Jump to content
  • 0

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ


HALDEOS
 Share

Question

1)ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ : Στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 39 του ν. 2084/1992 (Α’ 165) όπως ισχύει, προστίθενται εδάφια ως εξής:

«Σε περίπτωση που προκύπτει υποχρεωτική ασφάλιση στο Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. και στον Ο.Α.Ε.Ε., ο ασφαλισμένος υπάγεται υποχρεωτικά στον Ο.Α.Ε.Ε., για το σύνολο του χρόνου της παράλληλης απασχόλησης, χωρίς δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού οργανισμού, εφόσον ο χρόνος ασφάλισης στο Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. υπολείπεται των εικοσιπέντε (25) ημερών ασφάλισης ανά μήνα.

Πρόσωπα που εξαιρέθηκαν από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. ή του Ο.Α.Ε.Ε. με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν. 2084/1992, όπως αυτές ίσχυσαν μέχρι τη συμπλήρωσή τους από τις διατάξεις του παρόντος, επανεξετάζονται με τις διατάξεις του νόμου αυτού μετά τη λήξη της χορηγηθείσας εξαίρεσής τους....................Τι θέλει να πει ο ποιητής? 

To ρωτώ διότι 1ον ο νόμος ισχύει φυσικά από την δημοσιεύση του και 2ον είχε ειπωθεί ότι δεν θα είχε αναδρομική ισχύ (δηλ.για αυτούς που είχαν εξαιρεθεί τα προηγούμενα χρόνια).    

 

2)Εκτός από τα 25 ένσημα (που σε περίπτωση 6ημέρου απασχόλησης ή και τεκμαρτού ημερομίσθιου κτλ αναγνωρίζονται έτσι κι αλλιώς 25) θα απαιτείται και οι αποδοχές να είναι τουλάχιστον οι κατώτερες της ΕΓΣΣΕ ???, διότι όπως διακρίνω δεν το αναφέρει ξεκάθαρα ο νόμος. Ευχαριστώ κάθε άποψη δεκτή. 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Συνάδελφε ακριβώς αυτό διαβάζω και προσυπογράφω εκατό τοις εκατό αυτό που λες , απλά το ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια νέα πληροφόρηση σχετικά με αυτό το (25 ένσημα), διότι με τον κυκεώνα εγκυκλίων του ΙΚΑ , το 21, 22 το μήνα , την μειωμένη απασχόληση , την διαγραφή ενσήμων σε έλεγχο κτλ,κτλ , και σε συνδυασμό με αυτό το ...θα επανεξετάζονται......πιστεύω δεν αργεί κάποιος ασφαλισμένος εργαζόμενος ή επαγγελματίας  να μπει σε περιπέτειες και να πάθει μεγάλη ζημιά στα καλά καθούμενα.............ευχαριστώ.    

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ 23 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 25 ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΠΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 31/5?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφε ακριβώς αυτό διαβάζω και προσυπογράφω εκατό τοις εκατό αυτό που λες , απλά το ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια νέα πληροφόρηση σχετικά με αυτό το (25 ένσημα), διότι με τον κυκεώνα εγκυκλίων του ΙΚΑ , το 21, 22 το μήνα , την μειωμένη απασχόληση , την διαγραφή ενσήμων σε έλεγχο κτλ,κτλ , και σε συνδυασμό με αυτό το ...θα επανεξετάζονται......πιστεύω δεν αργεί κάποιος ασφαλισμένος εργαζόμενος ή επαγγελματίας  να μπει σε περιπέτειες και να πάθει μεγάλη ζημιά στα καλά καθούμενα.............ευχαριστώ.    

Υπάρχει απόφαση Πρωτοδικείου , που αναγνωρίζει 25 ένσημα σε μερική , θα την βρω και την ανεβάζω .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΑ: ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΑ.1.: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Ο.Α.Ε.Ε.

.........

2. Στο τέλος της παρ. 2 του άρθρου 39 του Ν. 2084/1992 (Α΄ 165) όπως ισχύει, προστίθενται εδάφια ως εξής:

.......

Με Απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, ύστερα από γνώμη των ΔΣ των ΟΑΕΕ και ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που εκδίδεται εντός τριμήνου από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, καθορίζονται θέματα αναγκαία για την υλοποίηση του παρόντος.

