Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεος με το κοινωνικό μέρισμα...ειλικρινά έχω αγανακτήσει,όλοι θέλουν τώρα ,είναι δυνατόν όλη η Ελλάδα να κάνει αίτηση μέχρι τις 30/04?κανένας δεν θέλει να περιμένει να την κάνει μέχρι 30/6,άσε που νομίζουν ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τις κάνουμε.

Εγώ έχω φρακάρει και με τις άλλες υποχρεώσεις που έχουμε να υποβάλλουμε.... φπα, οριστικες, ετιαρείες κτλκτλ.

Το κουφό της υπόθεσης???? Αφού δεν σηκώνω τα τηλ. μου στέλνουν μνμ και μου λένε.... ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΩΡΑ... ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ .. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ!!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΠΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ

 

Θα κάνω τροποποιητική για το οικ.2013 θα δηλώσω άστεγη και μετά θα κάνω την αίτηση. Ε τα 500,00 δεν τους τα χαρίζω.. ας με παρακολουθήσουν να δουν που μένω.!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω φρακάρει και με τις άλλες υποχρεώσεις που έχουμε να υποβάλλουμε.... φπα, οριστικες, ετιαρείες κτλκτλ.

Το κουφό της υπόθεσης???? Αφού δεν σηκώνω τα τηλ. μου στέλνουν μνμ και μου λένε.... ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΩΡΑ... ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ .. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ!!!! :angry:

Πολύ απλό, απάντησε με τον αρ.λογαριασμού σου και την απαίτηση κατάθεσης τουλάχιστον 20,00 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο πολιτικό λάθος της Κυβέρνησης, θα χάσει εκλογικά πολλά περισσότερα από ότι θα κερδίσει, όταν  διαπιστώσει ο κόσμος ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που το δικαιούται.  Με σπίτι 77 τετραγωνικών πάει το επίδομα, αν έχεις αυτοκίνητο δεν το συζητάμε, αποκλείονται και οι φιλοξενούμενοι και άντε για!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πεθερα μου ειναι χηρα μαζι της μενει η μικρη ενηλικη κορη της.

και οι 2 εχουν πολυ χαμηλα εισοδηματα.

το σπιτι ανηκει κατα 66,67% στην πεθερα και το υπολοιπο 33,33%  στα δυο της κοριτσια.

ποιος υποβαλλει την αιτηση και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο πολιτικό λάθος της Κυβέρνησης, θα χάσει εκλογικά πολλά περισσότερα από ότι θα κερδίσει, όταν  διαπιστώσει ο κόσμος ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που το δικαιούται.  Με σπίτι 77 τετραγωνικών πάει το επίδομα, αν έχεις αυτοκίνητο δεν το συζητάμε, αποκλείονται και οι φιλοξενούμενοι και άντε για!!!

σωστο αυτο που λες, πριν λιγο εστειλα αιτηση για ζευγαρι ηλικωμενων συνταξιουχων που πληρωνουν φαρμακα καθε μηνα και επειδη παιρνει υποψιν το ΕΚΑΣ το χανουνε για μια χουφτα ευρω, συν τοις αλλοις το οτι εχει τσεκ αν εχει αναπηρια καποιος προσαυξανει κατα 1000 ευρω το εισοδηματικο κριτηριο; (απο οτι ειδα προσαυξανει 2000 για συζυγο και φιλοξενουμενους και 1000 ανα προστατευομενο τεκνο αν δεν λαθαινω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

 

Διαδικτυακών "οδηγιών" επανάληψη ή συνέχεια... (*)

 

22/4/14

Χάρης Θεοχάρης: «Λυπηθείτε με!»

«Απηυδισμένος» εμφανίστηκε στη σελίδα του στο Facebook ο γ.γ. εσόδων, Χάρης Θεοχάρης, ο οποίος δέχεται εκατοντάδες παρατηρήσεις και διευκρινιστικές ερωτήσεις από πολίτες, με αφορμή την αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα.
 
Δείτε στο κείμενο που ακολουθεί, και το οποίο ανήρτησε στη σελίδα του, την… προσωπική του πινελιά στις οδηγίες για τη συμπλήρωση της αίτησης:
 
« Η επανάληψη λένε μήτηρ πάσης μαθήσεως (έτσι μου έμαθε ο πατέρας μου παιδιόθεν), οπότε θα τα ξαναπώ μπας και τα εμπεδώσουμε. Αν τα ξέρετε, μην συνεχίσετε το διάβασμα, αλλά να μην δω ερώτηση στο fb όμως! Λυπηθείτε με.
 
