Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
mthe

διαφορες αποριες σχετικα με το Ε1

Question

Καλησπερα ηθελα καποιες απαντησεις στα παρακατω

1. Οι εισφορες του ΟΓΑ σε ποιον κωδικο μπαινουν στο Ε1

2. Στη φορολογικη αναμορφωση στη κατασταση κινητης τηλεφωνιας δεν μειωνει στο μισο το ποσο του κινητου κωδικος 1124. Οποτε στο κωδικο 566 γραφουμε ολο το ποσο?

3. Υπαρχει τροπος να κατατεθει συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης μεταξυ αδερφων με ημερομηνιες 01/01-31/12/13 με Ε2 χωρις συμβολαιο η θελει συμβολαιο ηλεκτρονικα και εχει προστιμο?

Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλες...

Recommended Posts

• 0

Σε περίπτωση εισοδήματος από ενοίκια δε χρειάζονται αποδείξεις γιατί φορολογούνται αυτοτελώς με 11%? Ο κωδικός 049 μόνο για αποδείξεις από μισθωτούς? Ναι αλλά επειδή το τεκμαρτό είναι μεγαλύτερο του πραγματικού υπολογίζεται και πρόστιμο διαφορά τεκμηρίων, άρα χωρίς αποδείξεις ΝΑΑ ένας φόρος στα καλά καθούμενα...τι γίνεται με δωρεάν παραχώρηση Ι.Χ. σε μέλος οικογενείας όσον αφορά το τεκμήριο? Να υποθέσω τίποτα υπολογίζεται κανονικά στο άτομο στο οποίο ανήκει το Ι/Χ?

• 0

Σε περίπτωση εισοδήματος από ενοίκια δε χρειάζονται αποδείξεις γιατί φορολογούνται αυτοτελώς με 11%? Ο κωδικός 049 μόνο για αποδείξεις από μισθωτούς? Ναι αλλά επειδή το τεκμαρτό είναι μεγαλύτερο του πραγματικού υπολογίζεται και πρόστιμο διαφορά τεκμηρίων, άρα χωρίς αποδείξεις ΝΑΑ ένας φόρος στα καλά καθούμενα...τι γίνεται με δωρεάν παραχώρηση Ι.Χ. σε μέλος οικογενείας όσον αφορά το τεκμήριο? Να υποθέσω τίποτα υπολογίζεται κανονικά στο άτομο στο οποίο ανήκει το Ι/Χ?

Αυτό με τη δωρεάν παραχώρηση ΙΧ θα μπορούσε να έχει βάση για εκείνα τα κωμικά cayenne και δεν συμμαζεύεται.

Μόνο που θα το βάζατε στον πίνακα 5. Στα ακίνητα...

• 0

Δεν είναι ανάγκη να ειρωνεύεστε απλή ερώτηση γιατί όντως το Ι.Χ. έχει παραχωρηθεί στη μητέρα από υιό ο οποίος λείπει, αλλά του χρεώνεται ως τεκμήριο..παραθυράκια στο νόμο υπάρχουν πολλά απλά δε τα ξέρω καλά γιατί δεν ασχολούμαι με φορολογίες μόνο στενών φίλων και πελατών...πχ. για ρώσικές offshore Κύπρο και Βουλγαρία θα είχα απάντηση..τώρα δυστυχώς για τα πιο εύκολα με πιάνω λίγο αδιάβαστη...εν ολίγοις έχω μάθει πως χαζές ερωτήσεις είναι αυτές που δε γίνονται..να είστε καλά για τη βοήθεια. Ευχαριστώ.

• 0

Δεν είναι ανάγκη να ειρωνεύεστε απλή ερώτηση γιατί όντως το Ι.Χ. έχει παραχωρηθεί στη μητέρα από υιό ο οποίος λείπει, αλλά του χρεώνεται ως τεκμήριο..παραθυράκια στο νόμο υπάρχουν πολλά απλά δε τα ξέρω καλά γιατί δεν ασχολούμαι με φορολογίες μόνο στενών φίλων και πελατών...πχ. για ρώσικές offshore Κύπρο και Βουλγαρία θα είχα απάντηση..τώρα δυστυχώς για τα πιο εύκολα με πιάνω λίγο αδιάβαστη...εν ολίγοις έχω μάθει πως χαζές ερωτήσεις είναι αυτές που δε γίνονται..να είστε καλά για τη βοήθεια. Ευχαριστώ.

Με συγχωρείτε πήγα να κάνω (κακό) χιούμορ.

