Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υμιυπαίθριοι χώροι και Ε9 ερωτησεις


alexandrosbyz

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που σχετίζονται με τον φορο ΕΝΦΙΑ

 

1)Υμιυπαίθριοι χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον Ν3843/2010 πρέπει να δηλωθούν απο φέτος σε νέο Ε9;

 

2)Υπόγειος Βοηθητικός Χώρος  που τακτοποιήθηκε  με τον ίδιο Ν.3843/2010 και μετατράπηκε σε κύριο χώρο θα δηλωθεί και αυτος απο φέτος στο Ε9;

 

3)Ολες οι παραπάνω αλλαγές πρέπει να δηλωθούν και στο Ε1;

 

Σημειωτέων οτι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν έγινε ουδεμία μεταβίβαση απο την οικοδομική άδεια μέχρι και σήμερα 

 

 

Σας ευχαριστωωωω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας, έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που σχετίζονται με τον φορο ΕΝΦΙΑ

 

1)Υμιυπαίθριοι χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον Ν3843/2010 πρέπει να δηλωθούν απο φέτος σε νέο Ε9;  NAI

 

2)Υπόγειος Βοηθητικός Χώρος  που τακτοποιήθηκε  με τον ίδιο Ν.3843/2010 και μετατράπηκε σε κύριο χώρο θα δηλωθεί και αυτος απο φέτος στο Ε9; NAI

 

3)Ολες οι παραπάνω αλλαγές πρέπει να δηλωθούν και στο Ε1; NAI ...ΕΠΡΕΠΕ και ΠΡΕΠΕΙ

 

Σημειωτέων οτι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν έγινε ουδεμία μεταβίβαση απο την οικοδομική άδεια μέχρι και σήμερα 

 

 

Σας ευχαριστωωωω 

Και μην μου πει κανείς τίποτα για την ΠΟΛ.1126/31.05.2011...

 

γιατί  

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/91b478e8-ee18-4bae-927f-7e98a27572d8

 

 

Εκτός όμως από αυτούς, λόγω της κατάργησης του ΦΑΠ και της θέσπισης του ΕΝΦΙΑ, για να αποφευχθεί  η πιθανότητα εσφαλμένου υπολογισμού του φόρου αυτού, υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων έχουν και:

 

Όσοι έχουν ακίνητα που έχουν τακτοποιηθεί ή νομιμοποιηθεί ή ημιυπαιθρίους χώρους, μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχουν αναγραφεί σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9. Έτσι καλύπτουμε τις περιπτώσεις αυτές ώστε η εικόνα του Ε9 συμφωνεί με τις δηλώσεις των μηχανικών για την τακτοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μην μου πει κανείς τίποτα για την ΠΟΛ.1126/31.05.2011...

 

γιατί  

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/91b478e8-ee18-4bae-927f-7e98a27572d8

 

 

Εκτός όμως από αυτούς, λόγω της κατάργησης του ΦΑΠ και της θέσπισης του ΕΝΦΙΑ, για να αποφευχθεί  η πιθανότητα εσφαλμένου υπολογισμού του φόρου αυτού, υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων έχουν και:

 

Όσοι έχουν ακίνητα που έχουν τακτοποιηθεί ή νομιμοποιηθεί ή ημιυπαιθρίους χώρους, μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχουν αναγραφεί σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9. Έτσι καλύπτουμε τις περιπτώσεις αυτές ώστε η εικόνα του Ε9 συμφωνεί με τις δηλώσεις των μηχανικών για την τακτοποίηση.

Για λυσε μου και αυτη την απορια

Το 2010 που οι δηλωσεις πηγαιναν χειρογραφες στην πολεοδομια, η οποια τωρα εχει και  περιορισμενες αρμοδιοτητες,αυτες πως θα τις διασταυρωσουν?  αν ....ακομη υπαρχουν οι στιβες απο τους φακελλους ,λες να τους ξεθαψουν και  να τις καταχωρησουν?......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλωθέν κατάστημα 200 τ.μ.   ........ο ιδιοκτήτης το ενοικιάζει σε επιχείρηση η οποία αναλαμβάνει την κατασκευή παταριού 100 τ.μ. ΄Θα τα δηλώσω στους κύριους χώρους ή στους βοηθητικούς?.....αιτία θα γράψω κατασκευή παταριού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλωθέν κατάστημα 200 τ.μ.   ........ο ιδιοκτήτης το ενοικιάζει σε επιχείρηση η οποία αναλαμβάνει την κατασκευή παταριού 100 τ.μ. ΄Θα τα δηλώσω στους κύριους χώρους ή στους βοηθητικούς?.....αιτία θα γράψω κατασκευή παταριού?

Καλα  ετσι...αυθαιρετα  θα δηλωσεις <νεο > ακινητο?την βλεπεις  νομιμη την αιτιολογια,,<κατασκευη παταριου>? αν ηταν ετσι θα φτιαχναμε και απο κατι...θα το δηλωναμε σαν νεα κατασκευη  και...τελειωσαμε.

