Προς το περιεχόμενο
  • 0

διαφορες αποριες σχετικα με το Ε1


mthe

Ερώτηση

Καλησπερα ηθελα καποιες απαντησεις στα παρακατω

1. Οι εισφορες του ΟΓΑ σε ποιον κωδικο μπαινουν στο Ε1

2. Στη φορολογικη αναμορφωση στη κατασταση κινητης τηλεφωνιας δεν μειωνει στο μισο το ποσο του κινητου κωδικος 1124. Οποτε στο κωδικο 566 γραφουμε ολο το ποσο?

3. Υπαρχει τροπος να κατατεθει συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης μεταξυ αδερφων με ημερομηνιες 01/01-31/12/13 με Ε2 χωρις συμβολαιο η θελει συμβολαιο ηλεκτρονικα και εχει προστιμο?

Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το ενοίκιο δεν είναι από κατοικία ή είναι από κατοικία > 300τετρ

 

3300 X 3% μείον = 3201 χ 10% = 320,10

συμπλ.φόρος 3300 χ 3% = 99

φόρος..320,1+99= 419,1 χ 55% προκατ. = 649,61

 

χαρτ.& ογα  3300 χ 3,6% = 118,8

 

συνολικός φόρος ...  649,61+118,8=768,41

Άψογος.Το χαρτόσημο+ΟΓΑ ξέχασα, αφού είναι κατάστημα...Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ,ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΕΙΝΗ-ΗΜΙΟΡΕΙΝΗ-ΠΕΔΙΝΗ ΟΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν θα έπρεπε να έχει γίνει κάποια δήλωση καλλιέργειας ή να υπάρχει κάποια άλλη απόδειξη ότι όντως καλλιέργησε π.χ. σιτάρι ώστε να βγουν τα τεκμαρτά εισοδήματα από την ετήσια κατάσταση του υπουργείου ή αρκεί να δηλώσει ότι καλλιέργησε σιτάρι σε έναν αγρό που κατείχε χωρίς να έχει κάποια άλλη απόδειξη πέρα από ένα μισθωτήριο? Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι (π.χ. για να καλυφθούν τεκμήρια) πολλοί βάζουν τεκμαρτά αγροτικά εισοδήματα αρκεί να υπάρχει μισθωτήριο ή κυριότητα για κάποιο χωράφι, αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην απαιτείται καμία άλλη απόδειξη και θα ήθελα μία επιβεβαίωση αν ισχύει αυτό ή αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Σε συνταξιούχο ΙΚΑ δεν έχει περαστεί στο Τάξις κανένα εισόδημα.Εκτυπώνω τη βεβαίωση από το ΙΚΑ και έχει κανονικά την κύρια σύνταξη και το ΕΚΑΣ.Την κύρια σύνταξη την γράφω στον κωδικό 343 αφού δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση.Το ΕΚΑΣ πού θα το γράψω αφού τον κωδικό 305 δεν μπορώ να τον τροποποίησω και είναι κενός?Ευχαριστώ.

δες στην βεβαιωση του ικα αν το αφμ που εχει ειναι το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν θα έπρεπε να έχει γίνει κάποια δήλωση καλλιέργειας ή να υπάρχει κάποια άλλη απόδειξη ότι όντως καλλιέργησε π.χ. σιτάρι ώστε να βγουν τα τεκμαρτά εισοδήματα από την ετήσια κατάσταση του υπουργείου ή αρκεί να δηλώσει ότι καλλιέργησε σιτάρι σε έναν αγρό που κατείχε χωρίς να έχει κάποια άλλη απόδειξη πέρα από ένα μισθωτήριο? Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι (π.χ. για να καλυφθούν τεκμήρια) πολλοί βάζουν τεκμαρτά αγροτικά εισοδήματα αρκεί να υπάρχει μισθωτήριο ή κυριότητα για κάποιο χωράφι, αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην απαιτείται καμία άλλη απόδειξη και θα ήθελα μία επιβεβαίωση αν ισχύει αυτό ή αν κατάλαβα κάτι λάθος.

ΚΟΙΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ (ΦΕΚ 836/4-4/2014 ΠΟΛ 1077/2014) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ,ΜΗΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΗΛΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες στην βεβαιωση του ικα αν το αφμ που εχει ειναι το σωστο.

