Jump to content

Recommended Posts

Δεν μπορείτε να συμπεριλάβετε τον Α.Φ.Μ. xxxxxxxxxx γιατί έχει ήδη δηλωθεί?

Έβαλα ενήλικο τέκνο φιλοξενούμςνο στην αίτηση και μου έβγαλε το παραπάνω μήνυμα?

Τι είναι αυτό?

Μαλλον το ενηλικο τεκνο μπηκε απο περιεργια στο συστημα και κρατησε τα στοιχεια του.

Δια γραφη με κωδικους του τεκνού ή τέκνου και ξανα υποβολη απο δικαιουχο.

• Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Eιναί απάτη όλο το θέμα , Παραμυθιάζουν τον κόσμο , Αφού ξέρουν  ποιοι το δικαιούνται , γιατί χρειάζεται να κάνουν αίτηση , αφού η ίδια η αίτηση διαβάσει το ταχισνετ. Νομίζω ότι έχει ήδη τρέξει report

εγω τι να παω να πω στους 4.500 ανθρωπους που αυτοκτονησαν την 5ετια ? οτι εδω επανω στην γη ειμαστε ηλιθιοι ?

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.   Διαδικτυακών "οδηγιών" επανάληψη ή συνέχεια... (*)   http://www.topontiki.gr/article/72662   Ένα "λεπτό" κ. Γενικέ. Ένα λεπτό... Το ίδιο λέμε κι εμείς...   Λυπηθείτ

Posted Images

Εγω δεν καταλαβαινω το εξής, μου ηρθαν απο το πρωι 2 ατομα "φιλοξενουμενη" και μου ειπαν πως υπεβαλαν την αιτηση και δικαιθηκαν

Ειναι δηνατον;

Κατι δεν καταλαβα;

Αφου μολις μπεισ με κωδικους καποιου που δηλενε και δηλωνει φιλ σου ζηταει να κλικ υπ δηλ οτι δεν εισαι φιλ και περα απο αυτο ειναι και παροχη δεη.

Σε μια περιπτωση μαλιστα ανεργου, ο ιδιοκτητης (αυτος που φιλοξενει) δηλωθηκε σαν φιλοξενουμενος και ετσι δικαιωθηκε.

Απλα δεν ξερω......

Φορολογούμενος το οικ.2013 πλήρωνε ενοίκιο, το οικ.2014 φιλοξενείται. Τι κάνει? υποβάλλει???
κάπου διάβασα ότι όλα τα στοιχεία αφορούν το οικ.2013, αλλά στην εγκύκλιο είδα για παράδειγμα ότι ο προστατευόμενος ενήλικας θεωρείται αυτός που έχει κλείσει τα 18 έως τις 31/12/13 (να μια προυπόθεση οικ.2014) 

Θέλω την βοήθεια σας σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει! Πελάτισσα μου η οποία παντρεύτηκε το Σεπτέμβριο είχε 2500 εισόδημα το 2012. Μέχρι να παντρευτεί φιλοξενούνταν από τους γονείς της και τώρα μένει στο σπίτι που τους παραχωρούν τα πεθερικά της. Ο σύζηγος της είναι μέλος σε ΟΕ. Δικαιούται το μέρισμα??? 

Θέλω την βοήθεια σας σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει! Πελάτισσα μου η οποία παντρεύτηκε το Σεπτέμβριο είχε 2500 εισόδημα το 2012. Μέχρι να παντρευτεί φιλοξενούνταν από τους γονείς της και τώρα μένει στο σπίτι που τους παραχωρούν τα πεθερικά της. Ο σύζηγος της είναι μέλος σε ΟΕ. Δικαιούται το μέρισμα??? 

αν είναι αλβανοί,πακιστανοί,καμποτζιανοί,σομαλοί κτλ..θα το δικαιούνται.. :angry:

ρίξτη μέσα και βλέπεις..

