Προς το περιεχόμενο
  • 0
LOGECON

Μέρισμα διανεμόμενο ΟΕ & ΕΕ με 10% ...

Ερώτηση

Ποιός είναι ο τρόπος υποβολής του εντύπου (και ποιό είναι αυτό) για την φορολόγηση με 10% των μερισμάτων που διανέμονται υποχρεωτικά στις ΟΕ και ΕΕ με διπλόγραφικά βιβλία;

Μέσω taxis ή μέσω ΔΟΥ ;

Η πληρωμή θα πρέπει να γίνει έως 31/05 (εφόσον το καταστατικό δεν αναφέρει περί διανομής τίποτα) .

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Τεσπα...

Φυσικά και το 26% πρέπει να μπει στον 433

γιατί όπως πολύ σωστά είπατε θα συνυπολογιστεί

στην εισφορά αλληλεγγύης...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Τεσπα...

Φυσικά και το 26% πρέπει να μπει στον 433

γιατί όπως πολύ σωστά είπατε θα συνυπολογιστεί

στην εισφορά αλληλεγγύης...

Αυτός είναι και ο σωστός τρόπος. Καθαρά στον 431 (ή 432) παρακρατούμενος (αναλογούν) φόρος με την δήλωση της ΟΕ στον 433 (ή 434) και συνυπολογισμός στην εισφορά αλλληλεγγύης (για συνολικό εισόδημα άνω των 12.000). Δυστυχώς...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα σας

Αυτή η εισφορά αλληλεγγύης... τεράστιο τσεκούρωμα...

και τέλος πάντων ας της αλλάξουν ονομασία...

"αλληλέγγυος" γίνεσαι γιατί το θέλεις, όχι γιατί στο επιβάλουν...

Χάνουν και την σημασία τους οι λέξεις...

Μας έχουν ταράξει στα "παντός είδους" χαράτσια...  :angry:

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Η δική μου η άποψη είναι 431 τα  καθαρα και 433 το 10% για διπλογραφικα.

Η παρακράτηση του 10% γίνεται στα καθαρα λογιστικα κέρδη μετα την αφαιρεση του φόρου της εταιρείας και οχι στα φορολογητεα του Ε5 

Κατα την αποψή μου η αντιμετώπιση πρεπει να ειναι ιδια με αυτην τον μερισμάτων των αλλων εταιρειων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Αυτός είναι και ο σωστός τρόπος. Καθαρά στον 431 (ή 432) παρακρατούμενος (αναλογούν) φόρος με την δήλωση της ΟΕ στον 433 (ή 434) και συνυπολογισμός στην εισφορά αλλληλεγγύης (για συνολικό εισόδημα άνω των 12.000). Δυστυχώς...

εχεις δικιο συναδελφε

στο 433 το 26%

ομως ο παρακρατηθεις  10%  για γ κατηγοριας  δεν θα μπει πουθενα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

εχεις δικιο συναδελφε

στο 433 το 26%

Εγω πάλι νομίζω δεν εχει δίκιο ο συνάδελφος γιατι ας υποθέσουμε οτι εχουμε οε με προβλέψη στο καταστατικο για την διανομη των κερδων πραγμα που σημαινει οτι η διανομη θα γινει με αποφαση των εταιρων αρα και η πληρωμη του 10% .Αν δεν προχωρουσαν σε διανομη τι θα δήλωναν στην ατομικη τους?

Τίποτα λέω εγω .

Λέει πουθενα οτι οι εταιροι πρεπει να δηλωσουν το εισοδημα υποχρεωτικα που προκυπτει απο το Ε5 εστω και αν δεν προχωρησουν σε διανομη .

Αυτο που διάβασα ειναι οτι χρονος απόκτησης του εισοδηματος θεωρείται η ημερομηνια πιστωσης του μερίσματος στους εταιρους κι αν δεν υπαρχει πρόβλεψη στο καταστατικο η 31/12 . 

Σύμφωνα μ΄ολα αυτα ο τρόπος φορολόγησης των ΟΕ με διπλογραφικα εναρμονίσθηκε με τον υπολοιπων νομικων προσώπων.

Γιατί θα πρέπει να αντιμετωπιστούν διαφορετικά τα μερισματα ?

