Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
mthe

διαφορες αποριες σχετικα με το Ε1

Question

Καλησπερα ηθελα καποιες απαντησεις στα παρακατω

1. Οι εισφορες του ΟΓΑ σε ποιον κωδικο μπαινουν στο Ε1

2. Στη φορολογικη αναμορφωση στη κατασταση κινητης τηλεφωνιας δεν μειωνει στο μισο το ποσο του κινητου κωδικος 1124. Οποτε στο κωδικο 566 γραφουμε ολο το ποσο?

3. Υπαρχει τροπος να κατατεθει συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης μεταξυ αδερφων με ημερομηνιες 01/01-31/12/13 με Ε2 χωρις συμβολαιο η θελει συμβολαιο ηλεκτρονικα και εχει προστιμο?

Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλες...

Recommended Posts

• 0

Αν υπάρχουν ζημιές και βάλεις έστω και 1 € αγροτικά τότε τον επαγγελματία το φορολογεί σα μισθωτό και εκεί που θα πλήρωνε π.χ 26%χ9000(τεκμήρια) δε π[ληρώνει τίποτα...

• 0

Αν υπάρχουν ζημιές και βάλεις έστω και 1 € αγροτικά τότε τον επαγγελματία το φορολογεί σα μισθωτό και εκεί που θα πλήρωνε π.χ 26%χ9000(τεκμήρια) δε π[ληρώνει τίποτα...

γινεται να βαλεις αυθαιρετα εισοδημα απο  αγροτικα ?

• 0

Kαλημέρα,

Τον κωδικό 655 δεν μπορούμε να τον συμπληρώσουμε και πρέπει να πάμε για τροποποιητική στην δου σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

Αλλά είναι δυνατόν να μην βλέπει το κωλοσύστημα τους ότι έχει γίνει διακοπή της επιχείρησης και να μην βάζουν προκαταβολή για την επόμενη χρονιά?

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να συμπληρώσω κάποιον άλλον κωδ.που δεν τον βλέπω ώστε να μην υπολογίζει προκαταβολή για το επόμενο έτος?

• 0

Kαλημέρα,

Τον κωδικό 655 δεν μπορούμε να τον συμπληρώσουμε και πρέπει να πάμε για τροποποιητική στην δου σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

Αλλά είναι δυνατόν να μην βλέπει το κωλοσύστημα τους ότι έχει γίνει διακοπή της επιχείρησης και να μην βάζουν προκαταβολή για την επόμενη χρονιά?

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να συμπληρώσω κάποιον άλλον κωδ.που δεν τον βλέπω ώστε να μην υπολογίζει προκαταβολή για το επόμενο έτος?

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!ΕΔΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟ 2003 Η ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ!!!!!!!ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗ ΔΟΥ!!!!!!!!!!!

• 0

τις εχω ετοιμασει μα δεν τις εχω στειλει για μπλοκακηδες , απλα εχω φτασει ένα βημα πριν την οριστικη υποβολή αφου εχω δει την επιστροφη φορου..εισαι σιγουρος ότι απαιτούνται τα δικαιολογητικα να αποσταλουν;;;δηλ συμβασεις κλπ???

ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΦΜ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ.

• 0

Και...μια ερώτηση κρίσης:  Στην άδεια αναφέρεται σαν "τρίτροχο επιβατικό". Πρόκειται για "γουρούνα" 4 τροχών 249 cc. Στην εφαρμογή δεν αναφέρεται στα τεκμήρια αυτοκινήτων. Να υποθέσω ότι δεν έχει τεκμήριο; Ετσι νομίζω. Σωστό;

• 0

εγω σχετικα με τα παραπανω εχω πολλες αυγοκοτες και κουνελια!!!σε ολες τις επιχειρήσεις με ζημια εχω φτασει με ρι την εκκαθαριση στο ταξις , αλλα δεν εχω κανει οριστικη υποβολη :D

• 0

ΤΙ κοτες? με χρυσα αυγα?? :D

Με χρυσά αυγά και όχι μόνο.

Και λιράτες.

Και ενίοτε με χαρτοφυλάκιο, με πτυχία και PhD...