 

 

Άλλαξε κάτι καί δεν το χω πάρει χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ 23 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 25 ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΠΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 31/5?

Κανένα πρόβλημα. Ο νόμος ορίζει ότι εξαιρέσεις που είχαν χορηγηθεί θα εξεταστούν με ότι ίσχυε τότε που χορηγήθηκαν οι εξαιρέσεις.

 

ΟΑΕΕemp.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Υπάρχει απόφαση Πρωτοδικείου , που αναγνωρίζει 25 ένσημα σε μερική , θα την βρω και την ανεβάζω .

 

 

 

 

Ρε σεις......

 

 

Πλάκα με κάνετε.....

 

 

Εεεεεε.........??????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κανένα πρόβλημα. Ο νόμος ορίζει ότι εξαιρέσεις που είχαν χορηγηθεί θα εξεταστούν με ότι ίσχυε τότε που χορηγήθηκαν οι εξαιρέσεις.

 

ΟΑΕΕemp.

μολις μιλησα με ΟΑΕΕ και μου ειπανε οτι θα εξεταστουν με τον νεο νομο που ξεκιναει απο τον 4 μηνα του 2014 δηλαδη οποιος δεν εχει 25 ενσημα θα πληρωσει αναδρομικα οαεε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οσοι είχαν απαλλαγή πριν απο 4/2014 δεν θα τους πάει αναδρομικα π.χ αν η απαλλαγή που είχαν πάρει έληγε τον Ιούνιο ο ΟΑΕΕ θα ξεκινά απ'ο τον Ιούνιο αλλά όσοι πήραν απαλλαγή μετά 4/2014 πρέπει να έχουν 25 ένσημα αλλιώς ΟΑΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οσοι είχαν απαλλαγή πριν απο 4/2014 δεν θα τους πάει αναδρομικα π.χ αν η απαλλαγή που είχαν πάρει έληγε τον Ιούνιο ο ΟΑΕΕ θα ξεκινά απ'ο τον Ιούνιο αλλά όσοι πήραν απαλλαγή μετά 4/2014 πρέπει να έχουν 25 ένσημα αλλιώς ΟΑΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

εμενα σημερα που μιλησα με οαεε μου ειπαν οσοι εχουν εξαιρεση πριν τον νεο νομο θελουν και αυτοι 25 ενσημα!! δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για να μην ανοίγω νέο θέμα .

Ερώτηση : νέος ασφαλισμένος μετά το 1992 ήταν ασφαλισμένος στο ΟΑΕΕ  και πριν 2 χρόνια είναι και μισθωτός  πλήρη απασχόληση .

Δεν ζήτησε απαλλαγή από ΟΑΕΕ  γιατί δεν ήξερε . Μπορεί αναδρομικά να ζητήσει αυτή την απαλλαγή , είναι νέος μετά το 1992 , από τον ΟΑΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για να μην ανοίγω νέο θέμα .

Ερώτηση : νέος ασφαλισμένος μετά το 1992 ήταν ασφαλισμένος στο ΟΑΕΕ  και πριν 2 χρόνια είναι και μισθωτός  πλήρη απασχόληση .

Δεν ζήτησε απαλλαγή από ΟΑΕΕ  γιατί δεν ήξερε . Μπορεί αναδρομικά να ζητήσει αυτή την απαλλαγή , είναι νέος μετά το 1992 , από τον ΟΑΕΕ ?

Μπορεί αλλά θα απορριφθεί γιατί πέρασε το εξάμηνο. Ίσως κερδίσει την απαλλαγή στην επιτροπή ενστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εαν περασει το εξαμηνο, τραγουδα μας... Το τεβε ασφαλιζει κατα τεκμηριο ως κυριος ασφαλιστικος οργανισμος... Αποχωρηση-επαναπροσληψη στο ικα για να ενεργοποιησει παλι το εξαμηνο κ αιτηση εξαιρεσης απο τουδε....

Επιστροφη μπορει να παρει μονο απο το ικα τα συνταξιμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ασφάλιση

 


Πρόσωπα Εξαιρούμενα από την Ασφάλιση

Από την υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ εξαιρούνται τα παρακάτω πρόσωπα:

       α)  Επαγγελματίες υπέρ των οποίων έχουν συσταθεί και λειτουργούν ίδιοι Ασφαλιστικοί Οργανισμοί Κύριας ασφάλισης, όπως: Υγειονομικών, Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων, Δικηγόρων, Ναυτικών Πρακτόρων, Ιδιοκτητών Συντακτών και Υπαλλήλων Τύπου, κ.α..