 φιλε μου το παταρι ΑΝ εχει δικαιωμα  να το φτιαξει, εχει  σκαλα απο την οποια ανεβαινουν ανθρωποι ,εχει και  δαπεδο, οποιας κατασκευης  ειναι αυτο, το οποιο δεχεται και  καποιο βαρος οποτε ,  μαλλον κατα την ταπεινη μου αποψη , θελει  στατικη μελετη μηχανικου αρα κατ επεκταση , θελει και αδεια προσθηκης-μετατροπης.  αλλιως  θεωρω οτι θα εχει  προβλημα. μηχανικο ρωτησατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε FAZEXA, φυσικά και έγινε στατική μελέτη από μηχανικό....με τη σύμβασή του νόμιμα κατατεθειμένη στη Δ.Ο.Υ, και επισυναπτόμενη στο μισθωτήριο που νόμιμα και εμπρόθεσμα κατατέθηκε κι αυτό. Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να το δηλώσω στους κύριους χώρους ή σαν βοηθητικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποια είναι η χρήση του παταριού?

 

ΠΟΛ 1052/2014

Στη δήλωση στοιχείων ακινήτων ημιυπόγειοι χώροι αναγράφονται ως ισόγειοι, εκτός αν υπάρχει βεβαίωση της αρμόδιας Πολεοδομικής υπηρεσίας ότι αυτοί είναι υπόγειοι, και ο ημιώροφος αναγράφεται ως πρώτος όροφος. Το πατάρι προστίθεται στην επιφάνεια του κύριου ή βοηθητικού χώρου ανάλογα με τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν η σκάλα είναι μέσα από το κατάστημα βοηθητικός ,εάν ξεχωριστή είσοδο ημιόροφος δηλ. πρώτος.

 

εάν η κατασκευή του δεν προκύπτει από κάπου και αφού δεν μπορεί ο χρόνος κατασκευής να ελεχθεί από αεροφωτογραφία εάν θέλεις το δηλώνεις. εσύ μπορείς να πεις ότι με την αναχώρηση του μισθωτή ξηλώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε FAZEXA, φυσικά και έγινε στατική μελέτη από μηχανικό....με τη σύμβασή του νόμιμα κατατεθειμένη στη Δ.Ο.Υ, και επισυναπτόμενη στο μισθωτήριο που νόμιμα και εμπρόθεσμα κατατέθηκε κι αυτό. Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να το δηλώσω στους κύριους χώρους ή σαν βοηθητικούς.

Αυτο ομως δεν το ειπες...οταν το φταξες σαν τι το δηλωσες?απλα παταρι?καπου εχω ακουσει απο μηχανικο οτι ,εαν εχει υψος εως 2,20 ειναι βοηθ.χωρος αν εχει πανω απο 2,20 ειναι κανονικος οροφος και δηλωνεται σαν οτι  χρησιμοποιειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για λυσε μου και αυτη την απορια

Το 2010 που οι δηλωσεις πηγαιναν χειρογραφες στην πολεοδομια, η οποια τωρα εχει και  περιορισμενες αρμοδιοτητες,αυτες πως θα τις διασταυρωσουν?  αν ....ακομη υπαρχουν οι στιβες απο τους φακελλους ,λες να τους ξεθαψουν και  να τις καταχωρησουν?......

1.  Δεν έχω μαντικές ικανότητες...

2. Τα χρηματικά ποσά που αφορούσαν τις δηλώσεις αυτές που κατεβλήθησαν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.  Δεν έχω μαντικές ικανότητες...  ΚΑΛΑ....ΕΝΤΑΞΕΙ...

2. Τα χρηματικά ποσά που αφορούσαν τις δηλώσεις αυτές που κατεβλήθησαν;;;ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μην μου πει κανείς τίποτα για την ΠΟΛ.1126/31.05.2011...

 

γιατί  

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/91b478e8-ee18-4bae-927f-7e98a27572d8

 

 

Εκτός όμως από αυτούς, λόγω της κατάργησης του ΦΑΠ και της θέσπισης του ΕΝΦΙΑ, για να αποφευχθεί  η πιθανότητα εσφαλμένου υπολογισμού του φόρου αυτού, υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων έχουν και:

 

Όσοι έχουν ακίνητα που έχουν τακτοποιηθεί ή νομιμοποιηθεί ή ημιυπαιθρίους χώρους, μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχουν αναγραφεί σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9. Έτσι καλύπτουμε τις περιπτώσεις αυτές ώστε η εικόνα του Ε9 συμφωνεί με τις δηλώσεις των μηχανικών για την τακτοποίηση.

τι γίνεται στην περίπτωση όμως που έχουν δηλωθεί κανονικα μέχρι σήμερατα μ2 που έχουν τακτοποιηθεί σε υπόγειο χώρο. Θα πρέπει να γίνει και η 'στροφή' τους από βοηθητικοί χώροι σε κύριους? γιατι μέχρι σήμερα δεν υπήρχε αυτή η υποχρέωση με τον Ν .3843/10 

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5. Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρχει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης. Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου. Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου.