Χρονια πολλα σε ολους

Χριστος Ανεστη

Θα ηθελα να ρωτησω τους συναδερφους

Εχετε τελιωσει με τις εκαθαριστικες, τις οριστικες, τα φπα α τριμηνου, με τις δηλωσεις εταιριων , με τους ισολογισμους των οε και εε και κανετε και αιτησεις για το κοινωνικο μερισμα?????

Και να υποθεσω πως για τις αιτησεις περνετε τουλαχιστον ενα 20 ευρω?????

αν είναι αλβανοί,πακιστανοί,καμποτζιανοί,σομαλοί κτλ..θα το δικαιούνται.. :angry:

ρίξτη μέσα και βλέπεις..

Έλληνες είναι δυστυχώς τα παιδιά :P

Καταρχήν ελεύθεροι επαγγλατίες δεν δικαιούνται..σωστά?

Μπορώ να κάνω για την κοπέλα μόνο και στο Ε1 να βάλω το σπίτι 50στον άντρα 50 σε εκείνη?

Έλληνες είναι δυστυχώς τα παιδιά :P

Καταρχήν ελεύθεροι επαγγλατίες δεν δικαιούνται..σωστά?

Μπορώ να κάνω για την κοπέλα μόνο και στο Ε1 να βάλω το σπίτι 50στον άντρα 50 σε εκείνη?

Δεν δικαιούνται μόνο αυτοί :

Εξαιρέσεις

Σύμφωνα με την απόφαση, από την καταβολή του κοινωνικού μερίσματος εξαιρούνται οι κατηγορίες:

- Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία δηλώνονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ως προστατευόμενα μέλη του υπόχρεου κατά το άρθρο 7 του ν. 2238/1994.

- Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία δηλώνουν στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ότι φιλοξενούνται.

- Αιτήσεις με πρόσωπα που διαθέτουν Ε.Ι.Χ. αυτοκίνητα άνω των τριών χιλιάδων κυβικών εκατοστών ή σκάφη άνω των οκτώ μέτρων ή αεροσκάφη ή δεξαμενές κολύμβησης, όπως αυτά δηλώνονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος.

- Πρόσωπα που είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού.

- Ειδικά, οι μακροχρόνια άνεργοι που ήταν εγγεγραμμένοι μέχρι την 1/3/2014 στον Οργανισμό Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), δικαιούνται το κοινωνικό μέρισμα με την πρόσθετη προϋπόθεση ότι δεν έχουν κανένα ατομικό εισόδημα από παροχή εξαρτημένης εργασίας (μισθό ή ημερομίσθιο), χωρίς να λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του οικονομικού έτους 2013 από εξαρτημένη εργασία.

Φορολογούμενος το οικ.2013 πλήρωνε ενοίκιο, το οικ.2014 φιλοξενείται. Τι κάνει? υποβάλλει???

κάπου διάβασα ότι όλα τα στοιχεία αφορούν το οικ.2013, αλλά στην εγκύκλιο είδα για παράδειγμα ότι ο προστατευόμενος ενήλικας θεωρείται αυτός που έχει κλείσει τα 18 έως τις 31/12/13 (να μια προυπόθεση οικ.2014) 

Σύμφωνα με τον Κ. Θεοχάρη :

Συμπληρώνω την διεύθυνση του σπιτιού που μένω τώρα. Το τονίζω τώρα, άσχετα από το τι έχει δηλωθεί στις παλιές δηλώσεις.  

Πιστεύω πως θα γίνουν 2 διασταυρώσεις μία με την δήλωση   που θα κάνουμε φέτος και μια με αυτήν του χρόνου. Εάν του χρόνου δουν ότι άλλα δηλώνεις σε σχέση με το μέρισμα πχ φιλοξενούμενοι κλπ στο Ε1 τότε μάλλον θα  ζητήσουν πίσω το μέρισμα. 

Σύμφωνα με τον Κ. Θεοχάρη :

Συμπληρώνω την διεύθυνση του σπιτιού που μένω τώρα. Το τονίζω τώρα, άσχετα από το τι έχει δηλωθεί στις παλιές δηλώσεις.

