Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποριες συγκρεντρωτικων καταστασεων


salonikios55

Ερώτηση

Καλησπερα,

 

μαζεψα μερικες αποριες που εχω για τις μηνιαιες καταστασεις και παρολο που εστειλα απαντησα στην γενικη γραμματεια απαντηση δεν πηρα.

λοιπον

 

  1. τιμολογια προς ιδιωτες τα βαζω με ΑΦΜ κανονικα και μη-υποχρεος? ή ως λιανικες χωρις ταμειακη?
  2. εισαγωγες εμπορευματων απο τριτες χωρες εμφανιζονται στις συγκεντρωτικες? (αν ναι πως / με ποιο αφμ)
  3. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκουν στο κανονικο καθεστος τι γινεται? μπαινουν κανονικα?
  4. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκους στο ειδικο? μη υποχρεος?
  5. τιμολογια αγορα αγροτικων? τι τα κανω?

Σας ευχαριστω πολυ απλα νομιζω οτι και αλλοι συναδελφοι εχουν τις ιδιες αποριες...

 

 

 

 

υ.γ. να  πιεσουμε για αμεση καταργηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα,

 

μαζεψα μερικες αποριες που εχω για τις μηνιαιες καταστασεις και παρολο που εστειλα απαντησα στην γενικη γραμματεια απαντηση δεν πηρα.

λοιπον

 

  1. τιμολογια προς ιδιωτες τα βαζω με ΑΦΜ κανονικα και μη-υποχρεος? ή ως λιανικες χωρις ταμειακη?
  2. εισαγωγες εμπορευματων απο τριτες χωρες εμφανιζονται στις συγκεντρωτικες? (αν ναι πως / με ποιο αφμ)
  3. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκουν στο κανονικο καθεστος τι γινεται? μπαινουν κανονικα?
  4. εκκαθαρισεις σε παραγωγους που ανηκους στο ειδικο? μη υποχρεος?
  5. τιμολογια αγορα αγροτικων? τι τα κανω?

Σας ευχαριστω πολυ απλα νομιζω οτι και αλλοι συναδελφοι εχουν τις ιδιες αποριες...

 

 

 

 

υ.γ. να  πιεσουμε για αμεση καταργηση

δες λίγο ΠΟΛ 1078  17/03  .παράδειγμα για την 2 ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι εξαιρούνται από συγκεντρωτικές οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και παραδόσεις από  και προς τρίτες χώρες.

τιμολόγιο προς ιδιώτη τι εννοείς? για να έχεις τιμολόγιο σημαίνει ότι ο συναλλασσόμενος είναι υπόχρεος άρα κανονικά με αφμ . (Βέβαια υπάρχει και περίπτωση που κόπηκαν λανθασμένα τιμολόγια σε μη επιτηδευματίες οπότε σε αυτήν την περίπτωση όντως δεν ξέρω τι κάνουμε, βέβαια το λάθος είναι του εκδότη εδώ δεν φταίει το υπουργείο εάν κόπηκαν έτσι.)

τώρα για τα άλλα δεν ξέρω εάν καλυφθείς με την 1078.

 

για τους αγρότες :Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, κατά την έννοια των ανωτέρω

διατάξεων, αποκτούν και οι αγρότες, φυσικά πρόσωπα, που υπάγονται είτε στο
ειδικό είτε στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α.. Επισημαίνεται ότι, κατά ρητή διατύπωση των
κοινοποιούμενων διατάξεων, οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. (άρθρο 41 του ν.
2859/2000), υποβάλλουν καταστάσεις πελατών (μόνο για τα τιμολόγια πώλησης που
τυχόν εκδίδουν οι ίδιοι για το σύνολο της παραγωγής τους) και προμηθευτών, ανεξάρτητα
της απαλλαγής τους από την τήρηση βιβλίων με βάση τις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ..
Στα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν περιλαμβάνονται τα ακαθάριστα
έσοδα των φυσικών προσώπων από κεφάλαιο και υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Επισημαίνεται ότι, κατά ρητή διατύπωση των

κοινοποιούμενων διατάξεων, οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. (άρθρο 41 του ν.
2859/2000), υποβάλλουν καταστάσεις πελατών (μόνο για τα τιμολόγια πώλησης που
τυχόν εκδίδουν οι ίδιοι για το σύνολο της παραγωγής τους) και προμηθευτών, ανεξάρτητα
της απαλλαγής τους από την τήρηση βιβλίων με βάση τις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ..
 