 

N.  4223/  31-12-13    AΡΘΡ.     1    #5

 

νομιζω  λοιπον οτι πρεπει να  τα  "  γυρισουμε "  στην πραγματικη τους    χρηση        η    οχι   ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση δημοσιεύτηκε από τον χρήστη Δημήτρης Σταματόπουλος (96)

0
 
 

Προσθέτω ότι ειδικά για φέτος πρέπει να δηλωθούν και όλες οι μεταβολές τακτοποιήσεων (ημιυπαίθριοι, υπόγεια με αλλαγή χρήσης, αυθαίρετα και λοιπές τακτοποιήσεις και μη)

Γενικότερα σημειώνουμε ότι σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 1 του Ν.4223/2013:

"Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρχει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης. Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου. Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου"

 

απο το  forin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση δημοσιεύτηκε από τον χρήστη Δημήτρης Σταματόπουλος (96)

0
 
 

Προσθέτω ότι ειδικά για φέτος πρέπει να δηλωθούν και όλες οι μεταβολές τακτοποιήσεων (ημιυπαίθριοι, υπόγεια με αλλαγή χρήσης, αυθαίρετα και λοιπές τακτοποιήσεις και μη)

Γενικότερα σημειώνουμε ότι σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 1 του Ν.4223/2013:

"Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρχει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης. Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου. Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου"

 

απο το  forin

 

Καλημέρα

Αυτό σημαίνει πως τακτοποιημένοι χώροι που παραμένουν δηλωμένοι ως αποθηκευτικοί(Ν.3843/10) θα πρέπει να δηλωθούν πλέον σαν ΚΥΡΙΟΙ;

Δεν είναι ξεκάθαρο νομίζω. Δεν έχω βρει τροποποίηση του προηγούμενου Ν.3843/10(Νόμου Μπιρμπίλη) σύμφωνα με τον οποίο δεν υπήρχε υποχρέωση για μεταβολή. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκάθαρο είναι. Η πραγματική κατάσταση. Μιλάμε με τους μηχανικούς και μας δίνουν τετραγωνικά και χρήση. Αλλιώς δεν γίνεται (άποψη μου).

Όπως και να έχει αυτά δεν γίνονται έως 31/05. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκάθαρο είναι. Η πραγματική κατάσταση. Μιλάμε με τους μηχανικούς και μας δίνουν τετραγωνικά και χρήση. Αλλιώς δεν γίνεται (άποψη μου).

Όπως και να έχει αυτά δεν γίνονται έως 31/05. 

Μπορεί να έχεις δίκιο. Από την άλλη χωρός στο ΥΠΟΓΕΙΟ να φορολογηθεί ως κύριος με τους ίδιους συντελεστές που φορολογείται και στους άλλους ορόφους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαμέρισμα πολυκατοικίας έχει δηλωθεί κανονικά με τα τ.μ και την αποθήκη του στο υπόγειο....Στην πολυκατοικία υπάρχει ένα μικρό διαμέρισμα που χρησιμοποιείτο παλιά σα θυρωρείο...Τώρα είναι κενό....Δεν το έχω δηλώσει ποτέ γιατί δεν αναφέρονταν στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας παρά μόνον στον κανονισμό της πολυκατοικίας.Πρέπει να δηλωθεί?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα εφοσον δεν εχουν δηλωθει στις δηλωσεις 2012 2013 οι τακτοποιηθεντες χωροι θα πρεπει να γινουν πρωτα τροποποιηρικες στα προηγουμενα χρονια και μετα του 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακίνητο τακτοποιήθηκε με τον Ν.3843/2010, με σκοπό την μεταβίβαση, όπου και πράγματι πουλήθηκε.

Ο νέος κάτοχος, έχει δηλωμένα στο Ε9 τα παλιά τετραγωνικά (χωρίς τον ημι-υπαίθριο δηλαδή).

Επίσης, ο νέος κάτοχος, δεν έχει δηλώσει ως τώρα στο Ε9 του, ούτε γκαράζ, ούτε αποθήκη (υπόγειο).

Καταλαβαίνω ότι τώρα, πρέπει να γίνει τροποποιητικό Ε9, και να προτεθούν τα τμ του συμβολαίου, για ημι-υπαιθριο, γκαράζ, αποθήκη, σωστά?

και φυσικά να γίνει update το Ε1.

Ερώτηση, υπάρχει πρόστιμο που δεν ήταν δηλωμένα ως τώρα για το διάστημα 10-12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν υπαρχει  ,  εφ οσον δεν  θα  κανετε  μεταβιβαση    ωστε   να χρειαστειτε   πιστοποιητικα 

 

τοτε  μονο   θα κανατε   τις   τροπ/κες    και  .....       προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...