Προς το περιεχόμενο

Βιβλιο πορτας ξενοδοχειων /ενοικ.δωματιων κ ΑΠΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο 01/01/2014  το βιβλιο πορτας παυει να ισχυει ,θα πρεπει οι ξενοδοχοι να συνεχισουν να το τηρουν για καποιο λογο?

 

Διαβαζω οτι μεχρι τωρα το βιβλιο τηρειται και κατα τις αστυνομικες διαταξεις.........Αρα φορολογικα δεν μας ενδιαφερει αλλα θα συνεχισουν να το κρατουν ενημερωμενο σε περιπτωση ελεγχου απο αστυνομια  ή αλλη αρχη?δε βρηκα ακτι σχετικο μεχρις στιγμης κ εγω εχω ενημερωσει τους πελατες για την καταργηση του,λαθος?

 

Επισης  στις ΑΠΥ που κοβονται πρεπει  να αναγραφονται

1)Ονομ/μο πελατη

 

2)Διευθ.κατοικίας

 

 

Ομως για  καποιες τουριστικες  περιοχες που εχουν παρει  απαλλαγη απο ΤΕΒΕ  (λογω κατοικων ) μια υπαλληλος με μπερδεψε λεγοντας μου οτι θα τους δημιουργηθει  προβλημα με την απαλλαγη   ....Το λαθος μου ειναι οτι αυτες λοιπον οι επιχειρησεις εχουν κοψει τις απυ κ στην διευθυνση εχουν αναγραψει τον τοπο που  δραστηριοοποιειται η επιχειρηση με την λογικη οτι  ο τουριστας εκεινη την περιοδο διεμενε εκει...το γνωριζω οτι ειναι λαθος ,αλλα ποσο σοβαρο μπορει να θεωρηθει κ τι επιπτωσεις θα  εχουμε απ αυτο?

 

 

Ευχαριστώ ...καλημερα....

 

Π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 01/01/2014  το βιβλιο πορτας παυει να ισχυει ,θα πρεπει οι ξενοδοχοι να συνεχισουν να το τηρουν για καποιο λογο?

 

Διαβαζω οτι μεχρι τωρα το βιβλιο τηρειται και κατα τις αστυνομικες διαταξεις.........Αρα φορολογικα δεν μας ενδιαφερει αλλα θα συνεχισουν να το κρατουν ενημερωμενο σε περιπτωση ελεγχου απο αστυνομια  ή αλλη αρχη?δε βρηκα ακτι σχετικο μεχρις στιγμης κ εγω εχω ενημερωσει τους πελατες για την καταργηση του,λαθος?

 

Επισης  στις ΑΠΥ που κοβονται πρεπει  να αναγραφονται

1)Ονομ/μο πελατη

 

2)Διευθ.κατοικίας

 

 

Ομως για  καποιες τουριστικες  περιοχες που εχουν παρει  απαλλαγη απο ΤΕΒΕ  (λογω κατοικων ) μια υπαλληλος με μπερδεψε λεγοντας μου οτι θα τους δημιουργηθει  προβλημα με την απαλλαγη   ....Το λαθος μου ειναι οτι αυτες λοιπον οι επιχειρησεις εχουν κοψει τις απυ κ στην διευθυνση εχουν αναγραψει τον τοπο που  δραστηριοοποιειται η επιχειρηση με την λογικη οτι  ο τουριστας εκεινη την περιοδο διεμενε εκει...το γνωριζω οτι ειναι λαθος ,αλλα ποσο σοβαρο μπορει να θεωρηθει κ τι επιπτωσεις θα  εχουμε απ αυτο?

 

 

Ευχαριστώ ...καλημερα....

 

Π.χ

Κατά τις αστυνομικές? μπορείς να μου παραθέσεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τις αστυνομικές? μπορείς να μου παραθέσεις κάτι?

Δ γνωριζω να σου πω κατι συγκεκριμενο ,διαβασα μολις στο βιβλιο του Σταματοπουλου - ΚΦΑΣ  οτι το Βιβλιο .πορτας τηρειται κ κατα τις αστυνομικες διαταξεις(αυτο που εγραψα δηλ κ πριν)  τιποτα παραπανω απ ταΥΤΟ....

 

μιλησα κ με ΣΕΕΔΔΕ 210 6422418 Κ μου ειπαν οτι εχουν κανει γραπτο ερωτημα  γιατο οποιο περιμενουν απαντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ γνωριζω να σου πω κατι συγκεκριμενο ,διαβασα μολις στο βιβλιο του Σταματοπουλου - ΚΦΑΣ  οτι το Βιβλιο .πορτας τηρειται κ κατα τις αστυνομικες διαταξεις(αυτο που εγραψα δηλ κ πριν)  τιποτα παραπανω απ ταΥΤΟ....

