Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υμιυπαίθριοι χώροι και Ε9 ερωτησεις


alexandrosbyz

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που σχετίζονται με τον φορο ΕΝΦΙΑ

 

1)Υμιυπαίθριοι χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον Ν3843/2010 πρέπει να δηλωθούν απο φέτος σε νέο Ε9;

 

2)Υπόγειος Βοηθητικός Χώρος  που τακτοποιήθηκε  με τον ίδιο Ν.3843/2010 και μετατράπηκε σε κύριο χώρο θα δηλωθεί και αυτος απο φέτος στο Ε9;

 

3)Ολες οι παραπάνω αλλαγές πρέπει να δηλωθούν και στο Ε1;

 

Σημειωτέων οτι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν έγινε ουδεμία μεταβίβαση απο την οικοδομική άδεια μέχρι και σήμερα 

 

 

Σας ευχαριστωωωω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οχι δεν υπαρχει  ,  εφ οσον δεν  θα  κανετε  μεταβιβαση    ωστε   να χρειαστειτε   πιστοποιητικα 

 

τοτε  μονο   θα κανατε   τις   τροπ/κες    και  .....       προστιμο

Δλδ αν θελω να δηλωσω σαν κυριο χωρο το υμιυπαιθριο που τακτοποιηθηκε με τον 3843/2010 για τον οποιο δεν ημουν υποχρεωμενος τοτε να κανω  Ε9  θα εχω προστιμο εκπροθεσμου? και μηπως ξερετε ποσο ειναι ? ετσι να δω αν θα το δηλωσω ή θα τους στηλω στον διαολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ αν θελω να δηλωσω σαν κυριο χωρο το υμιυπαιθριο που τακτοποιηθηκε με τον 3843/2010 για τον οποιο δεν ημουν υποχρεωμενος τοτε να κανω  Ε9  θα εχω προστιμο εκπροθεσμου? και μηπως ξερετε ποσο ειναι ? ετσι να δω αν θα το δηλωσω ή θα τους στηλω στον διαολο!

100€ + προσαυξήσεις στον ΕΝΦΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

100€ + προσαυξήσεις στον ΕΝΦΙΑ

Μαλιστα....γιατι  να βαλουν οι ηλιθιοι τα  100 ευρω? αφου με την ΠΟΛ 1126/2011 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12295  συνοπτικα θα αναφερω οτι  ειπαν, οτι δεν χρειαζεται Ε9 μονο  για την τακτοποιηση ημιυπαιθριων και επειδη δηλαδη  τωρα εσυ αλλαξες τον νομο και πρεπει να τα δηλωσω για τον κ@λο ΕΝΦΙΑ σου  θα μου βαλεις 100 ευρω?  ΕΝΦΙΑ ενταξει, το καταλαβαινω οτι  θα βγει με τα νεα  τ.μ, αλλα  απο το 2014 και επειτα δε πιστευω......λες  να λαβω και  τιποτε  αναδρομικα και τον ΦΑΠ?

 

για διαβασε λιγο και εδω και πεσμου την γνωμη σου

 

http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1964809

 

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερωτηση, μου εχουν ερθει κατι τυποι τωρα τελευταια, οι οποιοι εχουν νομιμοποιησει σοφιτες κλπ, θελω να τα δηλωσω ημιτελη! επιτρεπεται; μου παρουσιαζουν το οτι δεν εχουν δικο τους ρολοι τα αυθαιρετα αυτα οποτε να μπουν ημιτελη! γινεται;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλιστα....γιατι  να βαλουν οι ηλιθιοι τα  100 ευρω? αφου με την ΠΟΛ 1126/2011 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12295  ειπαν οτι δεν χρειαζεται Ε9 μονο  για την τακτοποιηση ημιυπαιθριων και επειδη δηλαδη  τωρα εσυ αλλαξες τον νομο και πρεπει να τα δηλωσω για τον κ@λο ΕΝΦΙΑ σου  θα μου βαλεις 100 ευρω?  ΕΝΦΙΑ ενταξει, το καταλαβαινω οτι  θα βγει με τα νεα  τ.μ, αλλα  απο το 2014 και επειτα δε πιστευω......λες  να λαβω και  τιποτε  αναδρομικα και τον ΦΑΠ?

