Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ponzi

Δαπάνη για αγορά ποσοστού επιχείρησης και κάλυψη της με δωρεά ή με δάνειο

Question

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος, προκειμένου να αγοράσει μερίδια, δανειστεί το ποσό από τον πατέρα π.χ, με έγγραφη συμφωνία. Πληρώνεται το χαρτόσημο (3,6%) και συμφωνείται η αποπληρωμή του σε 3 χρόνια ας πούμε. Με τον 4172 το δάνειο θα μπορούσε να είναι άτοκο?

 

Αλλιώς θα πρέπει να κάνει ο πατέρας δωρεά (10%). Ψάχνω να βρω τι συμφέρει αλλά και τι είναι πιο ασφαλές. Δεν υπάρχει κάποια εικονικότητα. Τα χρήματα πραγματικά θα τα πληρώσει ο πατέρας.

 

Ευχαριστώ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

δεν εχουμε καμμια αλλαγη ,   μεταξυ     2238/94   17    δ    ΚΑΙ     4172    32    δ        ,   ειναι  ιδια

 

θεωρω δεδομενο  οτι  ισχυουν ολα τα γνωστα ,  οτι δηλ. και ατοκο να το ονομασουμε  θα υπολογιστει επιτοκιο βασει   τριμ εντοκου  

 

αρα  ολες οι παλαιοτερες  ερμ/κες   θεσεις της διοικησης   ΠΟΛ  , σχετικα ,  κλπ . ,  πιστευω ,    οτι  τα  ιδια   ,  συνεχιζουν να ισχυουν 

 

αν εχει δει καποια αλλαγη  ,  καποιος  συναδελφος  ,  ας  μας  πει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν εχουμε καμμια αλλαγη ,   μεταξυ     2238/94   17    δ    ΚΑΙ     4172    32    δ        ,   ειναι  ιδια

 

θεωρω δεδομενο  οτι  ισχυουν ολα τα γνωστα ,  οτι δηλ. και ατοκο να το ονομασουμε  θα υπολογιστει επιτοκιο βασει   τριμ εντοκου  

 

αρα  ολες οι παλαιοτερες  ερμ/κες   θεσεις της διοικησης   ΠΟΛ  , σχετικα ,  κλπ . ,  πιστευω ,    οτι  τα  ιδια   ,  συνεχιζουν να ισχυουν 

 

αν εχει δει καποια αλλαγη  ,  καποιος  συναδελφος  ,  ας  μας  πει

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν εχουμε καμμια αλλαγη ,   μεταξυ     2238/94   17    δ    ΚΑΙ     4172    32    δ        ,   ειναι  ιδια

 

θεωρω δεδομενο  οτι  ισχυουν ολα τα γνωστα ,  οτι δηλ. και ατοκο να το ονομασουμε  θα υπολογιστει επιτοκιο βασει   τριμ εντοκου  

 

αρα  ολες οι παλαιοτερες  ερμ/κες   θεσεις της διοικησης   ΠΟΛ  , σχετικα ,  κλπ . ,  πιστευω ,    οτι  τα  ιδια   ,  συνεχιζουν να ισχυουν 

 

αν εχει δει καποια αλλαγη  ,  καποιος  συναδελφος  ,  ας  μας  πει

Στον 2238 άρθρο 25 υπήρχε αυτό:

3.Κάθε δάνειο που συνομολογείται μεταξύ ιδιωτών ή παρέχεται από εταιρία προς τα μέλη της ή τρίτους, λογίζεται ότι συνάπτεται με ελάχιστο επιτόκιο αυτό που ισχύει για τα έντοκα γραμμάτια του Δημοσίου τρίμηνης διάρκειας κατά το χρόνο σύναψης του δανείου.

 

Στον 4172 δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ

 

Χρηστο  ,   απο που προκυπτει ,   η καταργηση του χαρτ/μου     ?

 

για το επιτοκιο ας το  δουμε μη  τυχον  ειναι  "  χωμενο "  καπου  ,     δυσκολο  το βλεπω να εχουμε   2   δωρα  στο  δανειο μεταξυ ιδιωτων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος, προκειμένου να αγοράσει μερίδια, δανειστεί το ποσό από τον πατέρα π.χ, με έγγραφη συμφωνία. Πληρώνεται το χαρτόσημο (3,6%) και συμφωνείται η αποπληρωμή του σε 3 χρόνια ας πούμε. Με τον 4172 το δάνειο θα μπορούσε να είναι άτοκο?

 

Αλλιώς θα πρέπει να κάνει ο πατέρας δωρεά (10%). Ψάχνω να βρω τι συμφέρει αλλά και τι είναι πιο ασφαλές. Δεν υπάρχει κάποια εικονικότητα. Τα χρήματα πραγματικά θα τα πληρώσει ο πατέρας.

