Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποριες συγκρεντρωτικων καταστασεων


salonikios55

Ερώτηση

Καλησπερα,

 

μαζεψα μερικες αποριες που εχω για τις μηνιαιες καταστασεις και παρολο που εστειλα απαντησα στην γενικη γραμματεια απαντηση δεν πηρα.

λοιπον

 

  1. τιμολογια προς ιδιωτες τα βαζω με ΑΦΜ κανονικα και μη-υποχρεος? ή ως λιανικες χωρις ταμειακη?
  2. εισαγωγες εμπορευματων απο τριτες χωρες εμφανιζονται στις συγκεντρωτικες? (αν ναι πως / με ποιο αφμ)
  3. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκουν στο κανονικο καθεστος τι γινεται? μπαινουν κανονικα?
  4. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκους στο ειδικο? μη υποχρεος?
  5. τιμολογια αγορα αγροτικων? τι τα κανω?

Σας ευχαριστω πολυ απλα νομιζω οτι και αλλοι συναδελφοι εχουν τις ιδιες αποριες...

 

 

 

 

υ.γ. να  πιεσουμε για αμεση καταργηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ούτε 1 δεν έχω στείλει. Ούτε που έχω μπει στην εφαρμογή. Και να ήθελα όμως (που δεν θέλω), δεν προλαβαίνω.

Ακριβώς το ίδιο όμως. Ούτε ένα δεν έχω στείλει, ούτε καν έχω μπει στην εφαρμογή να στείλω δοκιμαστικά. Οπότε τα ίδια πρόστιμα θα πληρώσουμε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς το ίδιο όμως. Ούτε ένα δεν έχω στείλει, ούτε καν έχω μπει στην εφαρμογή να στείλω δοκιμαστικά. Οπότε τα ίδια πρόστιμα θα πληρώσουμε!

εχετε να πληρωνετε προστιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτε με γειά δεν τις έχω κάνει !!!

 

Δ Ε Ν   Π Ρ Ο Λ Α Β Α Ι Ν Ω   ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!! :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εταιρείες λογισμικού (δεν θα αναφέρω ονόματα, δεν κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση) ζητάνε να κάνουμε εμείς την παραμετροποίηση για κάθε επιχείρηση, αλλάζοντας ακόμα και τις εγγραφές! Δεν νομίζω ότι θα πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνία με λογιστές επαρχίας ανακάλυψα ότι δεν έχει στείλει κανένας.

Λογιστήρια μεγάλων εταιρειών (σχεδόν μονοπώλια στο χώρο τούς) δεν έχει στείλει κανένα.

Μόνο κάποιοι πού έχουν ενα δυο πελάτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι να στείλουμε?? εδω εμένα μου την απορίπτει για δεν υπάρχει και καλά η ταμειακή , προσπαθώ τρεις ημέρες να μιλήσω με το taxis και  μιλάει συνέχεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το προγραμματάκι σε EXCEL δουλεύει σωστά;

για να μπορούμε να μεταφέρουμε τα δεδομένα στο EXCEL με αντιγραφή και επικόληση

αν το δούλεψε κάποιος συνάδελφος ας μας ενημερώσει

από ρα προγράμματα είναι αδύνατο να βγεί σωστή συγκεντρωτική για το 2014

 

βχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εταιρείες λογισμικού (δεν θα αναφέρω ονόματα, δεν κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση) ζητάνε να κάνουμε εμείς την παραμετροποίηση για κάθε επιχείρηση, αλλάζοντας ακόμα και τις εγγραφές! Δεν νομίζω ότι θα πάρω...

Καλημέρα Γιάννη. Και που λες την προηγούμενη βδομάδα σφάχτηκα κυριολεκτικά με πωλητή όχι όχι να πω τον τίτλο επακριβώς " Διευθυντή Πωλήσεων κάποιας εταιρίας λογισμικού", σε επιχείρηση που ήμουν για αυτό το θέμα. Με το που μπήκε μέσα μου έκανε επίθεση για τις απαιτήσεις που έχω ως προς την παραμετροποίηση του προγράμματος και φυσικά είπε στον επιχειρηματία ότι οι λογιστές δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ζητάνε μόνο να έχουν τα προγράμματα που τους βολεύουν. Έγινε μια σφαγή, μα μια σφαγή... λεκτική αλλά σφαγή!!! 