 

για διαβασε λιγο και εδω και πεσμου την γνωμη σου

 

http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1964809

 

Σε ευχαριστω πολυ

 

Το πρόστιμο και η προσάυξηση θα μπουν αν δεν γίνει το Ε9 του 2014 (με τους η/χ) έως 30/05 (χα χα χα)...

 

Και θα μπουν λόγω του αρ.54 παρ 2 β του 4174:

"β) εκατό (100) ευρώ, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων β', γ' και δ' της παραγράφου 1 που ο φορολογούμενος δεν είναι υπόχρεος τήρησης λογιστικών βιβλίων,"

 

αλλά και λόγω του αρ.53.

 

Πάντως για τα παλιά δεν θα έχετε πρόβλημα. Όσο για το άρθρο δεν κατάφερε να αποφύγει τις ανακρίβειες (ως συνήθως):

 

"Οι φορολογούμενοι μέχρι και πέρυσι είχαν απαλλαγή από τη δήλωση των σχετικών χώρων γλιτώνοντας από πρόσθετους φόρους και τεκμήριο."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το πρόστιμο και η προσάυξηση θα μπουν ?αν δεν γίνει το Ε9 του 2014 (με τους η/χ) έως 30/05 (χα χα χα).. :D  :D .ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ< Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΟΛ...ΤΑΔΕ(ουτε που θυμαμαι ποια διοτι μου την εδωσε...)

 

Και θα μπουν λόγω του αρ.54 παρ 2 β του 4174:

"β) εκατό (100) ευρώ, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων β', γ' και δ' της παραγράφου 1 που ο φορολογούμενος δεν είναι υπόχρεος τήρησης λογιστικών βιβλίων,"

 

αλλά και λόγω του αρ.53.

 

Πάντως για τα παλιά δεν θα έχετε πρόβλημα. Όσο για το άρθρο δεν κατάφερε να αποφύγει τις ανακρίβειες (ως συνήθως):ΛΕΣ ΑΝ...ΠΡΟΛΑΒΩ , ΝΑ  ΓΛΥΤΩΣΩ  ΤΑ 100?

 

"Οι φορολογούμενοι μέχρι και πέρυσι είχαν απαλλαγή από τη δήλωση των σχετικών χώρων γλιτώνοντας από πρόσθετους φόρους και τεκμήριο." :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη παιδια ξερω οτι εχετε τα προβληματα σας, αλλα μια βοηθεια για το παρακατω θεμα;

ερωτηση, μου εχουν ερθει κατι τυποι τωρα τελευταια, οι οποιοι εχουν νομιμοποιησει σοφιτες κλπ, θελω να τα δηλωσω ημιτελη! επιτρεπεται; μου παρουσιαζουν το οτι δεν εχουν δικο τους ρολοι τα αυθαιρετα αυτα οποτε να μπουν ημιτελη! γινεται;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη παιδια ξερω οτι εχετε τα προβληματα σας, αλλα μια βοηθεια για το παρακατω θεμα;

ερωτηση, μου εχουν ερθει κατι τυποι τωρα τελευταια, οι οποιοι εχουν νομιμοποιησει σοφιτες κλπ, θελω να τα δηλωσω ημιτελη! επιτρεπεται; μου παρουσιαζουν το οτι δεν εχουν δικο τους ρολοι τα αυθαιρετα αυτα οποτε να μπουν ημιτελη! γινεται;

 

ευχαριστω!

 

Νομίζω πως είναι μεγάλο λάθος να δηλώσει κάποιος ένα αυθαίρετο ως ημιτελές.