Πρώτα διαβάζω, μετά ρωτάω. Αν το κατάλαβα με το διάβασμα δεν ρωτάω. Έτσι;
 
Πάμε λοιπον:
 
Θέλω να κάνω αίτηση γιατί ίσως και να δικαιούμαι το μέρισμα. Μπράβο, έτσι πρέπει να είμαστε θαραλλέοι και να μην δειλιάζουμε στους ιντερνετικούς σκοπέλους. Εξάλλου δουλεύουμε για να σας τους κάνουμε όσο απλούστερους γίνεται. Πραγματικά.
 
Καταρχήν να καταλάβουμε τι είμαι εγώ και γιατί το δικαιούμαι. Εγώ είμαι το νοικοκυριό μαζί με όλους όσους μένουν μαζί μου. Μαζί το δικαιούμαστε και μαζί το χάνουμε. Μιλάμε για την απόλυτη δικαίωση του Αλεξάνδρου Δουμά και των 3 σωματοφυλάκων (αυτοί ήταν 4 έτσι; ).
 
Ένα ακόμη πρέπει να αποφασίσετε πριν κάνετε την αίτηση. Ποιος να κάνει την αίτηση; Η απάντηση είναι οποιοσδήποτε από όσους μένουν στο σπίτι και κάνει μόνος του δήλωση φορολογική και δεν είναι προστατευόμενο μέλος. Δεν έχει σημασία ποιος φιλοξενεί ποιον ένας από όλους που συνοικούν και κάνει μόνος του δήλωση εισοδήματος.
 
Αφού κατανοήσουμε αυτά θα δείτε πως η αίτηση είναι πολύ απλή.
 
1. Πάω https://www1.gsis.gr/webtax/socdiv/index.jsp για να μπω.
 
2. Έχω μαζί μου username και password όπως όταν κάνω την φορολογική μου δήλωση. Αν δεν τα ξέρω, ρωτάω τον λογιστή που μου την κάνει. Αν έχουν χαθεί πρέπει να κάνω αίτηση για νέα και κλειδάριθμο κτλ. κτλ. Καλό είναι να αποφευχθεί. Κάνω login
 
3. Πάω στην αίτηση. Συμπληρώνω τα δικά μου στοιχεία. Στην επιλογή Άγαμος-Έγγαμος, η λέξη Άγαμος είναι ατυχής. Περιλαμβάνει όλους όσους είναι μόνοι στην δήλωση πχ χηρεία, διαζευγμένους κτλ. Ουσιαστικά επιλέξτε έγγαμος αν είστε παντρεμένος και άγαμος σε κάθε άλλη περίπτωση.
 
4. Συμπληρώνω την διεύθυνση του σπιτιού που μένω τώρα. Το τονίζω τώρα, άσχετα από το τι έχει δηλωθεί στις παλιές δηλώσεις. Επίσης δεν έχει σημασία αν μου ανήκει ή αν το νοικιάζω ή αν μου παραχωρείται δωρεάν. Απλώς βάζω το σπίτι που μένουμε όπως και να μένουμε. Πως το δηλώνω; Με τον εννιαψήφιο (χωρίς κενά) αριθμό παροχής της ΔΕΗ. Τον βρίσκετε στον λογαριασμό του ρεύματος. Αν δεν έχετε ρεύμα τότε επιλέγετε Δεν υπάρχει παροχή και γράφετε την διεύθυνση με το χέρι. 99% όμως πάτε με την παροχή.
 
5. Μετά προσθέτετε τα μέλη ένα ένα. Πατάτε για κάθε ένα "Προσθήκη μέλους" και το βάζετε. Τον/την σύζυγο αν υπάρχει, τα προστατευόμενα, δηλώνοντας αν έχει κάποιος αναπηρία και τελικά όλους τους άλλους συνοικούντες. Και εδώ η λέξη φιλοξενούμενος είναι ατυχής Συνοικών είναι το σωστό. Δεν έχει σημασία αν έχει μέρος του ακινήτου άρα δεν φιλοξενείται. Απλώς μπαίνουν όλοι οι υπόλοιποι που μένουν μαζί σας και δεν είναι στην δήλωση σας.
 
6. Γράφετε τον IBAN ενός λογαριασμού για να κατατεθούν τα χρήματα. Μόνο τους αριθμούς χωρίς κενά και χωρίς το αρχικό GR. Δεν έχει σημασία ποιανού είναι ο λογαριασμός, δεν θα το ελέγξουμε. Τα χρήματα θα κατατεθούν όπου μας πείτε.
 
7. Δώστε τηλέφωνο και email για να σας ειδοποιήσουμε για το οριστικό αποτέλεσμα της αίτησης.
 
8. Οριστικοποιείτε αν όλα είναι όπως πρέπει. Η αίτηση λέει πως οριστικοποιήθηκε κανονικά.
 
