Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πιστωτική περιοδικη φπα γιαι το δ τριμ 2013 και χρεωστική εκκαθαριστική


LOYKAS

Ερώτηση

Στο τρίμηνο του 2013 το πιστωτικό ήταν 593,24 έγινε τροποποιητική και το πιστωτικό έγινε 677,48  το πο οποίο και μεταφέρεται αυτόματα στο 2014

η εκκαθαριστική που δεν έχει γίνει ακόμα λόγω προράτα ειναι χρεωστικη περίπου 1500 ευρω πρεπει να κάνω την εκκαθαριστιή  πρώτα περιμένοντας να αφαιρεθεί  το πιστωτικο απο το 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν ισχύει αυτό. Έγινε σε εμένα που δεν έχω οφειλές. Μου δημιούργησε ΑΦΕΚ για το ποσό που πλήρωσα. Η αρχική περιοδική ήταν χρεωστική και η τροποποιητική ήταν πιστωτική. Από ότι κατάλαβα στο 1τρίμηνο2014 θα βάλω την διαφορά ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ-ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ (ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΦΕΚ).

 

Π.Χ αν πλήρωσα χρεωστική 300 ευρώ με αρχική περιοδική 4τριμ2013 και μετά με τροποποιητική έγινε πιστωτική 500 ευρώ, τότε

στο 1τριμ2014 θα βάλω πιστωτικό 200 ευρώ (500-300)στον κωδικό 401 και τα 300 ευρώ θα πάω να τα πάρω από την εφορία.

 

'Είμαι σωστός;;;;;;;

 

Το πρόβλημα είναι τον κωδ.401 τον έχει προσυμπληρωμένο το taxis με το 500ευρώ.

 

Την έχουμε διαβάσει την  ΠΟΛ.1107/14 συνάδερφε. Δυστυχώς δεν βοηθάει και πολύ.

 

Το σίγουρο είναι, όπως έχω ξαναγράψει, ότι η 1107 μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Δείτε όμως αν θέλετε ξανά από την παραπάνω αυτό :

 

Παράδειγμα:

Για τη φορολογική περίοδο του Δεκεμβρίου του 2013, υποβλήθηκε περιοδική δήλωση στις 19.1.2014, με χρεωστικό υπόλοιπο 800€ και καταβλήθηκε εφάπαξ στις 20.1.2014. Στις 29.1.2014 υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση, λόγω του ότι το ορθό υπόλοιπο της φορολογικής περιόδου είναι πιστωτικό 2.000€. Το οφειλόμενο ποσό βάσει της αρχικής δήλωσης (800€) καταχωρείται στον κωδικό 403 της τροποποιητικής δήλωσης και η δήλωση εμφανίζει πιστωτικό υπόλοιπο 2.800€. Για το ποσό των 800€ εκδίδεται φύλλο έκπτωσης και δεν μπορεί να μεταφερθεί στην επόμενη φορολογική περίοδο. Στην επόμενη περίοδο μεταφέρεται μόνο το ποσό των 2.000€. Στην περίπτωση υποβολής δεύτερης τροποποιητικής δήλωσης για την ίδια φορολογική περίοδο στον κωδικό 403 ως «χρεωστικό της αρχικής δήλωσης» δεν καταχωρείται ποσό και ισχύει η αντιμετώπιση των ανωτέρω περιπτώσεων, ανάλογα με το αποτέλεσμα της δεύτερης αυτής τροποποιητικής δήλωσης.

 

Στο παράδειγμά σας, που έχει πληρωθεί το ποσό των 300,00€, αυτό θα επιστραφεί με την έκδοση ατομικού φύλλου έκπτωσης (ΑΦΕΚ) και δεν μεταφέρεται στην επόμενη περίοδο. Μεταφέρεται όμως το ποσό των 500,00€ που προέκυψε με την τροποποιητική, με αναγραφή του στον κωδ.401 και που σωστά είναι προσυμπληρωμένο από το taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σίγουρο είναι, όπως έχω ξαναγράψει, ότι η 1107 μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Δείτε όμως αν θέλετε ξανά από την παραπάνω αυτό :

 

Στο παράδειγμά σας, που έχει πληρωθεί το ποσό των 300,00€, αυτό θα επιστραφεί με την έκδοση ατομικού φύλλου έκπτωσης (ΑΦΕΚ) και δεν μεταφέρεται στην επόμενη περίοδο. Μεταφέρεται όμως το ποσό των 500,00€ που προέκυψε με την τροποποιητική, με αναγραφή του στον κωδ.401 και που σωστά είναι προσυμπληρωμένο από το taxis.