 

 

 

Και εδώ βέβαια γεννιέται το ερώτημα πόσοι από τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος το ξέρουν για να το κάνουν; Υπάρχει μια περίπτωση να τους το πει ο λογιστής τους όταν πάνε να κάνουν την φορολογική δήλωση αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

 

    ημερομηνία αναφοράς στις καταστάσεις ΜΥΦ μπορώ να βάλω 31/03/2014 και στα έσοδα και στα έξοδα για το 1ο τρίμηνο 2014 ?

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

 

    ημερομηνία αναφοράς στις καταστάσεις ΜΥΦ μπορώ να βάλω 31/03/2014 και στα έσοδα και στα έξοδα για το 1ο τρίμηνο 2014 ?

 

 

Ευχαριστώ.

τι σημαινει αυτο???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

για τους αγρότες :οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. (άρθρο 41 του ν.

2859/2000), υποβάλλουν καταστάσεις πελατών (μόνο για τα τιμολόγια πώλησης που
τυχόν εκδίδουν οι ίδιοι για το σύνολο της παραγωγής τους)

 

 

οι αγροτες ειδικου καθεστως μπορουν να εχουν μονο Δ.Α., ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ Τ.Π. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ακομα ερωτηση η ΑΠΥ απο ελευθερους επαγγελματιες (π.χ. δικηγορους) πως πανε? με το αφμ κανονικα και μη- υποχρεος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

εγώ αυτό που δεν κατάλαβα βλέποντας την εφαρμογή στο τάξις είναι πρέπει τα σύνολα πελατών- προμηθευτών να είναι ανά μήνα; Δηλ. για Ιανουάριο ήταν τόσα, φεβρουάριο & Μάρτιο, ή για το 2014 τα σύνολα πάνε ανά τρίμηνο; Μπορεί κανείς σας παρακαλώ να απαντήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

εγώ αυτό που δεν κατάλαβα βλέποντας την εφαρμογή στο τάξις είναι πρέπει τα σύνολα πελατών- προμηθευτών να είναι ανά μήνα; Δηλ. για Ιανουάριο ήταν τόσα, φεβρουάριο & Μάρτιο, ή για το 2014 τα σύνολα πάνε ανά τρίμηνο; Μπορεί κανείς σας παρακαλώ να απαντήσει; 

οχι δεν χρειαζεται να στειλεις αθροισματα ανα μηνα... μπορεις να στειλει και αθροισματα ανα τριμηνο.. τουλαχιστον σε 2 που εκανα ενα πειραμα δεν ειχε καποιο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσοδα απο ΦΤΜ ή φορολογικό μηχανισμό θα τα στείλουμε συγκεντρωτικά ανα ημέρα του μήνα ή το σύνολο του μήνα?

αν ειναι λιανικες πωλησεις ναι θα τις στειλει συγκεντρωτικα... αν ειναι χονδρικες και κρατησαν την συμανση τοτε θα παει αθροιστικα ανα ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν χρειαζεται να στειλεις αθροισματα ανα μηνα... μπορεις να στειλει και αθροισματα ανα τριμηνο.. τουλαχιστον σε 2 που εκανα ενα πειραμα δεν ειχε καποιο θεμα 

Αααααααααα, γιατί κάτι πήγα να πάθω όταν είδα το μηνιαίο!!! Απλά δηλ. εκεί που λέει επιλέξτε μήνα και έτος βάζω Μάρτιος 2014; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. 

 

ΕΧΩ 3 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

 

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΔΕΗ , ΟΤΕ ΚΛΠ , ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΕΛΗ ΔΗΜΟΥ ΚΛΠ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ , ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥΣ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,για τους γιατρους ισχυει στις συγεντρωτικες καθε τριμηνο τα εξοδα και καθε μηνα τα εσοδα αρχης γενομενης μεχρι 02 Ιουνίου που ειναι η καταληκτικη ημερομηνια;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,για τους γιατρους ισχυει στις συγεντρωτικες καθε τριμηνο τα εξοδα και καθε μηνα τα εσοδα αρχης γενομενης μεχρι 02 Ιουνίου που ειναι η καταληκτικη ημερομηνια;; 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094#II.Υπόχρεοιστηνυποβολήτωνσυγκεντρωτικών

 

"12. Έως πότε δηλώνουν τα έξοδά τους επαγγελματίες ή επιχειρήσεις που δεν υποβάλλουν ΦΠΑ (πχ. ιατροί, φροντιστήρια, κλπ.); 

Έως το τέλος του Ιανουαρίου του επομένου έτους από αυτό στο οποίο πραγματοποιήθηκαν οι συναλλαγές. ".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε δεν μπορώ, θα το πώ!

Είναι απίθανο άνθρωποι που θέλουν να λέγονται λογιστές, να αγνοούν ακόμη και απλά πράγματα. ή να περιμένουν απο άλλους συναδέλφους να διαβάζουν τις εγκυκλίους και να τους δίνουν μασημένη τροφή.

