Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μηπως αυτη η εβδομαδα ειναι η καταλληλη χρονικα στιγμη να απαιτησουμε την παραταση των συγκεντρωτικων ?


dodos

Ερώτηση

δεν θελω να πιστεψω οτι δεν θα δωθει παραταση στις συγκεντρωτικες τιμολογιων

και θα τις υποβαλλουμε εως 31/05...

νομιζω οτι ειναι αδυνατον να προλαβουμε...

τα προγραμματα ουτε αυτα ειναι σε θεση να ανταποκριθουν...

εχει στειλει κανενας μιεχρι τωρα καμμια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ακόμη δεν καταλάβαμε. Δε θέλουμε να παρακαλάμε για παρατάσεις. Θέλουμε λογικές υποχρεώσεις, σε λογικές ημερομηνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ελάχιστοι έως κανένας.Εκτός των πάμπολλων αποριών(και άλλοι κωδικοί???) και εκρεμμοτήτων(πχ.συμβολαιογράφοι) δεν υπάρχει και χρόνος.Η παράταση ή ακόμα και κατάργηση θεωρείται επιβεβλημένη.Ούτως ή άλλως είναι ανέφικτο να φύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα... πρέπει οι "ιθύνοντες" ένθεν κακείθεν να δουν ΑΜΕΣΑ το θέμα αυτό διότι πολύ απλά δεν προλαβαίνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ THN TΡΙΤΗ 20 ΜΑΙΟΥ ΣΤΙΣ 5μμ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΗΝΙΟΧΟΣ, ΒΕΡΑΝΖΕΡΟΥ 26 ΑΘΗΝΑ ΠΛΗΣΙΟΝ ΜΕΤΡΟ ΟΜΟΝΟΙΑΣ.
ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ (ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ISO )
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΑΣΦΥΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ,ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΟΓΚΟΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ TAXIS.ΠΡΟΣΤΙΜΑ)
ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΟΥΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΟΕΕ
ΕΚ ΤΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ-ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω  τις απόψεις μου . Όταν  η μηνιαία αμοιβή μας , είναι απο 15 εώς 50 ευρώ τον μήνα , λογικό είναι να μην προλαβαίνετε .Αύξηστε τις αμοιβές πάρτε προσωπικό και αναβαθμίστε το επάγγελμα μας σε επιστημονικό  και ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΤΩΤΑΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ,

Έχει και τα κάλα του , σταματάνε τα εικονικά και τα πλαστά  αυτομάτως , Δηλαδή μας δίνουν δουλεια , και επειδή δεν ζητάμε αύξηση απο τους πελάτες μας , ζητάμε παρατάσεις , γιατί ??? Ο τζάμπας πέθανε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα πλαστά και τα εικονικά δεν αρκεί μία φορά το χρόνο?

 

και πόσοι διακινούν τέτοια , 5 στους 100 ,είναι ανάγκη να παιδεύεις τους υπόλοιπους 95 ?

 

ή πιάνεις τους 5 και τους τσακίζεις?

 

από όταν μπήκα στο επάγγελμα τις ίδιες μαλακίες λένε.

 

άσε που τώρα με τα αθεώρητα δεν χρειάζεται καν να έχεις πλαστά και εικονικά τα πάνε μαύρα και τέλος.

 

ούτε είδα μιά φορά να μας πουν τους εκδότες αυτών ,μόνο τους λήπτες μας λένε.

 

όσο για τις αμοιβές ,ζεις Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω  τις απόψεις μου . Όταν  η μηνιαία αμοιβή μας , είναι απο 15 εώς 50 ευρώ τον μήνα , λογικό είναι να μην προλαβαίνετε .Αύξηστε τις αμοιβές πάρτε προσωπικό και αναβαθμίστε το επάγγελμα μας σε επιστημονικό  και ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΤΩΤΑΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ,

Έχει και τα κάλα του , σταματάνε τα εικονικά και τα πλαστά  αυτομάτως , Δηλαδή μας δίνουν δουλεια , και επειδή δεν ζητάμε αύξηση απο τους πελάτες μας , ζητάμε παρατάσεις , γιατί ??? Ο τζάμπας πέθανε !