Μα αφού τα 300 θα τα πάρω πίσω, πως θα βάλω 500 μετά πιστωτικό (που θα περιλαμβάνει τα 300 που πήρα πίσω+200 που είναι το πραγματικό πιστωτικό);

 

Κανονικά σύμφωνα με αυτά που λέει ο 1107 θα πρέπει να βάλω τη διαφορά, ώστε να μην "εισπράξω" και αφαιρέσω το ίδιο ποσό 2 φορές.

 

Αφού το πιστωτικό ΦΠΑ μου με την τροποποιητική και με συμπληρωμένο τον κωδικό 403 με τα 300 ευρώ είναι 500 ευρώ. Από τα 500 ευρώ πιστωτικό που έχω τώρα, είναι και τα 300 που πλήρωσα μέσα και θα πάρω πίσω...άρα θα βάλω πιστωτικό 200 ευρώ στο επόμενο τρίμηνο.

Το Taxis μου μεταφέρει 500 ευρώ πιστωτικό,πιστεύω ότι είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η 1107 δεν λέει αυτό που λέτε και το taxis δεν κάνει λάθος... Το παράδειγμα είναι σαφές.

Πληρώσατε 300,00€ ενώ θα έπρεπε να είστε πιστωτικός 500,00€. Τα 300,00€ σας "επιστρέφονται" με ΑΦΕΚ και τα 500,00€ τα συμψηφίζετε.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο...

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και διαφωνούμε, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Το πραγματικό πιστωτικό είναι 200 ευρώ. Τα 500 ευρώ πιστωτικό προκύπτουν από το 300ευρώ που μπαίνει στον κωδ.403. Αφού θα τα πάρω πίσω αυτά, δεν μπορώ να τα ξανα ζητήσω μεταφέροντας τα στην επόμενη περιοδική.

 

Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

 

Οι υπόλοιποι συνάδερφοι τι λέτε;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά θεώρησα όταν γράψατε ότι προκύπτει πιστωτική περιοδική, ότι στο τελικό αποτέλεσμά της (νέος υπολογισμός πιστωτική, αντί αρχική χρεωστική), δεν έχει συμπεριληφθεί η πληρωμή των 300,00€ στον κωδικό 403 (δηλαδή θεώρησα ότι λέτε αντί για τα πραγματικά 500,00€ που ήταν το πιστωτικό, υπολογίστηκε 300,00€ χρεωστικό).

Στη περίπτωση αυτή, η διαφορά (πιστωτικό) είναι όπως σωστά λέτε 200,00€ και, ή δεν πρέπει να εκδοθεί ΑΦΕΚ, ή κάτι λείπει από τις οδηγίες, ή έχει πρόβλημα μεταφοράς του ποσού το taxis στη νέα περίοδο.

Έχετε μήνυμα για έκδοση ΑΦΕΚ ;

Μήπως στην προσωποποιημένη πληροφόρηση μετά την υποβολή της νέας περιόδου σας εμφανίζει τη διαφορά ;

 

Επίσης κατά την άποψή μου, αφού η τροποποιητική υποβλήθηκε πριν την έκδοση της 1107, ίσως δεν πρέπει να εκδοθεί ΑΦΕΚ στην περίπτωση αυτή, σε συνάρτηση και με το σκεπτικό ότι μεταφέρεται αυτόματα και άμεσα από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ το πιστωτικό ποσό που προκύπτει, στον κωδ. 401 της επόμενης περιόδου, με βάση αυτό:

 

...

