Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΧΡΗΣΗΣ 2013 ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ


MALLIAS81

Ερώτηση

Καλημέρα

 

Πελάτης μου δεν μπορεί να πληρώσει την περιοδική φπα του 4 τριμήνου του 2013 (Όλες οι περιοδικές έχουν αποσταλλεί κανονικά )

 

Θέλω να στείλω την εκκαθαριστική φπα του σήμερα και αναρωτιέμαι

 

1) Πρέπει το ποσό που χρωστάει να το προσθεσω στον κωδικό 701 ανεξάρτητα αν έχει πληρωθεί?

 

ή

 

2) Μήπως η εκκαθαριστική του πρέπει να είναι χρεωστική με το ποσό που χρωστάει και είναι ίδιο με την 4 περιοδική του 2013

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα

 

Πελάτης μου δεν μπορεί να πληρώσει την περιοδική φπα του 4 τριμήνου του 2013 (Όλες οι περιοδικές έχουν αποσταλλεί κανονικά )

 

Θέλω να στείλω την εκκαθαριστική φπα του σήμερα και αναρωτιέμαι

 

1) Πρέπει το ποσό που χρωστάει να το προσθεσω στον κωδικό 701 ανεξάρτητα αν έχει πληρωθεί? ΝΑΙ

 

ή

 

2) Μήπως η εκκαθαριστική του πρέπει να είναι χρεωστική με το ποσό που χρωστάει και είναι ίδιο με την 4 περιοδική του 2013

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα

 

Πελάτης μου δεν μπορεί να πληρώσει την περιοδική φπα του 4 τριμήνου του 2013 (Όλες οι περιοδικές έχουν αποσταλλεί κανονικά )

 

Θέλω να στείλω την εκκαθαριστική φπα του σήμερα και αναρωτιέμαι

 

1) Πρέπει το ποσό που χρωστάει να το προσθεσω στον κωδικό 701 ανεξάρτητα αν έχει πληρωθεί? ΝΑΙ

 

ή

 

2) Μήπως η εκκαθαριστική του πρέπει να είναι χρεωστική με το ποσό που χρωστάει και είναι ίδιο με την 4 περιοδική του 2013

 

Ευχαριστώ

 

Σε ευχαριστώ και εγώ αυτό είχα κατα νου απλά ήθελα την επιβεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καμια παράταση θα δοθεί στις εκκαθαριστικες ????

Ξέρει κανείς???

Λίγο δύσκολο το κοβω για φέτος. Ο μεσιε θεοχάρης το έχει πάρει πατριωτικά  με τις προθεσμίες. Οπότε μέχρι 30/4 ολες οι εκκαθαριστικες με β κατηγορίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ και εγώ αυτό είχα κατα νου απλά ήθελα την επιβεβαίωση

 Μα δεν  έχει πληρώσει το φπα εσύ πως θα   στείλεις  εκκαθαριστική με συμπληρωμένο τον κωδικό 701 αφού λέει πως εκεί βάζεις μόνο τα εξείς : <<Κωδ. 701

Το σύνολο του φόρου που πληρώσατε στις Δ.Ο.Υ. τόσο με τις αρχικές και τροποποιητικές όσο και με τις έκτακτες περιοδικές δηλώσεις, που αφορούν τη διαχειριστική σας περίοδο, χωρίς τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα.>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα δεν  έχει πληρώσει το φπα εσύ πως θα   στείλεις  εκκαθαριστική με συμπληρωμένο τον κωδικό 701 αφού λέει πως εκεί βάζεις μόνο τα εξείς : <<Κωδ. 701

Το σύνολο του φόρου που πληρώσατε στις Δ.Ο.Υ. τόσο με τις αρχικές και τροποποιητικές όσο και με τις έκτακτες περιοδικές δηλώσεις, που αφορούν τη διαχειριστική σας περίοδο, χωρίς τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα.>>

το χρεωστικό ποσό των περιοδικών δηλώσεων πηγαίνει στον 701
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούμε να στείλουμε μέσω taxis περιοδική του 2013 χωρίς να πληρωθεί και μετά να στείλουμε εκκαθαριστική???