Σκεφτείτε λίγο το εξής: Αφού τακτοποιήθηκε σημαίνει πως είχε ήδη κατασκευαστεί πρίν από κάποια ημερομηνία του 2011 (δεν την θυμάμαι, την ξέρουν οι μηχανικοί). Αν είχε κατασκευαστεί μεταγενέστερα δεν θα μπορούσε να τακτοποιηθεί.

Δηλώνοντας το ως ημιτελές σημαίνει πως κάποια στιγμή θα συνεχίστουν οι εργασίες αποπεράτωσης. Δεν νομίζω πως επιτρέπεται κάτι τέτοιο σε αυθαίρετο και τακτοποιημένο κτίσμα.

Και μην ξεχνάτε και το άλλο. Όταν θα πρέπει να το δηλώσει ως αποπερατωμένο, θα τον περιμένει το πόθεν έσχες, θα χρειαστεί παραστατικά για την αποπεράτωση, και μην θεωρείτε σίγουρο πως δεν θα μπει σφήνα και το ΙΚΑ.

 

Γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει (για μια σοφίτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κυριε Ponzi , ευχαριστω κατι παρομοια σκεφτομουν κ γω! αλλα ειναι 2 τυποι οι οποιοι, το τελικο σπιτι που υπαρχει τωρα δεν εχει καμια σχεση με την αρχικη εικονα! συγκεκριμενα απο μια μονοκατοικια 85 τμ, εχουν γινει γκαρσονιερες 2, μικρινε η αποθηκε, μια επαγγελματικη στεγη κ μια σοφιτα 80τμ,  τωρα εγω τι να κανω; εχετε καποια γνωμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κυριε  Ponzi (σκέτο), ευχαριστω κατι παρομοια σκεφτομουν κ γω! αλλα ειναι 2 τυποι οι οποιοι, το τελικο σπιτι που υπαρχει τωρα δεν εχει καμια σχεση με την αρχικη εικονα! συγκεκριμενα απο μια μονοκατοικια 85 τμ, εχουν γινει γκαρσονιερες 2, μικρινε η αποθηκε, μια επαγγελματικη στεγη κ μια σοφιτα 80τμ,  τωρα εγω τι να κανω; εχετε (έχεις) καποια γνωμη; 

 

Ναι, να τους επισημάνεις όλους τους μελλοντικούς κινδύνους που σκέφτεσαι, και να αγχωθούν αυτοί πώς θα δηλώσουν το ακίνητο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ponzi  ευχαριστω! επειδη μοναχα το ικα δεν τους επισημα, φοβαμαι ειμαι σιγουρος δλδ θα επιμενουν να τους διωξω; τι να κανω; ειμαι νεος στο χωρο γι αυτο ρωτω κατι τετοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ponzi  ευχαριστω! επειδη μοναχα το ικα δεν τους επισημα, φοβαμαι ειμαι σιγουρος δλδ θα επιμενουν να τους διωξω; τι να κανω; ειμαι νεος στο χωρο γι αυτο ρωτω κατι τετοια!

Να τους πεις να ρωτήσουν και τον μηχανικό τους για το θέμα της (υποτιθέμενης) αποπεράτωσης. Δεν είναι κακό. Να τους προστατέψεις προσπαθείς. 

 

Γι' αυτό λέω, αυτά δεν γίνονται (σωστά) μέχρι την Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακάρι. 

