Jump to content
  • 0

Πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας 16-24 ΟΑΕΔ


krigas79
 Share

Question

Τρέχω το πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας 16-24 του ΟΑΕΔ. Γνωρίζει κάποιος το ύψος των αποδοχών και το πακέτο κάλυψης γιατί στις υπηρεσίες ΟΑΕΔ και ΙΚΑ δεν ξέρουν για να με εξυπηρετήσουν.


Ισχύουν τα παρακάτω;


 


Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€


Ειδική περίπτωση ασφάλισης=40


Πακέτο κάλυψης=2103


Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*8,82%=36,05€


Εισφορές εργοδότη=408,76*17,63%=72,06€


Επιδότηση=100%


Ποσό επιδότηση=108,11€


Καταβληθέν εισφορές=0€


Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

 

Τρέχω το πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας 16-24 του ΟΑΕΔ. Γνωρίζει κάποιος το ύψος των αποδοχών και το πακέτο κάλυψης γιατί στις υπηρεσίες ΟΑΕΔ και ΙΚΑ δεν ξέρουν για να με εξυπηρετήσουν.

Ισχύουν τα παρακάτω;

 

Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€

Ειδική περίπτωση ασφάλισης=40

Πακέτο κάλυψης=2103

Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*8,82%=36,05€

Εισφορές εργοδότη=408,76*17,63%=72,06€

Επιδότηση=100%

Ποσό επιδότηση=108,11€

Καταβληθέν εισφορές=0€

 

Δεν βάζεις πια ειδ.περίπτωση 40. Δες την Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. αρ. 32/25.4.2014. Υπάρχει στο site.  Τώρα αυτοί του ΙΚΑ αν δεν την γνωρίζουν τι να πω? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε παρακαλώ βεβαίωσε μου ότι οι ακαθάριστες αποδοχές είναι 510,95*80%=408,76€. Από το ΙΚΑ μου είπαν πως απαγορεύεται να βάλω κάτω από 510,95€.

 

Πες μου αν ισχύουν τα παρακάτω:

Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€

Ειδική περίπτωση ασφάλισης=

Πακέτο κάλυψης=101

Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*16,5%=67,45€

Εισφορές εργοδότη=408,76*27,46%=112,25€

Επιδότηση=100%

Ποσό επιδότηση=179,70€

Καταβληθέν εισφορές=0€

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε παρακαλώ βεβαίωσε μου ότι οι ακαθάριστες αποδοχές είναι 510,95*80%=408,76€. Από το ΙΚΑ μου είπαν πως απαγορεύεται να βάλω κάτω από 510,95€.

 

Πες μου αν ισχύουν τα παρακάτω:

Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€

Ειδική περίπτωση ασφάλισης=

Πακέτο κάλυψης=101

Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*16,5%=67,45€

Εισφορές εργοδότη=408,76*27,46%=112,25€

Επιδότηση=100%

Ποσό επιδότηση=179,70€

Καταβληθέν εισφορές=0€

Na πεις στο ΙΚΑ να διαβασουν αυτο

Σύμφωνα με τη παρ.6 του άρθρου 2 του ν. 3845/2010 (ΦΕΚ 65/Α/06.05.2010) επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα που συνάπτουν με ανέργους ηλικίας 16 έως 24 ετών συμβάσεις απόκτησης εργασιακής εμπειρίας διάρκειας έως δώδεκα (12) μήνες και βάσει των ως άνω συμβάσεων καταβάλλουν στους προσλαμβανόμενους το 80% του κατώτατου βασικού μισθού ή ημερομισθίου, όπως αυτό ορίζεται κάθε φορά από την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και τους ασφαλίζουν στους κλάδους σύνταξης, ασθένειας σε είδος και επαγγελματικού κινδύνου του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, δικαιούνται να επιχορηγηθούν για τις ασφαλιστικές εισφορές από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σου έχω στείλει και pm. Είσαι σωστός.

 

Ας το έτσι όπως το έχεις. Στην περίπτωση που είχες πωλητή, θα έβαζες 101 και ειδική περίπτωση 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε παρακαλώ βεβαίωσε μου ότι οι ακαθάριστες αποδοχές είναι 510,95*80%=408,76€. Από το ΙΚΑ μου είπαν πως απαγορεύεται να βάλω κάτω από 510,95€.

 

Πες μου αν ισχύουν τα παρακάτω:

Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€

Ειδική περίπτωση ασφάλισης=

Πακέτο κάλυψης=101

Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*16,5%=67,45€

Εισφορές εργοδότη=408,76*27,46%=112,25€

Επιδότηση=100%

Ποσό επιδότηση=179,70€

Καταβληθέν εισφορές=0€

Έτσι ακριβώς έστειλα ΑΠΔ (αν βάλεις ειδική περίπτωση δεν φεύγει η ΑΠΔ) , οπότε και εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα αν θέλετε να μάθετε (όπως μου ανέφερε προιστάμενος Ικα) γιατί πλέον δεν βάζουμε ειδική περίπτωση και πακέτο 2103, είναι γιατί τώρα με την ενοποίηση του ΕΤΕΑ και των επικουρικών συνέπιπταν οι κωδικοί κάλυψης. Μιλάμε για πολύ οργάνωση δικέ μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το πιο λογικό θα ήταν ο μισθός του εργαζομένου να ήταν 586,08*80%=468,86€ ή τουλάχιστον  510,95€. Νομίζω ότι εφαρμόζεται λάθος τεχνική δεδομένου ότι η αναφορά στο 80% του βασικού μισθού όταν γραφόταν το 2011 δεν υπήρχε αυτή η διαβάθμιση για τον ακαθάριστου μισθού για τους πάνω από 25 και τους κάτω από 25

Θυμίζω

751,39*(1-22%)=586,05€

751,39*(1-32%)=510,95€

Έχει διευκρινιστεί αυτό με κάποια εγκύκλιο για να είμαστε εξασφαλισμένοι με το 408,76;

 

Με βάση την Αρ. Πρωτ. : Β112144/9.4.2012 ως βάση από το 14.2.2012 και μετά θεωρείτε το 586,08€

 

"β) οι επιχειρήσεις που θα υποβάλλουν αίτηση για την υπαγωγή τους στα ανωτέρω προγράμματα από τις 14.2.2012 και η απόφαση υπαγωγής εκδοθεί πριν την ημερομηνία δημοσίευσης των σχετικών αποφάσεων στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ως βάση για τον ποσοστιαίο υπολογισμό των ποσών θα υπολογίζονται οι ακαθάριστες μηνιαίες αποδοχές των εργαζομένων που αντιστοιχούν μέχρι του ύψους του νέου κατώτατου βασικού μισθού δηλαδή 586,08 € ή του νέου κατώτατου βασικού ημερομισθίου δηλαδή 26,18 €."

 

Και είναι νομίζω πολύ λογικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα βοηθός κομμώτρια οι ασφαλιστικές εισφορες υπολογίζονται με βάση το 80% της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

ή με βάση τα τεκμαρτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα βοηθός κομμώτρια οι ασφαλιστικές εισφορες υπολογίζονται με βάση το 80% της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

ή με βάση τα τεκμαρτά?

το σχετικό ερώτημα το έχω θέσει και στο υποκ/μα του ικα αλλα ακόμα καμία απαντηση μήπως κάποιος έχει γνώση επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...