 Επισημαίνεται: Με τη διάταξη του άρθρου 60 του Ν. 3996/11 που αντικατέστησε το άρθρο 18 του Ν. 3863/10 ρυθμίζεται για όλη την επικράτεια το θέμα των ¨παλαιών¨ ασφαλισμένων (ασφαλισμένων για πρώτη φορά πριν την 1/1/93) του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ) (το οποίο αποτελείται από τα καταργηθέντα ταμεία ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΑΥ και Ταμείο Νομικών), οι οποίοι παράλληλα ασκούν και δραστηριότητα υπαγόμενη στον ΟΑΕΕ. Συγκεκριμένα, στην παραπάνω διάταξη αναφέρεται ότι όσοι ασφαλίστηκαν σε οποιονδήποτε φορέα Κύριας Ασφάλισης πριν την 1/1/93 (¨παλαιοί¨ ασφαλισμένοι) και είναι σήμερα ασφαλισμένοι στον Κλάδο Κύριας Ασφάλισης του ΕΤΑΑ, υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ εφόσον ασκούν δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του Οργανισμού και δεν είναι συναφής με την ιδιότητα για την οποία υπάγονται στους αντίστοιχους τομείς  του ΕΤΑΑ.

             Η ισχύς της διάταξης αυτής αρχίζει από τον επόμενο μήνα της δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κάθε αντίθετη διάταξη καταργείται. Συνεπώς, οι προαναφερόμενοι υπάγονται από 1/8/10 στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ με δυνατότητα επιλογής μόνο του φορέα παροχών Κλάδου Υγείας.

      Για όσους πρωτοασφαλίστηκαν σε οποιονδήποτε φορέα Κύριας Ασφάλισης μετά την 1/1/93 (¨νέοι¨ ασφαλισμένοι) και είναι ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ, εξακολουθούν να ισχύουν οι διατάξεις του Ν. 2084/92.

     β) Οι Αυτοτελώς απασχολούμενοι, που με ειδικές διατάξεις νόμων έχουν υπαχθεί στην υποχρεωτική ασφάλιση άλλων φορέων Κύριας Ασφάλισης.

      γ)  Οι αφανείς εταίροι επιχειρήσεων.

      δ) Οι μέτοχοι Α.Ε. εισηγμένων στο χρηματιστήριο.

      ε) Τα πρόσωπα που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται στις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν.3846/2010.

Επισημαίνεται: Οι ασκούντες επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε προαιρετικές περιοχές  (δηλαδή σε περιοχές κάτω των 2000 κατοίκων ή για τους Νομούς Αττικής, Θεσσαλονίκης, Εύβοιας, Βοιωτίας, Κορινθίας και Αχαΐας σε περιοχές κάτω των 1000 κατοίκων ή στα νησιά με πληθυσμό κάτω των 3100 κατοίκων, όταν οι ενδιαφερόμενοι διαμένουν μόνιμα σε αυτά) είτε ως ατομική επιχείρηση είτε ως μέλη Ο.Ε. ή Ε.Ε., με την έναρξη της δραστηριότητας, εξαιρούνται για μια 3ετία της ασφάλισης του ΟΑΕΕ, υπαγόμενοι υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΟΓΑ. Μετά την παρέλευση της 3ετίας ελέγχονται για τον τόπο άσκησης της δραστηριότητάς τους και για τα εισοδήματά τους. Εάν δεν πληρούν τα κριτήρια συνεχίζουν να εξαιρούνται της ασφάλισης του ΟΑΕΕ και να υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΓΑ. Ο τακτικός έλεγχος γίνεται κάθε τριετία. Ο ΟΑΕΕ έχει το δικαίωμα επανελέγχου των κριτηρίων οποτεδήποτε μετά την παρέλευση της πρώτης τριετίας από την άσκηση της δραστηριότητας (σχετ. εγκύκλιος 80/10).

