Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΛΕΙΠΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΑΠΟ ΙΚΑ ΣΤΟ TAXIS


akisnet

Ερώτηση

καλησπέρα,

 

Ήθελα να σας ενημερώσω και να ζητήσω σχόλια για την κατωτέρω δυσλειτουργία.

Η μητέρα μου παίρνει 2 συντάξεις (μία γήρατος και μία χηρίας)

Στα στοιχεία του Ε1 τα προσυμπληρωμένα έχει ανέβει μόνο η μία από τις 2. Ανακάλυψα δε, πως η άλλη δεν ανέβηκε διότι έχει παραμείνει το ΑΦΜ του πατέρα μου..

Πήγα στο ΙΚΑ δήλωσα την μεταβολή-δι'όρθωση και μου είπαν πως θέλει 2-3 μήνες η μηχανογράφηση τους να αλλάξει τα στοιχεία!!!. Σε ερώτημά μου σχετικά με το αν προλάβουν να "ανεβούν" στο Ε1 μέχρι την 30/6/14 ημερομηνία που λήγουν οι δηλώσεις δήλωσαν άγνοια!! Επειδή αντιλαμβάνομαι πως παρόμοιο πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσουν πολλοί συμπολίτες μας η μόνη λύση που βλέπω είναι να "ανοίξουν" τα προσυμπληρωμένα πεδία.

Τί λέτε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αν  γνωρίζεις  το  ποσό  που  δεν  περάστηκε  στον  κωδ303   το  υπόλοιπο  που  αμφιβάλεις   βάλτο   στον  ΚΩΔΙΚΟ  343   αλλά  περίμενε  μπας  και  το  περάσουν  αυτοί   αφου τους  ενημέρωσες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑ - ΗΔΙΚΑ - ΤΑΧΙS

 

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΔΙΚΑ...

 

Η' ΤΟΥΣ ΤΗΝ 'ΔΑΓΚΩΝΕΙΣ ΤΗ ΜΙΑ :P ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ

 

Η' ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΣ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗ ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μια περιπτωση οπου δεν εχουν μπει καθολου τα στοιχεια απο το ΙΚΑ . Το ικα λεει οτι τα εστειλα και γγ οτι δεν μπορει να κανει κατι . Το εκας σε ποιο κωδικο θα το βαλω τα υπολοιπα θα τα βαλω στον 343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πήγαινε -έλα στη ΔΟΥ είναι σίγουρο ότι δεν το γλιτώνουμε.

Πρόβλημα έχουν οι   συνταξιούχοι ΟΓΑ , λάθος συσχετισμός ΑΦΜ-ΑΜΚΑ .

Πρόβλημα έχουν ανήλικοι με σύνταξη λόγω θανάτου γονέα, κλπ.

Θα βγουν πολλά στην πορεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΔΥΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ  ΔΕΝ ΕΦΑΝΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΕΑΠΟΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η σύνταξη του προγράμματος πρόωρης συνταξιοδότησης αγροτών ξέρει κανείς αν θα πρέπει να μας το εμφανίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, σε επικοινωνία που είχα με το ΙΚΑ, μου είπαν ότι τους ενημέρωσαν για νέα εφαρμογή για διορθώσεις στοιχείων συντάξεων και ότι μέσα σε 48 ώρες από την διόρθωση στο ΙΚΑ θα εμφανίζονται οι συντάξεις στο ταξις
Όσο για τους ελεγχους σε περίπτωση που συμπληρώσουμε τον κωδικό 343 Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, αυτό που είδα είναι ότι εφ'όσον τα στοιχεία συντάξεων υπάρχουν στο αντίστοιχο ταμείο και στην ηδικα, δεν πάει σε έλεγχο η δήλωση.
Το πρόβλημα είναι με τον 305 για την δήλωση του ΕΚΑΣ, για τον οποίο κωδικό δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για μη ηλεκτρονική πληροφόρηση.

