Προς το περιεχόμενο

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ VS ΛΟΓΙΣΤΕΣ 1 - 0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράδειγμα ερώτησης.......:

 

Η επιχείρηση Κ παράγει το προϊόν Χ σε μία φάση. Σε κάθε παραγωγή έχει κανονική απώλεια 10% επί των ολοκληρωμένων μονάδων. Τις κατεστραμμένες μονάδες τις πωλεί ως υπολείμματα αντί των 4 ευρώ ανά τεμάχιο. Στην περίοδο μηνός Αυγούστου δεν υπήρξαν αποθέματα αρχής και τέλους. Το συνολικό κόστος περιόδου σε αναλωθέντα υλικά, άμεση εργασία και ΓΒΕ ήταν 184.400. Στο μήνα αυτό εισήλθαν στην παραγωγή 13.200 τεμάχια. Ποιο το ανά μονάδα κόστος παραγωγής? 12,5 ευρώ? 15 ευρώ? 15,15? ή 15,40?

 

Όποιος βρει τη λύση σε 7 λεπτά τον κερνάω κουλούρι Σαλονικιώτικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

θα το έβρισκα σοφία αλλά..δεν μ αρέσει το κουλούρι..

 

μη σε βάλω και σε έξοδα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παράδειγμα ερώτησης.......:

 

Η επιχείρηση Κ παράγει το προϊόν Χ σε μία φάση. Σε κάθε παραγωγή έχει κανονική απώλεια 10% επί των ολοκληρωμένων μονάδων. Τις κατεστραμμένες μονάδες τις πωλεί ως υπολείμματα αντί των 4 ευρώ ανά τεμάχιο. Στην περίοδο μηνός Αυγούστου δεν υπήρξαν αποθέματα αρχής και τέλους. Το συνολικό κόστος περιόδου σε αναλωθέντα υλικά, άμεση εργασία και ΓΒΕ ήταν 184.400. Στο μήνα αυτό εισήλθαν στην παραγωγή 13.200 τεμάχια. Ποιο το ανά μονάδα κόστος παραγωγής? 12,5 ευρώ? 15 ευρώ? 15,15? ή 15,40?

 

Όποιος βρει τη λύση σε 7 λεπτά τον κερνάω κουλούρι Σαλονικιώτικο!!

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

 

 

 

im34.gif

im36.gif

im38.gif

 

im40.gif

im42.gif

im44.gif

im46.gifim47.gif

 

 

ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ?????

 

ΓΑΤΑΚΙΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα ερώτησης.......:

 

Η επιχείρηση Κ παράγει το προϊόν Χ σε μία φάση. Σε κάθε παραγωγή έχει κανονική απώλεια 10% επί των ολοκληρωμένων μονάδων. Τις κατεστραμμένες μονάδες τις πωλεί ως υπολείμματα αντί των 4 ευρώ ανά τεμάχιο. Στην περίοδο μηνός Αυγούστου δεν υπήρξαν αποθέματα αρχής και τέλους. Το συνολικό κόστος περιόδου σε αναλωθέντα υλικά, άμεση εργασία και ΓΒΕ ήταν 184.400. Στο μήνα αυτό εισήλθαν στην παραγωγή 13.200 τεμάχια. Ποιο το ανά μονάδα κόστος παραγωγής? 12,5 ευρώ? 15 ευρώ? 15,15? ή 15,40?

 

Όποιος βρει τη λύση σε 7 λεπτά τον κερνάω κουλούρι Σαλονικιώτικο!!

 

Κοίτα....

 

13.200 κομμάτια Χ 10% μας κάνουν 1320 κομμάτια απώλεια * 4 ευρά το κομμάτι = 5280€ εισπράττει από την απώλεια.

 

Επομένως, το κόστος πάει στα 184.400 - 5280 = 179.120€ / 11880 κομμάτια σωικά μας κάνει 15,08 το κομμάτι.................................

 

 

Άμα δεν κουμπώνει αυτό που βρίσκουμε με τις απαντήσεις που δίνουν.....??????

 

Μαλακία, ε......????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξανατονίζω................

 

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για την επιτυχή ολοκλήρωση της αξιολόγησης θα πρέπει οι υποψήφιοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις και των πέντε (5) εκπαιδευτικών ενοτήτων.

