Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποριες συγκρεντρωτικων καταστασεων


salonikios55

Ερώτηση

Καλησπερα,

 

μαζεψα μερικες αποριες που εχω για τις μηνιαιες καταστασεις και παρολο που εστειλα απαντησα στην γενικη γραμματεια απαντηση δεν πηρα.

λοιπον

 

  1. τιμολογια προς ιδιωτες τα βαζω με ΑΦΜ κανονικα και μη-υποχρεος? ή ως λιανικες χωρις ταμειακη?
  2. εισαγωγες εμπορευματων απο τριτες χωρες εμφανιζονται στις συγκεντρωτικες? (αν ναι πως / με ποιο αφμ)
  3. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκουν στο κανονικο καθεστος τι γινεται? μπαινουν κανονικα?
  4. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκους στο ειδικο? μη υποχρεος?
  5. τιμολογια αγορα αγροτικων? τι τα κανω?

Σας ευχαριστω πολυ απλα νομιζω οτι και αλλοι συναδελφοι εχουν τις ιδιες αποριες...

 

 

 

 

υ.γ. να  πιεσουμε για αμεση καταργηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λοιπόν μπήκα δοκιμαστικά να στείλω σε μια (οπως θεωρουσα ευκολη) περίπτωση και απλά έχω να πω πως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αυτό το πράγμα. Είναι αδύνατον.

 

Οι απορίες μου είναι:

 

Εστειλα αρχειο για Ιανουάριο απο το accountant (δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα για τρίμηνο αν ναι πώς;;; ;) με λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ και μόνο με λοιπά έξοδα συγκεντωτικά.

Μετά την αποστολή μου έγραψε εγκρίθηκε και τίποτα άλλο.Ούτε μπορώ να δώ περίοδο υποβολής ούτε αναλυτικά στοιχεία ούτε να κάνω καποια εκτύπωση!

 

 

 

εκτυπωση οντως δεν βγαζει γιατι υποτιθεται οτι μπορεις να κανεις τροποποιησεις μεχρι την τελικη ημερομηνια (31/5)

βεβαια ετσι δεν εχουμε ενα αποδεικτικο στα χερια μας σε περιπτωση που κρασαρουν οι σερβερς τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης στον αριθμό της ταμειακής βάζουμε και τα γράμματα ακριβώς όπως εμφανίζεται στην προσ.πληροφ. στο μητρώο;

Ναι, για φέτος όμως δεν είναι υποχρεωτικό!!!

 

ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, για φέτος όμως δεν είναι υποχρεωτικό!!!

 

ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ!!!!!!!!!!!

Ναι συμφωνώ μαζί σου , μόλις την έστειλα είπα δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω για να μη βλέπουν οτι γίνονται υποβολές.

Μιλάμε για ανούσια δουλειά με πολλές ώρες χαμένες , απλά δεν γίνεται γιατί είναι ηλίθιο εξ αρχής.

Μάλιστα δεν έχουν τη τεχνική δυνατότητα να διαχειριστουν τόσες υποβολές ούτε να προχωρήσουν σε διασταυρώσεις, κάποιος μου έλεγε πως οι servers είναι του πανεπιστημίου Αθηνών και θα γίνει μεγάλο μπάχαλο στο τέλος , δεν περνάνε μέσω ΤΑΧΙS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη συγκεντρωτική τιμολογιων  ΙΑΤΡΩΝ για το α τριμηνο 2014  υποβάλουμε  τα εσοδα  και τα εξοδα   ή 

μονο τα εσοδα και αρχες 2015  τα εξοδα συγκεντρωτικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και γω μια απορια συναδελφοι .Θα προλαβει καποιος τις προθεσμιες?

 

Δεν ξέρω να απαντήσω, πάντως ξέρω ότι όταν μπαίνω στην εφαρμογή του gsis και κοιτάζω στις αποκλίσεις δεν έχω δει ακόμα κάποιον να έχει δηλώσει οτιδήποτε. Μπορεί να μην έχω πολλούς πελάτες ακόμα πάντως νομίζω ότι είναι ενδεικτικό του γεγονότος ότι όλοι το έχουμε αφήσει για το τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και γω μια απορια συναδελφοι .Θα προλαβει καποιος τις προθεσμιες?

Εγώ όχι πάντως!!!  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και γω μια απορια συναδελφοι .Θα προλαβει καποιος τις προθεσμιες?

Τελειώνω με το ΤΕΑΥΕΚ και πιάνω συγκεντρωτικές 2014!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν μπήκα δοκιμαστικά να στείλω σε μια (οπως θεωρουσα ευκολη) περίπτωση και απλά έχω να πω πως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αυτό το πράγμα. Είναι αδύνατον.

 

Οι απορίες μου είναι:

 

Εστειλα αρχειο για Ιανουάριο απο το accountant (δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα για τρίμηνο αν ναι πώς;;; ;) με λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ και μόνο με λοιπά έξοδα συγκεντωτικά.

Μετά την αποστολή μου έγραψε εγκρίθηκε και τίποτα άλλο.Ούτε μπορώ να δώ περίοδο υποβολής ούτε αναλυτικά στοιχεία ούτε να κάνω καποια εκτύπωση!

 

Επίσης στον αριθμό της ταμειακής βάζουμε και τα γράμματα ακριβώς όπως εμφανίζεται στην προσ.πληροφ. στο μητρώο;

Μπορεις να επιλέξεις περίοδο πριν την δημιουργία αρχείου πχ 01/01/2014 - 31/03/2014

Οδο για τα υπόλοιπα συμφωνώ Μιά μ....κια είναι  που δεν θα συμφωνήσει με τους άλλους τουλάχιστον κάθε τρ'ιμηνο Π'οσο μάλλον που το θέλουν μηνιαια(Το μόνο που καταφέρνουν είναι να υπάρχουν αναλυτικά τα έσοδα και έξοδα για να διασταυρώνουν την περιοδική ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν μπήκα δοκιμαστικά να στείλω σε μια (οπως θεωρουσα ευκολη) περίπτωση και απλά έχω να πω πως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αυτό το πράγμα. Είναι αδύνατον.

