικά ;
 
Η ιστορία, ξεκινά από παλιότερα.
Αλλά ας περιοριστούμε για λόγους οικονομίας στα νεότερα...
 
Μερικοί 10,20,30,100,500 γραφικοί κάνουν αποχή.
Κάνουν αποχή για να μπορούν να στέλνουν οι υπόλοιποι δηλώσεις, σπάζοντας το ένα μετά το άλλο τα ρεκόρ υποβολής, αφήνοντας του υπευθύνους, δικαίως, να γελούν και να μας εμπαίζουν...

 

"ΑΠΟΧΗ στην ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΠΟ 28/6 - 2/7/13 (συνέχεια στην προσπάθεια)"
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91933&page=4

 

Για πόσους μιλάμε ;

 
και συνεχίζει...
 
 
27/01/2014
"ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ 27/1/2014 ωρα 14:00 ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΑΘΗΝΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94450
 
Για πόσους μιλάμε ;
 
04/02/2014
"Διαμαρτυρία 4/2/2014 στο Υπουργείο Οικονομικών "

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94466
 

Για πόσους μιλάμε ;

 

10/02/2014
"ΔΕΥΤΕΡΑ 10/2/2014 11:00 πμ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94582
 
Για πόσους μιλάμε ;
 
26/02/2014
"1Η ΣΥΝΔΙΑΣΚΕΨΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014 (Εξάρχεια)"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94793
 
Για πόσους μιλάμε ;

14/03/2014

"Συμμετοχή στην Κινητοποίηση στις 14/3/2014 στην Αθήνα"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95109
 
Για πόσους μιλάμε ;
 
21/03/2014
"Καλούμε όλους τους συναδέλφους της Αττικής την Παρασκευή 21/03/2014 (ξενοδοχείο Στάνλεϊ)"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95139
 
Για πόσους μιλάμε ;
 
31/03/2014
"Συμμετέχουμε στην συγκέντρωση της ΠΟΦΕΕ στις 31/3/2014"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95247
 
Για πόσους μιλάμε ;
 
20/05/2014

"Συναντηση διαδικτυακής ομάδας στις 20 Μαιου (ξενοδοχείο Ηνίοχος)"
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95959
 
Τελικά για πόσους μιλάμε ;

Κάποιοι 10,20,30,50 σχεδόν ίδιοι πάντα, εκεί!
 
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν είχαν υποχρεώσεις!
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν είχαν εκκρεμότητες!
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν είχαν δουλειά για 14,16,20 ώρες!
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν κινδύνευαν να εκτεθούν!
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν κινδύνευαν να πληρώσουν πρόστιμα!
Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν είχαν άλλη ασχολία εκείνες τις ώρες!

Αυτοί οι 10,20,30,50, δεν ήταν ηττημένοι!...

 

Όλοι οι υπόλοιποι, δεν είχαν μόνο,

τα παραπάνω "δεν"!
 
Όμως και αυτοί οι 10,20,30,50 ίδιοι, θα είναι εκεί και αύριο και στις 31/5 και στις 30/6 και όποτε άλλοτε χρειαστεί!
 
Γιατί ποτέ δεν θα έχουν υποχρεώσεις που να τους πνίγουν!
Γιατί ποτέ δεν θα κινδυνεύουν να χάσουν τη δουλειά τους!

Γιατί ποτέ δεν, δεν, δεν, δεν...

 

Θα πρέπει να δικαιολογήσουμε πολλούς.

Ναι. Πάρα πολλούς. Και εγώ θα ήθελα να είμαι μέσα σ' αυτούς για εσάς.

Υπάρχουν και άλλου είδους προβλήματα, εκτός από τα, της δουλειάς μας.

Το 40%, το 50%, το 60%, το 80% θέλετε ; Εγώ θέλω.

 

100 - 80 = 20%...

 

Τελικά για πόσους μιλάμε, μπορεί κάποιος να μου πει ;
 
Εξαίρεση μόνη.

Και όχι για όλους.

Για την Αθήνα των χιλιάδων συναδέλφων μιλάμε...

Έλειπαν πολλοί...

Έλειπαν πάρα πολλοί...

Κι ας είναι καλά οι συνάδελφοι από την επαρχία που "έσωσαν την παρτίδα"...
Η μόνη "ίσως" εξαίρεση...

Ίσως...

"Μεγάλη συγκέντρωση λογιστών στο Σύνταγμα στις 7/3/14"

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17767
Και αυτοί οι ίδιοι, οι παραπάνω 10,20,30,50... εκεί, πάλι παρόντες...

 

Και κάποιοι "δικοί μας", εξακολουθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έγραψα τα παραπάνω για να σας εκνευρίσω. Ούτε για να δικαιολογηθώ. Ούτε φυσικά είπα πως έχω περισσότερη δουλειά από εσάς ή μεγαλύτερο ρίσκο.