Στο σημείο αυτό να επισημάνω κάτι που έμαθα μόλις εχθές από την εταιρία λογισμικού που συνεργάζομαι. 

Σε περίπτωση που επιτηδευματίας κλπ έχει κάνει διακοπή εργασιών μέσα στο τρίμηνο, το σύστημα του υπουργείου θα πετάξει ως άκυρο το αφμ του. Πρέπει λοιπόν να στείλουμε την συγκεντρωτική χωρίς την συγκεκριμένη εγγραφή του προμηθευτή και μετά ως καλά παιδιά που είμαστε να ψάξουμε να βρούμε πιο μήνα έκανε την διακοπή και να στείλουμε την εγγραφή ως μηνιαία συγκεντρωτική. ΥΣΤΕΡΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μεγάλη εταιρεία λογισμικού (ας μην αναφέρω ονομα-ισως βεβαια με αυτό που θα πώ πολλοί θα καταλαβετε ποια είναι) μου είπε προχθές που τηλεφώνησα για το πότε θα κάνει αναβάθμιση στο ξενοδοχειακό πρόγραμμα για το 2014 προκειμένου να πάρω τα στοιχεία ΕΣΟΔΩΝ για την συγκεντρωτικη, οτι την αναβάθμιση του προγράμματος θα την έχουν έτοιμη 26/5/14!!!!!!!!!!!!!

Και εγώ του λέω πότε θα προλάβετε να αναβαθμίσετε όλους τους πελάτες σας και πότε θα προλάβω να δω τι φέρνει και τι παραμετροποίηση πρέπει να γίνει, ώστε να σταλούν τα στοιχεία έως 2/6/14????

Η απάντηση του " πιστεύουμε οτι θα πάρουν παράταση, τουλάχιστον έως 30/6/14".

 

ή κάτι ξέρουν οι εταιρείες λογισμικού που εμείς δεν ξέρουμε, ίσως να έχουν καλύτερη πρόσβαση στο υπουργείο απο εμάς!!! για φανταστείτε????!!!!

ή τα πρόστιμα θα πέσουν βροχή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΓΩ δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με ΜΥΦ. 

Να τις καταργήσετε κύριοι. Και αν θέλετε να πιάσετε την φοροδιαφυγή έχετε τους τρόπους!!!!! και το ξέρουμε ολοι πολλοί καλά!

Το μόνο που δεν ξέρουμε ειναι αν τελικά θέλετε να πιάσετε την φοροδιαφυγή!!!!! ΘΕΛΕΤΕ???????!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν κανω υποβολη μου βγαζει απορριφθηκε για μη εγκυρο αφμ στα εσοδα. γνωριζει καποιος

ή είναι λάθος το αφμ, ή έχει γίνει διακοπή της εταιρίας... με επιφύλαξη...

 

 

Να ρωτήσω κι γω κάτι με τη σειρά μου? έχω υποβάλλει αρχικό αρχείο και είχε εγκριθεί και στη συνέχεια επειδή προέκυψαν "ξεχασμένα" τιμολόγια υπέβαλλα καινούργιο αρχείο, όλα απ την αρχή και εγκρίθηκε και αυτό. Ελέγχω και εμφανίζονται διπλοεγγεγραμμένα (2πλάσιος αριθμός τιμολογίων και 2πλάσιες αξίες). Είχα την ενημέρωση ότι θεωρούν έγκυρη την τελευταία υποβολή. Προσπαθώ να "πιάσω" το ταχις και τιποτα...έχει τύχει σε κάποιον άλλο?? Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου εμφανίζει 12 ταμειακές το ταχις, να πάνε να τα φτιάξουν.