 

 

Απάντηση απλά θέλουν οι άνθρωποι, όχι απαραιτήτως σωστή.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε όχι..

 

 

μετά την αξιολόγησή του σε όλες τις ενότητες το σύστημα θα εμφανίζει στον εκπαιδευόμενο το ποσοστό επιτυχίας του. Ως ποσοστό επιτυχίας ......έχει οριστεί το 50%. Δηλαδή ο κάθε εκπαιδευόμενος για να λάβει την ά τάξη θα πρέπει να απαντήσει σωστά σε 50 τουλάχιστον από τις 100 του συνόλου των ερωτήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε όχι..

 

 

μετά την αξιολόγησή του σε όλες τις ενότητες το σύστημα θα εμφανίζει στον εκπαιδευόμενο το ποσοστό επιτυχίας του. Ως ποσοστό επιτυχίας ......έχει οριστεί το 50%. Δηλαδή ο κάθε εκπαιδευόμενος για να λάβει την ά τάξη θα πρέπει να απαντήσει σωστά σε 50 τουλάχιστον από τις 100 του συνόλου των ερωτήσεων

 

 

Φτου σου ρε πούστη μου.........

 

Και πάνω που έλεγα ότι τους ξέφυγε.............

 

Τίποτα τελικά δεν τους ξεφεύγει, τίποτα.............. τσάκαλοι.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν δώσει κανένας ας μας πει εντυπώσεις (εγώ θα γράψω εδώ όταν θα έρθει και η σειρά μου, λέω να διαβάσω λιγάκι πριν δώσω, έχω ένα κενό 2-4 το βράδυ...  :wacko: )

 

Πάντως να μου το θυμηθείτε. Οι συνάδελφοι που δεν φωνάζουν τώρα, θα σκούζουν μόλις γίνει το ίδιο πράγμα με την πιστοποίηση και τις εξετάσεις που θα το ακολουθούν...

 

Τώρα μιλάμε εμείς που είμαστε οι εξεταζόμενοι (και λίγοι άλλοι μη εξεταζόμενοι - δυστυχώς όμως πολύ λίγοι), τα πρώτα πειραματόζωα... Οι περισσότεροι σιωπούν,  ως συνήθως... Να δω αντιδράσεις όταν σε 1 χρόνο θα γίνει το ίδιο σκηνικό, και με δυσκολότερα θέματα (διεθνή ελεγκτικά πρότυπα π.χ), για την πιστοποίηση... Εκεί εγώ θα είμαι χαλαρότερος, και ειλικρινά δεν πρόκειται να φωνάξω - όπως δεν φωνάζουν οι "συνάδελφοι" τώρα... Από συναδελφική αλληλεγγύη χόρτασα....  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν δώσει κανένας ας μας πει εντυπώσεις (εγώ θα γράψω εδώ όταν θα έρθει και η σειρά μου, λέω να διαβάσω λιγάκι πριν δώσω, έχω ένα κενό 2-4 το βράδυ...  :wacko: )

 

Πάντως να μου το θυμηθείτε. Οι συνάδελφοι που δεν φωνάζουν τώρα, θα σκούζουν μόλις γίνει το ίδιο πράγμα με την πιστοποίηση και τις εξετάσεις που θα το ακολουθούν...

 

Τώρα μιλάμε εμείς που είμαστε οι εξεταζόμενοι (και λίγοι άλλοι μη εξεταζόμενοι - δυστυχώς όμως πολύ λίγοι), τα πρώτα πειραματόζωα... Οι περισσότεροι σιωπούν,  ως συνήθως... Να δω αντιδράσεις όταν σε 1 χρόνο θα γίνει το ίδιο σκηνικό, και με δυσκολότερα θέματα (διεθνή ελεγκτικά πρότυπα π.χ), για την πιστοποίηση... Εκεί εγώ θα είμαι χαλαρότερος, και ειλικρινά δεν πρόκειται να φωνάξω - όπως δεν φωνάζουν οι "συνάδελφοι" τώρα... Από συναδελφική αλληλεγγύη χόρτασα....  :(