 

Ευχαριστώ 

μια ιδέα που μου ήρθε τώρα είναι η εξής: αγορά από τον πατέρα τα μερίδια και μετά σύμφωνα με το άρθρο 29 του  Ν.2961/2001 μεταβίβαση με γονική παροχή στον υιό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μια ιδέα που μου ήρθε τώρα είναι η εξής: αγορά από τον πατέρα τα μερίδια και μετά σύμφωνα με το άρθρο 29 του  Ν.2961/2001 μεταβίβαση με γονική παροχή στον υιό.

Ισως είναι καλή σκέψη αλλά ο πατέρας είναι συνταξιούχος. Δεν θέλουμε να μπλέξουμε με ασφάλιση. Αν και αυτό λύνεται (μετατροπή σε ΙΚΕ), αλλά τέλος πάντων θέλω να το αποφύγω όλο αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δανειο ιδιωτη προς ιδιωτη δεν εχει χαρτοσημο

Εντάξει, αν και δεν βρίσκω γιατί δεν έχει, όμως το πιο φλέγον θέμα είναι αν εξακολουθεί να ισχύει το ελάχιστο επιτόκιο. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εντάξει, αν και δεν βρίσκω γιατί δεν έχει, όμως το πιο φλέγον θέμα είναι αν εξακολουθεί να ισχύει το ελάχιστο επιτόκιο. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εντάξει, αν και δεν βρίσκω γιατί δεν έχει, όμως το πιο φλέγον θέμα είναι αν εξακολουθεί να ισχύει το ελάχιστο επιτόκιο. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλω.

 

Κάποια ιδέα, κανείς??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πήγαινε με την δωρεά να ξεμπερδεύουν ,γιατί αν έχει και χαρτόσημο ,βάλε και τις αποπληρωμές του παιδιού ,όπου θα αναγκάζει την εταιρεία να του διανέμει κέρδη τουλάχιστον ισόποσο των δόσεων οπότε να το 10%.

 

αν είναι απλογραφικά είναι σίγουρο ότι θα έχει κέρδη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πήγαινε με την δωρεά να ξεμπερδεύουν ,γιατί αν έχει και χαρτόσημο ,βάλε και τις αποπληρωμές του παιδιού ,όπου θα αναγκάζει την εταιρεία να του διανέμει κέρδη τουλάχιστον ισόποσο των δόσεων οπότε να το 10%.

 

αν είναι απλογραφικά είναι σίγουρο ότι θα έχει κέρδη?

Και εμένα η αρχική σκέψη για δωρεά ήταν. Άσε που δεν βλέπω κέρδη για 2014. Πώς θα πληρώσει τις δόσεις? 

Απλογραφικά είναι. Το κακό είναι πως το ποσό της μεταβίβασης δεν είναι μικρό. Έλεγα μήπως (αν μπορεί να θεωρηθεί άτοκο) το βάλω να αποπληρωθεί σε βάθος χρόνου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μια ιδέα που μου ήρθε τώρα είναι η εξής: αγορά από τον πατέρα τα μερίδια και μετά σύμφωνα με το άρθρο 29 του  Ν.2961/2001 μεταβίβαση με γονική παροχή στον υιό.

Ισως είναι καλή σκέψη αλλά ο πατέρας είναι συνταξιούχος. Δεν θέλουμε να μπλέξουμε με ασφάλιση. Αν και αυτό λύνεται (μετατροπή σε ΙΚΕ), αλλά τέλος πάντων θέλω να το αποφύγω όλο αυτό.

.................................................

 

Ασφάλιση  υπάρχει μόνο  αν είναι στο Δ.Σ. ή στη διαχείριση .....νομίζω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ισως είναι καλή σκέψη αλλά ο πατέρας είναι συνταξιούχος. Δεν θέλουμε να μπλέξουμε με ασφάλιση. Αν και αυτό λύνεται (μετατροπή σε ΙΚΕ), αλλά τέλος πάντων θέλω να το αποφύγω όλο αυτό.

.................................................

 

Ασφάλιση  υπάρχει μόνο  αν είναι στο Δ.Σ. ή στη διαχείριση .....νομίζω

Για ΟΕ μιλάμε (μερίδια). Το πολύ να την μετατρέπαμε σε ΙΚΕ.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και εμένα η αρχική σκέψη για δωρεά ήταν. Άσε που δεν βλέπω κέρδη για 2014. Πώς θα πληρώσει τις δόσεις? 

Απλογραφικά είναι. Το κακό είναι πως το ποσό της μεταβίβασης δεν είναι μικρό. Έλεγα μήπως (αν μπορεί να θεωρηθεί άτοκο) το βάλω να αποπληρωθεί σε βάθος χρόνου. 