 

έχω τα βιβλία θεωρημένα υπογεγραμμένα, τρυπημένα . θα τα στείλω όλα χωρίς ταμειακή,

 

να πάνε να ψάξουν το αρχείο  τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ή είναι λάθος το αφμ, ή έχει γίνει διακοπή της εταιρίας... με επιφύλαξη...

 

 

Να ρωτήσω κι γω κάτι με τη σειρά μου? έχω υποβάλλει αρχικό αρχείο και είχε εγκριθεί και στη συνέχεια επειδή προέκυψαν "ξεχασμένα" τιμολόγια υπέβαλλα καινούργιο αρχείο, όλα απ την αρχή και εγκρίθηκε και αυτό. Ελέγχω και εμφανίζονται διπλοεγγεγραμμένα (2πλάσιος αριθμός τιμολογίων και 2πλάσιες αξίες). Είχα την ενημέρωση ότι θεωρούν έγκυρη την τελευταία υποβολή. Προσπαθώ να "πιάσω" το ταχις και τιποτα...έχει τύχει σε κάποιον άλλο?? Ευχαριστώ πολύ...

και μετά θα μας φωνάξουν τα τζιμάνια από την εφορία να εξηγήσουμε γιατί ενώ στο ΦΠΑ του τριμήνου έχεις δηλώσει Χ ποσό και στην ΜΥΦ - χ .

και εσεί θα πρέπει να χάσεις χρόνο , για να τους εξηγήσεις ότι αυτοί έχουν κάνει διακοπή..... και........

 

ΧΑΜΕΝΕΣ  ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛ..ΚΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν κανω υποβολη μου βγαζει απορριφθηκε για μη εγκυρο αφμ στα εσοδα. γνωριζει καποιος

 

Δες μήπως ειναι ιδιωτης και ζήτησε τιμολόγιο ( μου έτυχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα καλα ποσο μ΅@λ@κες μπορει να εισαστε που ασχολειστε μ αυτη την π@π@ρια?

 

Μάλλον αρκετα μ΅@λ@κες, ειδικά οταν μπαινουμε στο λογαριασμό του πελάτη και βλέπουμε από τις αποκλίσεις ότι το 80% των πελατών του έχουν υποβάλλει 10 ημερες πριν την καταληκτική ημερομηνία. Προφανώς τα ανέβασαν οι ίδιοι οι πελάτες, αυτοί σίγουρα είναι μ΅@λ@κες και τσιράκια του καθε γενικού γρ., όχι οι λογιστές τους ή τα γραφεία που συνεργάζονται (αυτοί κάνουν αγώνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Γιάννη. Και που λες την προηγούμενη βδομάδα σφάχτηκα κυριολεκτικά με πωλητή όχι όχι να πω τον τίτλο επακριβώς " Διευθυντή Πωλήσεων κάποιας εταιρίας λογισμικού", σε επιχείρηση που ήμουν για αυτό το θέμα. Με το που μπήκε μέσα μου έκανε επίθεση για τις απαιτήσεις που έχω ως προς την παραμετροποίηση του προγράμματος και φυσικά είπε στον επιχειρηματία ότι οι λογιστές δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ζητάνε μόνο να έχουν τα προγράμματα που τους βολεύουν. Έγινε μια σφαγή, μα μια σφαγή... λεκτική αλλά σφαγή!!! 

Στο σημείο αυτό να επισημάνω κάτι που έμαθα μόλις εχθές από την εταιρία λογισμικού που συνεργάζομαι. 

Σε περίπτωση που επιτηδευματίας κλπ έχει κάνει διακοπή εργασιών μέσα στο τρίμηνο, το σύστημα του υπουργείου θα πετάξει ως άκυρο το αφμ του. Πρέπει λοιπόν να στείλουμε την συγκεντρωτική χωρίς την συγκεκριμένη εγγραφή του προμηθευτή και μετά ως καλά παιδιά που είμαστε να ψάξουμε να βρούμε πιο μήνα έκανε την διακοπή και να στείλουμε την εγγραφή ως μηνιαία συγκεντρωτική. ΥΣΤΕΡΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ!!! 

KATAΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΙΛΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΧΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...