Υπάρχει κάποια διευκρινιση πάνω σ΄αυτο που δεν την ξέρω?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

εχεις δικιο συναδελφε

στο 433 το 26%

Εγω πάλι νομίζω δεν εχει δίκιο ο συνάδελφος γιατι ας υποθέσουμε οτι εχουμε οε με προβλέψη στο καταστατικο για την διανομη των κερδων πραγμα που σημαινει οτι η διανομη θα γινει με αποφαση των εταιρων αρα και η πληρωμη του 10% .Αν δεν προχωρουσαν σε διανομη τι θα δήλωναν στην ατομικη τους?

Τίποτα λέω εγω .

Λέει πουθενα οτι οι εταιροι πρεπει να δηλωσουν το εισοδημα υποχρεωτικα που προκυπτει απο το Ε5 εστω και αν δεν προχωρησουν σε διανομη .

Αυτο που διάβασα ειναι οτι χρονος απόκτησης του εισοδηματος θεωρείται η ημερομηνια πιστωσης του μερίσματος στους εταιρους κι αν δεν υπαρχει πρόβλεψη στο καταστατικο η 31/12 . 

Σύμφωνα μ΄ολα αυτα ο τρόπος φορολόγησης των ΟΕ με διπλογραφικα εναρμονίσθηκε με τον υπολοιπων νομικων προσώπων.

Γιατί θα πρέπει να αντιμετωπιστούν διαφορετικά τα μερισματα ?

Υπάρχει κάποια διευκρινιση πάνω σ΄αυτο που δεν την ξέρω?

Μια διευκρίνιση για τον φόρο 10% που παρακρατά η ΟΕ στο διανεμηθέν μέρισμα, μετά την αφαίρεση του φόρου 26%. Η παρακράτηση αυτή γίνεται από την εταιρεία και αποδίδεται στο δημόσιο, ενώ με αυτή εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση του εταίρου, δηλαδή αυτός δεν δικαιούται να ζητήσει επιστροφή του 10%, όπως και του 26%. Συνεπώς δεν αναφέρει καθόλου το 10% , αφού στα καθαρά που δηλώνει στους κωδ. 431-432 περιλαμβάνεται και το 10%, δηλαδή έχει ήδη φορολογηθεί με το 26%. Πόσο πιο λιανά πρέπει να το κάνουμε; Και η δήλωση του φορολογημένου εισοδήματος , όπως και του φόρου 26%, είναι υποχρεωτική για τους εταίρους (ΠΟΛ 1054), για επιβληθεί η εισφορά αλληλεγγύης, που αναφέρει παραπάνω η Μαρία ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα σας

Αυτή η εισφορά αλληλεγγύης... τεράστιο τσεκούρωμα...

και τέλος πάντων ας της αλλάξουν ονομασία...

"αλληλέγγυος" γίνεσαι γιατί το θέλεις, όχι γιατί στο επιβάλουν...

Χάνουν και την σημασία τους οι λέξεις...

Μας έχουν ταράξει στα "παντός είδους" χαράτσια...  :angry:

Εμένα η απορία μου , Μαρία , είναι που πάει αυτή η εισφορά αλληλεγγύης, που πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι, μισθωτοί και ελ.επαγγελματίες. Ποιες τρύπες καλύπτουν, σύμφωνα με τις εντολές της τρόϊκας, τα τζίνια της ελληνικής οικονομίας, που εφευρέσανε αυτόν το τίτλο για να επιβάλλουν ένα ακόμη χαράτσι...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Εμένα η απορία μου , Μαρία , είναι που πάει αυτή η εισφορά αλληλεγγύης, που πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι, μισθωτοί και ελ.επαγγελματίες. Ποιες τρύπες καλύπτουν, σύμφωνα με τις εντολές της τρόϊκας, τα τζίνια της ελληνικής οικονομίας, που εφευρέσανε αυτόν το τίτλο για να επιβάλλουν ένα ακόμη χαράτσι...

Αγαπητέ κύριε Γιάννη,

είναι ηλίου φαεινότερο ποιες τρύπες καλύπτουν...  τις δικές τους...

(μέρος αυτών χρησιμοποιήθηκαν στην προεκλογική τους εκστρατεία... πλεόνασμα...)