Τα έχω χάσει .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούμε να στείλουμε μέσω taxis περιοδική του 2013 χωρίς να πληρωθεί και μετά να στείλουμε εκκαθαριστική???

Τα έχω χάσει .............

Φυσικά και μπορείς , αφού η περιοδική δήλωση γίνεται πλέον αποδεκτή και χωρίς πληρωμή, (εκτελεστός τίτλος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά εαν το εχεις πλρώσει μόνο.

 

Οι οδηγίες είναι αρχαίες... τώρα πια η υποβολή δήλωσης αποτελεί:

 

Φυσικά και μπορείς , αφού η περιοδική δήλωση γίνεται πλέον αποδεκτή και χωρίς πληρωμή, (εκτελεστός τίτλος).

 

Δείτε κι αυτό:  

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90234&page=2#entry540721

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι οδηγίες είναι αρχαίες... τώρα πια η υποβολή δήλωσης αποτελεί:

 

 

Δείτε κι αυτό:  

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90234&page=2#entry540721

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ας πούμε παράδειγμα ότι έχω πληρώσει τις περιοδικές δηλώσεις εκτός από  τη  τελευταία δόση του τελευταίου τριμήνου του 2013 ποιο ποσό θα  βάλω στον κωδικό 701; το άθροισμα των περιοδικών ή θα αφαιρέσω το απλήρωτο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ας πούμε παράδειγμα ότι έχω πληρώσει τις περιοδικές δηλώσεις εκτός από  τη  τελευταία δόση του τελευταίου τριμήνου του 2013 ποιο ποσό θα  βάλω στον κωδικό 701; το άθροισμα των περιοδικών ή θα αφαιρέσω το απλήρωτο; Ευχαριστώ

 

ΔΕΝ θα αφαιρέσετε τα απλήρωτα.

 

Σε ευχαριστώ.

 

Παρακαλώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπτωση : Πελάτης έκανε έναρξη τον Μάιο 2013 και υπέβαλε φυσικά 3 δηλώσεις. Στέλνω την εκκαθαριστική και το σύστημα απαντά : Δεν έχουν υποβληθεί όλες οι δηλώσεις. Ανοίγω την κατάσταση, έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα δηλώσεις ´ô& Δ΄Τριμήνου ! Επανέρχομαι και το σύστημα επιμένει : Λείπει μια δήλωση. Στέλνω την έναρξη και πάλι δεν δέχεται την εκκαθαριστική. Η Δ.Ο.Υ. δεν δέχεται χειρόγραφη, οπότε ποιος θα πληρώσει το πρόστιμο, οεο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπτωση : Πελάτης έκανε έναρξη τον Μάιο 2013 και υπέβαλε φυσικά 3 δηλώσεις. Στέλνω την εκκαθαριστική και το σύστημα απαντά : Δεν έχουν υποβληθεί όλες οι δηλώσεις. Ανοίγω την κατάσταση, έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα δηλώσεις ´ô& Δ΄Τριμήνου ! Επανέρχομαι και το σύστημα επιμένει : Λείπει μια δήλωση. Στέλνω την έναρξη και πάλι δεν δέχεται την εκκαθαριστική. Η Δ.Ο.Υ. δεν δέχεται χειρόγραφη, οπότε ποιος θα πληρώσει το πρόστιμο, οεο ;;

 

Για δες και την προσωποποιημένη πληροφόρηση? Μήπως πατήθηκε καταλάθος τίποτα στο μητρώο για βλέπει έναρξη πχ 3ο του 2013?