Όπως και να έχει, ζητώ συγγνώμη. Και που δεν ήρθα, και που σας εκνέυρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμενο στις Ενωσεις και τους Συλλογους που στηριξαν το συστημα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αλήθεια σας το λέω σας βαρέθηκα
στα ζόρια τα πολλά σφυράτε κλέφτικα
και η αλητεία σας απλώς στη μπύρα σας

Στα αλήθεια σας το λέω με την δίνετε
όταν με πάθος γλείφετε εκεί που φτύνατε
και ότι αγγίζετε, το ξεφτιλίζετε

Και όλα όσα θεωρούσα δεδομένα
τα ανατρέπω για μαλάκες σαν και σένα

Κι ίσως πάλι, στραβωμένος να κοιτώ
Να λέω φτάνει, δεν μπορεί για όλα να φταίω εγώ
Στην ζωή το ποιος χάνει, ρώτα εμένα να σε πώ
Κράτα μου το χέρι, θα κλατάρω δεν μπορώ

Τα νεύρα μου ξανά βαράνε κόκκινα
στα χείλη μου ξανά το ίδιο ερώτημα
ως που θα φτάσατε, όσα δε χάσατε

Κρυφτείτε πάλι στα καβούκια σας,
κοιτάξτε όπως πρέπει τη δουλίτσα σας
τα κόλπα αλλάξανε, μας δε σας τα ‘πανε!

Και όλα όσα θεωρούσα δεδομένα
τα ανατρέπω για μαλάκες σαν και σένα

Κι ίσως πάλι, στραβωμένος να κοιτώ
Να λέω φτάνει, δεν μπορεί για όλα να φταίω εγώ
Στην ζωή το ποιος χάνει, ρώτα εμένα να σε πώ
Κράτα μου το χέρι, θα κλατάρω δεν μπορώ

Και όλα όσα θεωρούσα δεδομένα
τα ανατρέπουν κάτι τσογλάνια σαν και σένα

Κι ίσως πάλι, στραβωμένος να κοιτώ
Να λέω φτάνει, δεν μπορεί για όλα να φταίω εγώ
Στην ζωή το ποιος χάνει, ρώτα εμένα να στο πω
Κράτα μου το χέρι, θα κλατάρω δεν μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απογοήτευση όλων μας από τις εξελίξεις και το ρυθμό της δουλειάς, ειδικά κατά την τελευταία τριετία, είναι λογικό να μας κάνει καχύποπτους και επιφυλακτικούς ή ακόμα και αρνητικούς απέναντι σε κάθε επιχειρούμενη αλλαγή.

Άποψή μου: το να μπαίνουν ποιοτικά κριτήρια σε έναν κλάδο λειτουργεί μόνο προς το συμφέρον του ίδιου του κλάδου. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλοι υποχρεωμένοι να τα ακολουθήσουν, ούτε όμως ότι θα μείνουν και χωρίς δουλειά όσοι επιλέξουν να μην τα εφαρμόσουν.

Παράδειγμα από άλλους κλάδους: η πιστοποίηση κατά ISO. Όποια επιχείρηση θέλει και μπορεί, εφαρμόζει το πρότυπο ποιότητας και πιστοποιείται. Έτσι και οι πιθανοί πελάτες έχουν ένα επίπεδο εξασφάλισης. Δεν είναι υποχρεωτικό για όλους, ούτε όποιος δεν το έχει μένει χωρίς δουλειά. Όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την πραγματική διαφορά που υπάρχει και το πλεονέκτημα που σου δίνει η πιστοποίηση. Πού είναι το κακό δηλαδή?

Εδώ έχουμε τα γνωστά τροπάρια, π.χ. εγώ έχω πτυχίο και είμαι χρόνια στην αγορά και διαβάζω και με κρίνουν οι πελάτες και ποιός είναι ικανός να έρθει να με πιστοποιήσει εμένα? Σιγά ρε μεγάλε... Δηλαδή υπάρχει πιστοποίηση σε τόσα αντικείμενα, ο λογιστής δεν μπορεί να πιστοποιηθεί?

Όλοι δεν έχει τύχει να αναλάβουμε πελάτες από άλλο συνάδελφο και να φρίξουμε με αυτά που έχουν γίνει σε προηγούμενες χρήσεις? Δηλαδή πώς θα προστατευθεί η επιχείρηση από τους κακούς συναδέλφους και πώς θα προστατευθεί και ο καλός στον ανταγωνισμό με τον κακό?

Τελοσπάντων, επαναλαμβάνω ότι τα παραπάνω ισχύουν επί της αρχής και όχι επί του συγκεκριμένου σχεδίου, αφού δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο λεπτομερές σχέδιο για να κρίνουμε (απορώ και πώς εμφανίστηκε ένα απομονωμένο σχέδιο απόφασης??? χωρίς τις υπόλοιπες παραμέτρους...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Δύο κόκκοροι "μαλώνανε" σε ξένο αχυρώνα" 

 

Έχουμε δώσει όλα τα όπλα στον Γενικό Γραμματέα και έχουμε κάνει τις απαραίτητες νομοθετικές ρυθμίσεις, για να αλλάξει ό,τι θέλει και να βάλει όποια πρόσωπα θέλει για να πατάξει την μεγάλη φοροδιαφυγή».

 

Και ενόσω συζητάμε για την πιστοποίηση, τα κοκκόρια μας, συνεχίζουν να μας ετοιμάζουν νέους χορούς!!! Και να ήταν λεβέντικος τσάμικος καλά θα ήταν... 

 

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2022366

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...