Με διαβεβαίωσαν από το ΙΚΑ ότι μετά την προσέλευση του ασφαλισμένου στο ΙΚΑ της περιοχής του και την διορθωση των στοιχείων, θα είναι άμεση (εντός 48 ωρών) η ενημέρωση του ταξις....είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΔΥΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ  ΔΕΝ ΕΦΑΝΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΕΑΠΟΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΑΕΕ

απο ότι καταλαβαίνω ...της κολάσεως!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, σε επικοινωνία που είχα με το ΙΚΑ, μου είπαν ότι τους ενημέρωσαν για νέα εφαρμογή για διορθώσεις στοιχείων συντάξεων και ότι μέσα σε 48 ώρες από την διόρθωση στο ΙΚΑ θα εμφανίζονται οι συντάξεις στο ταξις

Όσο για τους ελεγχους σε περίπτωση που συμπληρώσουμε τον κωδικό 343 Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, αυτό που είδα είναι ότι εφ'όσον τα στοιχεία συντάξεων υπάρχουν στο αντίστοιχο ταμείο και στην ηδικα, δεν πάει σε έλεγχο η δήλωση.

Το πρόβλημα είναι με τον 305 για την δήλωση του ΕΚΑΣ, για τον οποίο κωδικό δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για μη ηλεκτρονική πληροφόρηση.

Με διαβεβαίωσαν από το ΙΚΑ ότι μετά την προσέλευση του ασφαλισμένου στο ΙΚΑ της περιοχής του και την διορθωση των στοιχείων, θα είναι άμεση (εντός 48 ωρών) η ενημέρωση του ταξις....είδωμεν.

τι να σου πώ. Εγώ εδώ και μια εβδομάδα που έχω δώσει τις μεταβολές δεν έχω δεί καμία ενημέρωση ακόμα στο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με σύνταξη συζύγου με λάθος αφμ.(αφμ του συζύγου της που είχε πεθάνει).Την έστειλα στον οαεε έκανε την αίτηση και της είπαν σε 10 μέρες θα εμφανιστεί.Δυστυχώς φέτος θα δυνοπαθίσουμε πάλι με τις δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το πρόγραμμα για τις διορθώσεις τους το έβαλαν, λέει, την Τετάρτη 30/4/14

Λοιπόν μόλις τώρα μπηκα να το ελένξω πάλι και φυσικά...ΤΙΠΟΤΑ. Καμία μεταβολή!!

Όπως λέει και η Μαρίνα θα δυνοπαθίσουμε και φέτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το πρόγραμμα για τις διορθώσεις τους το έβαλαν, λέει, την Τετάρτη 30/4/14

Αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι. Υπομονη απο Δευτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, σε επικοινωνία που είχα με το ΙΚΑ, μου είπαν ότι τους ενημέρωσαν για νέα εφαρμογή για διορθώσεις στοιχείων συντάξεων και ότι μέσα σε 48 ώρες από την διόρθωση στο ΙΚΑ θα εμφανίζονται οι συντάξεις στο ταξις

Όσο για τους ελεγχους σε περίπτωση που συμπληρώσουμε τον κωδικό 343 Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, αυτό που είδα είναι ότι εφ'όσον τα στοιχεία συντάξεων υπάρχουν στο αντίστοιχο ταμείο και στην ηδικα, δεν πάει σε έλεγχο η δήλωση.

Το πρόβλημα είναι με τον 305 για την δήλωση του ΕΚΑΣ, για τον οποίο κωδικό δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για μη ηλεκτρονική πληροφόρηση.

Με διαβεβαίωσαν από το ΙΚΑ ότι μετά την προσέλευση του ασφαλισμένου στο ΙΚΑ της περιοχής του και την διορθωση των στοιχείων, θα είναι άμεση (εντός 48 ωρών) η ενημέρωση του ταξις....είδωμεν.