Πάντως δεν υπάρχει δωρεάν παραχώρηση ΙΧ. Το τεκμήριο διαβίωσης βαρύνει τον κάτοχο.

Επίσης δεν υπάρχουν offshore στην Κύπρο και τη Βουλγαρία. "Κανονικές" εταιρείες είναι της ΕΕ. :)

• 0

Ξέρεις από που εκδίδω τη βεβαίωση? Στο σάιτ τουΤαυτέκω δεν το έχει, ούτε στο Ηδίκα.

Ωπ σόρρυ αυτό ρωτούσες. Δεν ξέρω, μήπως να την παραλάβει από εκεί?

• 0

Ωπ σόρρυ αυτό ρωτούσες. Δεν ξέρω, μήπως να την παραλάβει από εκεί?

Για εκεί το πήγαινα κι εγώ! Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια.

• 0

εεε ψάξτο καλύτερα...

Υπεράκτια εταιρεία (αγγλικάoffshore company) ονομάζεται η οικονομική οντότητα που θεωρείται πως δημιουργήθηκε για ένα συγκεκριμένο σκοπό, συνήθως βραχυπρόθεσμο και δε διαπνέεται από την γενικά παραδεκτή αρχή του συνεχούς της επιχειρηματικής δραστηριότητας. Συνήθως ο όρος αναφέρεται με σκοπό να υποδειχθούν οι επιχειρήσεις που ιδρύονται σε οικονομικά κέντρα με ένα πολύ χαμηλό επίπεδο φόρων, που συνήθως βρίσκονται κυρίως σε νησιά και συχνά παρομοιάζονται ως «φορολογικοί παράδεισοι».

Αυτές οι εταιρείες ιδρύονται προκειμένου ο ιδιοκτήτης ή ο δικαιούχος να πετύχει το μικρότερο δυνατό κόστος φορολόγησης των διεθνών δραστηριοτήτων του. Πολλές φορές, συνήθως αποτρεπτικά, αναπτύσσεται η άποψη ότι κάποιος από τους σκοπούς ίδρυσης αυτών είναι η απόκρυψη οικονομικών εσόδων/κερδών, από παράνομες δραστηριότητες όπως π.χ. λαθρεμπόριο όπλων, ναρκωτικών κ.λπ. ή ακόμα και η ανακύκλωσηβρώμικου χρήματος, που πράγματι μπορεί αυτό να συμβεί σε πολύ περιορισμένο βαθμό που ως αντικείμενο όμως δεν αφορά το άρθρο αυτό. Η όποια παραβατική δραστηριότητα αν τελικά συμβεί δεν πραγματοποιείται στην έδρα των εταιρειών αυτών αλλά στις χώρες που αναπτύσσουν τις οικονομικές δραστηριότητές τους.

Στην πραγματικότητα, ακριβώς επειδή δεν είναι παράνομες, όλες οι πολυεθνικές έχουν ιδρύσει offshore εταιρείες σε χώρες με ηπιότερο φορολογικό καθεστώς, για μια πιο αποδεκτή φορολόγηση των κερδών τους. Υπάρχουν χώρες "φορολογικοί παράδεισοι" που βρίσκονται σε «μαύρη λίστα» των ελληνικών αλλά και των ευρωπαϊκών φορολογικών υπηρεσιών, και η εγκατάσταση και δραστηριότητα γραφείων offshore εταιρείας από τις χώρες αυτές ελέγχεται αναλόγως.
Γενικά μία υπεράκτια εταιρεία μπορεί να αναφέρεται είτε ως εταιρείες ειδικού σκοπού, είτε ως θυγατρική εταιρεία, ή εταιρεία ενός όμιλου επιχειρήσεων, ή ακόμη και ως συγγενής επιχειρήση.

ΆΝΤΕ να στο δώσω και στα Ελληνικά γιατί τα Αγγλικά δε τα κατέχεις...παρεπιπτόντως και κακό χιούμορ και αντιεπαγγελματισμός, μάλλον ούτε το ACCA έχεις ούτε καν το CA.... αν κρίνω από το 2ο...

• 0

Λογικό όχι, σωστό ναι. Οι ελάχιστες φορομειώσεις αφορούν μόνο εισοδήματα μισθών και συντάξεων. Τα ενοίκια αυτοτελώς.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Καλή συνέχεια και καλά κουράγια σε όλους μας!!

• 0

Καλησπέρα κι από μένα, έχω πρόβλημα, παρακαλώ τα φώτα σας..

