Προς το περιεχόμενο
  • 0

διαφορες αποριες σχετικα με το Ε1


mthe

Ερώτηση

Καλησπερα ηθελα καποιες απαντησεις στα παρακατω

1. Οι εισφορες του ΟΓΑ σε ποιον κωδικο μπαινουν στο Ε1

2. Στη φορολογικη αναμορφωση στη κατασταση κινητης τηλεφωνιας δεν μειωνει στο μισο το ποσο του κινητου κωδικος 1124. Οποτε στο κωδικο 566 γραφουμε ολο το ποσο?

3. Υπαρχει τροπος να κατατεθει συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης μεταξυ αδερφων με ημερομηνιες 01/01-31/12/13 με Ε2 χωρις συμβολαιο η θελει συμβολαιο ηλεκτρονικα και εχει προστιμο?

Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Α) ΕΞΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 659 Η ΣΤΟΝ 781? ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 659 ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΤΟΥ Φ.Ε. ΑΡΘΡΟΥ 6 ΚΛΠ...?

 

Β) ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΚΛΠ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80% ΠΑΝΕ 657? 

 

Γ) ΚΑΤΩ ΑΠΟ 80%, ΠΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα ερωτημα θελω να κανω,

ο συζυγος εχει εισοδημα και εχει ιατρικες δαπανες 400 ευρω , η συζυγος εχει μονο στο 916 εισοδημα 80 ευρω από στρεμματα ελιων και εχει 320απο ιατρικες δαπανες(αθροιστικα οι ιατρ δαπανες είναι πανω από 5% του οικογενειακου εισοδήματος)στην αναλυση εχει ο συζυγος -2100 - 200 από προσωπικη αναπηρια και καθολου εκπτωση από ιατρικες δαπανες , ενώ η συζυγος λαμβανει αυτή την εκπτωση των 32 ευρω από ιατρικες δαπανες....

γιατι δεν υπολογίζονται του συζυγου οι ιατρικες δαπανες ως εκπτωση αφου αυτος εχει το κυριο εισοδημα από συνταξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

έχω μια απόδειξη απο την κλινική από γέννα η οποία αφορά εξετάσεις που έκαναν στο μωρό και η θερμοκοιτιδα.Η απόδειξη είναι στο όνομα του μωρού (πχ. Παπανικολάου Νεογνό Αβαπτιστο),σε ποιόν απο τους δύο γονείς καταχωρώ την απόδειξη στα ιατρικά εξοδα στο Ε1;όλεσ οι υπόλοιπες αποδείξης γέννας είναι στο όνομα της μητέρας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

έχω μια απόδειξη απο την κλινική από γέννα η οποία αφορά εξετάσεις που έκαναν στο μωρό και η θερμοκοιτιδα.Η απόδειξη είναι στο όνομα του μωρού (πχ. Παπανικολάου Νεογνό Αβαπτιστο),σε ποιόν απο τους δύο γονείς καταχωρώ την απόδειξη στα ιατρικά εξοδα στο Ε1;όλεσ οι υπόλοιπες αποδείξης γέννας είναι στο όνομα της μητέρας.

Ευχαριστώ

ΒΑΛΤΟ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο ε1 δεν εχει συμπληρωμενη συνταξη απο ογα τι πρεπει να κανω??

ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ Η ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ Η ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΕΔ-ΚΕΠΥΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ,ΤΥΠΩΣΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΟΓΑ ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 343 Η 344(ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΣΥΖΥΓΟ) ΚΑΙ ΧΕΣΤΟΥΣ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α) ΕΞΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 659 Η ΣΤΟΝ 781? ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 659 ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΤΟΥ Φ.Ε. ΑΡΘΡΟΥ 6 ΚΛΠ...?

 

Β) ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΚΛΠ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80% ΠΑΝΕ 657? 

 

Γ) ΚΑΤΩ ΑΠΟ 80%, ΠΟΥ?

???????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΛΤΟ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ

Ευχαριστώ για την απάντηση,

δηλαδή δεν παίζει ρόλο σε ποιον απο τους δύο θα το βάλω.Ο πατέρας έχει εισόδημα αλλα η απόδειξη δεν ξεπερνα το 5% του εισοδηματος του ενω στη μητερα μπορει να μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ Η ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ Η ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΕΔ-ΚΕΠΥΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ,ΤΥΠΩΣΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΟΓΑ ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 343 Η 344(ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΣΥΖΥΓΟ) ΚΑΙ ΧΕΣΤΟΥΣ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ!!!!!!!

TO ΕΒΑΛΑ 343 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΜΝΜ  >> Ο ΑΦΜ Εργοδότη 090037978 που συμπληρώσατε για τον κωδ. (343) στην 1η γραμμή έχει υποβάλει ηλεκτρονικά βεβαίωση για εσάς. Επιλέξτε επιστροφή στη δήλωση και αφού ελέγξετε τον κωδ. (303), διορθώστε τον κωδ. (343).

