Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

παρακρατηση σε τπυ ηλεκτρολογου

Question

οταν εκδιδει ηλεκτρολογος τπυ για εργασιες σε επιτηδευματια τι παρακρατηση πρεπει να κανει τελικα

3%?

ευχαριστω

Recommended Posts

• 0

όταν η φάρσα επαναλαμβάνεται, τότε παύει να αποτελεί φάρσα αλλά πραγματικότητα!

με άλλα λόγια αντιγράψανε την πρωταπριλιάτικη φάρσα του tax heavenos (για την παρακράτηση αμοιβών)

και την κάνανε εγκύκλιο!

• 0

δεν έχουν οι συνήθεις επισκευές που ως στόχο έχουν την διατήρηση της λειτουργικότητας-αξίας.

κάθε τι που προσδίδει αξία ,προσθήκη-βελτίωση έχει.

πχ. επισκευή ηλεκτρολογικής εγκατάστασης -αντικατάσταση πίνακα κλπ. δεν έχει.

επέκταση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και αλλαγή σε τριφασική έχει.

πουλάω μία γκαρσονιέρα και λέω .

ήθελα 10 χιλ. ,αλλά επειδή προχτές άλλαξα το πάτωμα με ξύλινο θέλω 11 χιλ.

κριτήριο είναι και η αξία του έργου .

τα επιχρίσματα που έγραψες ,εάν έχουμε επιχρίσματα μικρής έκτασης λόγω υγρασίας κλπ. δεν έχει.

ξύσιμο όμως ,επιχρίσματα εκ νέου και τοποθέτηση θερμομόνωσης-κέλυφος έχει.

καταληγουμε δηλαδη επειδη ,τα περισσοτερα των τιμολογιων ειναι διατυπωμενα προχειρα και στο ποδι,να μαστε εμεις!! οι πραγματογνωμονες που θα εκτιμησουν το μεγεθος ,το ειδος και την αξια της  εκαστοτε εργασιας,μεσω του πελατη μας ,η και με δικη μας αυτοψια!! περι της αποδειξεως της πραγματικοτητας....

ειναι μια διαδικασια που δεν νομιζω να αξιζει να εμπλακουμε

χιλιες φορες 3% σε οτι εργασια αφορα οικοδομη να μαστε ησυχοι ολοι

• 0

Δηλαδή πρέπει να στείλουμε προσωρινές ακόμα και όταν δεν υπάρχει παρακράτηση?Για τους επαγγελματιες!!

Και για Ιανουάριο έως 30/4 στα δικά μας ΤΠΥ που δεν είχαν παρακράτηση?

• 0

δεν έχουν οι συνήθεις επισκευές που ως στόχο έχουν την διατήρηση της λειτουργικότητας-αξίας.

κάθε τι που προσδίδει αξία ,προσθήκη-βελτίωση έχει.

πχ. επισκευή ηλεκτρολογικής εγκατάστασης -αντικατάσταση πίνακα κλπ. δεν έχει.

επέκταση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και αλλαγή σε τριφασική έχει.

πουλάω μία γκαρσονιέρα και λέω .

ήθελα 10 χιλ. ,αλλά επειδή προχτές άλλαξα το πάτωμα με ξύλινο θέλω 11 χιλ.

κριτήριο είναι και η αξία του έργου .

τα επιχρίσματα που έγραψες ,εάν έχουμε επιχρίσματα μικρής έκτασης λόγω υγρασίας κλπ. δεν έχει.

ξύσιμο όμως ,επιχρίσματα εκ νέου και τοποθέτηση θερμομόνωσης-κέλυφος έχει.