 

 ισως  εχει  χαρτοσημο  η συμβαση  του δανειου

 

ισως  χρεωθει και με επιτοκιο η  καθε -ετησια-  εξοφληση  δηλ.   φορολογια τοκων   για τον  πατερα  ,   καθε ιανουαριο η  εξοφληση  κλπ.     -

 

και  ολη αυτη η ιστορια  ισως για  αρκετα χρονια   ,  για να μπορεσει ο γιος  να ανταπεξελθει   

 

ισως  , να μην  εχει    καθολου  εισοδημα   -κερδη ,  τα πρωτα χρονια  για αποπληρωμη  και  μπλεξει  με      26%    !!!!!    φορολογια

 

ισως  ,  ισως  ,   ..... αρα μια   δωρεα χρηματων   με   10%   και  ησυχασε  και  φθηνοτερα  τελικα  ερχεται   - συμφωνω δηλ. με τον  PROAKIS-

 

  υποτιθεται  βεβαια οτι   ο πατερας    εχει   εισοδηματα   -  για αναλωση- , καλυψη τεκμριου δωρεας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην ΙΚΕ όλοι οι εταιροί και ο διαχειριστής έχει ΟΑΕΕ

Στην ΙΚΕ δεν έχουν όλοι οι εταίροι ΟΑΕΕ, μόνο οι διαχειριστές. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω έχει βγάλει ο ΟΑΕΕ εγκύκλιο και δεν εξαιρει κανέναν (διορθωνω λαθος μου)

 

Ε. ΥΠΑΚΤΕΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΠΡΟΣΩΠΑ
 
Σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 116 του Ν. 4072/2012 τροποποιήθηκε η παρ. 2 του άρθρου 1 του Π.Δ. 258/2005 ορίζοντας ότι στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ υπάγονται:
 
α) Οι διαχειριστές Ι.Κ.Ε. που ορίστηκαν με το καταστατικό ή με απόφαση των εταίρων και
 
β) Ο μοναδικός εταίρος Μονοπρόσωπης Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας.
 
Τα εν λόγω πρόσωπα υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ σε όλη την επικράτεια, όπως κατ' αναλογία ισχύει για τα υπακτέα στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ πρόσωπα των άλλων μορφών κεφαλαιουχικών εταιρειών (ΕΠΕ και ΑΕ).
 
Επίσης, με την προαναφερόμενη παράγραφο του Ν 4072/2012 προστέθηκε στο άρθρο 3 του Π.Δ. 258/2005 περίπτωση ζ' όπου αναφέρεται ότι οι λοιποί εταίροι της Ι.Κ.Ε. που δεν τυγχάνουν διαχειριστές της, έχουν τη δυνατότητα να υπαχθούν προαιρετικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

απο την "  επιχειρηση  " Δάνειο από φυσικό πρόσωπο σε αθλητικό σωματείο

qa.png

Φυσικό πρόσωπο επιθυμεί να δώσει χρήματα με τη μορφή δανείου σε Αθλητικό Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, για τη πραγματοποίηση έργων βελτίωσης των γηπεδικών εγκαταστάσεων. Με έγγραφη συμφωνία τα χρήματα αυτά θα επιστραφούν από το Αθλητικό Σωματείο στο Φυσικό πρόσωπο σε διάστημα 2 ετών. Το Αθλητικό Σωματείο πώς θα εμφανίσει αυτό το δάνειο στο Βιβλίο Ταμείου (δεν τηρεί Εσόδων - Εξόδων). Έχει υποχρέωση να υπολογίσει και τόκους τους οποίους θα καταβάλει στο φυσικό πρόσωπο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δανειακές συμβάσεις μπορούν να συναφθούν μεταξύ φυσικών προσώπων ή μεταξύ φυσικού προσώπου και ενός νομικού προσώπου ανεξάρτητα αν πρόκειται για εμπορική εταιρεία ή σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Κατά κανόνα, στις συμβάσεις αυτές επιβάλλεται χαρτόσημο 3,6% επί του ποσού του δανείου (χαρτόσημο και εισφορά ΟΓΑ, βλ. άρθρο 12, του ΚΤΧαρτοσήμου). Όροι της σύμβασης που αναφέρονται στη διάρκεια του δανείου, το ετήσιο επιτόκιο, τη συχνότητα των πληρωμών κ.λπ. και αποτελούν αντικείμενο συμφωνίας ανάμεσα στις δύο πλευρές, επηρεάζουν την καταβολή των φόρων που επιβάλλονται στο εισόδημα των τόκων του δανείου. Κατ’ εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 4, του άρθρου 37, του Ν 4172/2013, οι τόκοι φορολογούνται αυτοτελώς, με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης για τα φυσικά πρόσωπα. Ο συντελεστής φορολογίας είναι 15% (παρ. 2, άρθρου 40). Το εκάστοτε ποσό φόρου υπολογίζεται επί της κάθε καταβολής του οφειλέτη, παρακρατείται από το πληρωτέο ποσό και αποδίδεται εντός διμήνου, με την υποβολή σχετική δήλωσης (άρθρο 64, παρ. 1β και Πολ. 1011/2013 και Πολ. 1012/2013).