 

μιλησα κ με ΣΕΕΔΔΕ 210 6422418 Κ μου ειπαν οτι εχουν κανει γραπτο ερωτημα  γιατο οποιο περιμενουν απαντηση...

Σελ 361 στην περιπτωση που το εχεις κ συ...

 

 

"........γιατι το βιβλιο πελατων τηρειται και κατα τις αστυνομικες διαταξεις ..." στην αρχη της σελιδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο πόρτας αναγκαστικά θα εξακολουθούμε να το τηρούμε αφού το χρειάζεται ο ξενοδόχος για να έχει εικόνα για το πότε μπήκε και το πότε έφυγε ο πελάτης, επίσης σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να γνωρίζει ο έλεγχος πόσα δωμάτια έχουν κόσμο, επομένως ναι μεν καταργήθηκε η θεώρηση του αλλά θα πρέπει να τηρείτε καθαρά για πληροφοριακό χαρακτήρα.

Αυτή είναι απλά η άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο πόρτας αναγκαστικά θα εξακολουθούμε να το τηρούμε αφού το χρειάζεται ο ξενοδόχος για να έχει εικόνα για το πότε μπήκε και το πότε έφυγε ο πελάτης, επίσης σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να γνωρίζει ο έλεγχος πόσα δωμάτια έχουν κόσμο, επομένως ναι μεν καταργήθηκε η θεώρηση του αλλά θα πρέπει να τηρείτε καθαρά για πληροφοριακό χαρακτήρα.

Αυτή είναι απλά η άποψή μου.

κ γω σου λεω οτι ξενοδοχος (5-10 δωματια ) εχει την π[ληρη εικονα των πελατων του κ δεν θελει να το τηρει ...

 

Για ποιο ελεγχο μιλαμε?Φορολογικο?Γιατι αν μιλαμε για τις διαταξεις τις φορολογικες ,το βιβλιο πορτας απο 1/1/2014 καταργειται ....

 

Δ μιλαμε γιατην καταργηση της θεωρησης...δεν ηταν αυτο το θεμα στο post μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ γω σου λεω οτι ξενοδοχος (5-10 δωματια ) εχει την π[ληρη εικονα των πελατων του κ δεν θελει να το τηρει ...

 

Για ποιο ελεγχο μιλαμε?Φορολογικο?Γιατι αν μιλαμε για τις διαταξεις τις φορολογικες ,το βιβλιο πορτας απο 1/1/2014 καταργειται ....

 

Δ μιλαμε γιατην καταργηση της θεωρησης...δεν ηταν αυτο το θεμα στο post μου ...

σωστος...το θεμα ειναι τι επιπτωσεις εχει η μη τηρηση του απο την αστυνομια,οχι απο την εφορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος...το θεμα ειναι τι επιπτωσεις εχει η μη τηρηση του απο την αστυνομια,οχι απο την εφορια...

Σωστη....κοριτσι :)

 

Το θεμα ειναι οτι εγω ενημερωσα τους πελατες για τη μη υποχρεωση του -οι οποιο περιττο να πω το ποσο το καταχαρηκαν- τωρα τι θα τους πω?

 

Κ δεν ξερω πως μπορω να πω τι ειναι σιγουρο ....Με ΣΕΕΔΔΕ  δεν ηξεραν να μου πουν ακριβως...ουτε τη φορολογικη διατξη δεν ηξεραν...Ειναι Μαιος......τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά τι γνώμη μου είπα και αυτό έχω πει στου πελάτες μου να κάνουν.

Μέχρι νεοτέρας ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελτία Άφιξης πελατών

«Υποχρεώσεις διευθυντών, υπαλλήλων και πελατών τουριστικών καταλυμάτων»

Αριθ.1500/3/1-γ' ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ υπ' αριθ. 8 Αρχηγού Ελληνικής Αστυνομίας (ΦΕΚ Β'-1957/1.11.1999) όπως τροποποιήθηκε με την Αριθ.1500/3/1-κθ'  (ΦΕΚ Β1674/2003) Έγκριση της Αστυνομικής Διάταξης υπ' αριθ. 8Α.

 

www.fede.gr

 

Θεωρώ ότι η πιο πάνω απόφαση εξακολουθεί να ισχύει, απλώς μέχρι τώρα ήταν βολικό το θεωρημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρθρο 54 4174

"«θ) δεν εκδίδει ή εκδίδει ανακριβώς αποδείξεις λιανικής πώλησης ή επαγγελματικά στοιχεία.»"

...