Σκοτίστηκαν για το χάος που έφεραν... άλλωστε ήταν προσχεδιασμένο... (βλ. Γεωργίου... Στατιστική...)

... και χωρίς αυταπάτες πλέον, είναι δεδομένο πως τίποτα δεν θα βελτιωθεί,

καμιά ανάπτυξη δεν θά'ρθει και κανείς δεν θέλει να ανατρέψει τα δεδομένα.

Αυτά τα λίγα...

Καλή συνέχεια :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Δηλαδή ΟΕ με 100.000 κερδη 

Φόρος 26%      (26.000)

Υπ.για Διανομή 74.000

Εστω 2 εταιροι 50% - 50 %

Ο κάθε εταίρος θα δηλώσει

Στον κωδικό 433 θα πάει 74.000/2 = 37000 * 10%= 3700

Αρα στο 431  33.300   (37000-3700)

και στον 433 3.700

Σωστά?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

επειδη εχω λιγο χαθει αν καποιος μπορει να τα βαλει σε ταξη

εταιρος σε 2 οε

1η απλογραφικα  κερδη  20.000(αναλογια εταιρου)  φορος οε 5.200 καθαρο 14.800

2η διπλογραφικα  κερδη 20.000 (αναλογια εταιρου)  φορος οε 5.200 παρακρατηση 1.480  καθαρο 13.320

ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε1(ΚΩΔΙΚΟΙ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

431   14.800  kai 433  5.200  για τα απλογραφικά.

για τα διπλογραφικά μιά άποψη λέει το ίδιο  και η άλλη συμπεριφερόμαστε ως ΑΕ-ΕΠΕ και βάζουμε

659  13.320 και 433 1.480     

οπότε τι νόημα είχε το Ε5 κλπ.κλπ.  .  για αυτό έγραψα μπάχαλο τα κάνανε. βάλε και κάτι λογιστικές διαφορές. 

τέλος πάντων επειδή είναι πρώτη εφαρμογή ότι σε βολεύει βάλε από άποψη τεκμηρίων.

πάντως το ΑΕ-ΕΠΕ είναι το σωστό .

Τώρα πως γίνεται με τα ίδια κέρδη άλλα με διαφορετικά βιβλία  ή μορφή εταιρείας να επιβαρύνεται ο άλλος και με έκτακτη εισφορά είναι θέμα δικαιοσύνης!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Μια διευκρίνιση για τον φόρο 10% που παρακρατά η ΟΕ στο διανεμηθέν μέρισμα, μετά την αφαίρεση του φόρου 26%. Η παρακράτηση αυτή γίνεται από την εταιρεία και αποδίδεται στο δημόσιο, ενώ με αυτή εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση του εταίρου, δηλαδή αυτός δεν δικαιούται να ζητήσει επιστροφή του 10%, όπως και του 26%. Συνεπώς δεν αναφέρει καθόλου το 10% , αφού στα καθαρά που δηλώνει στους κωδ. 431-432 περιλαμβάνεται και το 10%, δηλαδή έχει ήδη φορολογηθεί με το 26%. Πόσο πιο λιανά πρέπει να το κάνουμε; Και η δήλωση του φορολογημένου εισοδήματος , όπως και του φόρου 26%, είναι υποχρεωτική για τους εταίρους (ΠΟΛ 1054), για επιβληθεί η εισφορά αλληλεγγύης, που αναφέρει παραπάνω η Μαρία ...

Σαρακινέ διαβασα 40 φορες την πολ 1054 αλλα πουθενα δεν λέει οτι η δηλωση του εισοδήματος απο τους εταιρους ειναι υποχρεωτικη.

Για βόηθα με λίγο.

Εγω αντίθετα διαβαζω αυτό και καταλαβαινω αλλα

iii. Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1085/20.3.2014

«[...] Δεδομένου ότι με τις διατάξεις της παραγρ. 7 του άρθρ. 3 του ν. 4110/2013 αντικαταστάθηκαν τα τρία πρώτα εδάφια της παραγρ. 4 του άρθρ. 28 του ν. 2238/1994, ως χρόνος κτήσης του παραπάνω εισοδήματος για επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία με την απλογραφική μέθοδο, εξακολουθεί να θεωρείται η ημερομηνία κατά την οποία έκλεισε η διαχείριση ενώ για τις επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία με τη διπλογραφική μέθοδο, θεωρείται ο χρόνος πίστωσης ή καταβολής αυτών στο δικαιούχο.

