Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγές από τρίτες χώρες και εγγραφές για κεπυό, Γ' κατηγορίας


LITSAKI27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ.. Εισαγωγές από κίνα....Πρακτορειακα,ΟΛΠ ΣΕΠ, αμοιβη εκτελωνιστή κλπ, τώρα που αυτα πρέπει να περνάνε  κεπυό πως θα γίνουν οι εγγραφές της εισαγωγής?

 

Αυτό που έκανα μέχρι τωρα είναι 

04.90

08.90

-----------

54.00.20

35.00.00

------------

32.01.00.χχχ   Αυτή η εγγραφή για το καθένα ξεχωριστά---> πρακτορειακα/αμοιβη/ολπ..κλπ

54.00.20

35.00.00

------------

32.01.00

35.00.00  για τα ποσα χωρις φπα

---------

32.01.00.χχχ

50.01.00    τιμολ.ξενου οικου

------------

20.03.00.023

20.03.00.000

32.01.00.χχχ     κλείσιμο του 32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Την τρίτη σου εγγραφή θα πρέπει να την περνάς αναγκαστικά από τον 53.98 σου (ολπ κτλ) και μετά το υπόλοιπο του π.χ.ολπ μεταφορά στον 35 εκτελωνιστή.

 

Το ίδιο και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Τα λοιπά έξοδα του εκτλεωνιστή  θα πρέπει με την τέταρτη εγγραφή να τα πηγαίνεις στην τελευταία κατηγορία τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η τρίτη εγγραφή θα είναι:

 

32.01.00.χχχ 

54.00.20
53,98                            και μετα     53,98 σε 35,00?
 
 
και ο προμηθευτής π.χ DHL που θα υπάρχει για να παίρνει κεπυο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή η τρίτη εγγραφή θα είναι:

 

32.01.00.χχχ 

54.00.20
53,98                            και μετα     53,98 σε 35,00?
 
 
και ο προμηθευτής π.χ DHL που θα υπάρχει για να παίρνει κεπυο?

 

O 53.98 που πιστώνεις δεν θα είναι είτε ο dhl είτε ο ολπ είτε η κόσκο κτλ κτλ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Καλησπέρα θα θελα μια βοήθεια πρώτη φορα μου έτυχε εισαγωγή απο τρίτη χ΄ωρα.Εχω τα εξης έγγραφα:

1)αποδεικτικο είσπραξης ωπου αναφερει τους δασμουσ π.χ.4,7 ευρω και φπα τρτων χωτων 23 ευρω

2) ΕΔΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ  ωπου εχει την αξια του τιμολογιου σε ευρω π.χ.100  +100*4,7%  =4,7 ευρω απο δασμουσ + ενα ποσο με κωδικο 800 5Συνολο.132,7

3)τπυ απο dhl diasafhsh 20 eyev kai dasmoi 27.7(23+4.7).

πως γινεται η εγγραφη σε απλογραφικα βιβλια?

πως παει στο εντυπο του φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα θελα μια βοήθεια πρώτη φορα μου έτυχε εισαγωγή απο τρίτη χ΄ωρα.Εχω τα εξης έγγραφα:

1)αποδεικτικο είσπραξης ωπου αναφερει τους δασμουσ π.χ.4,7 ευρω και φπα τρτων χωτων 23 ευρω

2) ΕΔΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ  ωπου εχει την αξια του τιμολογιου σε ευρω π.χ.100  +100*4,7%  =4,7 ευρω απο δασμουσ + ενα ποσο με κωδικο 800 5Συνολο.132,7

3)τπυ απο dhl diasafhsh 20 eyev kai dasmoi 27.7(23+4.7).

πως γινεται η εγγραφη σε απλογραφικα βιβλια?

πως παει στο εντυπο του φπα?