"«πεντακόσια (500) ευρώ, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων β`, γ`, δ`, στ` και θ` της 

παραγράφου 1, με ανώτατο όριο το ποσό ύψους τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ανά φορολογικό έλεγχο, στην περίπτωση της μη έκδοσης ή έκδοσης ανακριβών φορολογικών στοιχείων» , σε περίπτωση που ο φορολογούμενος είναι υπόχρεος τήρησης βιβλίων και στοιχείων με βάση πλήρη λογιστικά πρότυπα. "

άρθρο 55 4174 λέει πότε είναι ανακριβές στοιχείο

"Τα φορολογικά στοιχεία στα οποία αναγράφεται αξία 

συναλλαγής κατώτερη της πραγματικής θεωρούνται πάντοτε για τους σκοπούς του παρόντος νόμου ως ανακριβή, ...."

Δεν βλέπω κάποιο πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

τελικα χρειαζεται να τηρειται για την αστυνομια ?βρηκε καποιος κατι?

Απο το συλλογο μου ειπαν οτι εχουν στειλει ερωτημα κ θα περιμενουν απαντηση......ακομα στο περιμενε φυσικα οποτε οτι νομιζεις καλυτερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Απο τις Αστυνομικές Διαταξεις ειναι υποχρεωτικο η τηρηση του ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΟΡΤΑΣ

 

 

ΑΡ.ΠΡΩΤ.1507/1/10-α'

 

Δ μπορω να επισυναψω την απαντηση ,μου ρθε μολις εμαιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Το βιβλίο πόρτας το καταργησαμε απο 01/01/14.

Όσο αφορά την διευκρίνηση περί αστυνομικών αρχών,αυτό μου επιβεβαιώνει οτι ζούμε στην Μπανανία.

Πρόσφατα είχαμε περιστατικό σύλληψης απο Ιντερπόλ και δεν μας ζητήθηκε κανένα βιβλίο πόρτας,όλες οι διαμονες αποθηκεύονται μέσα στο σύστημα και ανά πάσα ώρα και στιγμη μπορείς να δώσεις οτι πληροφορία ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομα ζευγαρια ειχες ?  :P :P :P :P :P

Η κράτηση γίνεται στο όνομα του τρίτου προσωπου .... Χιχιχιχιχι αυτός η αυτή που πληρώνει δεν φαινεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για οσα δωματια εκαναν εναρξη μετα την 1/1/2014 οπου και καταργηθηκε το βιβλιο πορτας για τον ΚΦΑΣ , θα πρεπει να το πανε στο αστυνομικο τμημα της περιοχης τους για θεωρηση. 

Γιατι ομως θα πρεπει να το ξερουμε και αυτο εμεις; 

Ας τους ενημερωσει η αστυνομια, να παρει σβαρνα τα ξενοδοχεια-δωματια κτλ και να ενημερωνει τους υπευθυνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας τους ενημερωσει η αστυνομια, να παρει σβαρνα τα ξενοδοχεια-δωματια κτλ και να ενημερωνει τους υπευθυνους.

Καλό !!!Γέλασα πρωί πρωί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η θεώρηση από την αστυνομία γίνεται για ορισμένες κατηγορίες ξενοδοχείων/ενοικ. δωματίων?

Ή πάει καθολικά για όλους?

Έχει κανείς εικόνα...?

(Κάπου, κάτι είχα διαβάσει... Θα το ψάξω και θα το αναρτήσω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η θεώρηση από την αστυνομία γίνεται για ορισμένες κατηγορίες ξενοδοχείων/ενοικ. δωματίων?

Ή πάει καθολικά για όλους?

Έχει κανείς εικόνα...?

(Κάπου, κάτι είχα διαβάσει... Θα το ψάξω και θα το αναρτήσω...)

ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ...

Ενημέρωση από το Αρχηγείο Ελληνικής Αστυνομίας για όσα ξενοδοχεία δεν τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο πελατών

Μετά την κατάργηση του βιβλίου πόρτας από το Υπουργείο Οικονομικών, πραγματοποιήθηκε συνάντηση της Διοίκησης του Ξ.Ε.Ε. με το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας σχετικά με την τήρηση στοιχείων των πελατών των ξενοδοχείων, τα οποία είναι υποχρεωτικά με βάση τις οικείες αστυνομικές διατάξεις.

Αποφασίστηκε ότι όσοι τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο πελατών εξακολουθούν να απαλλάσσονται από την υποχρέωση ξεχωριστής τήρησης των εν λόγω στοιχείων σύμφωνα με την ισχύουσα αστυνομική διάταξη, όσοι όμως δεν διαθέτουν ηλεκτρονικό αρχείο υποχρεούνται να καταγράφουν όλα τα στοιχεία των πελατών τους σε ένα βιβλίο το οποίο θα προσκομίζουν προς θεώρηση στις κατά τόπους αρμόδιες αστυνομικές αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...