ΕΧΕΙ 6.000 ΑΠΟ ΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ 50 ΑΠΟ ΟΓΑ... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΥ ΟΓΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΙΚΑ??!!??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση,

δηλαδή δεν παίζει ρόλο σε ποιον απο τους δύο θα το βάλω.Ο πατέρας έχει εισόδημα αλλα η απόδειξη δεν ξεπερνα το 5% του εισοδηματος του ενω στη μητερα μπορει να μπει.

ΝΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ 5% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO ΕΒΑΛΑ 343 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΜΝΜ  >> Ο ΑΦΜ Εργοδότη 090037978 που συμπληρώσατε για τον κωδ. (343) στην 1η γραμμή έχει υποβάλει ηλεκτρονικά βεβαίωση για εσάς. Επιλέξτε επιστροφή στη δήλωση και αφού ελέγξετε τον κωδ. (303), διορθώστε τον κωδ. (343).

ΕΧΕΙ 6.000 ΑΠΟ ΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ 50 ΑΠΟ ΟΓΑ... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΥ ΟΓΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΙΚΑ??!!??

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΣΤΟ 15515(ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΙΩΒΕΙΟ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει στειλει κανεις δηλωση ελ. επαγγ. που να φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών με εως 3 εργοδότες?

Τι δικαιολογητικά ζητάει να σταλουν στην ΔΗΛΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ 5% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει στειλει κανεις δηλωση ελ. επαγγ. που να φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών με εως 3 εργοδότες?

Τι δικαιολογητικά ζητάει να σταλουν στην ΔΗΛΕΔ?

Συγνωμη που το επαναφερω αλλα εχω δυο πελατες που θα φυγουν στο εξωτερικο απο Δευτερα και τους επομενους μηνες και θελω να προλαβω δυσαρεστες καταστασεις σπο ελλεψη δικαιολογητικων που μπορουν να βγαλουν μονο εκεινοι.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΣΤΟ 15515(ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΙΩΒΕΙΟ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!!)

που να βγαλεις ακρη τωρα ο ογα ειναι για ..... αν δεν δηλωσω καθολου τα 50 απο ογα θα υπαρχει προβλημα ? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

stamgalaios, on 28 May 2014 - 6:25 PM, said:

Εχει στειλει κανεις δηλωση ελ. επαγγ. που να φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών με εως 3 εργοδότες?

Τι δικαιολογητικά ζητάει να σταλουν στην ΔΗΛΕΔ?

Συγνωμη που το επαναφερω αλλα εχω δυο πελατες που θα φυγουν στο εξωτερικο απο Δευτερα και τους επομενους μηνες και θελω να προλαβω δυσαρεστες καταστασεις σπο ελλεψη δικαιολογητικων που μπορουν να βγαλουν μονο εκεινοι.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δεν μπορω να στειλω τις δηλωσεις και να δω τα δικαιολογητικα που θσ μου βγαλει να στειλω γιατι μου λείπουν βεβαιωσεις δανειων που θα τις παρω την μεθεπομενη εβδομαδα που θα λειπουν.

Κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος για το από πάνω ????

 

Και για ενημέρωσή σας σε δήλωση που είχα στείλει και ζητούσε σε φωτοαντίγραφα τα δικαιολογητικά και ανάμεσα αυτών  και μια υπεύθυνη δήλωση χωρίς να αναφέρει τι θα γραφουμε στην δήλωση:

 

"Αξιότιμε κύριε
 
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το φωτοαντίγραφο μπορεί να είναι απλό,όσο για την υπεύθυνη δήλωση θα αναφέρετε ότι τα στοιχεία και ποσά που υποβάλατε στην φορολογική σας δήλωση Ε1 είναι αληθή.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, παρατήρησε κανείς αν η εκκαθάριση για τις περιπτώσεις των "χαμηλών εισοδημάτων" γίνεται με την κλίμακα των μισθωτών; Δηλαδή άθροισμα 301 + 507 μέχρι 5000 και τεκμήριο μικρότερο των 9500 (χωρίς έναρξη και χωρίς εισοδήματα από ακίνητα). Εγώ βλέπω ότι "τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια Παντελάκη μου"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τις εχω ετοιμασει μα δεν τις εχω στειλει για μπλοκακηδες , απλα εχω φτασει ένα βημα πριν την οριστικη υποβολή αφου εχω δει την επιστροφη φορου..εισαι σιγουρος ότι απαιτούνται τα δικαιολογητικα να αποσταλουν;;;δηλ συμβασεις κλπ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε καποιους μου εχει ζητησει οχι ελ.επαγγ.

Για αυτο ρωταω τη συγκεκριμένη περιπτωση με εως 3 εργοδ. τι και αν ζηταει.

Παντως ευχαριστω για την αποκριση εστω και αρνητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...