Πιστεύω πως θα γίνουν 2 διασταυρώσεις μία με την δήλωση που θα κάνουμε φέτος και μια με αυτήν του χρόνου. Εάν του χρόνου δουν ότι άλλα δηλώνεις σε σχέση με το μέρισμα πχ φιλοξενούμενοι κλπ στο Ε1 τότε μάλλον θα ζητήσουν πίσω το μέρισμα.

Θα μας τρελάνουν! Πήρα στο υπουργείο και η υπάλληλος μου είπε να βάλω την κατοικία που είχε στη περσινή δήλωση. Οταν ρώτησα πως προκύπτει αυτό...δεν πήρα απάντηση. Στειλτη μου είπαν να δούμε τι θα σου βγάλει. Πάτησα οριστικοποίηση, της είπα οτι το δέχθηκε και μου είπε τότε οκ! Να μη το ψάχνω!

Το οτι θα πάρουν πίσω το μέρισμα είναι δεδομένο! Με τη φετινή δήλωση! Τον ενα μηνα θα το δώσουν και τον άλλο θα το πάρουν!!!

στην δηλωση του 2012 εγγαμη με ενα παιδι βαση εισοδηματοs δεν το δικαιουτε..

απο τα μεσα του 2013 χωρισε δηλωσε στο μητρωο το διαζυγιο ...αρα στην δηλωση του 2013 θα την κανη μονη τηs με μικρα πια εισοδηματα και ενα παιδι..

τηs κανω αιτηση ? αφου η τωρινη τησ κατασταση δειχνει οτι παιρνει το μερισμα ?η απαραβατος ορος ειναι η δηλωση του 2012?

αν υποβαλει την φετινη δηλωση ,μονη της ,με ενα παιδι αφου το δικαιουται να κανει αιτηση για να το λαβει?

Συνάδελφοι έχω το εξής θέμα:

2 άτομα νοικιάζουν ένα σπίτι και στο συμβόλαιο έχουν μπει και τα δύο ονόματα και άρα στο Ε1 βάζει ο καθένας το 50% του συγκεκριμένου σπιτιού

Στην αίτηση που θα κάνει ο ένας θα πρέπει να αναφέρει και τον άλλο??? Αν ναι ως τι??? ως φιλοξενούμενο??? (αλλά αφού δεν είναι φιλοξενούμενος γιατί να τον αναφέρει???)

Αν όχι θα βάλει μόνο τον εαυτό του παρά το ότι είναι στο ίδιο σπίτι (και παρά το ότι θα έχουν κοινό αριθμό παροχής ΔΕΗ στο Ε1 φέτος)? Μήπως εαν μπει μόνο ο ίδιος θα του κόψουν την αίτηση μελλοντικά???

Σας λέει κάτι το παρακάτω μύνημα;

Επανελέγξτε τον Α.Φ.Μ. 1055......... και τον Α.Μ.Κ.Α. 24017....... διότι δεν υπάρχει αντιστοιχία.

Το ΑΦΜ και ο ΑΜΚΑ είναι διπλοτσεκαρισμένα και είναι σωστά.

απο τα μεσα του 2013 χωρισε δηλωσε στο μητρωο το διαζυγιο ...αρα στην δηλωση του 2013 θα την κανη μονη τηs με μικρα πια εισοδηματα και ενα παιδι..

τηs κανω αιτηση ? αφου η τωρινη τησ κατασταση δειχνει οτι παιρνει το μερισμα ?η απαραβατος ορος ειναι η δηλωση του 2012?

αν υποβαλει την φετινη δηλωση ,μονη της ,με ενα παιδι αφου το δικαιουται να κανει αιτηση για να το λαβει?

επισης ζευγαρι που το 2012 ηταν ατεκνο και το 2013 αποκτησε παιδι στην αιτηση το συμπεριλαμβανει κανονικα ?