Οχι κι έτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε δεν μπορώ, θα το πώ!

Είναι απίθανο άνθρωποι που θέλουν να λέγονται λογιστές, να αγνοούν ακόμη και απλά πράγματα. ή να περιμένουν απο άλλους συναδέλφους να διαβάζουν τις εγκυκλίους και να τους δίνουν μασημένη τροφή.

Οχι κι έτσι!

 

απο οσο ξερω απο αλλα φορουμ αλλα και απο αυτο σκοπος υπαρξης τους ειναι η βοηθεια μεταξυ συνανθρωπων ακομα και αν η πληροφορια που ζηταει ο αλλος ειναι τελειως "χαζη". (αν μπορει καποιος να καθορισει τι ειναι χαζο και τι οχι)

και δεν ειναι μασημενη τροφη απλα μπορει να μην βρισκει καποιος τον νομο που χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο οσο ξερω απο αλλα φορουμ αλλα και απο αυτο σκοπος υπαρξης τους ειναι η βοηθεια μεταξυ συνανθρωπων ακομα και αν η πληροφορια που ζηταει ο αλλος ειναι τελειως "χαζη". (αν μπορει καποιος να καθορισει τι ειναι χαζο και τι οχι)

και δεν ειναι μασημενη τροφη απλα μπορει να μην βρισκει καποιος τον νομο που χρειαζεται.

 

Με τον τρόπο αυτό όμως χάνεται η όποια χρηστικότητα του φορουμ για αναζήτηση πληροφοριών και μετατρέπεται σε chat room

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τον τρόπο αυτό όμως χάνεται η όποια χρηστικότητα του φορουμ για αναζήτηση πληροφοριών και μετατρέπεται σε chat room

 

η υπαρξη του νομιζω ηταν με σκοπο την λυση αποριων και οχι σαν αποθηκη νομων/αποφασεων. Ειναι η ανταλλαγη αποψεων πανω σε ενα θεμα που μπορει για καποιους να θεωρειται ανιαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο επάγγελμα και θέλω να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, τα διόδια και τα ιδιωτικά κτέο μπαίνουν στις μηνιαίες συγκεντρωτικές και αν ναι σαν δαπάνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αααααααααα, γιατί κάτι πήγα να πάθω όταν είδα το μηνιαίο!!! Απλά δηλ. εκεί που λέει επιλέξτε μήνα και έτος βάζω Μάρτιος 2014; 

Δεν νομιζώ να υπάρχει τρίμηνο , είναι μηνιαία , γιατι αλλιώς θα σας βγάζει διαφορά στις αποκλίσεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο επάγγελμα και θέλω να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, τα διόδια και τα ιδιωτικά κτέο μπαίνουν στις μηνιαίες συγκεντρωτικές και αν ναι σαν δαπάνες?

 

τα διοδια που ειναι με ΑΛΠ μπαινουν στις δαπανες. τα ικτεο αν ειναι τπυ τοτε παει με το αφμ αλλιως πανε και αυτα στις δαπανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα διοδια που ειναι με ΑΛΠ μπαινουν στις δαπανες. τα ικτεο αν ειναι τπυ τοτε παει με το αφμ αλλιως πανε και αυτα στις δαπανες

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. 

 

ΕΧΩ 3 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

 

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΔΕΗ , ΟΤΕ ΚΛΠ , ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΕΛΗ ΔΗΜΟΥ ΚΛΠ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ , ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥΣ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Καλύτερα να ξεκινήσετε από εδώ σιγά σιγά :) :

ΠΟΛ.1078/17.3.2014

ΠΟΛ.1022/7.1.2014

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν μπήκα δοκιμαστικά να στείλω σε μια (οπως θεωρουσα ευκολη) περίπτωση και απλά έχω να πω πως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αυτό το πράγμα. Είναι αδύνατον.

 

Οι απορίες μου είναι:

 

Εστειλα αρχειο για Ιανουάριο απο το accountant (δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα για τρίμηνο αν ναι πώς;;;;) με λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ και μόνο με λοιπά έξοδα συγκεντωτικά.

Μετά την αποστολή μου έγραψε εγκρίθηκε και τίποτα άλλο.Ούτε μπορώ να δώ περίοδο υποβολής ούτε αναλυτικά στοιχεία ούτε να κάνω καποια εκτύπωση!

 

Επίσης στον αριθμό της ταμειακής βάζουμε και τα γράμματα ακριβώς όπως εμφανίζεται στην προσ.πληροφ. στο μητρώο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...