Τα πράγματα είναι απλά, αγαπητέ Πέτρο. Σε ένα χρόνο ή και κάτι περισσότερο, όπως γράφεις για την πιστοποίηση, θα κληθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες ! Πράγματι πολλοί είναι αυτοί που δεν μιλάνε σήμερα, ίσως γιατί δεν πρόλαβαν να ασχοληθούν (και δικαιολογημένα) ίσως γιατί ενστικτωδώς απωθούν τις δυσάρεστες καταστάσεις, ίσως γιατί δεν έχουν αντιληφθεί τον επικείμενο κίνδυνο απώλειας της πιστοποίησης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πάντως το ΟΕΕ είναι ο μόνος φορέας σήμερα που μπορεί να οργανώσει αυτές τις εξετάσεις και θα πρέπει να μας δοθεί αρκετός χρόνος προετοιμασίας και, κυρίως όχι μεσούσης της περιόδου δηλώσεων, όπως συνέβη τώρα. Και όχι με αστεία και σε επίπεδο κουϊζ θέματα , όπως αυτό που έφερε η Σοφία (ευχαριστώ Σοφία, αλλά ώσπου να στείλεις το Σαλονικιό κουλούρι εδώ κάτω θα έχει μπαγιατέψει..), αλλά με πιο συγκεκριμένα και άμεσα με την πρακτική του επαγγέλματός μας. Ακόμα και ΔΛΠ, γιατί αυτά θα επικρατήσουν αύριο, θέλουμε, δεν θέλουμε.

Προφανώς θέλουν να ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι, ή τα πρόβατα από τα ερίφια, αλλά θα ρισκάρει κάποιος από μας μια καριέρα 20-30 χρόνων, για μια άτυχη ή εσφαλμένη απάντηση σε κάποιες ερωτήσεις και θέματα που θα κληθεί να γράψει; Η θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία;  Ετσι , αναρωτιέμαι μήπως ο απώτερος σκοπός , όχι του ΟΕΕ φυσικά, αλλά των εμπνευστών του συστήματος είναι η δημιουργία μεγάλων μονάδων, στις οποίες οι αποτυχόντες θα συμμετέχουν σαν τελευταίοι τροχοί;

Πάντως θυμάμαι, πριν μερικά χρόνια ότι σε ανάλογες εξετάσεις των υδραυλικών, είχαν κόψει τον Πρόεδρο ενός μεγάλου Συλλόγου, ο οποίος ισχυρίσθηκε ότι τα αίτια ήταν πολιτικά! Πάντως ο άνθρωπος αναγκάστηκε να κένει εμπόριο υδραυλικών ειδών και τις δουλειές τις έκανε ο πιστοποιημένος βοηθός του!

 Αλλά ας περιμένουμε τις τελικές αποφάσεις, για να αρχίσουμε να φωνάζουμε, όπως γράφεις.

  Υ.Γ. Θα έλθεις εφέτος στην Πάρο; Εγώ δεν κατάφερα από τότε να βρω χρόνο να περάσω από το γραφείο σου, παρά το ότι είμαστε γείτονες. Την καλημέρα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν δώσει κανένας ας μας πει εντυπώσεις (εγώ θα γράψω εδώ όταν θα έρθει και η σειρά μου, λέω να διαβάσω λιγάκι πριν δώσω, έχω ένα κενό 2-4 το βράδυ...  :wacko: )

 

Πάντως να μου το θυμηθείτε. Οι συνάδελφοι που δεν φωνάζουν τώρα, θα σκούζουν μόλις γίνει το ίδιο πράγμα με την πιστοποίηση και τις εξετάσεις που θα το ακολουθούν...