Άνεργη, με μηδενικό πραγματικό εισόδημα, κύρια κατοικία διαμέρισμα 79 τ.μ(στη χαμηλή κατηγορία τιμής ζώνης), έχει ποσοστό σ' ένα σπίτι  περίπου 60 τ.μ που το κάνει δωρεάν παραχώρηση στον αδερφό της, πέραν αυτών τίποτε άλλο..

Ερωτήσεις:

1)Η δωρεάν παραχώρηση στον αδερφό ε2 και το τεκμαρτό ενοίκιο που βγάζει 630 περίπου, μεταφορά ε1 κωδ 129 και 177, σωστά μέχρι εδώ;

2)Τι φόρο θα βγάλει με βάση τα δεδομένα αυτά; Είναι λογικό να μου βγάζει ενδεικτικό(πρίν την οριστικοποίηση) χρεωστικό 900 κάτι;

3) Η σημαντικότερη ίσως ερώτηση, πόσες φορές έχουμε περιθώριο να κοιτάζουμε τον ενδεικτικό φόρο πρίν οριστικοποιήσουμε(το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές ήδη); Ο αριθμός των φορών που μπορούμε να το δούμε είναι ξέρω γώ 3-4 φορές συνολικά η του στύλ 3-4 φορές σε μία μέρα, οπότε την επομένη-μεθεπόμενη έχω ξανά τη δυνατότητα να δώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

• 0

Άνεργη, με μηδενικό πραγματικό εισόδημα, κύρια κατοικία διαμέρισμα 79 τ.μ(στη χαμηλή κατηγορία τιμής ζώνης), έχει ποσοστό σ' ένα σπίτι  περίπου 60 τ.μ που το κάνει δωρεάν παραχώρηση στον αδερφό της, πέραν αυτών τίποτε άλλο..

Ερωτήσεις:

1)Η δωρεάν παραχώρηση στον αδερφό ε2 και το τεκμαρτό ενοίκιο που βγάζει 630 περίπου, μεταφορά ε1 κωδ 129 και 177, σωστά μέχρι εδώ;

2)Τι φόρο θα βγάλει με βάση τα δεδομένα αυτά; Είναι λογικό να μου βγάζει ενδεικτικό(πρίν την οριστικοποίηση) χρεωστικό 900 κάτι;

3) Η σημαντικότερη ίσως ερώτηση, πόσες φορές έχουμε περιθώριο να κοιτάζουμε τον ενδεικτικό φόρο πρίν οριστικοποιήσουμε(το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές ήδη); Ο αριθμός των φορών που μπορούμε να το δούμε είναι ξέρω γώ 3-4 φορές συνολικά η του στύλ 3-4 φορές σε μία μέρα, οπότε την επομένη-μεθεπόμενη έχω ξανά τη δυνατότητα να δώ; 

1)ναι σωστα τα λες

2)δεν ειναι λογικο αλλα σωστο με το παραλογο φορολογικο συστημα που εχουμε.θα φορολογηθει για τατεκμηρια που ειναι 3000(αγαμη)+3160(79*40)=6160*10%=616*55%=338,8 καπου εκει βγενει

3)αν δεν κανω λαθος ειναι 3-4 φορες συνολο γενικα κ οχι ημερας.σου προτεινω να κατεβασεις απο το in.gr το προγραμμα εκκαθαρισης φορου της epsilon που ειναι πολυ αξιοπιστο αν θες να πειραματιζεσαι

• 0

1)ναι σωστα τα λες

2)δεν ειναι λογικο αλλα σωστο με το παραλογο φορολογικο συστημα που εχουμε.θα φορολογηθει για τατεκμηρια που ειναι 3000(αγαμη)+3160(79*40)=6160*10%=616*55%=338,8 καπου εκει βγενει

3)αν δεν κανω λαθος ειναι 3-4 φορες συνολο γενικα κ οχι ημερας.σου προτεινω να κατεβασεις απο το in.gr το προγραμμα εκκαθαρισης φορου της epsilon που ειναι πολυ αξιοπιστο αν θες να πειραματιζεσαι

Διάολε, ολα αυτά μας τα κάνει το τεκμαρτό(ούτε καν πραγματικό) ενοίκιο από τη δωρεάν παραχώρηση δλδ, αλλιώς αν δεν το είχε θα πήγαινε με κλίμακα μισθωτών-συνταξιούχων κι άρα αν κατάλαβα καλά δε θα πλήρωνε τίποτε με πρακτικό αφορολόγητο περίπου 9.500(όπως και περίμενα, πρίν μου πεί για η δωρεάν παραχώρηση);

