Προς το περιεχόμενο

Τροποποιητική - Συμπληρωματική ε1-ε2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σημερινό τηλεφώνημα στο κέντρο εξυπηρέτησης του TAXIS μου ανέφεραν την ΠΟΛ.1181 για να αιτιολογήσουν τον καταλογισμό αυτοτελούς προστίμου 100,00€ για τροποιητικές Ε1, Ε2, Ε3 έστω και για πεδία πληροφοριακού χαρακτήρα.

Η ωφέλεια από ένα συγκεκριμένο ακίνητο που επιδίωκα να πάρω πίσω το 20% είναι 60,00€ οπότε δε συμφέρει να κάνω τροποποιητική Ε2, το Ε9 το άλλαξα έτσι κι αλλιώς για το μέλλον.

Ηθικό δίδαγμα, είναι τρισγέλοιοι...

Συνάδελφε, αυτό το ηθικό δίδαγμα εχει προκύψει πριν από δεκαετίες.......;)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#652514 Ε9 ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 15 Νοέμβριος 2014 - 06:58 μμ στο Ερωτήσεις Σχετικά με το Ε9

KITSOSTZABELAS, on 15 Nov 2014 - 8:06 PM, said:snapback.png

σε περιπτωση κενου αν δεν εχει συμπληρωθει ο αριθμος παροχης στο ε2

δεν υπολογιζει εκπτωση             20     %                στον ενφια

τροποποιητικο ε2 ως προς τον αριθμο παροχης εχει προστιμο ?

κατεχει καποιος?

 

κατα τη  γνωμη μου  μπορει να  βαλει   το   100ρικο  και  αν θελει   ο εφορος  το μειωνει  ως  40ε

 

 

ΠΟΛ 11813. Σε περίπτωση εκπρόθεσμης  υποβολής τροποποιητικών δη λώσεων από τις οποίες δεν πρ οκύπτει φορολογική υποχρέωση (μηδενικές ή πιστωτικές) ή τροποποιητικών δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα, ισχύει η παράγρ. 19 του άρθρου 66 το υ ν. 4174/2013 βάσει της οποίας επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 παράγρ. 1 εδάφιο 1 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε κάθε περίπτωση ποσό να μην ξεπερν ά τα 100 ευρώ.

 

 

η  αλλη αποψη    - με βαση  αλλη πολ  -   λεει   οτι   ,  αφου δεν  αλλαζει  η  εκκαθαριση- η φορολογητεα υλη -

δεν θα υπαρχει προστιμο 

 

συντομα θα το μαθουμε   ,   κοντα σιμα τα  γιαννενα    

 

 

βεβαια   η  κ  ΣΕΧΠΕΡΙΔΟΥ Α.  - ΔΗΛΕΔ-   ΤΗΝ   1/11/2014  σεμιν  ΕΦΕΕΑ   , ΕΙΠΕ   ,ΔΕΝ ΘΑ  ΜΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΔΙΟΤΙ

 

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΦΟΡ/ΤΕΑ ΥΛΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ.....

ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΑΝΕΓΡΑΦΗΣΑΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 1000 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 7000. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ (ΑΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ) ΚΑΤΕΧΩΡΗΘΗ ΣΤΟΝ 508 ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ.....ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΦΟΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 606

ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΟΣΑ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΑΝ (ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ) Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 606 ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ. ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΔΟΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ? 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Υπέβαλλα χειρόγραφες Ε1 και Ε3 στην ΔΟΥ. Σε πόσο καιρό συνήθως φαίνεται στο taxisnet ότι έχει υποβληθεί η χειρόγραφη δήλωση; Επειδή ο Πελάτης θέλει να κάνει την ρύθμιση για τις δόσεις αλλά όσο καιρό φαίνεται ότι δεν έχουν υποβληθεί οι συγκεκριμένες δηλώσεις δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέβαλλα χειρόγραφες Ε1 και Ε3 στην ΔΟΥ. Σε πόσο καιρό συνήθως φαίνεται στο taxisnet ότι έχει υποβληθεί η χειρόγραφη δήλωση; Επειδή ο Πελάτης θέλει να κάνει την ρύθμιση για τις δόσεις αλλά όσο καιρό φαίνεται ότι δεν έχουν υποβληθεί οι συγκεκριμένες δηλώσεις δεν μπορεί.

εξαρτάται από τον υπάλληλο, την υπηρεσία, το αν θα έχει κρύο στη ΔΟΥ, αν έφτιαξε η γυναίκα του εφόρου το αγαπημένο του φαγητό σήμερα κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από τον υπάλληλο, την υπηρεσία, το αν θα έχει κρύο στη ΔΟΥ, αν έφτιαξε η γυναίκα του εφόρου το αγαπημένο του φαγητό σήμερα κλπ..

 

Το φοβόμουν, είχα πάει στις 9 Ιανουαρίου. Ήμουν μάλλον υπερβολικά αισιόδοξος ότι θα είχαν φανεί τόσο σύντομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα είναι κλειστό για εκκαθάριση δηλώσεων. Έχω περίπτωση που η φορολογούμενη χάνει το οικογενειακό επίδομα επειδή η ΓΓΠΣ δεν έχει ανοίξει το σύστημα.

Έχω επικοινωνήσει με κάθε τηλέφωνο που υπάρχει εκτός του ίδιου του Υπουργού. Η απάντηση:

 

"Ναι το ξέρουμε ότι πολλοί φορολογούμενοι έχουν πρόβλημα και επίγει η εκκαθάρισή τους και σε πολλές περιπτώσεις χάνουν δικαιώματα αλλά τί να κάνουμε, κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει"

 

Από 30/05/2014 υποβλήθηκε τροποποιητική στη ΔΟΥ και ακόμα υπάρχει πρόβλημα.

Επόμενο βήμα να ταξιδέψω στην ΑΘήνα και να τους ρίξω μπουρλότο!Η κατάσταση έχει ξεφύγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα είναι κλειστό για εκκαθάριση δηλώσεων. Έχω περίπτωση που η φορολογούμενη χάνει το οικογενειακό επίδομα επειδή η ΓΓΠΣ δεν έχει ανοίξει το σύστημα.

Έχω επικοινωνήσει με κάθε τηλέφωνο που υπάρχει εκτός του ίδιου του Υπουργού. Η απάντηση:

 

"Ναι το ξέρουμε ότι πολλοί φορολογούμενοι έχουν πρόβλημα και επίγει η εκκαθάρισή τους και σε πολλές περιπτώσεις χάνουν δικαιώματα αλλά τί να κάνουμε, κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει"

 

Από 30/05/2014 υποβλήθηκε τροποποιητική στη ΔΟΥ και ακόμα υπάρχει πρόβλημα.

Επόμενο βήμα να ταξιδέψω στην ΑΘήνα και να τους ρίξω μπουρλότο!Η κατάσταση έχει ξεφύγει!

 

και εγω δεν μπορω να υποβαλλω το α21 επειδη δεν εγινε η εκκαθαριση. Τουλαχιστον ας δωσουν μια παραταση στο α21 να γινει η δουλεια γιατι αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...