9. Πατάτε την εκτύπωση της αίτησης. Θα σας στην βγάλει στην οθόνη και θα σας λέει αν το αποτέλεσμα είναι θετικό ή αρνητικό. Τότε θα ξέρετε προσωρινά αν το δικαιούστε. Θα σας ειδοποιήσουμε στα τηλέφωνα/email που μας δώσατε.
 
10. Αυτό ήταν! Αν κάτι πήγε λάθος (πχ δώσατε λάθος ΙΒΑΝ), διαγραφή αίτησης και πάλι από την αρχή.
 
Αίτηση για Μέρισμα σε 10 απλά βήματα. Μέχρι και σε βιβλίο το βγάζω... :)
 
Ελπίζω να την κάνετε στο λεπτό!»

http://www.topontiki.gr/article/72662

 

Ένα "λεπτό" κ. Γενικέ. Ένα λεπτό... Το ίδιο λέμε κι εμείς...

 

Λυπηθείτε μας λέμεεεεεεεεεε :angry: :angry: :angry:

 

(*)

Ή, όταν τα 3 "πραγματάκια" έγιναν 10 και, αυξάνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδερφοι, μετά από κάμποσες αιτήσεις για το Κοινωνικό μέρισμα, έπεσα σε μια περίπτωση:

 

ενώ συμπληρώνω κανονικά τα στοιχεία του δικαιούχου και της συζύγου και αφού έχω συμπληρώσει και του στοιχεία του ενήλικου τέκνου

που φιλοξενείται όταν πάω να κάνω οριστικοποίηση μου λέει:

 

"Δεν μπορείτε να συμπεριλάβετε τον Α.Φ.Μ. χχχχχχχχ,  γιατί έχει ήδη δηλωθεί."

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται? ε μετά από τόση ώρα κόλλησε το μυαλό μου πολύ θέλει νομίζετε έχουν σκοπό να μας πεθάνουν αυτοί.

Τελικά αφαίρεσα το φιλοξενούμενο μέλος και το δέχτηκε.

 

Καμιά ιδέα από κάποιον σχετικά με παρόμοιο θέμα?

Συνάδελφε την ίδια απορία είχα και εγώ αφού και εγώ το αντιμετώπισα. Η απάντηση είναι απλή για αυτούς που βγάζουν τις εφαρμογές για μας όμως πρέπει να σπαταλήσουμε άφθονο από το πολύτιμό μας χρόνο, σπαζοκεφαλιάζοντας και όχι μόνο. Τσέκαρε αν η σύζυγος που έχει δικούς της κωδικούς μπήκε στην εφαρμογή του επιδόματος κοινωνικού μερίσματος. Έστω και αν μπήκε λόγω περιέργειας χωρίς να εχει εισάγει κανένα στοιχείο από τα προαπαιτούμενα, το σύστημα το λαμβάνει σαν να έχει γίνει η αίτηση απ' αυτήν και στην περίπτωσή σου από την σύζυγο. Θα πρέπει με τους κωδικούς της συζύγου να μπεις και να κάνεις διαγραφή της αίτησης και μετά όταν μπεις με τους κωδικούς του υπόχρεου και δηλώσεις σύζυγο και προστατευόμενα μέλη θα στην πάρει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να στείλω αίτηση συναξιούχου με αναπηρία , με ένα προστατευόμενο μέλος και  ένα ενήλικο άνεργο

φιλοξενούμενο [ο οποίος πέρυσι έκανε δήλωση μηδενική σαν φιλοξενούμενος στον πατέρα], και  αφού τους καταχωρήσω, κάνοντας 

κλικ στην ορισικοποίηση μου βγάζει μήνυμα ότι : "δεν μπορείτε να δηλώσετε τον ΑΦΜ ...... διότι έχει ήδη δηλωθεί"

 

τι θέλει να πεί ο ποιητής; που έχει δηλωθεί; το έχει αντιμετωπίσει κανείς; μήπως είναι λάθος του συστήματος;

Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ με το αφμ συζύγου. Έλεγξε αν το ΑΦΜ που σου λέει ότι έχει δηλωθεί έχει δικούς του κωδικούς και μπες με αυτούς διότι έστω και από απλή περιέργεια ή προσπάθεια να δοθεί η αίτηση και από μέρους του έχει καταχωρηθεί αυτόματα από το σύστημά τους. Μετά θα πρέπει να κάνεις διαγραφή της αίτησης του ΑΦΜ που δεν σου καταχωρεί και μετά να επεξεργαστείς την αίτηση του συνταξιούχου πατέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα!! Θα ηθελα την συμβουλη σας! Εστειλα την αιτηση μιας γυναικας η οποια εχει αναπηρια και ξεχασα να το δηλωσω!! Η αιτηση απορριφθηκε λογο εισοδηματος, περιπου 8000. Μπορω να κανω καινουργια, και αν κανω θα αλλάξει το αποτέλεσμα ή όχι?

ΝΟΜΙΖΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση συζύγων εν διαστάσει βάζουμε έγγαμος ή άγαμος; 

3. Πάω στην αίτηση. Συμπληρώνω τα δικά μου στοιχεία. Στην επιλογή Άγαμος-Έγγαμος, η λέξη Άγαμος είναι ατυχής. Περιλαμβάνει όλους όσους είναι μόνοι στην δήλωση πχ χηρεία, διαζευγμένους κτλ. Ουσιαστικά επιλέξτε έγγαμος αν είστε παντρεμένος και άγαμος σε κάθε άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

 

Διαδικτυακών "οδηγιών" επανάληψη ή συνέχεια... (*)

 

http://www.topontiki.gr/article/72662

 

Ένα "λεπτό" κ. Γενικέ. Ένα λεπτό... Το ίδιο λέμε κι εμείς...

 

Λυπηθείτε μας λέμεεεεεεεεεε :angry: :angry: :angry:

 

(*)

Ή, όταν τα 3 "πραγματάκια" γίνονται 10 και, αυξάνονται...

Σε ευχαριστω μου έλυσε την απορία με το IBAN .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι, τροφιμος γηροκομειου υπαρχει περιπτωση να δικαιουται το μερισμα? Ο πελατης επιμενει πως ναι, αλλα το γηροκομειο δεν αποτελει ενα απ τα περιφημα "νοικοκυρια" του Χαρη Potter... 

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά συνάδελφοι.
Μία ερώτηση.
Αντρόγυνο (τεκμ.5000), με τεκμήριο κατοικίας 2.320, πραγματικά εισόδηματα άντρα μηδέν,πραγματικά εισοδήματα γυναίκας 5.370

Θα πάρουν το 500άρικο;

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω μου έλυσε την απορία με το IBAN .

Τι απορία είχες Σταύρο; Οτι δεν θα ελέγξουν τον λογ/σμό; Ανεξάρτητα σε ποιον ανήκει;

Αλήθεια, ξέρεις την ιστορία της φάκας με το τυρί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απορία είχες Σταύρο; Οτι δεν θα ελέγξουν τον λογ/σμό; Ανεξάρτητα σε ποιον ανήκει;

Αλήθεια, ξέρεις την ιστορία της φάκας με το τυρί;;;

Μιλάω για πραγματικό γεγονός φτωχών ανθρώπων υπερήλικων που δεν είχαν λογαριασμό τράπεζας και δεν υπάρχει περίπτωση αν πάνε σε τράπεζα ,δεν ειναι ευκολο εινα 85 χρονών και βάλε και για του οποίους τρέχουν τα παιδιά και τα εγγόνια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πονηρή ερώτηση, γιος νοικιάζει ένα διαμέρισμα , γίνεται να το κάνει δωρεάν παραχώρηση στον πατέρα?  Ετσι ο γιός στην δήλωση του θα δηλώσει το ενοίκιο πίνακα 7 αλλά θα δηλώσει και ότι φιλοξενείται σε άλλο σπίτι, ενώ ο πατέρας μόνο  τον πίνακα 5.  Το σενάριο δεν ξέρω αν στέκει και το παραθέτω εδώ για ευνόητους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχονται θεωρούν υποχρέωση μας ότι θα τους κάνουμε αίτηση...και έυγουν χωρίς να ρωτήσουν τι χρωστάνε.

Έλεος....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πονηρή ερώτηση, γιος νοικιάζει ένα διαμέρισμα , γίνεται να το κάνει δωρεάν παραχώρηση στον πατέρα?  Ετσι ο γιός στην δήλωση του θα δηλώσει το ενοίκιο πίνακα 7 αλλά θα δηλώσει και ότι φιλοξενείται σε άλλο σπίτι, ενώ ο πατέρας μόνο  τον πίνακα 5.  Το σενάριο δεν ξέρω αν στέκει και το παραθέτω εδώ για ευνόητους λόγους. 

Φάουλ ! Πας για  ... κίτρινη κάρτα Σταύρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνίτες κτλ μπορούν να κάνουν αίτηση ?

Σύμφωνα με τον Θεοχάρη οχι.

Είπε:

 Το μέρισμα το δικαιούνται νοικοκυριά. Δεν λέω οικογένειες για να μην μπλεχτείτε με τα φορολογικά πάλι. Νοικοκυριά είναι ο πυρήνας που συνοικεί. Όσοι μένουν στο σπίτι, μοιράζονται κουτσά – στραβά τις έγνοιες, τα εισοδήματα, το φαί και τους λογαριασμούς. Συνεπώς, εξετάζουμε την κατάσταση του νοικοκυριού συνολικά για να δούμε αν δικαιούται ενίσχυσης ή όχι

 

Δεν λέει πουθενά όσοι μένουν σε σκηνές. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...