 

Τώρα μιλάμε εμείς που είμαστε οι εξεταζόμενοι (και λίγοι άλλοι μη εξεταζόμενοι - δυστυχώς όμως πολύ λίγοι), τα πρώτα πειραματόζωα... Οι περισσότεροι σιωπούν,  ως συνήθως... Να δω αντιδράσεις όταν σε 1 χρόνο θα γίνει το ίδιο σκηνικό, και με δυσκολότερα θέματα (διεθνή ελεγκτικά πρότυπα π.χ), για την πιστοποίηση... Εκεί εγώ θα είμαι χαλαρότερος, και ειλικρινά δεν πρόκειται να φωνάξω - όπως δεν φωνάζουν οι "συνάδελφοι" τώρα... Από συναδελφική αλληλεγγύη χόρτασα....  :(

Τα πράγματα είναι απλά, αγαπητέ Πέτρο. Σε ένα χρόνο ή και κάτι περισσότερο, όπως γράφεις για την πιστοποίηση, θα κληθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες ! Πράγματι πολλοί είναι αυτοί που δεν μιλάνε σήμερα, ίσως γιατί δεν πρόλαβαν να ασχοληθούν (και δικαιολογημένα) ίσως γιατί ενστικτωδώς απωθούν τις δυσάρεστες καταστάσεις, ίσως γιατί δεν έχουν αντιληφθεί τον επικείμενο κίνδυνο απώλειας της πιστοποίησης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πάντως το ΟΕΕ είναι ο μόνος φορέας σήμερα που μπορεί να οργανώσει αυτές τις εξετάσεις και θα πρέπει να μας δοθεί αρκετός χρόνος προετοιμασίας και, κυρίως όχι μεσούσης της περιόδου δηλώσεων, όπως συνέβη τώρα. Και όχι με αστεία και σε επίπεδο κουϊζ θέματα , όπως αυτό που έφερε η Σοφία (ευχαριστώ Σοφία, αλλά ώσπου να στείλεις το Σαλονικιό κουλούρι εδώ κάτω θα έχει μπαγιατέψει..), αλλά με πιο συγκεκριμένα και άμεσα με την πρακτική του επαγγέλματός μας. Ακόμα και ΔΛΠ, γιατί αυτά θα επικρατήσουν αύριο, θέλουμε, δεν θέλουμε.

Προφανώς θέλουν να ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι, ή τα πρόβατα από τα ερίφια, αλλά θα ρισκάρει κάποιος από μας μια καριέρα 20-30 χρόνων, για μια άτυχη ή εσφαλμένη απάντηση σε κάποιες ερωτήσεις και θέματα που θα κληθεί να γράψει; Η θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία;  Ετσι , αναρωτιέμαι μήπως ο απώτερος σκοπός , όχι του ΟΕΕ φυσικά, αλλά των εμπνευστών του συστήματος είναι η δημιουργία μεγάλων μονάδων, στις οποίες οι αποτυχόντες θα συμμετέχουν σαν τελευταίοι τροχοί;

Πάντως θυμάμαι, πριν μερικά χρόνια ότι σε ανάλογες εξετάσεις των υδραυλικών, είχαν κόψει τον Πρόεδρο ενός μεγάλου Συλλόγου, ο οποίος ισχυρίσθηκε ότι τα αίτια ήταν πολιτικά! Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να κάνει εμπόριο υδραυλικών ειδών και τις δουλειές τις έκανε ο πιστοποιημένος βοηθός του!

 Αλλά ας περιμένουμε τις τελικές αποφάσεις, για να αρχίσουμε να φωνάζουμε, όπως γράφεις.

  Υ.Γ. Θα έλθεις εφέτος στην Πάρο; Εγώ δεν κατάφερα από τότε να βρω χρόνο να περάσω από το γραφείο σου, παρά το ότι είμαστε γείτονες. Την καλημέρα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετάσεις λοιπόν για έναν τίτλο. Έναν τίτλο πιστοποίησης που θα δώσει το πράσινο φως για την συνέχιση άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας. Σαφώς και γνωρίζουμε όλοι, είτε λίγο είτε πολύ ότι θέλουν να δημιουργήσουν μεγάλα τράστ με ότι αυτό συνεπάγεται. Εξετάσεις λοιπόν, εν μέσω πολλών υποχρεώσεων και ασφυκτικών ημερομηνιών. Δεν ανήκω σε αυτούς που συμμετέχω σε αυτή την διαδικασία, θα ευχηθώ μόνο καλή επιτυχία στους συναδέλφους που καλούνται να αναμετρηθούν με "άλλο ένα θηρίo;" 

