Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μέρισμα διανεμόμενο ΟΕ & ΕΕ με 10% ...


LOGECON

Ερώτηση

Ποιός είναι ο τρόπος υποβολής του εντύπου (και ποιό είναι αυτό) για την φορολόγηση με 10% των μερισμάτων που διανέμονται υποχρεωτικά στις ΟΕ και ΕΕ με διπλόγραφικά βιβλία;

Μέσω taxis ή μέσω ΔΟΥ ;

Η πληρωμή θα πρέπει να γίνει έως 31/05 (εφόσον το καταστατικό δεν αναφέρει περί διανομής τίποτα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΧΑΧΑΧΑ άντε με τις υγείες μας τότε.

Μα η υποβολή και η πληρωμή της παρακράτησης δεν πάει εκπρόθεσμα.Πήγε σήμερα 2/6 και η καταλητική ημερομηνία είναι 5/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δική μας ΔΟΥ, αν και καταθ

εσαμε εμπροθεσμα τις δηλωσεις στις 05/05 σημερα θεωρει ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ τη δηλωση 10%.

Θα τρελλαθω τελειως...

Δώστε μου ένα τηλέφωνο σε ΔΟΥ που να το κανουν δεκτο εμπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά σε ΔΟΥ Θεσ/νικής που πήγα σήμερα να την υποβάλω μου λένε για τις εμπρόθεσμες δηλώσεις (Ε5), δηλαδή όσες υποβλήθηκαν έως 5/5 η προθεσμία είναι έως 5/6.Για την δική μου περίπτωση ( εκπρόθεσμη υποβολή (Ε5) στις 6/5 στις 00:15  ) θεωρείται και η απόδοση της παρακράτησης αυτομάτως εκπρόθεσμη και μου ζητάνε 5000,00€ στο κεφάλι, ακόμα και αν την πήγαινα την επομένη της υποβολής του Ε5.(Προφορική απάντηση από το υπουργείο λένε)

 

πολ.1011:<< ...Ειδικά, για τις προσωπικές εταιρείες που τηρούν διπλογραφικά βιβλία η καταβολή της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής θεωρείται ότι έχει διενεργηθεί σε κάθε περίπτωση μέσα σε ένα μήνα από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης φόρου εισοδήματος. ...>>

 

πολ. 1012: << ...Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 61 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ Α΄ 167), υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση για την απόδοση αυτού, το αργότερο τρείς (3) ημέρες πριν το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής. >>

 

Δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά? Αν έκανα πα...ριά να πληρώσω, όπως και ήδη πλήρωσα για την εκπρόθεσμη υποβολή του Ε5, άλλα για την ίδια παράβαση 2 πρόστιμα?

 

...σε ποια ΔΟΥ Θεσσαλονικης σας ειπαν οτι η προθεσμια ειναι 05/06?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕ με ζημία που εμφανίζει κέρδη λόγω αναμόρφωσης δαπανών , θα πληρώσει το 10% πάνω στα φορολογητέα

 

κέρδη  ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕ με ζημία που εμφανίζει κέρδη λόγω αναμόρφωσης δαπανών , θα πληρώσει το 10% πάνω στα φορολογητέα

 

κέρδη  ή όχι ?

Γιατί, υπάρχει κάτι να μοιράσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια κάποιου συνάδελφου στο εξής :

οε με απλογραφικά , στο κατασταστικό δεν αναφέρει τίποτα για διανομή  είναι λάθος αν για το 2013 δεν κάνει κάποια διανομή ?

(απ'όσα διάβασα νομίζω ότι δεν είναι αλλά με βοηθούσε μία δεύτερη γνώμη!)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι ε? Λόγω έλειψης πείρας μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε λίγο?

Δηλαδή φορολογούνται τα κέρδη μόνο στο όνομα τις εταιρείας με 26% ?

Στις ατομικές δεν εμφανίζεται τίποτα?

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα τα καθαρα διανεμομενα κερδη απο οε με γ πηγαινουν στον 431 η στον 659?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: α) Τα κέρδη αυτά θα συμπληρωθούν μετά την αφαίρεση του φόρου (κύριου και συμπληρωματικού) της εταιρίας κ.τ.λ. που αναλογεί σ' αυτά. β) Τα εισοδήματα ή κέρδη της εταιρίας κ.τ.λ. που απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, τα οποία σας αναλογούν, δε θα συμπληρωθούν στους κωδικούς αυτούς, αλλά στους κωδικούς 659-660, αυτού του πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα τα καθαρα διανεμομενα κερδη απο οε με γ πηγαινουν στον 431 η στον 659?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: α) Τα κέρδη αυτά θα συμπληρωθούν μετά την αφαίρεση του φόρου (κύριου και συμπληρωματικού) της εταιρίας κ.τ.λ. που αναλογεί σ' αυτά. β) Τα εισοδήματα ή κέρδη της εταιρίας κ.τ.λ. που απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, τα οποία σας αναλογούν, δε θα συμπληρωθούν στους κωδικούς αυτούς, αλλά στους κωδικούς 659-660, αυτού του πίνακα.