   στ) Οι απασχολούμενοι στην αγροτική οικονομία, ασφαλισμένοι του ΟΓΑ, που έχουν ενταχθεί στα επενδυτικά προγράμματα για την αγροτική ανάπτυξη (όπως αγροτουρισμός, αγροβιοτεχνία) στο πλαίσιο των Κανονισμών της Ε.Ε. και χρηματοδοτούνται για τον σκοπό αυτό, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 25 του Ν.3846/2010, όπως ισχύει. Μετά τη λήξη της ως άνω υποχρεωτικής παραμονής τους στα εν λόγω προγράμματα, η ασφαλιστική τους περίπτωση επανεξετάζεται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

     ζ)  Τα πρόσωπα που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από την παρ. 2 του άρθρου 32 του Ν. 4075/12. (σχετ. εγκύκλιος 37/2012).

     η) Οι εταίροι των Ιδιωτικών Κεφαλαιουχικών Εταιριών (Ι.Κ.Ε.) οι οποίοι δεν είναι ταυτόχρονα διαχειριστές.

 

 

 

https://www.oaee.gr/asfalish.asp?catasf_id=171&cat_id=0&banner_pgc=11&ctn_id=2&ctnsnd_id=1

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σ' ευχαριστώ, το έχω διαβάσει και ξέρω τις προϋποθέσεις, αλλά λέγανε ότι οι απαλλαγές αυτές θα κοπούν με την ψήφιση του ανάλογου νόμου. Δεν έχω βρει βέβαια να έχει ψηφιστεί ακόμα ο νόμος αλλά επειδή διάφορα άρθρα το ανάφεραν σαν σίγουρο ήθελα να ξέρω τελικά τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 258/2005 Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).

 

Αρθρο 3. ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

 

1. Στην ασφάλιση του Κλάδου Σύνταξης του Ο.Α.Ε.Ε. υπάγονται προαιρετικά, με αίτησή τους, τα παρακάτω πρόσωπα:

α) Οι ξενοδόχοι των οποίων η επιχειρηματική δραστηριότητα έχει αρχίσει πριν από την 1.3.1999, ημερομηνία έναρξης ισχύος του ν. 2676/1999 (1 Α΄).
β) Τα πρόσωπα της περ. θ΄ της παρ. 1 του άρθρου 1 του παρόντος π.δ/τος, που επέλεξαν ως φορέα ασφάλισης το ΤΑ.Ν.Π.Υ. ή υπήχθησαν σε αυτό λόγω της πρώτης χρονικά άδειας Ε.Ο.Τ., ύστερα από αίτησή τους, που υποβάλλεται στον Οργανισμό
εντός ενός (1) έτους από τη λήψη της δεύτερης χρονικά άδειας Τ.Ε.Ο.Μ.
γ) Τα πρόσωπα που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθ. 39 του ν. 2084/1992 (165 Α΄), όπως ισχύουν κάθε φορά.
δ) Τα πρόσωπα, που εμπίπτουν στις διατάξεις της παρ. 2 του άρθ. 2 του ν. 2335/1995 (185 Α΄), όπως ισχύουν κάθε φορά.
ε) Οι εικαστικοί καλλιτέχνες, μέλη του Επιμελητηρίου των Εικαστικών Τεχνών Ελλάδας.
στ) Τα πρόσωπα τα οποία εξαιρούνται της ασφάλισης του Ο.Α.Ε.Ε. με βάση τα εδάφια α, β, γ, δ και ε της παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 3050/2002 (214 Α΄), όπως ισχύει.
ζ) Οι εταίροι Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας.
Τα πρόσωπα της παρούσης παραγράφου ασκούν το δικαίωμα υπαγωγής στην προαιρετική ασφάλιση άπαξ και δεν δύνανται να επανέλθουν, εφόσον διακόψουν αυτήν ή απωλέσουν το δικαίωμά τους.
 