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω.Από τα 100 ευρώ το μήνα άντε σου λέω εγώ να το πάω στα 150 ευρώ και όχι σε όλους, μόνο στον καλό πελάτη που καταλαβαίνει την αύξηση του όγκου εργασίας και βέβαια μπορεί να με πληρώσει.Αυτό σημαίνει ότι θα βρω χρόνο να στείλω μέσα στον Μάιο τις συγκεντρωτικές ενώ εκκρεμούν δηλώσεις ΕΠΕ, εκκαθαριστικές ΦΠΑ, δηλώσεις φυσικών προσώπων κτλ?Ή ότι με τα 50 ευρώ παραπάνω μπορώ να προσλάβω προσωπικό?Συμφωνώ ότι πρέπει να ελέγχονται τα πλαστά και εικονικά τιμολόγια αλλά όχι με έναν τρόπο που να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τη δουλειά μας και τελικά να καταλήγει στο αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FOROTEXNIKOS, συγγνώμη αλλα οι μηνιαίες συγκεντρωτικές δεν είναι δουλειά που θα βοηθήσει ούτε στην πάταξη της φοροδιαφυγής, ούτε στην διακοπή των πλαστών-εικονικών και στην κάθε εταιρεία που υποχρεώνεται να τις υποβάλει δεν δίνει κανένα αξιόλογο στοιχείο πληροφόρησης.

Και τι αυξηση να ζητήσεις στην αμοιβή σου, οταν οι τζίροι των εταιρειών έχουν πέσει κατακόρυφα? και εξακολουθούν να πέφτουν.

Άσε που τις ΜΥΦ τις έχουν αναγάγει σε ολόκληρο επιστημονικό θέμα και αν είναι χρειάζεσαι έναν άνθρωπο μόνο για να κάνει αυτή την δουλειά καθώς πρέπει να συμφωνούν και με τις μηνιαίες ΦΠΑ!!!

 

Παντως παιδιά δεν βλέπω γενικώς συμμετοχή στο θέμα κατάργηση  των μηνιαίων ΜΥΦ.

Να υποθέσω οτι ολοι τις έχετε έτοιμες για αποστολή και μόνο εγώ δεν τις εχω αγγιξει ακόμα?

Μονο τι περιλαμβάνουν έχω διαβάσει.

Και εχω και απορία. Η μεσα στην βιασύνη μου δεν διάβασα σωστά.

Εσοδα ταμειακής μηχανής ή απο φορολογικό μηχανισμό τα στέλνουμε συγκεντρωτικά- σύνολο Κ.Α και σύνολο ΦΠΑ ανα μήνα ή ανα ημέρα του μήνα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FOROTEXNIKOS, συγγνώμη αλλα οι μηνιαίες συγκεντρωτικές δεν είναι δουλειά που θα βοηθήσει ούτε στην πάταξη της φοροδιαφυγής, ούτε στην διακοπή των πλαστών-εικονικών και στην κάθε εταιρεία που υποχρεώνεται να τις υποβάλει δεν δίνει κανένα αξιόλογο στοιχείο πληροφόρησης.

Και τι αυξηση να ζητήσεις στην αμοιβή σου, οταν οι τζίροι των εταιρειών έχουν πέσει κατακόρυφα? και εξακολουθούν να πέφτουν.

Άσε που τις ΜΥΦ τις έχουν αναγάγει σε ολόκληρο επιστημονικό θέμα και αν είναι χρειάζεσαι έναν άνθρωπο μόνο για να κάνει αυτή την δουλειά καθώς πρέπει να συμφωνούν και με τις μηνιαίες ΦΠΑ!!!