Ειδικά για τα κέρδη που προκύπτουν από προσωπικές εταιρίες που τηρούν διπλογραφικά βιβλία θεωρείται ότι αποκτούνται από τους εταίρους - μέλη τους κατά τις 31.12. 2013, εφόσον μέχρι 31.12.2013 πραγματοποιείται η λογιστική εγγραφή διανομής κερδών στα βιβλία της εταιρίας (πίστωση ή καταβολή) [...]».

Αυτο το 31/12 εφόσον δεν υπάρχει πρόβλεψη στο καταστατικο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Χρυσάννα, πολύ βιαστικά γιατί τρέχω να προλάβω το taxis πριν τα ξαναπαίξει, κατ΄αρχήν είναι υποχρεωτική η διανομή και θεωρείται ότι έγινε στις 30/4 (εφέτος λόγω παράτασης ήταν 5/5) οπότε η απόδοση του 10% γίνεται μέχρι 5/6, εκεί την πατήσαμε πολλοί και βρεθήκαμε εκπρόθεσμοι. Μετά, πως θα υπολογίσεις το καθαρό μέρισμα, μετά την αφαίρεση του φόρου της ΟΕ (26%), αφού μέσα εκεί βρίσκεται και το 10% που παρακράτησε η ΟΕ στην διανομή και το απέδωσε; Τέλος , ποιους φόρους θα περάσεις , που αναλογούν στο μέρισμα; Είναι τόσο πολύπλοκο, που ο καθένας μας δίνει την δική του ερμηνεία. Εγώ μετέφερα τα μερίσματα, όπως  μας είπαν σε σεμινάριο...Μετά τις δηλώσεις θα επεκταθώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

431   14.800  kai 433  5.200  για τα απλογραφικά.

για τα διπλογραφικά μιά άποψη λέει το ίδιο  και η άλλη συμπεριφερόμαστε ως ΑΕ-ΕΠΕ και βάζουμε

659  13.320 και 433 1.480     

οπότε τι νόημα είχε το Ε5 κλπ.κλπ.  .  για αυτό έγραψα μπάχαλο τα κάνανε. βάλε και κάτι λογιστικές διαφορές. 

τέλος πάντων επειδή είναι πρώτη εφαρμογή ότι σε βολεύει βάλε από άποψη τεκμηρίων.

πάντως το ΑΕ-ΕΠΕ είναι το σωστό .

Τώρα πως γίνεται με τα ίδια κέρδη άλλα με διαφορετικά βιβλία  ή μορφή εταιρείας να επιβαρύνεται ο άλλος και με έκτακτη εισφορά είναι θέμα δικαιοσύνης!

εγω παντως για τα διπλογραφηκα αυτο εκανα (αυτο μου ειπαν και στο υπουργειο) με την διαφορα οτι τα πηγα στον 431 μια που ο 659 ηθελε ορισμο των εισοδηματων και δεν υπηρχε κατι σχετικο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

στις ΟΕ με απλογραφικά βιβλία τελικά ισχύει ή δεν ισχύει ο φόρος 10% στα μερίσματα? Ανέτρεξα στην ΠΟΛ και στις προηγούμενες σελίδες του εδώ θέματός και κατάλαβα ότι δεν ισχύει τελικά, σωστά?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

στις ΟΕ με απλογραφικά βιβλία τελικά ισχύει ή δεν ισχύει ο φόρος 10% στα μερίσματα? Ανέτρεξα στην ΠΟΛ και στις προηγούμενες σελίδες του εδώ θέματός και κατάλαβα ότι δεν ισχύει τελικά, σωστά?

Σωστά κατάλαβες. Δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στις προσωπικές εταιρείες με απλογραφικά βιβλία. Ανισο μέτρο σε σχέση με την επιπλέον φορολόγηση στα διπλογραφικά, αλλά έτσι είναι ο νόμος...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Σωστά κατάλαβες. Δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στις προσωπικές εταιρείες με απλογραφικά βιβλία. Ανισο μέτρο σε σχέση με την επιπλέον φορολόγηση στα διπλογραφικά, αλλά έτσι είναι ο νόμος...