 

εάν στα κέρδη συμπεριλαμβάνονται και  απαλλασσόμενα ......αυτά θα πάνε στον 659  . μαλακίες δηλαδή ,σιγά μην κάθεται κανείς να κάνει διαχωρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν στα κέρδη συμπεριλαμβάνονται και  απαλλασσόμενα ......αυτά θα πάνε στον 659  . μαλακίες δηλαδή ,σιγά μην κάθεται κανείς να κάνει διαχωρισμό.

αυτο που με μπερδευει γαμω το κερατο μου ειναι το ;

 

ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, τα οποία σας αναλογούν, δε θα συμπληρωθούν στους κωδικούς αυτούς, αλλά στους κωδικούς 659-660, αυτού του πίνακα

 

to 10 % της διανομης , δεν ειναι ο ειδικος τροπος με εξαντληση της φορολογικης υποχρεωσης?

 

τοσο αγραμματοι ειναι αυτοι που τα συντασσουν ολα αυτα ρε πουστη μου

 

ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΡΕ ΙΝΔΙΑΝΕ

ΑΝΟΙΞΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ

 

ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΕ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ  

 

ΣΗΜ.ΣΤΟΝ ΚΩΔ 659 ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΠΗΓΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (ΑΡΘ.10)

 

ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 100% ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ

 

ΕΜΕΝΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΟΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ?

 

Ο ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ?

 

ΡΕ Μ@@ΝΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ

 

ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕΣ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8. Καθαρά κέρδη από εταιρείες κτλ. που φορολογήθηκαν με το άρθρο 10 Κ.Φ.Ε. ...... κωδ. 431 / 432  

 

10458721_295824523932255_314707342646384

 

 

 

Αρθρο 10. Φορολογία του εισοδήματος των εταιριών, κοινοπραξιών και κοινωνιών που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα - Κείμενο νόμου

1. Το συνολικό καθαρό εισόδημα των υπόχρεων που αναφέρονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 2, όπως αυτό προσδιορίζεται με βάση τις διατάξεις αυτού του Κώδικα, μετά την αφαίρεση των κερδών τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται αυτοτελώς, καθώς και των κερδών τα οποία προέρχονται από μερίσματα ημεδαπών ανωνύμων εταιριών ή συνεταιρισμών και των κερδών από μερίδια ημεδαπής εταιρίας περιορισμένης ευθύνης ή από τη συμμετοχή σε υπόχρεους που αναφέρονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 2, φορολογείται ως εξής: Προκειμένου για ομόρρυθμες εταιρείες (Ο.Ε.), ετερόρρυθμες εταιρείες (Ε.Ε.), κοινωνίες αστικού δικαίου που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, αστικές ή μη κερδοσκοπικές εταιρείες, συμμετοχικές ή αφανείς, καθώς και κοινοπραξίες, με την ακόλουθη κλίμακα:
 

Κλιµάκιο              Φορολογικός          Φόρος                                    Σύνολο       

εισοδήµατος        συντελεστής         κλιμακίου               Εισοδήματος           Φόρου 

(ευρώ)                         %                   (ευρώ)                      (ευρώ)               (ευρώ)

 

 50.000                      26%                  13.000                      50.000             13.000
Υπερβάλλον              33%      
 

 

Όταν οι παραπάνω υπόχρεοι τηρούν διπλογραφικά βιβλία το συνολικό καθαρό εισόδημά τους υποβάλλεται σε φόρο με συντελεστή είκοσι έξι τοις εκατό (26%).

Σε περίπτωση διανομής κερδών από τους τηρούντες διπλογραφικά βιβλία και εφόσον υπάρχει σχετική πρόβλεψη στο καταστατικό τους, εφαρμόζονται ανάλογα οι διατάξεις του άρθρου 55.
Επίσης για τους υπόχρεους αυτούς εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 98 και επόμενα.
Με την επιβολή αυτού του φόρου εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση, επί των κερδών αυτών, των προσώπων που συμμετέχουν σε αυτούς τους υπόχρεους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον κωδικο 433 ποιο ποσο βάζετε?? το 10% ? η το αθροισμα του φορου που αναλογει στα κέρδη του εταιρου και πληρωθηκε στο ονομα της εαιρειας +το 10% του φόρου διανομης? Για ΕΕ με διπλογραφικα ρωτάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ο φόρος διανομής των κερδών στο Ε1?