καλημερα μια επιβεβαιωση περνάω την εισαγωγή με 0%  100 ευρω στα λοιπα προστιθέμενα βάζω το φπα που πληρώθηκε 23 ευρω κια το τιμολογιο απο dhl το περνάω κανονικά για κεπυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μια επιβεβαιωση περνάω την εισαγωγή με 0%  100 ευρω στα λοιπα προστιθέμενα βάζω το φπα που πληρώθηκε 23 ευρω κια το τιμολογιο απο dhl το περνάω κανονικά για κεπυο?

 

ξεκινάς από το φπα εισαγωγής 23 ευρώ ,άρα αξία εισαγωγής με 23% 100,00 (πάνε στην περιοδική όπως του εσωτερικού).

 

το τιμολόγιο dhl έχει 20 ευρώ χρέωση και τους δασμούς+φπα τελωνείου της εισαγωγής.

 

στην ΜΥΦ θα πάει το 20 ευρώ ,ΟΧΙ το 27,70.       το 20 λογικά έχει και φπα ,πέρνα το σαν εσωτερικού μιας και έχεις απλογραφικά.

 

και μένει και το 4,70   εισαγωγές με 0%.

 

κανονικά έπρεπε να βρεις ισοτιμία με ημερομηνία παραλαβής και την διαφορά να την έριχνες πάλι στο εισαγωγές 0%. αλλά βλέπω είναι μικρές οι αξίες.

 

κάπου το έχω γράψει εάν θέλεις να το δεις ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινάς από το φπα εισαγωγής 23 ευρώ ,άρα αξία εισαγωγής με 23% 100,00 (πάνε στην περιοδική όπως του εσωτερικού).

 

το τιμολόγιο dhl έχει 20 ευρώ χρέωση και τους δασμούς+φπα τελωνείου της εισαγωγής.

 

στην ΜΥΦ θα πάει το 20 ευρώ ,ΟΧΙ το 27,70.       το 20 λογικά έχει και φπα ,πέρνα το σαν εσωτερικού μιας και έχεις απλογραφικά.

 

και μένει και το 4,70   εισαγωγές με 0%.

 

κανονικά έπρεπε να βρεις ισοτιμία με ημερομηνία παραλαβής και την διαφορά να την έριχνες πάλι στο εισαγωγές 0%. αλλά βλέπω είναι μικρές οι αξίες.

 

κάπου το έχω γράψει εάν θέλεις να το δεις ολόκληρο.

Σε ευχαριστω σε γενικες γραμμες θα περνιεται σαν τις αγορες του εσωτερικου ως προς το φπα.Εαν σου ειναι εύκολο να με παραπέμψεις στο άρθρο που έχεις δημοσιεύσει γιατί οι εισαγωγές θα είναι συνεχόμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

'Εχω να κάνω μία εισαγωγή από τρίτη χώρα και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον λογαριασμό 32. Στον 20 θέλω να εμφανίσω μόνο το ποσό του τιμολογίου του οίκου και όλα τα υπόλοιπα έξοδα να τα περάσω από την ομάδα 6. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις λογιστικές εγγραφές? Η αξία του τιμολογίου διαφέρει με την στατιστική αξία της διασάφησης, την διαφορά αυτή πρέπει να την εμφανίσω σε κάποιον λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Μπορει καποιος να με βοηθησει με λογιστικες εγγραφες σε διπλογραφικα στην εξης περιπτωση;

Εχω εισαγωγη απο τριτη χωρα.

Μεταφερω 10.000 ευρω στον τραπεζικο λογαριασμο του εκτελωνιστη.

Ο εκτελωνιστης πληρωνει με αυτα τα λεφτα (5 εισαγωγες σε διαφορετικες ημερομηνιες) τους δασμους, τις μεταφορικες και κραταει και τις αμοιβες του συμφωνα με το ΤΠΥ του.

Δεν μπορω να καταλαβω πως θα κανω τις εγγραφες οσο αφορα το ταμειο, για την μεταφορα των χρηματων στον εκτελωνιστη και τις εξοφλησεις των τιμολογιων και των δασμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...