 
 
ΝΟΜΟΣ ΥΠ ΑΡΙΘ. 3050 Σύσταση Λογαριασμού Αγροτικής Εστίας και άλλες διατάξεις

 

Αρθρο 9. Θέματα Ο.Α.Ε.Ε. - Ο.Γ.Α. - Ασφάλιση σύμβασης έργου

 
 

1.α) Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι που ασκούν επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε πόλεις, χωριά ή οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων σύμφωνα με την απογραφή έτους 2001 υπάγονται από 1.1.2003 στην υποχρεωτική ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.) εφόσον ο μέσος όρος των εισοδημάτων των τριών τελευταίων ετών από επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ., υπερβαίνει το 400πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.
β) Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι των ανωτέρω περιοχών που ασκούν παράλληλα και αγροτική δραστηριότητα υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε., εφόσον το 50% και πλέον του μέσου όρου των εισοδημάτων, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ., των τριών τελευταίων ετών από αγροτική και επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική απασχόληση, προέρχεται από επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα και υπερβαίνει το 400πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη.
γ) Για επαγγελματίες, βιοτέχνες και εμπόρους των εδαφίων α΄ και β΄ που συμπληρώνουν τριετία από την έναρξη επαγγέλματος ή με έναρξη επαγγέλματος μετά την 1.1.2003 για την υποχρεωτική ή μη υπαγωγή στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα των τριών πρώτων ετών από την έναρξη επαγγέλματος, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ.. Για τα τρία πρώτα χρόνια η ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. είναι προαιρετική, σύμφωνα με τις διατάξεις του στ΄ εδαφίου.

.............................

Link to comment
Share on other sites

  • 0

εμενα σημερα που μιλησα με οαεε μου ειπαν οσοι εχουν εξαιρεση πριν τον νεο νομο θελουν και αυτοι 25 ενσημα!! δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι!!!!

 

έχω είχα εξαίρεση πριν το νέο νόμο. Πήρα ανανέωση αλλά όχι για χρόνο αλλά για τρίμηνο και φυσικά μου ζήτησαν 25 ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

έχω είχα εξαίρεση πριν το νέο νόμο. Πήρα ανανέωση αλλά όχι για χρόνο αλλά για τρίμηνο και φυσικά μου ζήτησαν 25 ένσημα.

εχεις και ειχες 25 ενσημα??? γιατι τριμηνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Παρακαλώ πολύ για κάποια ενημέρωση. Είμαι παλιός ασφαλισμένος (ΤΕΒΕ 1988-89) κ εργάζομαι μέχρι σήμερα ως μισθωτός από το 1994. Το 2000 έγινα διαχειριστής σε ΕΠΕ με αντικείμενο παρασκευαστήριο σάντουιτς. Η ΕΠΕ από το 2000 είναι σε αδράνεια (δεν μπορεί να κλίσει τα βιβλία της ακόμα λόγω διαφορών μεταξύ των εταίρων). Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Εφόσον για το ΙΚΑ θεωρητικά δεν θεωρούμε πια παλιός διότι οι εισφορές μου δεν έχουν πλέον πλαφόν τα 2.432,25 ευρώ, αλλά τα 5.543,55 ευρώ (όσο σχεδόν των νέων) με αποτέλεσμα να έχουν αυξηθεί οι εισφορές μου κατακόρυφα. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα μπορώ να επιλέξω και εγώ όπως ο νέος σε ποιό ταμείο  θέλω να είμαι? ή αν συζητιέται να υπάρξει κάποια αλλαγή μελλοντικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Παρακαλώ πολύ για κάποια ενημέρωση. Είμαι παλιός ασφαλισμένος (ΤΕΒΕ 1988-89) κ εργάζομαι μέχρι σήμερα ως μισθωτός από το 1994. Το 2000 έγινα διαχειριστής σε ΕΠΕ με αντικείμενο παρασκευαστήριο σάντουιτς. Η ΕΠΕ από το 2000 είναι σε αδράνεια (δεν μπορεί να κλίσει τα βιβλία της ακόμα λόγω διαφορών μεταξύ των εταίρων). Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Εφόσον για το ΙΚΑ θεωρητικά δεν θεωρούμε πια παλιός διότι οι εισφορές μου δεν έχουν πλέον πλαφόν τα 2.432,25 ευρώ, αλλά τα 5.543,55 ευρώ (όσο σχεδόν των νέων) με αποτέλεσμα να έχουν αυξηθεί οι εισφορές μου κατακόρυφα. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα μπορώ να επιλέξω και εγώ όπως ο νέος σε ποιό ταμείο  θέλω να είμαι? ή αν συζητιέται να υπάρξει κάποια αλλαγή μελλοντικά?

 

Εξαίρεση δεν μπορείτε να πάρετε.

Λύσεις υπάρχουν στο πρόβλημα σας (ενδεχομένως). Θα πρέπει όμως να απευθυνθείτε στο λογιστή σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...