Θα διαφωνήσω με τα γραφόμενά σας. Κριτήριο δεν είναι η αξία, ούτε το εάν μία δαπάνη είναι κεφαλαίου ή εισοδήματος (σύμφωνα με τις λογιστικές αρχές) για τον χαρακτήρισμό μιας εργασίας ως "τεχνικού έργου" για την εφαρμογή των διατάξεων παρακράτησης φόρου. Πχ σε υφιστάμενη οικοδομή ακόμα και εάν προηγηθεί ξύσιμο και εκ νέου τοποθέτηση θερμομόνωσης δεν θεωρώ πως είναι τεχνικό έργο ακόμα και εάν λογιστικά η δαπάνη αυτή είναι δαπάνη κεφαλαίου. Αυτά που αναφέρω τα στηρίζω στο έγγραφο που παραθέτει παραπάνω ο stv1964, το οποίο δεν ισχύει αφενός από 01/01/2014 με την κατάργηση του 2238 αφετέρου όμως νομίζω θα εξακολουθήσει να αποτελεί την θέση της διοίκησης για το τι θεωρείται τεχνικό έργο.

• 0

και εγώ μέχρι  το 6. και 7. συμφωνώ.

αντίθετα στο 6. και στο 7.   ΑΝ ήθελε η διοίκηση να είναι ξεκάθαρη θα έγραφε  "οιαδήποτε εργασία σε υφιστάμενη οικοδομή δεν θεωρείται τεχνικό έργο"

και σε σχέση με την δεύτερη παράγραφο του 2.

• 0

Βρε παιδια μου ηρθε ενα φιλος μου εχει καδ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ, εχει κοψει απυ που αφορουν σχεδια ηλεκτρολογικα! πρεπει να γινει παρακρατηση; τα ποσα ειναι 25 ευρω. μια βοηθεια διοτι ο προηγουμενος συναδελφος δεν εχει υποβαλει τπτ κ περασαν οι μερες!

• 0

Βρε παιδια μου ηρθε ενα φιλος μου εχει καδ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ, εχει κοψει απυ που αφορουν σχεδια ηλεκτρολογικα! πρεπει να γινει παρακρατηση; τα ποσα ειναι 25 ευρω. μια βοηθεια διοτι ο προηγουμενος συναδελφος δεν εχει υποβαλει τπτ κ περασαν οι μερες!

κάπου το ανέφερε ,αν η αμοιβή του μηχανικού μελέτη-επίβλεψη αφορά άδεια παρακράτηση ΦΕΜ ,διαφορετικά 20%  με υποχρέωση αν >300,00 ευρώ.

• 0

ΠΟΛ.1025/20.1.2014
Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

αφορα υπευθυνη δηλωση εγκαταστατη εχει κοπει απυ κ το ποσο ειναι 20 ευρω πρεπει να αποδοθει αυτος ο προκαταβλητεος φορος;

• 0

Καλημέρα σας, 

πείτε μου παρακαλώ εάν γνωρίζετε.. Ηλεκτρολόγος εκδίδει Τ.Π.Υ. με καθαρή αξία 1.400,00 ευρώ και περιγραφή υπηρεσίας ''Ηλεκτρολογικές εργασίες για συντήρηση ηλεκτρικής εγκατάστασης'' 

Η αμοιβή του αυτή, υπόκεινται σε παρακράτηση με συντελεστή 20% ή εξαιρείτε, επειδή η εργασία χαρακτηρίστηκε ως συντήρηση? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

• 0
2 ώρες πριν, KaterinaPa said:

Καλημέρα σας, 

πείτε μου παρακαλώ εάν γνωρίζετε.. Ηλεκτρολόγος εκδίδει Τ.Π.Υ. με καθαρή αξία 1.400,00 ευρώ και περιγραφή υπηρεσίας ''Ηλεκτρολογικές εργασίες για συντήρηση ηλεκτρικής εγκατάστασης'' 

Η αμοιβή του αυτή, υπόκεινται σε παρακράτηση με συντελεστή 20% ή εξαιρείτε, επειδή η εργασία χαρακτηρίστηκε ως συντήρηση? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Δεν υπόκειται σε καμιά παρακράτηση η υπόψιν αμοιβή . Ούτε σε 20% επειδή  δεν αποτελεί συμβουλευτική υπηρεσία η εργασία του ηλεκτρολόγου , ούτε και σε 3% επειδή δεν αποτελεί τεχνικό έργο .