Είναι προφανές, ότι οι πληρωμές των δόσεων του δανείου, ως χρηματική εκροή, θα πρέπει να καταχωρίζεται στο βιβλίο ταμείου που τηρείται από το σωματείο, με βάση τα σχετικά παραστατικά της καταβολής (όπως λ.χ. της βεβαίωσης κατάθεσης της τράπεζας ή της απόδειξης είσπραξης σε περίπτωση που η καταβολή γίνεται με μετρητά). Από τις κείμενες διατάξεις δεν προκύπτει υποχρέωση από τη πλευρά του ΝΠ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, να υπολογίζει και να καταχωρίζει στο τηρούμενο βιβλίο ταμείου, με λογιστικό τρόπο, τυχόν υπεραξία («κέρδος») από τη δραστηριότητά του. Άλλωστε, εκ των πραγμάτων, το τυχόν πλεόνασμα διαθεσίμων δεν μπορεί να θεωρηθεί κέρδος κατά τις αρχές της λογιστικής, καθότι οφείλεται στις εισφορές των μελών του συλλόγου (όχι σε εμπορικές συναλλαγές) για την επίτευξη των μη οικονομικών επιδιώξεών του. Ωστόσο, από τα πεδία του εντύπου Φ 01.012 (δήλωση φορολογίας εισοδήματος για ΝΠ μη κερδοσκοπικά) προκύπτει η ανάγκη τήρησης του βιβλίου ταμείου με τρόπο που να εξυπηρετεί την συμπλήρωση της εν λόγω δήλωσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα!

 

Θα παρακαλούσα μια απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο.

 

Λέγοντας πως η "σύσταση κεφαλαίου επιχειρήσεων που λειτουργούν ατομικώς" αποτελεί τεκμήριο, ελλείψει διευκρινιστικής έως τώρα, πώς μπορεί να ερμηνευθεί; 

 

Π.χ. κάθε δαπάνη που έγινε σε νεοσύστατη ατομική επιχείρηση μέσα στο 2014 θα αποτελεί τεκμήριο; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα!

 

Θα παρακαλούσα μια απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο.

 

Λέγοντας πως η "σύσταση κεφαλαίου επιχειρήσεων που λειτουργούν ατομικώς" αποτελεί τεκμήριο, ελλείψει διευκρινιστικής έως τώρα, πώς μπορεί να ερμηνευθεί; 

 

Π.χ. κάθε δαπάνη που έγινε σε νεοσύστατη ατομική επιχείρηση μέσα στο 2014 θα αποτελεί τεκμήριο; 

 

Όχι βέβαια.

Το αρχικό κεφάλαιο. Πόσο είναι αυτό σε ατομική?

Μπορεί όσο θες, μπορεί όσο θα ορίζεται κατ' ελάχιστό από κάποια ΠΟΛ που θα βγει... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι βέβαια.

Το αρχικό κεφάλαιο. Πόσο είναι αυτό σε ατομική?

Μπορεί όσο θες, μπορεί όσο θα ορίζεται κατ' ελάχιστό από κάποια ΠΟΛ που θα βγει... 

 

Κεφάλαιο σε ατομική με απλογραφικά βιβλία δε νομίζω ότι προκύπτει από πουθενά, ούτε αρχικό, ούτε μεταγενέστερο. Το φυσικό πρόσωπο άνοιξε την επιχείρηση και ξεκίνησε να τη λειτουργεί πραγματοποιώντας δαπάνες. Δεν είναι Α.Ε. για να γίνουν εγγραφές στον "40" και να παρακολουθείται η αυξομείωση του κεφαλαίου.

 

Το ρωτώ γιατί ένας νέος επαγγελματίας που ξεκινά τώρα, έχοντας προίκα το 3.000€ ως τεκμήριο, αν πάρει και ένα ακόμη τεκμήριο βουνό από σύσταση κεφαλαίου επιχείρησης (συν τα όσα λοιπά τεκμήρια έχει - αυτοκίνητα, ιδιοκατοίκηση κτλ), θα κληθεί να πληρώσει θεόρατο φόρο, ειδικά σε περίπτωση ζημίας (που είναι και πολύ πιθανό σενάριο στο πρώτο έτος λειτουργίας).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αναμένουμε τη διευκρινιστική επομένως...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν ξέρω αν αποτελεί τεκμήριο η αγορά των αποθεμάτων σε περίπτωση αλλαγής ιδιοκτήτη σε ατομική επιχείρηση(π.χ. κάνει διακοπή η σύζυγος και έναρξη ο σύζυγος στον ίδιο χώρο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×