Εμείς εδώ πάντως πάμε για πολλά κατοστάρικα. :)

Για τα υπολοιπα.... ? δεν εχω κανει ουτε ενα, ουτε και προκειται να προλαβω εως 30/5 διοτι εχουν πεσει ολα μαζι για  αυτο που μιλαω  ειναι το δικο μου για αυτο  και με <καιει>για το οποιο  μπηκα το μεσημερι και μου ελεγε  <η εφαρμογη προσωρινα μη διαθεσιμη>  ξαναμπηκα  μετα απο 1 ωρα και δεν εμπαινε με τιποτα   ξαναμπηκα και παλι τα ιδια .κατα τα αλλα ο Θεοχαρης επειδη αυτον δεν τον νοιαζει ,ουτε παραταση  δινει ουτε ομως και το μπουρδελλο του δουλευει !! δλδ να κοψουμε το λαιμο μας ?αμ δεν θα τον <κοψω > αμ δε..... :angry:

 

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου έφερε κάποιος βεβαίωση για ημιυπαιθριους με ημερομηνία 10/1/2014. Η όλη διαδικασία και οι πληρωμές ξεκίνησαν και έγιναν μέσα στο 2013. Πρέπει να του δηλώσω τώρα (μέχρι τις 30/5)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Γνωρίζει κάποιος την διαφορά φόρου για μια αποθήκη αν δηλωθεί ημιτελής ή ολοκληρωμένη?

Ευχαριστώ.

 

Θα έχει συντελεστή 0,4 στον υπολογισμό του φόρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποληξη κλιμακοστασιου νομιμοποιηση με το 4178/13 πως δηλωνεται

 

συγκεκριμενα λεει: αφορα την αποληξη του κλιμακοστασιου εντος της στεγης, ο κυριος μου λεει οτι αφορα τις σκαλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε92014

....Όσοι κατέχουν αυθαίρετα κτίσματα ή ημιυπαίθριους ή βοηθητικούς ή κύριους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί ή έχουν νομιμοποιηθεί, μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχουν αναγράψει τα ακίνητα αυτά ή τους χώρους αυτούς σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9. Οι χώροι και τα κτίσματα που τακτοποιήθηκαν ή νομιμοποιήθηκαν πρέπει να δηλωθούν πλέον στη νέα τους (τακτοποιημένη ή νομιμοποιημένη) κατάσταση ώστε η εικόνα του Ε9 να συμφωνεί με τις δηλώσεις των μηχανικών για την τακτοποίηση.

....

 

Εχω τακτοποίηση ημιυπαίθριων που ξεκίνησε 2/2014 και ολοκληρώθηκε στις 28/4/2014 (ν4178/2013)

Πρέπει να κάνω Ε9 τώρα εως 30/5 ή περιμένω να ανοίξει το σύστημα για μεταβολές του 2014

Με έχει μπερδέψει η παραπάνω παράγραφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε92014

....Όσοι κατέχουν αυθαίρετα κτίσματα ή ημιυπαίθριους ή βοηθητικούς ή κύριους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί ή έχουν νομιμοποιηθεί, μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχουν αναγράψει τα ακίνητα αυτά ή τους χώρους αυτούς σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9. Οι χώροι και τα κτίσματα που τακτοποιήθηκαν ή νομιμοποιήθηκαν πρέπει να δηλωθούν πλέον στη νέα τους (τακτοποιημένη ή νομιμοποιημένη) κατάσταση ώστε η εικόνα του Ε9 να συμφωνεί με τις δηλώσεις των μηχανικών για την τακτοποίηση.

....

 

Εχω τακτοποίηση ημιυπαίθριων που ξεκίνησε 2/2014 και ολοκληρώθηκε στις 28/4/2014 (ν4178/2013)

Πρέπει να κάνω Ε9 τώρα εως 30/5 ή περιμένω να ανοίξει το σύστημα για μεταβολές του 2014

Με έχει μπερδέψει η παραπάνω παράγραφος...

 

Όλα τα δηλώνουμε τώρα. Δεν έχει σημασία πότε και αν έγινε ή όχι τακτοποίηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγκεκριμενα λεει: αφορα την αποληξη του κλιμακοστασιου εντος της στεγης, ο κυριος μου λεει οτι αφορα τις σκαλες!

συγγνωμη παιδια μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση, αλλα εχω σκαλωσει! δε το εχω ξαναδει!  καποια βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...