Τι να γυρίσεις να πείς τώρα σε τέτοια κραυγαλέα περίπτωση; Να γυρίσω να της πώ της γυναίκας τι; Ότι κάποιοι στο υποικ τον παίζουνε και τώρα εκεί που είναι άνεργη με μηδενικά εισοδήματα και περίμενε το κοινωνικό μέρισμα(που εντάχθηκε μάλιστα με τη διεύρυνση των κριτηρίων, όχι εξ' αρχής ελέω τεκμαρτού εισοδήματος, δεν το πήρε ακόμη περιμένει να τελειώσουν οι δηλώσεις για να το πάρει) για να ζήσει, όχι μόνο δε θα της μείνει τίποτε στο χέρι, αλλά θα πρέπει να δώσει κι άλλα;

Μόνη περίπτωση να σωθεί, να ψάξω μπας και προλάβω τον αδερφό να μην το έχει δηλώσει στη δική του, να μην το βάλω δωρεάν παραχώρηση ε2, αλλά κενό(προϋπόθεση να βρούμε μιά άκρη τι θα δηλώσει ο αδερφός ως κατοικία και τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον δε γίνεται γιατί θα φανεί από τον αριθμό παροχής ρεύματος ότι είναι κατοικήσιμο και στο όνομά του) δλδ και να το παίξω έτσι;

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου όπως και να' χει..

• 0

Ερωτήσεις:

καλημέρα, αν ο αδερφός της το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία δεν ισχύει το τεκμήριο της δωρεάν παραχώρησης (άρθρο 39, παρ. 2 του ν. 4172/2013)

• 0

δεν μιλαμε για τεκμηρια δωρεαν παραχωρησης,αλλα για τεκμαρτο μισθωμα που προκυπτει απο δωρεαν παραχωρηση

• 0

καλημέρα, αν ο αδερφός της το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία δεν ισχύει το τεκμήριο της δωρεάν παραχώρησης (άρθρο 39, παρ. 2 του ν. 4172/2013)

Προφανώς επικαλείσαι αυτό εδώ..

2. Το εισόδηµα σε είδος αποτιµάται στην αγοραία αξία. Το εισόδηµα από ιδιοχρησιµοποίηση ή δω-
ρεάν παραχώρηση τεκµαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειµενικής αξίας του 
ακινήτου. Κατ’ εξαίρεση το τεκµαρτό εισόδηµα του προηγούµενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παρα

χώρηση κατοικίας µέχρι διακόσια τετραγωνικά µέτρα (200 τ.µ.) προκειµένου να χρησιµοποιηθεί ως 
κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο

Ωστόσο εδώ μιλάει για ανιόντες η κατιόντες, όπου

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ   1461.- ΕΝΝΟΙΑ. Τα πρόσωπα είναι μεταξύ τους συγγενείς εξ αίματος σε ευθεία γραμμή, αν το ένα κατάγεται από το άλλο (συγγένεια μεταξύ ανιόντων και κατιόντων). Συγγενείς εξ αίματος σε πλάγια γραμμή είναι τα πρόσωπα που, χωρίς να είναι συγγενείς σε ευθεία γραμμή, κατάγονται από τον ίδιο ανιόντα. Ο βαθμός της συγγένειας ορίζεται από των αριθμό των γεννήσεων που συνδέουν τα πρόσωπα.

Ο αδερφός συνεπώς με βάση το άρθρο αυτό δεν εμπίπτει στις κατηγορίες ανιόντων-κατιόντων συγγενών, αλλά σε πλάγια γραμμή, αν τα έχω καταλάβει σωστά(ας με διορθώσει κάποιος αν χάνω κάτι στο συλλογισμό μου).

• 0

Διάολε, ολα αυτά μας τα κάνει το τεκμαρτό(ούτε καν πραγματικό) ενοίκιο από τη δωρεάν παραχώρηση δλδ, αλλιώς αν δεν το είχε θα πήγαινε με κλίμακα μισθωτών-συνταξιούχων κι άρα αν κατάλαβα καλά δε θα πλήρωνε τίποτε με πρακτικό αφορολόγητο περίπου 9.500(όπως και περίμενα, πρίν μου πεί για η δωρεάν παραχώρηση);