Κ μετα τηλ στο taxis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπτωση : Πελάτης έκανε έναρξη τον Μάιο 2013 και υπέβαλε φυσικά 3 δηλώσεις. Στέλνω την εκκαθαριστική και το σύστημα απαντά : Δεν έχουν υποβληθεί όλες οι δηλώσεις. Ανοίγω την κατάσταση, έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα δηλώσεις ´ô& Δ΄Τριμήνου ! Επανέρχομαι και το σύστημα επιμένει : Λείπει μια δήλωση. Στέλνω την έναρξη και πάλι δεν δέχεται την εκκαθαριστική. Η Δ.Ο.Υ. δεν δέχεται χειρόγραφη, οπότε ποιος θα πληρώσει το πρόστιμο, οεο ;;

Το ίδιο και σ'εμένα με διακοπή Ιούνιο 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8. Επισημαίνεται ότι κατά την υποβολή εκκαθαριστικής δήλωσης στον κωδικό 701 «Πληρωμές στο Δημόσιο με τις περιοδικές ή έκτακτες» καταχωρούνται αθροιστικά τα ποσά του κωδικού 511 όλων των περιοδικών δηλώσεων (αρχικών και τροποποιητικών) της διαχειριστικής περιόδου και στον κωδικό 707 «ΦΠΑ που σας επιστράφηκε ή ζητήσατε την επιστροφή του» συμπεριλαμβάνεται και το μη οφειλόμενο ποσό με βάση το πιστωτικό υπόλοιπο των τροποποιητικών δηλώσεων κατά τα ανωτέρω αναφερθέντα.

ΠΟΛ.1107/14.4.2014
Υποβολή τροποποιητικών περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποσό χρεωστικό μικρότερο των 30,00€ από τροποποιητική 3ου τριμ 2013 που δεν πληρώθηκε γιατί δεν βγήκε ταυτότητα πληρωμής και αφού έγινε και τροποποιητική 4ου τριμ. το ποσό αυτό θα το προσθέσουμε στο ΚΩΔ.701;;;; γιατι από την ΠΟΛ κατάλαβα ότι μπαίνει το ποσό της 2ης δόσης αν είναι απλήρωτο;;;

 

Μήπως στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να μπει στον κωδ.701 αλλά η εκκαθαριστική να βγει χρεωστική και να το ποσό αυτό να μπει στην περιοδική του 2014;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπέβαλα προχθές τροποποιητική / χρεωστική ΦΠΑ Β τριμήνου 2013. Με βάσει την Ταυτότητα Οφειλήςτο χρεωστικό υπόλοιπο + το πρόστιμο εκπροθέσμου πρέπει να πληρωθούν 30/05/2014.

Για την αποστολή της Εκκαθαριστικής ΦΠΑ αθροίζω όλες τις καταβολές (μαζί και το ποσό που πρέπει να πληρωθεί μέχρι 30/05/2014) και το σύστημα μου βγάζει ότι "...το πεδίο [701] πρέπει να είναι ίσι με το άθροισμα των πεδίων [511] των αντίστοιχων περιοδικών και των εκτάκτων περιοδικών που αναφέρονται στην διαχειριστική περίοδο της εκκαθαριστικής" . Τι γίνεται λάθος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπέβαλα προχθές τροποποιητική / χρεωστική ΦΠΑ Β τριμήνου 2013. Με βάσει την Ταυτότητα Οφειλήςτο χρεωστικό υπόλοιπο + το πρόστιμο εκπροθέσμου πρέπει να πληρωθούν 30/05/2014.

Για την αποστολή της Εκκαθαριστικής ΦΠΑ αθροίζω όλες τις καταβολές (μαζί και το ποσό που πρέπει να πληρωθεί μέχρι 30/05/2014) και το σύστημα μου βγάζει ότι "...το πεδίο [701] πρέπει να είναι ίσι με το άθροισμα των πεδίων [511] των αντίστοιχων περιοδικών και των εκτάκτων περιοδικών που αναφέρονται στην διαχειριστική περίοδο της εκκαθαριστικής" . Τι γίνεται λάθος ???

Κοιτα αν εχει επεξεργαστει η τροποποιητικη ΦΠΑ ,εγω εχω στειλει τροποποιητικες ΦΠΑ απο τη Τεταρτη και ακομα να επεξεργαστουν και δεν μπορω να στειλω ΕΚΚ.(παλαια η επεξεργασια δεν ηθελε πανω απο μια μερα,το πολυ 2)

Μηπως πρεπει να ενημερωσουμε τον κο ΤWITTER για το προβλημα για να μην εχουμε αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...