• 0

Και...μια ερώτηση κρίσης:  Στην άδεια αναφέρεται σαν "τρίτροχο επιβατικό". Πρόκειται για "γουρούνα" 4 τροχών 249 cc. Στην εφαρμογή δεν αναφέρεται στα τεκμήρια αυτοκινήτων. Να υποθέσω ότι δεν έχει τεκμήριο; Ετσι νομίζω. Σωστό;

Μήπως κάποιος,.......έτσι για διάλειμμα;

• 0

image.jpg

μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι βγαζει φορο ενω ειναι να παρει επιστροφη?? εχει εισοδημα απο μισθωτη εργασια και voucher

• 0

γιατί τα εισόδηματά του είναι > 5000 και φορολογούνται τα 1214 χ 26% = 315,64 - 252 = 63,64

• 0

image.jpg

μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι βγαζει φορο ενω ειναι να παρει επιστροφη?? εχει εισοδημα απο μισθωτη εργασια και voucher

ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ...ΤΟ VOUCHER ΣΤΟΝ 507 ΤΟ ΒΑΛΕΣ?

• 0

ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ...ΤΟ VOUCHER ΣΤΟΝ 507 ΤΟ ΒΑΛΕΣ?

ναι 507,  δλδ με ενα VOUCHER 1200 Ε φορος 315 Ε ??!! υπαρχει αλλος τροπος να δηλωθει αλλου?

• 0

ναι 507,  δλδ με ενα VOUCHER 1200 Ε φορος 315 Ε ??!! υπαρχει αλλος τροπος να δηλωθει αλλου?

ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΗΔΗ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ? ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ?

• 0

ρε σεις..

μην τα πετάτε έτσι..σκεφτείτε τα πρώτα..

θα γυρίσει πίσω ο χάρης..

ΥΓ..και δε γράφουμε με κεφαλαία..

• 0

καλησπέρα,

δικαστική απόφαση για εφάπαξ, η βεβαίωση γράφει εφάπαξ αποζημίωση: Χ ποσότόκοι δικαστικών αποφάσεων: Ψ ποσό και παρακρατ. φόρος: 20% x Ψ ποσό.

ο εργοδότης λέει ότι έστειλε στο taxis μόνο το ποσό του εφάπαξ ως αποζημίωση απόλυσης (κωδ.33).

στο Ε1 η αποζημίωση στον 659, 657, ή 781??

οι τόκοι, αν δεν κάνω λάθος, φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις και άρα γράφονται στον 291 (τόκοι - παρακρατ. φόρος)?

• 0

ρε σεις..

μην τα πετάτε έτσι..σκεφτείτε τα πρώτα..

θα γυρίσει πίσω ο χάρης..

ΥΓ..και δε γράφουμε με κεφαλαία..

jim δεν μπορει να δηλωθει σε αλλο κωδικο? 507 και 315 φορος?

• 0

Καλησπέρα, το εισόδημα από οικοδομικά ένσημα πώς διασταυρώνεται? ή δεν διασταυρώνεται? ....Γνωρίζει κάποιος??   :unsure:

• 0

jim δεν μπορει να δηλωθει σε αλλο κωδικο? 507 και 315 φορος?

δυστυχώς..

• 0

ρε παιδιά είσοδημα από πώληση αγροτικών προιόντων μέσα στο 2013 4000 ευρώ από μή κατ'επάγγελμα αγρότη που απλά έχει εκμισθώσει 3 αγροτεμάχια στο τέλος του 2013 σε ποιόν κωδικό μπαίνουν?

• 0

Και μια δεύτερη:

Σχετικά με την καταβολή του φόρου του φόρου εισοδήματος, για ποσά μέχρι 300 €, η ΠΟΛ.1146/19-05-2014 λέει:

"Αν η συνολική οφειλή είναι μέχρι 300 ευρώ για τον ίδιο και για τη σύζυγό του αθροιστικά, μπορεί να καταβληθεί μέχρι την τελευταία εργάσιμη, για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από την λήξη υποβολής της δήλωσης. Για τις περιπτώσεις υποβολής της δήλωσης μέχρι και το μήνα Μάιο, υπάρχει δυνατότητα εμπρόθεσμης πληρωμής μέχρι την 31−7−2014".

Υπέβαλλα οριστικά δήλωση σήμερα, έχω χρεωστικό 258,56 και μου αναφέρει το εκκαθαριστικό ημερομηνία μιας δόσης την 31/07/2014.

Δεν θα έπρεπε να δίνει ημερομηνία 31/08/2014;