Εγω τελικα Σαρακινέ τα πηγα στον 659 ως μερισμα με εξαντληση της φορολογιας μιας και η παρακρατηση του 10% εγινε στα καθαρα λογιστικα κερδη της εταιρειας μετα την αφαιρεση του φορου ακριβως οπως στις ΕΠΕ ΙΚΕ κλπ. και οχι στα φορολογητεα  του Ε5 μετα την αφαιρεση του φορου. 

Η διανομή ηταν οντως υποχρεωτικη εφοσον δεν υπηρχε προβλεψη στο καταστατικο και θεωρείται οτι εγινε 31/12/13 η πιστωση του μερισματος στους εταιρους οχι η 30/04/2014 απλα ειδικα για τις ΟΕ χρόνος για την απόδοση του φορου οριστηκε η ημερομηνια ληξης της δηλωσης.  

Σε ποια καθαρα γινεται η παρακρατηση του 10% το ειχα ψαξει αρκετα πριν τον πληρωσω

Οσον αφορα τα απλογραφικα ειναι μια αλλη μεγαλη μαλακια αυτων που νομοθετουν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Χρυσάννα, καλημέρα. Είναι θέμα ερμηνείας σε ποιον κωδικό θα βάλεις το μέρισμα. Βασικά είναι θέμα συνυπολογισμού της έκτακτης εισφοράς στα δυο ποσά (καθαρό μέρισμα και φόρος που αναλογεί). Πιστεύω ότι πρέπει να πάει στον 431. Στην περίπτωση λαθεμένης καταχώρησης έχουμε το περιθώριο υποβολής τροποποιητικής, αν την δεχθεί το σύστημα χωρίς πρόστιμο. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Συναλδεφοι καλησπερα,

Γνωριζει καποιος αν στις Ο.Ε. με διπλογραφικα βιβλια απαιτειται προβλεψη στο καταστατικο για να διανεμηθουν ή μη, ολα τα κερδη της χρησης 2014?? Με τον Ν.2238 αναφεροτανε ξεκαθαρα οτι πρεπει να αναφερεται στο καταστατικο. Στον Ν.4172 δεν εχω βρει κατι τετοιο. Και στην πολ. 1042/2015 αναφερει για καταστατικο μονο για τη χρηση 2013. θα χειριστουμε τις Ο.Ε. με διπλογραφικα, σαν τις Α.Ε. για τη χρηση 2014?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Συναλδεφοι καλησπερα,

Γνωριζει καποιος αν στις Ο.Ε. με διπλογραφικα βιβλια απαιτειται προβλεψη στο καταστατικο για να διανεμηθουν ή μη, ολα τα κερδη της χρησης 2014?? Με τον Ν.2238 αναφεροτανε ξεκαθαρα οτι πρεπει να αναφερεται στο καταστατικο. Στον Ν.4172 δεν εχω βρει κατι τετοιο. Και στην πολ. 1042/2015 αναφερει για καταστατικο μονο για τη χρηση 2013. θα χειριστουμε τις Ο.Ε. με διπλογραφικα, σαν τις Α.Ε. για τη χρηση 2014?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Απόσπασμα από την ΠΟΛ 1042/2015

....

Ειδικά για τα αποθεματικά από κέρδη παρελθουσών χρήσεων των ΕΠΕ τα οποία έχουν σχηματισθεί μέχρι 31.12.2010 (κέρδη ισολογισμών 31.12.2009, σε περίπτωση ομαλής διαχειριστικής περιόδου), δεδομένου ότι αυτά έχουν ήδη αποκτηθεί από τους εταίρους με βάση τις διατάξεις του ν.2238/1994 (παρ. 4 άρθρου 28, όπως ίσχυε για τις χρήσεις αυτές), με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι κατά τη διανομή ή κεφαλαιοποίησή των υπόψη κερδών μετά την 1.1.2014, δεν θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 64 του ν.4172/2013.