Δεν έχει το σωστό, προφανώς είναι του άντρα της που έχει πεθάνει και παίρνει τη σύνταξή του.Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πάει στο ΙΚΑ να δηλώσει το δικό της ΑΦΜ και να το περάσουν αυτοί στο Τάξις στο δικό της ΑΦΜ?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους, 

Από τι στιγμή που καταργήθηκε ο Κωδ. 053-054(εισφορές σε ταμεία)  σε έναν αγρότη που έχω εισφορές ΟΓΑ αλλά δεν χρειάζεται να μπει στα βιβλία (παίρνει επιδότηση 3500) ώστε να δηλωθούν οι εισφορές στο ε3 δεν τις δηλώνω καθόλου????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους, 

Από τι στιγμή που καταργήθηκε ο Κωδ. 053-054(εισφορές σε ταμεία)  σε έναν αγρότη που έχω εισφορές ΟΓΑ αλλά δεν χρειάζεται να μπει στα βιβλία (παίρνει επιδότηση 3500) ώστε να δηλωθούν οι εισφορές στο ε3 δεν τις δηλώνω καθόλου????

ΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Μέσα στο 2013 πέθανε η σύζυγος φορολογούμενου.Κάνω Ε1 για την ίδια χειρόγραφα.Κάνω Ε1 για τον άντρα ηλεκτρονικά μόνος του.Σβήνω το ''έγγαμος'' και δηλώνω ό,τι πρέπει.Πατάω υποβολή και μου βγάζει μήνυμα ''υπάρχει πρόβλημα με το ΑΦΜ της συζύγου''.Τι εννοεί?Ότι πρέπει να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος της γυναίκας στο μητρώο και μετά να στείλει τη δήλωση?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά σίγουρα πρέπει να δηλωθεί πρώτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο φορολογούμενος έχει εισόδημα μόνο από επιχειρηματική δραστηριότητα.

Στο Ε1 εμφανίζεται κατά λάθος εισόδημα από επικουρική σύνταξη με εργοδότη Τ.Ε.Α. ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ (!!!).

Εκτός από την διαγραφή της εγγραφής πρέπει να γίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι έχω την εξής περίπτωση

 

Φοιτήτρια έχει εισόδημα τον Οκτώβριο και μένει με τους γονείς της από το 05/2013 όταν και ξενοίκιασε το σπίτι της.

Μπορεί να την συμπεριλάβει ο πατέρας ως προστατευόμενο μέλος και να αναφέρει την απόδειξη του ενοικιού για τους πρώτους πέντε μήνες του έτους, & και για το ίδιο έτος πρέπει να υποβάλει η κόρη δήλωση και να αναφέρει

οτι φιλοξενείται για τους υπόλοιπους 7 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι έχω την εξής περίπτωση

 

Φοιτήτρια έχει εισόδημα τον Οκτώβριο και μένει με τους γονείς της από το 05/2013 όταν και ξενοίκιασε το σπίτι της.

Μπορεί να την συμπεριλάβει ο πατέρας ως προστατευόμενο μέλος και να αναφέρει την απόδειξη του ενοικιού για τους πρώτους πέντε μήνες του έτους, & και για το ίδιο έτος πρέπει να υποβάλει η κόρη δήλωση και να αναφέρει

οτι φιλοξενείται για τους υπόλοιπους 7 μήνες.

 

Καλησπέρα

Το μισθωτήριο ήταν στο όνομά της ;

Τι εισόδημα είχε ;

Πόσο χρονών είναι ;

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Το μισθωτήριο ήταν στο όνομά της ;

Τι εισόδημα είχε ;

Πόσο χρονών είναι ;

...

και για γκόμενα να την ήθελες..

 

τόσες ερωτήσεις δε θα έκανες.. :lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

304 συνταξη 1254 ευρω! ( καπου τοσο )

φορος 474,00 ευρω  ( καπου εκει ) κατοικος εξωτερικου τπτ αλλο μπορουμε να κανουμε ??

 

rrrr.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχει τίποτα άλλο?

 

γιατί 474 ο φόρος?

 

1254 χ 22% = 275,88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχει τίποτα άλλο?

 

γιατί 474 ο φόρος?

 

1254 χ 22% = 275,88

ναι λαθος 2156,46 αρα σωστα ειναι , να πεσει πιο κάτω δεν γινεται ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πως όχι..

 

αποδείξεις γιατί βάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πως όχι..

 

αποδείξεις γιατί βάζεις?

 

πριν αρχίσω δηλωση βαζω σε ολλους 3000+ σε περιπτωση λαθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και για γκόμενα να την ήθελες..

 

τόσες ερωτήσεις δε θα έκανες.. :lol::P

 

Λες ρε φίλε ;

Έκανα πολλές ερωτήσεις ε ;

Γι' αυτό δεν μου απάντησε ο συνάδελφος ;

Πάντως, αν την ήθελα για γκόμενα, θα ρώταγα πόσο ΕΝΦΙΑ θα πληρώσει για να κρίνω... ;):P

 

Καλημέρα φιλαράκι, καλή εβδομάδα. :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...