Ειδικά για τροποποιητικές δηλώσεις που έχουν ήδη υποβληθεί μέχρι την έκδοση της παρούσας, δεν εκδίδεται φύλλο έκπτωσης για το μη οφειλόμενο ποσό στις εξής περιπτώσεις:

α) Το μη οφειλόμενο ποσό έχει καταβληθεί από το φορολογούμενο και έχει μεταφερθεί στην υποβληθείσα περιοδική δήλωση της επόμενης φορολογικής περιόδου προς έκπτωση. Στην περίπτωση αυτή το πιστωτικό υπόλοιπο νόμιμα συμψηφίζεται στην επόμενη φορολογική περίοδο.
...

 

Τέλος θεωρώ, ότι μετά την έκδοση της 1107 και σε αντίστοιχη περίπτωση, το ποσό που θα μεταφέρεται αυτόματα από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ στον κωδ.401, θα πρέπει να είναι η διαφορά. Το πραγματικό πιστωτικό υπόλοιπο, όπως αναφέρεται και στο παρακάτω:

 

...

3. Υποβολή τροποποιητικής δήλωσης λόγω διόρθωσης του αρχικού χρεωστικού υπολοίπου σε πιστωτικό.
Στην περίπτωση αυτή ισχύουν τα αναφερόμενα στην προηγούμενη περίπτωση 2. Η αρχική δήλωση έχει χρεωστικό υπόλοιπο και η τροποποιητική δήλωση έχει πιστωτικό υπόλοιπο μεγαλύτερο από το ποσό του χρεωστικού υπολοίπου της αρχικής δήλωσης (το οφειλόμενο ποσό βάσει της αρχικής δήλωσης καταχωρείται στον κωδικό 403 της τροποποιητικής).

Κατά συνέπεια, για το σύνολο του αρχικού χρεωστικού υπολοίπου εκδίδεται φύλλο έκπτωσης και το πραγματικό πιστωτικό υπόλοιπο μεταφέρεται για έκπτωση στην επόμενη φορολογική περίοδο, ή ζητείται η επιστροφή του.
...

 

Όπως και να 'χει θα ξαναπώ για πολλοστή φορά ότι, η διαταγή αυτή μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει και σ' εμάς, αλλά και στις εταιρίες λογισμικού που χρησιμοποιούμε, προβλέποντας σε κάποιες περιπτώσεις αλλεπάλληλες τροποποιητικές δηλώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να πω και εγω τον πονο μου,πιστωτικο υπολοιπο 3ου τριμ 2013 100,00 χρεωστικο υπολοιπο 4ου τριμ 350,00 πληρωθηκε κανονικα,εμφανιστηκε τιμ με το οποιο το αρχικο χρεωστικο τροποποιηται και γινετε τελικο χρεωστικο 200,00 υποβαλλω τωρα εκπροθεσμα τροποποιητικη 4ου τριμ 2013 και ενω εμφανιζει τα 350,00 χρεωστικο αρχικης δηλωσης μου εμφανιζει παλι το πιστωτικο υπολοιπο προηγουμενης περιοδου τα 100,00 (3ο τριμ 2013) το οποιο ειχε υπολογιστει για να προκυψει το χρεωστικο 350,00 δλδ με την τροποποιητικη υπολογιζει για δευτερη φορα αυτο το π.υ με αποτελεσμα το νεο πιστωτικο να ειναι αυξημενο κατα 100,00 ενω δεν θα επρεπε.ειναι λαθος του ταχις η καπου κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εχουν κανει με τα πιστωτικα?Τροποποιηση  το πρωτο τριμηνο του 2013 και πρεπει να τροποποιησω αλλα 2 πιστωτικα και να πληρωσω στο 4 ενα μικροποσο..Οριστικοποιησα πριν λιγο το 1 τριμηνο παω να φτιαξω το δευτερο και εχει ακομα το πιστωτικο του 1ου τριμηνου και φανταζομαι λοιπον οτι ετσι θα ειναι μεχρι να οριστικοποιηθει η τροποποιητικη.ΑΡΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΩ για να φτασω στο 4ο ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ.Οποτε αν δεν δοθει παραταση εκπροθεσμη η εκκαθαριστικη.ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥΡΜΠΟ!!!!!!