 

Παντως παιδιά δεν βλέπω γενικώς συμμετοχή στο θέμα κατάργηση  των μηνιαίων ΜΥΦ.

Να υποθέσω οτι ολοι τις έχετε έτοιμες για αποστολή και μόνο εγώ δεν τις εχω αγγιξει ακόμα?

Μονο τι περιλαμβάνουν έχω διαβάσει.

Και εχω και απορία. Η μεσα στην βιασύνη μου δεν διάβασα σωστά.

Εσοδα ταμειακής μηχανής ή απο φορολογικό μηχανισμό τα στέλνουμε συγκεντρωτικά- σύνολο Κ.Α και σύνολο ΦΠΑ ανα μήνα ή ανα ημέρα του μήνα????

Μην ανησυχείς.Ούτε εγώ έχω ξεκινήσει καμία.Και έχω ασχοληθεί επιδερμικά με το τι περιλαμβάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω.Από τα 100 ευρώ το μήνα άντε σου λέω εγώ να το πάω στα 150 ευρώ και όχι σε όλους, μόνο στον καλό πελάτη που καταλαβαίνει την αύξηση του όγκου εργασίας και βέβαια μπορεί να με πληρώσει.Αυτό σημαίνει ότι θα βρω χρόνο να στείλω μέσα στον Μάιο τις συγκεντρωτικές ενώ εκκρεμούν δηλώσεις ΕΠΕ, εκκαθαριστικές ΦΠΑ, δηλώσεις φυσικών προσώπων κτλ?Ή ότι με τα 50 ευρώ παραπάνω μπορώ να προσλάβω προσωπικό?Συμφωνώ ότι πρέπει να ελέγχονται τα πλαστά και εικονικά τιμολόγια αλλά όχι με έναν τρόπο που να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τη δουλειά μας και τελικά να καταλήγει στο αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκει.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμάσητο θα το καταπιούμε (ή το κατάπιαμε ήδη και δεν το καταλάβαμε) κι αυτό!

 

Αμάσητο!

 

Αλλά είπαμε,

 

1174603_546305115422835_1594598389_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμάσητο θα το καταπιούμε (ή το κατάπιαμε ήδη και δεν το καταλάβαμε) κι αυτό!

 

Αμάσητο!

 

Αλλά είπαμε,

 

1174603_546305115422835_1594598389_n.jpg

 

Βρε Μπάμπη, πως αδυνάτισες έτσι; Τρόμαξα να σε γνωρίσω! Σε έφαγε  και σένα το άγχος ε;;;

Με την ευκαιρία θυμάμαι πριν χρόνια μια πελάτισσα που ένα μήνα μετά που ανέλαβα τα βιβλία της, μου είπε χαρούμενη ότι της έφυγε το άγχος ! Τι να της πεις τώρα, ότι το φορτώθηκα εγώ;;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι παράταση για τις συγκεντρωτικές του 2014 θα δοθέι.

Αν δεν δοθεί, θεωρώ οτι ελάχιστες θα υποβληθούν εμπρόθεσμα. Εμείς πάντως ούτε μία δεν θα προλάβουμε να στείλουμε. Και έτσι θα το κλείσουμε το γραφειάκι μας. Κάνε χαρές Θεοχάρη...

 

Το θέμα είναι με όλα τα υπόλοιπα. Ε9? Που θέλουν όλοι οι ημιυπαίθριοι του 3843 διόρθωση?

Και τόσα άλλα μέσα στον Μάιο και στον Ιούνιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι συλλογοι ακουνε? Ματαιωστε αυτη την υποχρεωση-δε γινεται παιδια.

 

Να παμε στους συλλογους μας  να απαιτησουμε καταργηση τους. 

