Jump to content
  • 0

Υμιυπαίθριοι χώροι και Ε9 ερωτησεις

Question

Καλησπέρα σας, έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που σχετίζονται με τον φορο ΕΝΦΙΑ

1)Υμιυπαίθριοι χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον Ν3843/2010 πρέπει να δηλωθούν απο φέτος σε νέο Ε9;

2)Υπόγειος Βοηθητικός Χώρος  που τακτοποιήθηκε  με τον ίδιο Ν.3843/2010 και μετατράπηκε σε κύριο χώρο θα δηλωθεί και αυτος απο φέτος στο Ε9;

3)Ολες οι παραπάνω αλλαγές πρέπει να δηλωθούν και στο Ε1;

Σημειωτέων οτι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν έγινε ουδεμία μεταβίβαση απο την οικοδομική άδεια μέχρι και σήμερα 

Σας ευχαριστωωωω 

• Answers 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Και μην μου πει κανείς τίποτα για την ΠΟΛ.1126/31.05.2011...   γιατί     http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/91b478e8-ee18-4bae-927f-7e98a27572d8     Εκτός όμως από αυτούς, λόγω

Καλα  ετσι...αυθαιρετα  θα δηλωσεις <νεο > ακινητο?την βλεπεις  νομιμη την αιτιολογια,,<κατασκευη παταριου>? αν ηταν ετσι θα φτιαχναμε και απο κατι...θα το δηλωναμε σαν νεα κατασκευη  και.

1.  Δεν έχω μαντικές ικανότητες... 2. Τα χρηματικά ποσά που αφορούσαν τις δηλώσεις αυτές που κατεβλήθησαν;;;

Recommended Posts

• 0

Όλα τα δηλώνουμε τώρα. Δεν έχει σημασία πότε και αν έγινε ή όχι τακτοποίηση,

Τέλεια!!! Αυτά τα πραγματα δεν γίνονται ούτε μεχρι 30/5/2015...

Γιατί δεν τα δώσανε τα Ε9 στους συμβολαιογράφους να πάθουνε σοκ που μας έχουν πρήξει με τα ΕΝΦΙΑ και τις τροποποιητικές Ε9 απο το 2010...

• 0

Τέλεια!!! Αυτά τα πραγματα δεν γίνονται ούτε μεχρι 30/5/2015...

Γιατί δεν τα δώσανε τα Ε9 στους συμβολαιογράφους να πάθουνε σοκ που μας έχουν πρήξει με τα ΕΝΦΙΑ και τις τροποποιητικές Ε9 απο το 2010...

Μόλις τα ξεκαθαρίσουμε εμείς (όποτε) θα τα δώσουν στους συμβολαιογράφους. Τότε θα τα θέλουν και εκείνοι. Και μάλιστα θα το βάλουν και στην αμοιβή του συμβολαίου. Ένα 50ρικάκι χαλαρά το κάθε ακίνητο. Και ότι πρόστιμο προκύψει, εννοείται πως θα φταίει ο λογιστής που δεν τα είχε φτιάξει καλά.

Καθήστε τώρα εσείς και αγχωθείτε για τις 30/05 

• 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Ε9 ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ Η ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ  ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΠΧ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ 500 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

• 0

Όλα τα δηλώνουμε τώρα. Δεν έχει σημασία πότε και αν έγινε ή όχι τακτοποίηση,

δεν ειμαι και τοσο σιγουρος πως μπορει πρακτικα να γινειαυτο,συμφωνω οτι πρεπει να δηλωσουμε την πραγματικη κατασταση αλλα οταν ο μηχανικος ερχετε και μετραει μεσα στο 2014 και εγω δεν γνωριζω τα ακριβη μετρα πως θα τα δηλωσω ως ακινητα που υπαρχουν 1/1/2014 ενω τα μετρα δεν τα γνωριζω?

• 0

με την αποληξη κλιμακοστασιου καποια βοηθεια;

Η θέση μου αναφορικά με την τακτοποίηση αποληξης κλιμακοστασίου είναι:

1) Επειδή σύμφωνα με τον ν.4178 στην έννοια των αυθαίρετων ημιϋπαίθριων χώρων (***), στεγάστρων κ.λπ. συμπεριλαμβάνονται και η αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου,που πρόκειται να παραμείνουν ως έχουν. Αρα θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει κάτι σχετικά με το Ε9.

*** Οχι με την έννοια ημιϋπαίθριων χώρων που αυθαίρετα μετατράπηκαν σε κύρια χρήση (πχ δωμάτιο) αλλά με την έννοια ότι δεν υπήρχαν στην άδεια οι χώροι αυτοί ως ημιυπάιθριοι.. 

2) Αν έχει αποκτήσει χρήση δωματίου (με ή χωρίς την διατήρηση της σκάλας) ή τακτοπιήθηκε ως επέκταση του δωματίου (με ή χωρίς την διατήρηση της σκάλας) θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να δηλωθεί στο Ε9 ως κυριοι χώροι.