Όταν φυσικά αποφασίσουμε να ξυπνήσουμε όλοι, αν και δεν το βλέπω να γίνεται, θα είναι πάρα πολύ αργά. Καλή επιτυχία παιδιά. Αύριο μπορεί να είμαστε εμείς στην θέση σας, ή μπορεί και να μην είμαστε ποτέ, γιατί ίσως τελικά και να μην αξίζει τον κόπο η αναμέτρηση με το θηρίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από συναδελφική αλληλεγγύη χόρτασα....  :(

Σε ποιό επίπεδο υπάρχει αλληλεγγύη άραγε; Μας το απέδειξε περίτρανα η κρίση όλη αυτή την πενταετία. Βγήκε στην επιφάνεια ο πραγματικός χαρακτήρας των ατόμου. Ο θάνατός σου, η ζωή μου. Τα πλούτη μου, η φτώχεια σου. Ας πεθάνεις εσύ για να ζήσω εγώ. Καλημέρα, καλή συνέχεια, καλή δύναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετάσεις λοιπόν για έναν τίτλο. Έναν τίτλο πιστοποίησης που θα δώσει το πράσινο φως για την συνέχιση άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας. Σαφώς και γνωρίζουμε όλοι, είτε λίγο είτε πολύ ότι θέλουν να δημιουργήσουν μεγάλα τράστ με ότι αυτό συνεπάγεται. Εξετάσεις λοιπόν, εν μέσω πολλών υποχρεώσεων και ασφυκτικών ημερομηνιών. Δεν ανήκω σε αυτούς που συμμετέχω σε αυτή την διαδικασία, θα ευχηθώ μόνο καλή επιτυχία στους συναδέλφους που καλούνται να αναμετρηθούν με "άλλο ένα θηρίo;" 

Όταν φυσικά αποφασίσουμε να ξυπνήσουμε όλοι, αν και δεν το βλέπω να γίνεται, θα είναι πάρα πολύ αργά. Καλή επιτυχία παιδιά. Αύριο μπορεί να είμαστε εμείς στην θέση σας, ή μπορεί και να μην είμαστε ποτέ, γιατί ίσως τελικά και να μην αξίζει τον κόπο η αναμέτρηση με το θηρίο. 

 

Σε ποιό επίπεδο υπάρχει αλληλεγγύη άραγε; Μας το απέδειξε περίτρανα η κρίση όλη αυτή την πενταετία. Βγήκε στην επιφάνεια ο πραγματικός χαρακτήρας των ατόμου. Ο θάνατός σου, η ζωή μου. Τα πλούτη μου, η φτώχεια σου. Ας πεθάνεις εσύ για να ζήσω εγώ. Καλημέρα, καλή συνέχεια, καλή δύναμη. 

Αγώνας χρειάζεται Μαρία, από όλους για όλους. Αν κάποιοι μένουν έξω, ίσως να κάνουν κακό και στους εαυτούς τους, αλλά και στο σύνολο των συναδέλφων. Η παραίτηση δεν είναι ενδεδειγμένη λύση. Εκτός , αν κάποιοι, μεταξύ των οποίων και εγώ, βρίσκονται "στας δυσμάς" του εργασιακού τους βίου και θέλουν να μην εμπλακούν. Για μένα δεν ισχύει αυτό.

Οσο για την αλληλεγγύη, σε παραπέμπω, όπως και τον Πέτρο στο  τραγούδι που ανέβασε σήμερα το πρωί στο "καλημέρα" ο συνάδελφος Κώστας.

Τα λέει όλα..

Καλή σου μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν δώσει κανένας ας μας πει εντυπώσεις (εγώ θα γράψω εδώ όταν θα έρθει και η σειρά μου, λέω να διαβάσω λιγάκι πριν δώσω, έχω ένα κενό 2-4 το βράδυ...  :wacko: )

 

Πάντως να μου το θυμηθείτε. Οι συνάδελφοι που δεν φωνάζουν τώρα, θα σκούζουν μόλις γίνει το ίδιο πράγμα με την πιστοποίηση και τις εξετάσεις που θα το ακολουθούν...