Τι να γυρίσεις να πείς τώρα σε τέτοια κραυγαλέα περίπτωση; Να γυρίσω να της πώ της γυναίκας τι; Ότι κάποιοι στο υποικ τον παίζουνε και τώρα εκεί που είναι άνεργη με μηδενικά εισοδήματα και περίμενε το κοινωνικό μέρισμα(που εντάχθηκε μάλιστα με τη διεύρυνση των κριτηρίων, όχι εξ' αρχής ελέω τεκμαρτού εισοδήματος, δεν το πήρε ακόμη περιμένει να τελειώσουν οι δηλώσεις για να το πάρει) για να ζήσει, όχι μόνο δε θα της μείνει τίποτε στο χέρι, αλλά θα πρέπει να δώσει κι άλλα;

Μόνη περίπτωση να σωθεί, να ψάξω μπας και προλάβω τον αδερφό να μην το έχει δηλώσει στη δική του, να μην το βάλω δωρεάν παραχώρηση ε2, αλλά κενό(προϋπόθεση να βρούμε μιά άκρη τι θα δηλώσει ο αδερφός ως κατοικία και τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον δε γίνεται γιατί θα φανεί από τον αριθμό παροχής ρεύματος ότι είναι κατοικήσιμο και στο όνομά του) δλδ και να το παίξω έτσι;

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου όπως και να' χει..

Από τη στιγμή που υπάρχει ηλεκτροδότηση καλύτερα να μην βάλεις κενό το ακίνητο... Αν ο αδελφός δεν έχει υποβάλλει ακόμα τη δήλωση του, μια λύση θα ήταν να βάλει οτι ιδιοκατοικεί το ποσοστό της ως δευτερεύουσα κατοικία... αλλά τότε προφανώς θα πείτε αντίο στο κοινωνικό μέρισμα, μιας και το τεκμαρτό της εισόδημα ίσως αυξηθεί.

• 0

Από τη στιγμή που υπάρχει ηλεκτροδότηση καλύτερα να μην βάλεις κενό το ακίνητο... Αν ο αδελφός δεν έχει υποβάλλει ακόμα τη δήλωση του, μια λύση θα ήταν να βάλει οτι ιδιοκατοικεί το ποσοστό της ως δευτερεύουσα κατοικία... αλλά τότε προφανώς θα πείτε αντίο στο κοινωνικό μέρισμα, μιας και το τεκμαρτό της εισόδημα ίσως αυξηθεί.

ναι αυτη ειναι μια καλη λυση, τη σκεφτηκα και γω.αν μπει δευτερευουσα κατοικια με το ποσοστο που τις αναλογει,δε θα εχει μεγαλο τεκμηριο(βεβαια δε ξερω τιμη ζωνης ακινητου κ ποσοστα)αλλα ας  υπολογισει  να δει αν θα ειναι πανω απο 7050 ευρω(συμφωνα με τη διευρηνση τω κριτηριων του μερισματος.βεβαια αλλα αυτα εφοσον δεν εκανε δηλωση ο αδερφος

• 0

Μισθωτός πήρε 3000 ευρώ δεδουλευμένα του 2012 στο 2013 με απόφαση δικαστηρίου (μέσω του Ταμείου Παρακαταθηκών).

(Δεν δηλώθηκαν πέρυσι, γιατί ούτε βεβαίωση με ανείσπρακτες αμοιβές δεν του είχαν δώσει. Με ερώτηση στην εφορία, δήλωσε όσα του είχαν κατατεθεί στη τράπεζα.

Έχει γίνει επίσχεση εργασίας και κάποια τα πήρε μέσω ΟΑΕΔ και κάποια από το δικαστήριο.)

Το ποσό αυτό των 3000 σκέφτομαι να το βάλω στον 781, γιατί στον 343 ποιο ΑΦΜ να βάλω? του ταμείου παρακαταθηκών ή του εργοδότη? στον 659 θεωρώ ότι δεν θεωρείται αυτοτελώς φορολογούμενο ποσό... Καμία γνώμη? 

• 0

Βεβαίωση κέρδους με παρακράτηση φόρου. Σε ποιούς κωδικούς  για το 2014; 

Και για το 2013; 

• 0

καποιος αν ηταν φανταρος τους 6 τελευταιους μηνες του 13 και δεν εχει εισοδηματα, μπαινει σαν προστατευομενο μελος?? πρπει να κανει και ξεχωριστα δηλωση?

• 0

καποιος αν ηταν φανταρος τους 6 τελευταιους μηνες του 13 και δεν εχει εισοδηματα, μπαινει σαν προστατευομενο μελος?? πρπει να κανει και ξεχωριστα δηλωση?

μπορεί να μπει σαν προστατευόμενο μέλος!