48 ωρες καλα. σ εμενα εχουν περασει 96 ωρες και δεν διορθωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΩΔΙΚΟΣ 343-344

 

Βάζοντας όμως το ποσό της πρόωρης σε αυτον τον κωδικό και τον ΑΦΜ του υπουργειου αγροτικης αναπτυξης όπως αναφέρει πανω στη βεβαιωση πεταει μηνυμα οτι ο φορεας εχει στειλει ηδη ηλεκτρονικα πληροφοριες για τον φορολογουμενο και δεν σε αφηνει να συνεχισεις , παρα μονο να διαγραψεις το ποσο. Φυσικα αυτο το ποσο δεν φαινεται στον 303 ουτε πουθενα αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από τον ΟΓΑ ανέβηκαν λανθασμένα στοιχεία για σύνταξη

και μετά από επικοινωνία μαζί τους,

μου είπαν πως ΔΕΝ μπορούν να κάνουν διόρθωση στο ταχις,

να υποβάλουμε τη δήλωση με τα ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ στοιχεία (φυσικά οι αποδοχές φαίνονται μεγαλύτερες απ ότι είναι)

και θα μου στείλουν έντυπη βεβαίωση για να κάνω τροποποιητική με τα σωστά.

Ανέβασαν ότι να ναι έτσι για να βγουν από την υποχρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περιπτωση μου εχουν δηλωσει ολο το ποσο της συνταξης  ογα για το 2013 ενω μεσα υπαρχουν αναδρομικα  3 ετων δεν διορθωνουν τιποτα αλλα μου ειπαν να διαγραψω το ποσο απο τον κωδικο 303 το εχει διαγραψει κανεις , σε μηνυμα μου βγαζει οτι θα ανασταλει η καταβολη της συνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάζοντας όμως το ποσό της πρόωρης σε αυτον τον κωδικό και τον ΑΦΜ του υπουργειου αγροτικης αναπτυξης όπως αναφέρει πανω στη βεβαιωση πεταει μηνυμα οτι ο φορεας εχει στειλει ηδη ηλεκτρονικα πληροφοριες για τον φορολογουμενο και δεν σε αφηνει να συνεχισεις , παρα μονο να διαγραψεις το ποσο. Φυσικα αυτο το ποσο δεν φαινεται στον 303 ουτε πουθενα αλλου.

τελικα τι έκανες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα τι έκανες;;;

Τις εχω αφησει στο πλαι, και περιμενω λυση...αν ποτε ερθει.. η λυση τελευταιας στιγμης ειναι να μην τα δηλωσω και ας τα βρουνε μονοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν  γνωρίζεις  το  ποσό  που  δεν  περάστηκε  στον  κωδ303   το  υπόλοιπο  που  αμφιβάλεις   βάλτο   στον  ΚΩΔΙΚΟ  343   αλλά  περίμενε  μπας  και  το  περάσουν  αυτοί   αφου τους  ενημέρωσες  

Αγαπητέ συνάδελφε

Έχει περάσει πάνω από μήνας και δεν έχουν ακόμα ενημερώσει από το ΙΚΑ το TAXIS για την 2η σύνταξη της μητέρας μου.

Το πέρασα λοιπόν το ποσό στον κωδικό 343. Στην τελευταία σελίδα όμως της δήλωσης που σου ζητάει ΑΦΜ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ, γιατί αφού του βάζω το ΑΦΜ του ΙΚΑ για 2η φορά λέει πως ήδη με αυτό το ΑΦΜ έχει περαστεί εγγραφη!!!!!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ομοιως τα ιδια με παραπανω...με γαργαλαει το δαχτυλο να τα σβησω ολα απο τον 303 και να τα βαλω στον 343, αλλα κρατιεμαι ακομη....

...πολύ καλή ιδέα....αν μας το επιτρέπει το σύστημα θα το τολμήσω....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...πολύ καλή ιδέα....αν μας το επιτρέπει το σύστημα θα το τολμήσω....... 

Λοιπόν χθες πήρα τηλέφωνο στην γενική γραμματεία και μου είπαν να ...πιέσω το ΙΚΑ να κάνουν τις ενημερώσεις...Τι να πώ??? Μπ....λοκράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...