 

Απόψη μου πουθενα.

 

κωδ.431 καθαρά κέρδη  (περιλαμβάνει και τον φόρο διανομής 10% )

κωδ.433 φόρος στα κέρδη που αναλογουν.

 

κάποια γνώμη ?- ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ο φόρος διανομής των κερδών στο Ε1?

 

Απόψη μου πουθενα.

 

κωδ.431 καθαρά κέρδη 

κωδ.433 φόρος στα κέρδη που αναλογουν. (περιλαμβάνει και τον φόρο διανομής 10% )

 

κάποια γνώμη ?- ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tελικα τα κερδη απο οε , εε με διπλογραφηκα που τα πηγατε στον  659 η στον 431 ???? Το ψαχνω 3 μερες και δεν μπορω να καταληξω.

ειναι δεδομενο οτι το 26%  δεν μπαινει στον 433 ???? (εγω τουλαχιστον εκει κατεληξα)   μονο το 10% στον 433  ??? Αν λοιπον μπουν στον 431 μηπως μας ζητησουν να μπει και ο φορος 26% στον 433 ???  σας ευχαριστω αν μπορει να βοηθησει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν λοιπον μπουν στον 431 μηπως μας ζητησουν να μπει και ο φορος 26% στον 433 ???  

 

βγάλε το αν και το ερωτηματικό.

Δηλ.λες 431 καθαρα και 433= 26 + 10  ή  659 καθαρα και 433 μονο 10  καταλαβαινω καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

431 καθαρά με το 10% και 433 το 26%.  

 

όπως κατανέμονται στο Ε5.  

 

ειδικά σε αυτές τα κάνανε μπάχαλο.   

Για το 26 μου ξεκαθαρισαν στο υπουργειο (προφορικα βεβαια και γι αυτο συνεχιζω να το ψαχνω) οτι δεν μπαινει με το σκεπτικο οτι θα υπηρχε διαφορετικη αντιμετωπιση απο αε,επε  το ερωτημα μου εναι 431 ή  659?. Επισης σε εταιρια οε με φορολογητεα κερδη αλλα τελικα ζημιες εις νεο, οπου δεν προκυπτει τιποτα για διανομη δεν μεταφερω τιποτα στο ε1, ασχετα απο το ε5 (και σ αυτο ηταν καθετη η απαντηση, προφορικη παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανονικά τα διπλογραφικά ΟΕ-ΕΕ έπρεπε να είχαν την ίδια αντιμετώπιση με ΑΕ-ΕΠΕ και άρα στον 659.

 

αν πας όμως με αυτή την λογική θα μεταφέρεις μόνο τα "μερίσματα" και το υπόλοιπα παραμένουν εις νέον.

 

και κακώς συμπληρώθηκε το Ε5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά ποιο κωδικό συμπληρώσατε...659 ή 431 και φόρος  (10%) 433? 

 

Τα καθαρά στον 431...

 

αλλά δεν καταλαβαίνω...

 

το 26% δεν θα το βάλετε πουθενά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα καθαρά στον 431...

 

αλλά δεν καταλαβαίνω...

 

το 26% δεν θα το βάλετε πουθενά ???

τα διανεμομενα μετα την αφαιρεση κυριου και συμπληρωματικου φορου στο 431 απο βιβλιαρακι οδηγιων

αλλα ο φορος του 10% ο οποιος περιεχεται στα διανεμομενα προφανως δεν παει πουθενα

και το 26% πουθενα διοτι θα υπολογισθει επ αυτου αλληλεγγυη

αυτη ειναι η γνωμη μου

και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα διανεμομενα μετα την αφαιρεση κυριου και συμπληρωματικου φορου στο 431 απο βιβλιαρακι οδηγιων

αλλα ο φορος του 10% ο οποιος περιεχεται στα διανεμομενα προφανως δεν παει πουθενα

και το 26% πουθενα διοτι θα υπολογισθει επ αυτου αλληλεγγυη

αυτη ειναι η γνωμη μου

και

 

Klery

 

δεν έχω καμιά απορία για τον χειρισμό αυτών των ποσών...

 

και ξαναρωτάω... το 26% δεν θα το βάλετε πουθενά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...