 

Οι απορίες μου είναι:

 

Εστειλα αρχειο για Ιανουάριο απο το accountant (δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα για τρίμηνο αν ναι πώς;;; ;) με λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ και μόνο με λοιπά έξοδα συγκεντωτικά.

Μετά την αποστολή μου έγραψε εγκρίθηκε και τίποτα άλλο.Ούτε μπορώ να δώ περίοδο υποβολής ούτε αναλυτικά στοιχεία ούτε να κάνω καποια εκτύπωση!

 

Επίσης στον αριθμό της ταμειακής βάζουμε και τα γράμματα ακριβώς όπως εμφανίζεται στην προσ.πληροφ. στο μητρώο;

Για το 2014 οι συναλλαγές µπορεί υποβάλλονται είτε στον κάθε µήνα, είτε όλες οι 
συναλλαγές του τριµήνου συγκεντρωτικά στον τελευταίο µήνα του τριµήνου και οι 
πρώτοι 2 µήνες του τριµήνου κενοί. 
Ειδικά, οι καταστάσεις του πρώτου τριµήνου του ηµερολογιακού έτους 2014, 
υποβάλλονται µέχρι το τέλος Μαΐου 2014. 
!
! 4. Καταργείται η µέχρι τώρα διαδικασία ετήσιας υποβολής αρχείου 
Δηλ βαζεις Μαρτιος 2014 και περιοδος απο 01/01-31/03/2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρώντας τα έσοδα, μου βγάζει "μη έγκυρο ΑΦΜ αντισυμβαλλομένου για τη χρονική περίοδο που επιλέξατε"

Μου το βγάζει για όλα τα ΑΦΜ, οπότε δεν είναι θέμα να έχω λανθασμένο ΑΦΜ.

Το αντιμετώπισε κάποιος ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για το 2014 οι συναλλαγές µπορεί υποβάλλονται είτε στον κάθε µήνα, είτε όλες οι 
συναλλαγές του τριµήνου συγκεντρωτικά στον τελευταίο µήνα του τριµήνου και οι 
πρώτοι 2 µήνες του τριµήνου κενοί. 
Ειδικά, οι καταστάσεις του πρώτου τριµήνου του ηµερολογιακού έτους 2014, 
υποβάλλονται µέχρι το τέλος Μαΐου 2014. 
!
! 4. Καταργείται η µέχρι τώρα διαδικασία ετήσιας υποβολής αρχείου 
Δηλ βαζεις Μαρτιος 2014 και περιοδος απο 01/01-31/03/2014

 

Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Βάζοντας το μήνα αναφοράς εσένα που σου βγάζει να επιλέξεις την περίοδο;;;; Κάτι δε βλέπω στο σύστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για το 2014 οι συναλλαγές µπορεί υποβάλλονται είτε στον κάθε µήνα, είτε όλες οι 
συναλλαγές του τριµήνου συγκεντρωτικά στον τελευταίο µήνα του τριµήνου και οι 
πρώτοι 2 µήνες του τριµήνου κενοί. 
Ειδικά, οι καταστάσεις του πρώτου τριµήνου του ηµερολογιακού έτους 2014, 
υποβάλλονται µέχρι το τέλος Μαΐου 2014. 
!
! 4. Καταργείται η µέχρι τώρα διαδικασία ετήσιας υποβολής αρχείου 
Δηλ βαζεις Μαρτιος 2014 και περιοδος απο 01/01-31/03/2014

 

στις εγκυκλιους παντως κατι τετοιο δεν υπαρχει γραμμενο για συγκεντρωτικα στο τελευταιο μηνα του τριμηνου. πες τε και σε μας που ειναι γραμμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις εγκυκλιους παντως κατι τετοιο δεν υπαρχει γραμμενο για συγκεντρωτικα στο τελευταιο μηνα του τριμηνου. πες τε και σε μας που ειναι γραμμενο.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/MYF_FAQ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάργηση τώρα της άχρηστης και γραφειοκρατικής υποχρέωσης υποβολής των μηνιαίων συγκεντρωτικών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν και σε αυτό το σημείο πρόβλημα. Δεν δέχεται τις εξουσιοδοτήσεις στο νομικά πρόσωπα. θέλει υποβολή με τους κωδικούς του κάθε ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν και σε αυτό το σημείο πρόβλημα. Δεν δέχεται τις εξουσιοδοτήσεις στο νομικά πρόσωπα. θέλει υποβολή με τους κωδικούς του κάθε ΑΦΜ

Δεν είναι αυτό πρόβλημα , δώστε στο σύστημα ότι θέλει , όπως το θέλει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Σε λαικατζη τα διοδια και οι αποδειξεις βενζινης καταχωρουνται σε μια εγγραφη στις δαπανες

2. Το ειδικο στοιχειο που εκδιδουν στον ονομα τους (εκδοτης ληπτης το ιδιο ΑΦΜ) το καταχωρουμε αναλυτικα στη συγκεντρωτικη εξοδων;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και να θες να στείλεις, θα προλάβεις;

 

Εγώ ούτε για αστείο δεν προλαβαίνω πάντως. Ειδικά αν χρειάζεται να "στήσεις" το λογιστικό πρόγραμμα για την κάθε εταιρεία και να συμφωνήσεις στο τέλος με τΦΠΑ...πολύ παλά δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...