ομοιως ιδια περιπτωση. μαλλον ισχυει αυτο που προειπαν οι συναδελφοι. το πηραν  το πιστωτικο της τροποποιητικης για ανοιχτες οφειλες. τωρα πως θα κανω την εκκαθαριστικη να συμφωνησει ενας θεος το ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ένα άλλο θέμα.

   Εκπρόθεσμες Αρχικές για 2012.

Για το 1ο Τρίμηνο με μεταφορά πιστωτικού και αποτέλεσμα πιστωτικό το δέχτηκε,

Προσπαθώ να στείλω το 2ο  κτλ .... και μου εμφανίζει μύνημα ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 401. Δεν μου δέχεται την μεταφορά πιστωτικού.

Τί κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αφεκ που έχει εκδοθεί ρε παιδιά το παραλαμβάνεις από δου? η 1107 λέει απλώς "επιστρέφεται άμεσα" ή φαίνεται στην ταυτότητα οφειλής το τελικό οφειλόμενο. στην ταυτότητα οφειλής δεν φάνηκε ποτέ ενώ προέκυψαν χρεωστικά στην συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ένα άλλο θέμα.

   Εκπρόθεσμες Αρχικές για 2012.

Για το 1ο Τρίμηνο με μεταφορά πιστωτικού και αποτέλεσμα πιστωτικό το δέχτηκε,

Προσπαθώ να στείλω το 2ο  κτλ .... και μου εμφανίζει μύνημα ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 401. Δεν μου δέχεται την μεταφορά πιστωτικού.

Τί κάνουμε;

κανείς!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανείς!!!

το πιστωτικό προέκυψε από επιπλέον αγορές ή εισροές γενικώς ή από διόρθωση εκροών? γιατί εάν δεν είναι πιστωτικό από επιπλέον εισροές και απλώς διόρθωσες πωλήσεις τότε βγαίνει ΑΦΕΚ (φύλλο έκπτωσης ) και το πιστωτικό δεν μεταφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ομοιως ιδια περιπτωση. μαλλον ισχυει αυτο που προειπαν οι συναδελφοι. το πηραν  το πιστωτικο της τροποποιητικης για ανοιχτες οφειλες. τωρα πως θα κανω την εκκαθαριστικη να συμφωνησει ενας θεος το ξερει.

Μήπως να βάλεις το ποσό του ΑΦΕΚ στο 707 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1107/2014.    Έχει αλλάξει κάτι ?

 

Πιστωτικό υπόλοιπο τροποποιητικής (με αρχική χρεωστική)  

επιστρέφεται ? και δεν μεταφέρεται για έκπτωση σε επόμενη

φορολογική περίοδο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1107/2014.    Έχει αλλάξει κάτι ?

 

Πιστωτικό υπόλοιπο τροποποιητικής (με αρχική χρεωστική)  

επιστρέφεται ? και δεν μεταφέρεται για έκπτωση σε επόμενη

φορολογική περίοδο ? ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την περιοδικη της μια μερας την στελνουμε;; εστειλα μηνυμα στο ταξιςνετ  (αλη ενοτητα αλλα να μην ανοιγουμε - που αφορα επιχειρησεις κατω των 10 χιλ ευρω τζιρο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τό λάθος του ΝΟΕ 14,είτε απο πωλήσεις είτε απο δαπάνες-αγορές πως διορθώνεται?? Απο πωλήσεις,τροποποιητική ΝΟΕ 14 και πληρωμή με τα ανάλογα πρόστιμα??

Απο δαπάνες-αγορές,τροποποιητική ΝΟΕ 14 ,ΔΕΚ 14,ΙΑΝ 15 κτλ εφ όσον έχει συνεχιζόμενο πιστωτικό ??ή στην 1η πληρωμή τροποποιητική και επιστροφή του

υπολοίπου  ως κάτωθι ???

 

Πιστωτικό υπόλοιπο τροποποιητικής (με αρχική χρεωστική)  

επιστρέφεται ? και δεν μεταφέρεται για έκπτωση σε επόμενη

φορολογική περίοδο ? ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...