 

Τώρα μιλάμε εμείς που είμαστε οι εξεταζόμενοι (και λίγοι άλλοι μη εξεταζόμενοι - δυστυχώς όμως πολύ λίγοι), τα πρώτα πειραματόζωα... Οι περισσότεροι σιωπούν,  ως συνήθως... Να δω αντιδράσεις όταν σε 1 χρόνο θα γίνει το ίδιο σκηνικό, και με δυσκολότερα θέματα (διεθνή ελεγκτικά πρότυπα π.χ), για την πιστοποίηση... Εκεί εγώ θα είμαι χαλαρότερος, και ειλικρινά δεν πρόκειται να φωνάξω - όπως δεν φωνάζουν οι "συνάδελφοι" τώρα... Από συναδελφική αλληλεγγύη χόρτασα....  :(

 

Το είχα γράψει και αλλού...

παρόλο αυτό, αφού χρειάζεται να δώσω εξετάσεις για να αποδείξω την αξία μου, όπως λέτε,...... θα το κάνω με μεγάλη χαρά, και ταυτόχρονα με μεγάλη χαρά θα κάθομαι σε μια γωνιά και θα "χαζεύω" όλους αυτούς που θα κλαίνε τότε αλλά δεν φωνάζουν τώρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το σκορ δεν ειναι 1-0 που εμφανιζει ο τιτλος.. εχουμε μεταλλαξη του οεε σε ρεαλ μαδριτης

 

 

Μας έβαλε γκολ στην παράταση και η τεσσάρα έρχεται (με εξετάσεις πιστοποίησης του χρόνου).... :D

Εγώ πάντως ξέρω ότι αν είχα μόλις τελειώσει τη σχολή πέρυσι θα είχα τεράστιο πλεονέκτημα σε αυτές και στις επόμενες εξετάσεις σε σχέση με τώρα που έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία...

Οι απόλυτα πρακτικές γνώσεις που έχω αυτή τη στιγμή δεν μετράνε καθόλου μα καθόλου σε αυτές τις εξετάσεις...  :unsure:

Εγώ λέω να δώσω πρώτα την ενότητα των εργατικών που έχω και καλύτερη επαφή για να δω πως πάει - και αν δεν πάει καλά να δω τι θα γράψω στα ΔΛΠ (που όντως είναι κάτι που πρέπει να μάθουμε όσοι δεν τα ξέρουμε, έστω και τώρα).

 

Τα θέματα της πιστοποίησης πάντως, που θα είναι σε διαφορετικές ενότητες από αυτές τώρα, σε λιγότερο χρόνο σίγουρα και λογικά πιο δύσκολα, αν το δείτε έχουν βαρύτητα βαθμολογίας στα θέματα που ξέρουν οι ορκωτοί (ΔΠΧΠ, Διεθνή ελεγκτικά πρότυπα - 40%). Αυτά που ξέρουμε εμείς (εργατικά, φορολογία, μετράνε ελάχιστα στις ίδιες εξετάσεις της πιστοποίησης... Και τα ενδιάμεσα αντικείμενα που τα ξέρουν κατά κύριο λόγο οι πρόσφατοι απόφοιτοι πανεπιστημίων (κοστολόγηση, χρηματοοικονομικά) γεφυρώνουν τη διαφορά...

 

Φτιάξανε ένα μείγμα εξετάσεων (πάντα μιλάω για την πιστοποίηση) από τομείς που αλλού υπερτερούμε εμείς, αλλού οι ορκωτοί, αλλού οι εντελώς νέοι συνάδελφοι με μηδενική ή ελάχιστη εμπειρία αλλά καλές και "φρέσκες" θεωρητικές γνώσεις. Αλλά μεταξύ των 3 κατηγοριών νομίζω ότι είμαστε οι ριγμένοι της παρέας... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αν οι ερωτησεις θα ειναι ιδιες για ολους. Πεμπτη ανοιγει η εφαρμογη, Παρασκευη μπορεις να πληρωσεις και να συμμετεχεις ακομα και ενα μηνα μετα. Φανερα δεν εχω καταβαλλει τα εξεταστρα και ειμαι κατα της αξιολογησης, θα δω ομως την Πεμπτη ποια ειναι η κατασταση και θα πραξω αναλογα. Το 50% που θελουν σαν ποσοστο επιτυχιας το θεωρω εφικτο, ειδικα αν υπαρξει βοηθεια και απο καποιον που εχει δωσει τις εξετασεις, μπας και ξεμπερδεψω γιατι στο μελλον δε ξερουμε ποια θα ειναι η διαδικασια (ευελπιστω να καταργηθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αν οι ερωτησεις θα ειναι ιδιες για ολους. Πεμπτη ανοιγει η εφαρμογη, Παρασκευη μπορεις να πληρωσεις και να συμμετεχεις ακομα και ενα μηνα μετα. Φανερα δεν εχω καταβαλλει τα εξεταστρα και ειμαι κατα της αξιολογησης, θα δω ομως την Πεμπτη ποια ειναι η κατασταση και θα πραξω αναλογα. Το 50% που θελουν σαν ποσοστο επιτυχιας το θεωρω εφικτο, ειδικα αν υπαρξει βοηθεια και απο καποιον που εχει δωσει τις εξετασεις, μπας και ξεμπερδεψω γιατι στο μελλον δε ξερουμε ποια θα ειναι η διαδικασια (ευελπιστω να καταργηθει).