Καταλαβαίνω τους συναδέλφους που επικαλούνται την βοήθεια των συλλόγων σε τέτοιες στιγμές. Ομως θυμηθείτε με πόση ευκολία απαξιώνονται οι σύλλογοι, επειδή δεν μπορούν να διεκδικήσουν το αυτονόητο, την λογική κατανομή του χρόνου υποβολής των δηλώσεων , αντί των 5 μηνών στους δύο και κάτι, αντί του προαναγγελθέντος χρονοδιαγράμματος να συσσωρεύονται και άλλες υποχρεώσεις. Και δεν μπορούν , γιατί αγνοούνται και από την ηγεσία του ΥΠΟΙΚ και της ΓΓΔΕ, αλλά και από την ηγεσία του κλάδου, όπως αγνοήθηκε η μεγάλη κινητοποίηση της άνοιξης.

Οπως γράφει παραπάνω ο συνάδελφος Ponzi, μπορεί να δοθεί παράταση, αλλά πότε και πως; Οταν το ζητήσει η Ομοσπονδία μας στο παρά πέντε για να ανακοινώσει μετά ότι χάρις στις ενέργειές της επετεύχθη η παράταση; Μην απαξιώνετε τους συλλόγους, ζητάτε την βοήθειά τους, αλλά ερωτώ : Είστε γραμμένοι; Στελεχώστε τους, ενισχύστε τους με την δυναμική συμμετοχή και παρουσία σας, αποδείξτε ότι είμαστε πολλοί και ότι έχουμε φωνή, μήπως μας ακούσουν και κατά την μεριά της οδού Ιουλιανού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

           Να σας πω για 2 περιπτώσεις που μου έτυχαν  την Κυριακή στις 2 υποβολές που επιχείρησα.

 

   1. Σε πελάτη με 129 προμηθεύτες 2 μόνο συνάδελφοι είχαν υποβάλλει με τον ένα συμφωνούσαμε

       με τον άλλο συνάδελφω είχαμε τον ιδιο αρ. τιμολ. 138  την ίδια καθ. αξια και υπήρχε διαφορά 0,02 στο ΦΠΑ.

 

    2. Σε πελάτη μου με 96 προμηθευτές ένας συνάδελφος είχε υποβάλη για συμφωνία ΜΥΦ έχουμε διαφορά

       ένα τιμολόγιο καθ. αξιας 0,65 αρ.τιμολ. 122.

  

           Καταλαβαίνετε τι μας περιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνολικά στο έτος έχει νόημα η διασταύρωση και πάνω από τα 300 ,στην διάρκεια του έτους είναι γραφειοκρατία.

 

πχ. λαμβάνω τιμολόγιο με 31/03  στις 20/04 ,κρατώ τον ταχυδρομικό φάκελο και το περνάω Απρίλιο και εκεί εκπίπτω το ΦΠΑ.

 

τι να συμφωνήσω με τον άλλον στο τρίμηνο  να κάνω τροποποιητική?

 

στιγμιαία 31/03 έχουμε διαφορά ,δυναμικά και προοδευτικά στην χρήση συμφωνήσαμε.

 

και τι φπα θέλουν να συμφωνήσουν αφού  εκπιπτόμενος και μη πάνε στην ίδια στήλη.

 

Για μένα η προθεσμία πρέπει να πάει μέχρι την υποβολή της εκκαθαριστικής φπα-εισοδήματος ,χωρίς πρόστιμα και βλακείες.

 

υποτίθεται ότι είναι ένας μηχανισμός ορθής καταχώρησης ,είτε λόγω απώλειας του τιμολογίου ,είτε λάθους καταχώρησης ως τιμολόγιο ενώ είναι πιστωτικό και τέλος εάν δηλώθηκαν από όλους τα  εκδοθέντα-ληφθέντα στοιχεία.

 

'ετσι έχει νόημα γιατί είναι εργαλείο ΑΥΤΟ-ΣΥΜΟΡΦΩΣΗΣ ,διευκόλυνσης και ελέγχου .

 

αυτοί το κάνανε πηγή γραφειοκρατίας και γεννήτρια προστίμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...