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?

επισης ζευγαρι που το 2012 ηταν ατεκνο και το 2013 αποκτησε παιδι στην αιτηση το συμπεριλαμβανει κανονικα ?

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Για να το ξεκλειδώσετε στο μυαλό σας και να μπορέσετε να λύσετε τους γρίφους πρέπει να μελετήσετε την ανάρτηση του Θ στο fb. Την παραθέτει κάπου πιο πίσω ο κ. HarrisK νομίζω.

Εγώ από τότε ποντάρω αβέρτα και κερδίζω.

Dodos μας ενδιαφέρει η παρούσα κατάσταση (οικογενειακή, κατοικία) αλλά το εισοδηματικό κριτήριο εξετάζεται από τη δήλωση οικ έτους 2013.

Πάντως ακρίβυνε η ψήφος. Πριν βγει ο ΓΑΠ αν θυμάμαι καλά ήταν 200+200 για χαμηλοσυνταξιούχους μόνο, και μάλιστα δόθηκαν μετά τις εκλογές. Τώρα προκαταβολικά!

Για να το ξεκλειδώσετε στο μυαλό σας και να μπορέσετε να λύσετε τους γρίφους πρέπει να μελετήσετε την ανάρτηση του Θ στο fb. Την παραθέτει κάπου πιο πίσω ο κ. HarrisK νομίζω.

Εγώ από τότε ποντάρω αβέρτα και κερδίζω.

Dodos μας ενδιαφέρει η παρούσα κατάσταση (οικογενειακή, κατοικία) αλλά το εισοδηματικό κριτήριο εξετάζεται από τη δήλωση οικ έτους 2013.

Πάντως ακρίβυνε η ψήφος. Πριν βγει ο ΓΑΠ αν θυμάμαι καλά ήταν 200+200 για χαμηλοσυνταξιούχους μόνο, και μάλιστα δόθηκαν μετά τις εκλογές. Τώρα προκαταβολικά!

αυτο καταλαβα και εγω οτι αν φετος ειναι διαζευμενη θα βαλη αγαμη ,αν τωρα απεκτησε παιδι  θα το βαλει ανηλικο προστατευομενο ,κανονας ειναι οι πραγματικες τωρινες συνθηκες με τα εισοδηματα του 2012

2 άτομα νοικιάζουν ένα σπίτι και στο συμβόλαιο έχουν μπει και τα δύο ονόματα και άρα στο Ε1 βάζει ο καθένας το 50% του συγκεκριμένου σπιτιού

Στην αίτηση που θα κάνει ο ένας θα πρέπει να αναφέρει και τον άλλο??? Αν ναι ως τι??? ως φιλοξενούμενο??? (αλλά αφού δεν είναι φιλοξενούμενος γιατί να τον αναφέρει???)

Αν όχι θα βάλει μόνο τον εαυτό του παρά το ότι είναι στο ίδιο σπίτι (και παρά το ότι θα έχουν κοινό αριθμό παροχής ΔΕΗ στο Ε1 φέτος)? Μήπως εαν μπει μόνο ο ίδιος θα του κόψουν την αίτηση μελλοντικά??? 

εχουμε 87,563 € τοκους καταθεσεων,  εννοείτε άνεργος μια ζωή  κι εννοείτε ότι δεν δηλώθηκαν κι σιγά μην το ψάξανε ότι δεν δηλώθηκαν οικ 2013 χααχχααχαχαχ( BUG του συστήματος )

ΚΑΙ  ναι περνούμε κι επίδομα έτσι για να γουστάρουμε

Ευχαριστούμε!

υγ: εγώ το πείρα το 10ρικο :ph34r:

Το θέμα είναι να μη γίνουν δύο αιτήσεις για την ίδια παροχή. Αν τους παίρνει από εισοδηματικά κριτήρια (άθροισμα και οι δύο) τους βάζετε μαζί. Αλλιώς ο ένας από τους δύο.