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95928

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Μπήκα στην εφαρμογή του ΟΕ και είπα να κάνω το τεστ.Ξεκίνησα από τα-εύκολα- εργατικά-ασφαλιστικά.Τελείωσα σε περίπου 1 ώρα.Από τις 25 ερωτήσεις σωστές 20.Ερωτήσεις τύπου πόση άδεια δικαιούται ένας μισθωτός με 15 χρόνια στον ίδιο εργοδότη΄΄.

Μετά πήγα στην ενότητα φορολογία εισοδήματος.Άλλη μια ώρα περίπου, σωστά 20 από 25. Ερωτήσεις τύπου ΄΄για πόσα έτη μεταφέρεται η ζημία π.χ.΄΄Γενικά είναι πολύ βατά θέματα σαν να πηγαίνεις στη σχολή ξανά...Με λίγο διάβασμα-ψάξιμο βρίσκεις τις απαντήσεις...Όποιος θέλει να θυμηθεί τα φοιτητικά του χρόνια ας μπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Μπήκα στην εφαρμογή του ΟΕ και είπα να κάνω το τεστ.Ξεκίνησα από τα-εύκολα- εργατικά-ασφαλιστικά.Τελείωσα σε περίπου 1 ώρα.Από τις 25 ερωτήσεις σωστές 20.Ερωτήσεις τύπου πόση άδεια δικαιούται ένας μισθωτός με 15 χρόνια στον ίδιο εργοδότη΄΄.

Μετά πήγα στην ενότητα φορολογία εισοδήματος.Άλλη μια ώρα περίπου, σωστά 20 από 25. Ερωτήσεις τύπου ΄΄για πόσα έτη μεταφέρεται η ζημία π.χ.΄΄Γενικά είναι πολύ βατά θέματα σαν να πηγαίνεις στη σχολή ξανά...Με λίγο διάβασμα-ψάξιμο βρίσκεις τις απαντήσεις...Όποιος θέλει να θυμηθεί τα φοιτητικά του χρόνια ας μπει..

 

Kαταρχήν, να τονίσω ότι να υπάρχουν εξετάσεις είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, αν και το να κάνεις εξετάσεις μόνο για αυτούς που μπαίνουν τώρα, με θέματα γελοία, είναι προφανώς άδικο. Το σωστό θα είναι να υπάρχουν σε τακτά χρονικά διαστήματα εξετάσεις για όλους, με μεγάλο χρόνο προετοιμασίας. Για τους παλαιότερους, προφανώς θα πρέπει να υπάρχουν εξετάσεις σε ΔΛΠ κλπ. Και βεβαίως δεν πρέπει να γίνονται σε διάστημα υποβολής φορολογικών δηλώσεων και ισολογισμών.

 

Σπύρο, αν καταλαβαίνω σωστά, οι απαντήσεις στις ερωτήσεις βρίσκονται στο υλικό που υπάρχει στο Ο.Ε. Εσύ διάβασες προηγουμένως ή έψαχνες εκείνη τη στιγμή στο υλικό (πχ ppt) για να δεις τι γίνεται; Δεν ξέρω ποιά είναι η τακτική που πρέπει να ακολουθήσω, με δεδομένο ότι η λογιστική δεν είναι (πλέον) η καθημερινή μου απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...