Τα ανωτέρω ισχύουν και για τα κέρδη παρελθουσών χρήσεων των προσωπικών εταιρειών που τηρούν διπλογραφικά βιβλία, καθόσον αυτά θεωρείται ότι έχουν ήδη αποκτηθεί και δηλωθεί από τους εταίρους με βάση τις διατάξεις του ν.2238/1994 (παρ. 4 άρθρου 28, όπως ίσχυε για τις χρήσεις αυτές).

Ειδικά για τα κέρδη των προσωπικών εταιρειών της χρήσης 2013 στα οποία υπήρχε σχετική πρόβλεψη στο καταστατικό τους και πραγματοποιήθηκε διανομή μέρους των κερδών τους (παρ. 1 άρθρου 10 ν.2238/1994, όπως ίσχυε για τη χρήση 2013, μετά την τροποποίησή του με το άρθρο 3 του ν.4110/2013), για τα οποία διενεργήθηκε παρακράτηση φόρου, είναι αυτονόητο ότι παρακράτηση φόρου θα ενεργείται στο υπόλοιπο αδιανέμητο ποσό των κερδών της χρήσης αυτής κατά τη διανομή.

Επισημαίνεται, ότι σε περίπτωση που για τα κέρδη των προσωπικών εταιρειών της χρήσης 2013 δεν υπήρχε σχετική πρόβλεψη στο καταστατικό τους, ο φόρος έχει ήδη παρακρατηθεί στο σύνολο των κερδών, καθόσον αυτά θεωρούντο ως διανεμόμενα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Συνεδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εχω διαβασει την πολ 1042 που αναφερεις. το ερωτημα μου ειναι σχετικα με τα κερδη της χρησης 2014. Εαν δεν υπαρχει προβλεψη στο καταστατικο, τα κερδη της χρησης 2014 πρεπει να διανεμηθουν ολα αναγκαστικα? διοτι ουτε στον ν.4172 ουτε στην πολ 1042  αναφερει κατι για καταστατικο για τα κερδη απο το 2014 και εφεξης.

Απο οτι καταλαβαινω για κερδη χρησης 2014 δεν ειναι απαραιτητο να διανεμηθουν ολα τα κερδη του 2014, ασχετα αν υπαρχει ή οχι προβλεψη στο καταστατικο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Συνεδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εχω διαβασει την πολ 1042 που αναφερεις. το ερωτημα μου ειναι σχετικα με τα κερδη της χρησης 2014. Εαν δεν υπαρχει προβλεψη στο καταστατικο, τα κερδη της χρησης 2014 πρεπει να διανεμηθουν ολα αναγκαστικα? διοτι ουτε στον ν.4172 ουτε στην πολ 1042  αναφερει κατι για καταστατικο για τα κερδη απο το 2014 και εφεξης.

Απο οτι καταλαβαινω για κερδη χρησης 2014 δεν ειναι απαραιτητο να διανεμηθουν ολα τα κερδη του 2014, ασχετα αν υπαρχει ή οχι προβλεψη στο καταστατικο.

κάνε και μία συνέλευση εταίρων και φυσικά αν μοιράσεις από τα 100 τα 20 ,αυτά θα πάνε για δικαιολόγηση τεκμηρίων μειωμένα κατά 10%  ΚΑΙ εάν δεν σε προλάβει καμιά ερμηνευτική. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης θεμα:

Ομορρυθμη εταιρια που τη χρηση 2015 ειχε διπλογραφικα βιβλια εβγαλε π.χ. 1.000,00 ευρω κερδη τα οποια θα φορολογηθουν με 29% και θα μεινουν 710,00 ευρω υπολοιπο εις νεο (υπαρχει σχετικη προβλεψη στο καταστατικο για το αν θα διανειμει ή οχι τα κερδη). Απο 1/1/2016 οι εταιροι αποφασισαν να αλλαξουν κατηγορια βιβλιων σε απλογραφικα (δεν υπαρχει θεμα τζιρου κτλ.). Εαν θελησουν στο 2016 ή 2017 να παρουν αυτα τα π.χ. 710,00 ευρω τα παιρνουν χωρις πληρωμη φορου μερισματων 10%?? θεωρειται μηπως οτι με την αλαγη κατηγοριας βιβλιων εγινε και διανομη και πρεπει να τα πληρωσει οτι και να γινει? ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.